Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

kondom

Her kadın belli bir yaştan ve sosyo- ekonomik düzeye eriştikten sonra bir çocuk sahibi olabilmek ister. Evlendikten sonra ise bu istek çok daha artar. Çünkü bir bebek dünyaya getirerek evliliği ve aile kavramını çok daha iyi pekiştirmek söz konusudur. Ancak kişi henüz gebeliğe hazır olmadığı ya da yeterli sayıda çocuk sahibi olduğunu düşündüğü durumlarda kesinlikle bir gebelikten korunmalıdır. İstenmeyen bir gebelik hem kişi için hem de aile için pek çok sorun ortaya çıkarabileceğinden gebelik istemeyen kadınların mutlaka bundan korunması gerekir. Bu amaçla da günümüzde kullanılabilecek pek çok farklı gebelikten koruyucu yöntem bulunmaktadır. Bunlar içinde de en pratik ve etkili olanlardan birisi de doğum kontrol haplarıdır. 

Doğum kontrol hapı nedir?

Doğum kontrol hapları, yani “oral kontraseptif haplar” gebelik oluşmasını engellemeye yönelik hormon içerikli ilaçlardır. Bu haplar kadının yumurtalıklarında yumurtlamayı durdurarak ve rahim ağzından rahim içine sperm geçişini önleyerek gebelik oluşmasını engellemektedir. Doğum kontrol hapları, doğal kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun sentetik halini içerirler. Doğum kontrol haplarının çoğu bu iki hormonu da içerir ve “kombine oral kontraseptif” olarak adlandırılır. Sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları ise “mini pill” olarak adlandırılır.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapı kutularında çoğu zaman 21 tane hap bulunmakla birlikte, 28 tane içerenler de bulunmaktadır. Hapı kullanmaya adetin ilk günü başlanır, kimi zaman da ilk 2-3 günü içinde başlanabilir. Bu haplardan istenen etkinin alınabilmesi için her gün aynı saatlerde bir tane hap alınarak kutudakiler bitene kadar devam edilir. 1 kutu hap bittikten sonra veya bazen bitmeye yakın zamanda adet kanaması başlayacaktır. Bu bağlamda kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir. Adet kanaması az miktarda devam etse bile 7 gün aradan sonra yeni kutuya başlanır. Gebelikten korunmak istenen süre boyunca bu sistem hiç bozmadan sürdürülür. Yani 21 gün hap, 7 gün ara, 21 gün hap, 7 gün ara şeklinde devam edilmelidir.

Doğum kontrol hapları düzenli kullanılmalı mı?

Doğum kontrol hapları ve diğer doğum kontrolü amacı ile kullanılan yöntemlerin hiçbirinin % 100 gebelikten koruma garantisi yoktur. Hatta kadının cerrahi müdahale ile tüplerini bağlatması durumunda bile çok az da olsa hamilelik riski vardır. Ancak doğum kontrol hapının kullanımına bağlı olarak hamilelik riski artmaktadır. Genellikle doğum kontrol hapı kullanımının unutulması, başka ilaçlarla birlikte alınması ve düzensiz kullanımı sonucunda hapların koruyuculuk özelliği zayıflamaktadır. Bu nedenle doğum kontrol hapını kullanırken hamilelik riskinin mevcut olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Ayrıca haplar, düzenli olarak her gün ve aynı saatte alınması durumunda kullanım amacına tam olarak hizmet etmektedir. Bu bakımdan doğum kontrol haplarının günlük alımının unutulması ve ertesi gün alınması koruyuculuk özelliğinin kaybolmasına ve hamileliğin oluşmasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapı düzenli kullanılsa bile hamilelik riski var mıdır?

Doğum kontrol hapları düzenli bir şekilde, günlük olarak, aynı saatte kullanıldığı takdirde oldukça başarılı bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak doğum kontrol hapının düzenli olarak aksatılmadan her gün aynı saatte alınmasına rağmen, bazı kadınlarda gebeliğin meydana gelebildiği gözlemlenmiştir. Çünkü hiçbir doğum kontrol yöntemi % 100 koruma sağlayamaz.

Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanırken, adet kanaması için verilen ara dönemlerde adet kanaması gerçekleşmiyorsa, mutlaka gerekli inceleme için doktora başvurmak önerilir. Bu gibi durumlarda gebelik söz konusu olabilirken, ikinci kutuya başlamadan önce gebelik durumunun incelenmesi, tespit edilmesi gerekir. Ancak doğum kontrol hapı kullanırken, hamile kalan kadınların gebelik sürecinde ve bebeğin sağlığı açısından herhangi bir sorun da tespit edilmemiştir. Fakat bu konuda doğru bilgi için doktora danışmak, bu tür bir durum olursa gerekli tetkikleri yaptırmak önerilir.

Doğum kontrol hapı kullanırken adet kanamasının gecikmesi hamilelik belirtisi midir?

Doğum kontrol hapını kullanırken adetin gecikmiş olması, hamilelik olduğuna dair bir şüphe uyandırırken, her zaman da hamilelik göstergesi değildir. Adet gecikmesi bazı durumlarda hapların kullanımına bağlı olarak da yaşanabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı gebelik testinin yapılması gerekir. Test sonucunun negatif çıkması halinde, doğum kontrol hapı kullanımına devam edilebilir. Ancak gebelik testinin pozitif çıkması durumunda doğum kontrol hapı kullanımı bırakılmalı ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalma riski nedir?

Doğum kontrol hapları; eğer doğru bir şekilde kullanılırsa, haplar kişiye uygun ise ve aksatılmadan kullanılırsa oldukça etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemi aracıdır. Ama bunun için hapları kullanmaya başlamadan önce kadının mutlaka doktor kontrolünden geçmesi ve doğrum kontrol haplarını doktor önerisiyle alması doğru olur. Bu konuda yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapını düzenli bir şekilde kullanan 1000 tane kadından yalnızca birinde hamilelik gözlenmiştir. Kısacası doğum kontrol hapını kullanırken hamile kalma riski % 6- 8 oranındadır. Doğum kontrol hapının düzensiz kullanılması durumunda ise bu risk artmaktadır. Bu nedenle de istenen etkiyi alabilmek için doğum kontrol haplarını düzenli bir şekilde aksatmadan, her gün aynı saatte kullanmak gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Doğum kontrol haplarının etkili ve güvenilir bir şekilde kullanılması için mutlaka öncesinde jinekolojik muayenenin yapılması ve kişiye uygun hapların kullanılması gerekir. Çünkü içeriği dolayısıyla her hap her kadın için uygun olamayabiliyor.
 • Haplar rutin olarak günün aynı saatlerinde, doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Özellikle aynı saatlerde alınmasına dikkat edilmelidir.
 • Doğum kontrol hapları genellikle 21 tabletten oluşurken, bazı kutularda 28 tablet vardır. İlaçlara ara verilmeden, bir kutu bitinceye kadar kullanılması gerekir. Kutu bitiminden sonra adet kanamalarının gerçekleşmesi için 1 hafta ara verildikten sonra, ikinci kutuya başlanır.
 • Kutu bittikten sonra kadın adet görmezse, mutlaka gebelik testi yaptırılması gerekir.
 • Doğum kontrol haplarının penisilin gibi bazı antibiyotik çeşitleri ile beraber kullanılması halinde, koruyuculuk özelliği azalmaktadır. Bu nedenle ilaç kullanılan dönemlerde ek koruma olarak prezervatif de kullanılması önerilir.
 • Doğum kontrol hapının günlük olarak kullanımın unutulması halinde, akla gelir gelmez kullanılması gerekir. İlacın üç günden daha uzun süre unutulması halinde, gebelik test yapılması ve gebelik yoksa düzenli olarak kullanılmaya devam edilmesi ve gebelik riskine karşılık prezervatif kullanılması önerilir.
 • Doğum kontrol haplarının kullanımına düşükle sonuçlanan gebeliklerde ve kürtaj operasyonlarının hemen ardından başlanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat emzirme döneminde kullanılması önerilmez.
 • Emzirmeyen anneler doğumdan 6 hafta sonra kombine doğum kontrol haplarına başlayabilir. Ancak bu hapların lohusalık döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Doğum kontrol hapının kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

