Çiftlerin İkisinde de Sorun Görünmüyorsa Nasıl Bir Tüp Bebek Yöntemi Uygulanır?

kısırlık kopya 3

Çiftlerin uzmanlara başvurmasındaki sebep, doğal yollardan gebelik sağlayamamalarıdır.  Bu aşamada problemin tespitinin doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Kadına ve erkeğe ait olan bebek sahibi olmayı engelleyen tüm faktörler için gerekli testler yapıldıktan sonra herhangi bir sorun bulunamayan çiftler, toplamda her 10 çiftten 2’sini kapsar. Yani her 10 çocuk sahibi olamayan çiftin 1 ya da 2 tanesinde hiçbir sorun tespit edilemez.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Bu gibi durumlarda uzman ve ekibi, çift ile yapılacak olan tedavi yöntemleri ve protokollerini konuşarak en uygun tedavi yöntemine karar vermektedir.  Bu tedavi protokolleri kolaydan zora ya da ucuzdan pahalıya doğru gidilmektedir. Bu aşamada çiftin evlilik süresi oldukça önemlidir. Şayet evlilik süresi kısa ise ve sperm özellikleri yeterli ise, anne adayının yaşı küçük ise aşılama yöntemine başvurulabilir.  Bunun dışında yumurtlama dönemi takibine de başvurulabilmektedir. Bu yöntemler ilk deneme adımlarıdır. Bu uygulamaların belli sınırları vardır. Örnek olarak aşılama yöntemi 4 defa denenmiş ise, 5. Denemeye gerek yoktur. Bu durumda diğer tedavi yöntemlerine başvurmak gerekecektir. Aşılama yönteminden cevap alınamıyorsa bir süre ara verilip tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında, tüp bebek tedavisi sırasında çeşitli durumlarda sorun tespit edilebilmektedir.  Nedeninin açıklanamadığı çiftlerde tüp bebek tedavisi, hem tanı hem de tedavi için çözüm sunabilmektedir.

Açıklanamayan kısırlığın tedavi yöntemleri:

Açıklanamayan infertilitede (kısırlık) sorunlarında tedavi sıralaması bulunmaktadır. Çoğunlukla önerilen tedavi sırası da aşağıdaki gibidir:

  • Çift için belirlenmiş cinsel ilişki zamanları bulunmaktadır. Bu süreçler, kadının gebe kalma şansının yüksek olduğu dönemlerdir. Yumurtlamanın olduğu dönemlerde çiftin cinsel ilişkide bulunması ve sigara, alkol, fazla kilo gibi doğurganlık kapasitesini azaltıcı faktörlerin düzenlenmesi, yaşam tarzı değişiklikleri yapılması gerekmektedir. Bu durumda çiftler 1 sene içinde kendiliğinden gebe kalabilir.
  • Şayet endometriozis şüphesi mevcut ise laparoskopi uygulanabilir.
  • Yumurtlama yöntemleri (ovulasyon indüksiyonu) ve aşılama (IUI) yöntemleri ise belirlenmiş zamanlı cinsel ilişkinin başarılı olmadığı durumlarda uygulanmaktadır.

Bu yöntemler başarılı olamadığı durumlarda Tüp bebek (IVF, ICSI) yöntemine başvurulmaktadır. Tüp bebek yöntemi, en başarılı yardımcı üreme yöntemidir.

idrar kaçırma ameliyatı

Tedavi sırası ise çoğunlukla aşağıdaki gibidir:

  • Anne adayının yaşı genç ise ve yumurtalık rezervleri iyi ise, kısırlık yani infertilite süresi 2 seneden az ise, bir sene kendiliğinden gebelik yöntemi denenebilir. Bu sürenin 3 ay sonrasında ise yumurtlama tedavisi, ardından aşılama tedavisine başvurulur. Bu sürenin sonunda şayet gebelik gerçekleşmemiş ise tüp bebek uygulamasına başvurulabilir.
  • Anne adayının yaşı 35’ten büyük ise ve kısırlık süresi 2 seneden uzun ise,  beklemeden 3 ay sonra ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) ve ardından aşılama yöntemine başvurulur. Cevap alınamadığı durumlarda zaman kaybetmeden tüp bebek yöntemine başvurulur.