Cep telefonu sperm sayısını azaltıyor!

Niçin erkeklerin telefonu asla cebine koymaması gerekir:

Çalışma, radyasyona uzun süre maruz kalmanın spermi sürekli olarak yok ettiğini gösteriyor. 21 çalışmanın yeni derlemesinde, telefonlar ve sperm sayısı arasında bağlantı bulundu. Halk sağlığı telefonların kesinlikle spermlere zarar verdiğini söylemekten tereddüt ediyor – şu anda radyasyonun ve sperm sayısının nasıl bağlandığını tam olarak ispatlamanın bir yolu yoktur. Ancak uzmanlar bu incelemenin, erkeklerin cep telefonlarını ceplerinde tutmamaları konusunda yeterince delil sağladığını belirtti. Cep telefonları ve radyasyonla ilgili tüm korkulara rağmen, çoğumuz hala telefonlarımızı jean cebine koyuyor. Ancak yeni bir araştırma, özellikle erkeklerin başka bir yer bulması gerektiğine dair kesin kanıtlar bulunduğunu belirtti. Radyasyonla ilgili 21 araştırma makalesinin sistematik bir derlemesinde, bir erkeğin cinsel organlarına yakın mesafedeki telefonlar, sabit bir süre boyunca sperm sayısını düşürüyor.

cep-telefonu-ve-kisirlik

Tehlike: Yıllarca yapılan kanıtlar üzerine yapılan bir gözden geçirme, erkeklerin telefonlarını ceplerinde saklayarak kendilerini tehlikeye attığını göstermektedir ve çalışmaların birçoğunda, hayatta kalan spermlerin DNA’ya zarar verebileceğini öne süren birçok kişi var. Bilim adamlarının iyonize olmayan radyasyonun cesedi nasıl etkilediğini açıklayacak hiçbir yolu bulunmadığından biyolojik fenomen şu anda şiddetli bir tartışmadır. Bu bağlantı olmadan, bir çok kamu sağlık araştırmacısı kesinlikle cep telefonlarının spermlere zarar verdiğini söylemekten tereddüt ediyor.

Bununla birlikte, Newcastle Avustralya Üniversitesinde bir ekip tarafından yapılan yeni bir inceleme, hem eğilimi vurgulama hem de potansiyel nedenleri belirleme girişiminde yılların kanıtlarını harmanlamıştır. Yazarlara göre, bu konu aktif bir tartışma konusu olmaya devam ederken, bu inceleme, RF-EMR’nin (radyofrekans elektromanyetik radyasyon) erkek germ çizgisinin hasar görmesine neden olan bir rolü olduğuna işaret eden artan kanıtları ele aldı. ‘Çalışmaların çoğunda bu hasar, sperm hareketliliği ve canlılığın yanı sıra ROS üretimi ve DNA hasarının indüklenmesi ile karakterize edildi.’Yazarlar 27 çalışmayı gözden geçirdiler. Yirmi bir kişi cep telefonu radyasyonu ile sperm hasarı arasında nedensel bir bağlantı gösterdi.

1.492 insan sperm örneği dahil olmak üzere 10 çalışma incelenmiştir. Cep telefonlarına maruz kalmanın sperm motilitesinde yüzde sekiz azalma ve sperm yaşayabilirliğinde yüzde dokuz azalma ile ilişkili olduğu bulundu. Yazarlar, “çok özelleşmiş sperm hücresinin benzersiz zayıflığı” göz önüne alındığında, veriler şaşırtıcı değil’’ dedi. Sperm konsantrasyonu üzerindeki etkiler daha belirsizdir. Sonuçlar, deneysel laboratuvar çalışmaları ve korelasyonel gözlemsel çalışmalar arasında tutarlıdır. Fakat telefonları cebe saklamaya devam ederek, erkek nüfus, ‘kusurlu, DNA hasarlı spermler’ ile devam ederse oluşabilecek gelecek sağlık yükünü görmezden geliyor. UC Berkeley halk sağlığı okulunun Dr Joel Moskowitz, Daily Mail Online’a bu incelemenin telefonlarımızın tehlikeleri hakkında daha geniş çapta küresel anlayışa yönelik önemli bir adım olduğunu açıkladı.

2011’de Dünya Sağlık Örgütü cep telefonu radyasyonunu olası bir 2B kanserojeni olarak sınıflandırdı.