 • 35 yaş ve üzeri kadınlar,
 • Sigara kullanan kadınlar,
 • Gebe olan veya gebelik şüphesi olan kadınlar,
 • Meme kanseri riski olanlar,
 • Damar içi iltihap sorunu olanlar,
 • Şeker hastalığı olanlar,
 • Epilepsi olanlar,
 • Hipertansiyon sorunu yaşayanlar,
 • Migreni olanlar,
 • Adet düzensizliği yaşayanlar,
 • Orak hücreli anemi sorunu olanlar,
 • Trigliserid yüksekliği sorunu olanlar,
 • Karaciğer hastalıkları yaşayanlar,
 • Safra kesesi hastalığı olan kadınlar doğum kontrol hapları kullanmamalıdır. 

103 Comments

 • Nazife kamuray

  4 Eylül 2016 - 12:22

  Mrh ben yeni doğum kontrol hapı kullanıyorum şuan adetliyim.dokturum tasfiyesi üzere adet başlangıcında iç demesi üzerine başladım.ve içiyorum eşimle adet birimine birlikte oldum.hapta içtim.bu dönemde hamile kalma olasılığı nedir

 • Selma Dündar

  26 Ekim 2016 - 23:42

  Merhaba \r\nYaklaşık 4 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Son 2 gündür sol rahim bölgesine yakın deride gerilmeler hissediyorum bunun ilaçla bir ilgisi var mıdır?

 • saadet bakay

  27 Ekim 2016 - 17:00

  Mrb adim saadet 1 senedir evliyim çocuğum olsun istiyorum napmam lazim lütfen yardim edin

 • Sina tatar

  28 Ekim 2016 - 22:42

  Mrb lar daha once yasmin kullaniyordum simdi yazz killaniyorum ilk kutu ikinci.hafta bolumundeyim.ucgun once iliskiye girdim.bagirsak problemim.oldugu icin zirid ve bakso b12 ilaclari kullaniyorum hamile kalmis olabilirmiyim

 • Havva ikinci

  4 Kasım 2016 - 15:11

  Merhabalar. Jasmin adindaki dkh kullaniyorum. 2. Kutum biteli 4 gun oldu ve hamile olduguma dair korkuyorum. Testin sonuc vermesi icin 7 gun beklemem gerekiyormus. Adet gecikmesi olasi bisey mi?

 • Neslihan Deniz

  23 Aralık 2016 - 12:16

  Merhaba bn bir aylik evliyim 15 gün doğum kontrol hapı kullandım ve adetim gelmeyince test yaptım hamile olduğumu öğrendim sizce bir sorun olurmu doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmam.

 • Umran aktas

  24 Ocak 2017 - 00:00

  Merhaba doktor bey ben 20 yasindayim 5 aylik evliyim fakat 4 yildir hormon tedavisi goruyorum adet duzensizliginden dolayi da yasmin,diane35,matofin ve proscar kullandim 4 yil suresince. Simdi ise cocuk dusunuyoruz haplari bu kadr yil kullanmamin yumurtaliklara bir zarari varmidir

 • Gülşah ergi

  11 Şubat 2017 - 16:55

  Merhaba .ben ilk defa kullanıyorum kontrol hapı .bormalde 1hafta felan sürüyordu adetim .adetimin ilk gününde başlamam gerektiğini söyledi doktor bende öyle yaptım adetim devam ediyor hatta 2haftadır hapı kullanmama rağmen .ve bu arada 2gün hapı yanıma almadığından dolayı unuttum ve bu arada ilişki oldu .hamile kalma riskim nedir ama aynı Zaman’da adet dönemin hala devam ediyor .kanamam var yani bu durumda her hangi bir ihtimal varmı acaba hamile kalabilme riski

 • GIZEM ERELI

  28 Şubat 2017 - 19:54

  Mrblar be dienille dogum kontrol hapini yaklasik 5 aydir kullaniyorum.Fakat 1 gun hapi unuttum Ertesi gun tekrardan Icmeye devam ettim.\r\nFakat 2 gun sonra esimle iliskiye girdik. Ama hapi unuttuktan sonra icmeye devam ettim\r\nHamile kalma Olasiligi varmidir?

 • Arife Mert

  28 Nisan 2017 - 16:30

  Hocam iyi günler,ben tüp bebek tedavisine başlamak için kist tedavisi görüyorum Yazz adlı doğum kontrol hapına başladım, regll 1gün gecikti.\r\ngecikmesi normalmi acaba?\r\nsaygılar.

 • dilek eğri

  28 Nisan 2017 - 17:03

  merhaba bende migren olmasına rağmen3 aydır doğum kontrol hapı kullanıyorum ve arada bir ağrı kesici kullanmak durumunda kalıyorum yani bu durum da doğum kontrol hapı etkısını kaybedermi ve düzenli almaktayım bu konda bana yardımcı olursanız seviniri teşekkür ederim.

 • Tugba

  27 Haziran 2017 - 16:31

  Merhaba adetim yeni bitti yani daha iki gun olmadi ve ben dun dogum kontrol hapima basladim yasmin kullaniyorum.dun esimle iliskiye girdik bir kontrolsuzluk oldu ve cok az bir miktarda icime bosalmis olabilecegi konusunda suphesi var. Hamile kalma olasiligim var mi? Varsa ertesi gun hapi kullanacagim. Cevabinizi dort gozle bekliyorum.

 • Lale

  11 Eylül 2017 - 00:43

  Merhaba ben yazz tablet kullanıyordum adetten sonra 1ay içmedim ve bir test yaptım hamile cıkmadım kızarak tekrar yaz tableti içtim su an 10 tane içmişim duzensiz kullanmışım ve son iki gundur mide bulantısı var hamile kalmış olabilirmiyim normalde adet goremiyorum ilacsız hiç boyle oldugum omamıştı sabahları ve akşamları bulantı

 • dilek

  14 Eylül 2017 - 15:59

  merhaba adet düzensizliği için diane 35 kullanıyorum ilacım biteli 5 gün oldu 2 gün sonra 2. kutuya başlıcam adet görmedim hala nedeni nedir

 • Seyma

  13 Ekim 2017 - 10:19

  Merhabalar ben 3 yıldır Doğum kontrol hapı kullanıyorum 7 günlük arada her zaman aynı gün adetim oluyordu ama bu ay olması gereken günü iki gün geçti hamile olma olasılığı nedir bu arada ben yine haplara aynı titizlikle devam ettim yani her hangi bi ara yada unuttuğum hap olmadı dönüş yaparsanız sevinirim.

 • GÜLİSKAM ACAR

  15 Ocak 2018 - 12:51

  Merhabalar, \r\nBen 5 yıldır düzenli bir şekilde Yasmin kullanıyorum.\r\nilk defa bu ay daha hapımın bitmesine 7 gün varken toplamda adetime 14 gün varken adet başlangıcım oldu ve 3 günün sonunda birşey gelmedi. \r\nVe bugün itibariyle adetime 5 gün hapımın bitmesine de 2 gün daha var.\r\nHapımı bitene kadar içmeye devam ediyorum.\r\nTeşekkür ederim.

 • Ayşe Belkır

  7 Nisan 2018 - 20:07

  Doğum konrtol hapını 1 senedir kullanıyordum 1 ay bıraktım ve 4. haftalık hamileyim hamileliğimin devamını istiyorum ama önceden bir sene hap kullanmam bebeğe bir risk oluştururmu? Teşekkür ederim

 • Sibel

  17 Mart 2019 - 00:44

  Merhabalar cerazette doğum kontrol hapı kullanıyom + kan ilacı kullaniom korur mu gebe kalırmıyim ve bazen ilac saatini kaçırırım yeni 3 ay oldu doğum yapali