Cep telefonlarının bedenlerimiz üzerinde zararlı etkisi olabileceği ilk büyük tanımaydı. Bununla birlikte, çalışmalar sperm sayısı tükenmesi ile cep telefonu radyasyonu arasında bir korelasyon gösterdiğinde, ikisi arasında bir araştırma eksikliği ve somut bulgular var.Ne var ki, Dr. Moskowitz, Newcastle Üniversitesi’nin gözden geçirme derlemesi ‘erkeklerin cep telefonlarını cinsel organlarının yakınında saklamaması gerektiğini’ gösteren açık bir kanıttı. ‘Bu araştırmada, daha yoğun cep telefonu radyasyonu daha fazla sperm hasarına yol açıyor’ diye ekledi.Doğurganlık uzmanları, günde bir saat kadar kısa bir süre için bir mobil cihaz kullanmanın “sperm pişirme” ve seviyesini önemli derecede düşürme konusunda uyarıyorlar. Yeni çalışma, testislere yakın bir cep telefonuna sahip olduğunuzu veya vücudun bir veya iki boğumuna yerleştirildiğini gösteriyor ve böylece sperm seviyelerini düşürebiliyor ve böylece gebe kalmanın zor olabileceğini gösteriyor.Bulgular, lider bir İngiliz doğurganlık uzmanına, erkeklere cep telefonlarına bağımlı olmayı bırakmaları için tavsiyeler vermeye yol açtı. “Eğer çalışmak için bir takım elbise giyerseniz, cep telefonunuzu testislerinizin bulunduğu cebe değil göğüs cebinize koyun, sperm sayınızın çok fazla düşmesi veya düşmesi riski azalır.”Çok saygın uzmanlar tarafından yapılan bu araştırma, telefonlarını gündüz cebinde tutan erkeklerin sperm düzeylerinin ciddi oranda etkilendiğini ve genel nüfusta sadece yüzde 11 olan vakaların yüzde 47’sinde etkilendiğini buldu. 

Cep telefonları erkeklerin spermlerini ‘pişiriyor’ – fakat endişelenmeli miyiz?

Hayfa’daki Technion Üniversitesi’nden Profesör Martha Dirnfeld, “Aktif yüzme sperminin miktarını ve kalitesini analiz ettik ve azaldığını tespit ettik. “Bunun spermlerin telefon ve elektromanyetik aktiviteler tarafından ısıtılmasından kaynaklandığını düşünüyoruz.” Ekip bir yıldır doğurganlık kliniklerinde 100’den fazla erkek izledi. Telefonu yatağın kenarındaki bir masanın üzerinde tutmak bile daha düşük sperm hücresi sayısını artırdığı görülüyor Bulgular Reproductive BioMedicine dergisinde bulunuyor ve erkeklerde doğurganlık hızlarını düşürmekle cep telefonlarının yaygın kullanımı arasında uzun süredir korkulan bir bağlantıyı destekliyor. Batı ülkelerinde erkekler arasında sperm kalitesi sürekli düşmekte ve çiftlerin çocuğu kabul etmede güçlük çeken vakaların yüzde 40’ında çok önemli görülmektedir.

Erkeklerin cep telefonlarını göğüs cebinde tutmaları önerilir

Profesör Gedis Grudzinskas, doğurganlık danışmanı St George Hastanesi Londra ve Harley Caddesi’nde “Erkeklerin refahını düşünmeleri ve telefonlarına bağımlı olmayı bırakmaları gerekiyor. Profesör Dirnfeld, “Bence erkeklerin çocuk sahibi olma şanslarını artırmak için alışkanlıklarını değiştirmesi için bir uyarı var Kadınlar genellikle telefonları ön ceplerinde taşımıyor, bu yüzden belki bir cep telefonu fertilitesini etkilemiyor”Sheffield Üniversitesi’nden bir doğurganlık araştırması bilim adamı olan Allan Pacey, cep telefonlarının erkek fertilitesine zarar verebileceği ve cep telefonunu pantolon cebine koyacağına ısrar ediyor.Profesör Dirnfeld, “Dr Pacey doğurganlığı hakkında endişelenmenize gerek olmayabilir, ancak genç insanlar için endişeleniyor.

Yorum Yap

Create your account