 • Sibel hamarat

  17 Mart 2019 - 00:50

  Merhabalar ben cerazette kullaniom 3 ay oluyo doğum yapalı aynı zamanda kan ilacı kullaniom hapı 13:05:,iciom normalde unutuyom bazen 13:08 13 :20 iciom hamile kalma riski varmı 3 aylik bbegim 2bucuk ysnda Oğlum var kalmaktan korkuyom

 • esra deretam

  2 Mayıs 2019 - 16:15

  iyi günler ben 2 buçuk yıldır 21günlük haplarla korunuyorum 4gün once yeni kutuya başladım tekrar. \r\nilk hapı içtiğimde eşimle birlikte olduk ve korunmadık ilk günden koruma başlarmı hamilelik riskim nedir

 • Arzu Çetintaş

  23 Mayıs 2019 - 01:04

  Merhaba lar ben 7 ay önce doğum yaptım korunmadigim halde hamile kalamiyorum ilacı icsem biraksam unutsam ilişkiye girsem kesin hamile kalır mıyım o kadar çok istiyorum ki oğlum doğduğu gün öldü emzirme hiç olmadı eşim kesinlikle test yaptirmiyor sorun kesin sendedir diyor 2 yaşayan ilki abortus ikinci 36 haftalık öldü 4 çocuğumuz oldu sezeryan dı ve ben bi daha istiyorum bana hangi tavsiyede bulunursunuz

 • Gülcan kayacı

  13 Haziran 2019 - 11:46

  Merhabalar hocam ben ilk kez Qlairista kullanıyorum adetimin bitiminde ilaca başladım hapı kullanmaya başladığım 2. gün eşimle birlikte oldum şimdi günüm geçiyor hamile olabilirmiyim

 • Aliye

  30 Haziran 2019 - 01:07

  Merhaba Ben ilk defa kullanacağım doğum kontrol hapını ilacı düzenli kullandigim taktirde içe boşalmalarda hamile kalma riski var mı eşiminde korunması şartmı cevaplarinizi bekliyorum acil

 • Ceren uz

  24 Temmuz 2019 - 00:06

  Merhaba hocam; 27 haziranda hastalandım, rahimde enfeksiyon olduğu için 7. Günü yani 3 temmuzda rahim içi aracı çıkardı doktorum ve aynı gün yasmin içmeye başladım, 8 temmuzda korunmasız ilişkim oldu şu an 28. Günümdeyim ve adet görmedim, biteral, cipro ve yasmini birlikte aldım. Hormonal bir durum mudur ypksa gebelik mi bilmiyorum test yaptım negatif çıktı. Cevabınızı bekliyorum.🙏🙏🙏

 • E. Sanfal

  21 Ağustos 2019 - 21:33

  Ayşe belkır abla benim tanım ilaç kullanırkan hamile kalmış olabilir sizin yazıyı okudum siz hayırlı şekilde hamile kalmışsınız abla sorum şu ilaç kullanır hamile kalındığında bebekte birşey olurmu kusura bakma abla tşk

 • Hatice Zekerya

  27 Ağustos 2019 - 23:33

  Merhabalar\r\nBen microgynon kullanıyorum. İki gündür ayaklarım ağrıyor ne yapmam gerekiyor? Bir de düzenli olarak kullanırken gebelik riski var mıydı?\r\nTeşekkürler

 • Aslı

  6 Eylül 2019 - 13:55

  Merhaba düzenli olarak yaklaşık 10 yıldır yaamin kullanıyorum bu ay regl olmam gereken sürede olmadım. Polikistik over hastasıyım. Ayrıca hipertansiyon ve insülin direncim var. Kanama kahve rengi tortu şeklinde bir kaç damla geldi o kadar. Sizce neden böyle oldu? Hamile olma olasılığım var mıdır?

 • Nigar Özkan

  14 Ekim 2019 - 19:44

  Merhaba hocam ben 28 yasindayim iki tane oglum var ikinci dogum 8 yasinda ben 3 yildir duzensiz bir sekilde dogum kontrol hapi kullaniyorum gecen ayki hapim bittigin gec adet oldum ve 1 gun oldum bu ayki hapimdan 7 tane kullandim ve yaklasik 1 haftadir canimin istemedigi sey kalmadi arada bir de sancim oluyor uyku hali sitres terleme var herseye isteksizlik sizce hamile olma ihtimalim varmi ?

 • Yeşim kutlu

  20 Ekim 2019 - 23:40

  Merhaba adım yeşim Qlairissta kullanmaya başladıktan bir gün sonra eşim içime boşaldı 9 tane kullandım şimdiye kadar hamile kalma olasılığım var mi yanlış da kullanmış olabilirim bu hapı o yüzden korkum var ama hergun hep aynı saatte de kullanıyorum lütfen yardımcı olun

 • Sema aslan

  7 Kasım 2019 - 15:25

  Merhaba 6 aydır dogum kontrol hapı kullanıyorum 7 günlük verilen arada birlikteliğim oldu ertesi gün hapı kullanmaya başladım hamilelik olasılığı var mıdır teşekkürler

 • Sara

  10 Kasım 2019 - 00:37

  Ben 21 gündür kulanıyorum Doğum konturol hapını ve erkek arkadaşım tedbir almadı ne olur olmaz ertesi gün hapı aldım bana yardımcı olurmusunuz

 • Zekiye vuran

  9 Aralık 2019 - 00:15

  Merhabalar, yıllardır doğum kontrol hapı kullanıyorum adetlerımde bir düzensizlik yasamadım. Genelde geç kullandığım yada unuttuğum çok oluyor ama hamile de kalmadım.her zaman adetin 1.gununden baslardım 21 gün kullanırdım ama sağlık ocağı 7 gün ara ver dedi, böylece dıger kutu adetımın 3.yada 4.gunune denk gelıyordu. Gecen ay hapların bitimine 5 tane kala 3 gün adet oldum ama yine kullanıma devam ettim. Bittikten 2 gün sonra tekrar 3 günlük çok az kan gördüm. Bazen saf bazen akıntı şeklinde. Test negatif cıktı. Bu ay yine hap kullanıyorum daha 8 tane var ama o günden beri karnımda şişlik, goguslerımde hassasiyet, mide bulantısı ara ara, yuzumdede sıvılcelenme var. Emzırdıgım cocugumda var, sizce hamile mıyım.

 • Öykü

  7 Ocak 2020 - 17:32

  mrhba adet iki günü erkek arkdşm ilişki gırdım ikinci günü adet hamile kalır mı ??? 3gün ilaç içtim yasmin hamile kalmaz değil mi ? cevap beklıyorum…

 • Kübra

  23 Şubat 2020 - 19:18

  Merhaba ben yaklaşık iki buçuk haftadır yasmin kullanıyorum. Hiç aksatmadım yalnızca her gün aynı saatte içmiyorum yoğunluğuma göre değişiyor. Bugün ilacımı içtikten yaklaşık 2-30, 3 saat sonra ilişkiye girdim gene kalma riskim var mıdır?

 • E.s

  6 Mart 2020 - 21:57

  Yazz dogum kontrol hapini kullanırken isteksizlik ve vajinada aşiri kaşıntı yaşadm travazol kullandım hafifledi ama iliski esnasinda aşirı yanma v agrı oluyo pembe akıntı geliyo erkek arkadasm icime bosaldi ondan mı acaba ?

 • Kezban

  29 Mart 2020 - 13:51

  Adet düzensizliğim olduğu için drospera kullanıyordum . Bir süre ara vermiştim ve tekrar başladım 5.gün oldu kullanalı. Dört hafta önce bir ilişkim oldu ertesi gün hapı kullandım o zaman drosperayı kullanmıyordum . Şimdi yeni başladım hamile kalmış olabilir miyim ya da drospera hamile isem ters etki eder mi lütfen cevaplar mısınız 🙏

 • İsimsizz

  8 Nisan 2020 - 19:10

  Hocam Ben düzenli doğum kontrol hapı kullanıyorum ve eşimle her seferinde korunmasız ilişkiye girdim. Şuan adet dönemindeyim ama mide bulantı var hamile kalma riskim var mı ?

 • Pınar yıldırım

  10 Nisan 2020 - 15:33

  Yasmin tablet kullanıyorum ilacın bittiği günün ertesi gün birliktelik oldu hamile kalınır mı?ona göre ertesi gün hapı kullanmam gerekir mi?

 • Gülhan mancak

  22 Nisan 2020 - 22:52

  9 aylık evliyim 9 aydır yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum bu ay bıraktım hemen hamile kalabilir miyim ve hamile kalırsam çocukta herhangi bir engellilik (özürlü) olma durumu varmı ?

 • Deniz

  28 Nisan 2020 - 18:20

  Merhaba hocam, ben polikistik over sendromu olan biriyim,2 aydır da yazz 24+4 kullanıyorum, bir dakika gecikmesiz bir şekilde. Düzenli alıyorum. Geçen ay menstruasyon döneminde kanda koyuluk vardı, aşırı koyuluk ancak doku/koku bir tuhaflık yoktu.

  Düzenli birlikteliğim var ancak içe boşalma da olmuyor asla ilaca ek olarak koruma için. Bu ay da rmenstruasyonda gecikme oldu. Gebelik söz konusu olabilir mi?

 • İsimsiz

  8 Mayıs 2020 - 01:08

  Pcos hastasıyım ve 10 aydır Qlairista kullanıyorum ilk 5-6 aya kadar ara kanamalarım devam etmişti sonrasında düzelmişti.Bazen kutunun 26.gününde adet olurken bazen değişiyordu. 8.ayda yani cinsel ilişkiden 2 hafta sonra tam 26.hapta regl oldum. Fakat 9.kutuda kutunun ortalarında ara kanama gibi bir kanama oldu regl olmadığımı düşündüm kutu bittiginde de olmamıştım.içime boşalma olmadı hiçbir zaman.İlaçları tam saatinde içtim kusma ve olmadı.Şuan 10.kutudayım kasıklarımda ağrılar var gebe kalma ihtimalim var mıdır ?bu ara kanamalar normal midir ?

 • Zeyzey

  30 Mayıs 2020 - 09:14

  Pcos hastasıyım 3 aydır yazz kullanıyorum. Her ay yedi günlük aranın 2. Gününde hasta oluyordum bu ay birliktelik yaşadım ve yedi günlük aranın 3. Günündeyim hala regli olmadım. İlaçları düzenli bir şekilde kullanıyorum gebe olma ihtimalim var mı

 • NEŞE ÇOLAK

  31 Mayıs 2020 - 01:51

  Uzun zamandır yasmin kullanıyorum fakat nisan ve mayıs ayında adet kanamam yok denecek kadar az oldu sebebi nedir ?

 • Tayfun bozkurt

  6 Haziran 2020 - 17:25

  Iyi günler Diane 35 i günlük ayni saat olmasada +-30 dk farkla hergun kullanılması halinde korumasiz sekilde iliskiye giriebilirmi yoksa ek koruyucu yönteme gerek varmi?

 • Emel akdelun

  13 Haziran 2020 - 19:14

  Hocam Ben bu ay hapi duzenli kullanmadim esim bebek istiyor diye iki gun unutup ust uste aldim hazen uc gun unutup ve son uc taneyi de icmedim hapim bittikten tam 8 gun sonra once kahverengi leke geldi pembe sulu Hafif kirmiziya donuk tam AMA 24 saat icinde bitmisti peceteyle baktigimda pembe acik pembe leke geliyo cok az yerlesme kanamasi olabilirmi iki gun oldu az geldi sabah simdi kesildi bilgilendirirseniz sevinirim 3 tane icmedim diye olurmu bebek

 • Şengül

  30 Haziran 2020 - 16:44

  Hocam merhaba ben ilaç kullanmadan adet olamıyorum rahim filmi çekilmem lazım doktorum yasmin ilacı yazdı bugün kullanmaya başladım bu ilacı kullanırken hamile kalabilirmiyim yoksa ilaç hamile kalmaya engel olurmu

Comments are closed.