Doğum Kontrol Hapları Gebeliği Engeller mi?

dogum-kontrol

Doğum kontrol ilaçları, diğer bir adı ile oral kontraseptifler ve diğer gebelikten koruyucu yöntemlerin, yüzde yüz garantisi yoktur. Kadının tüpleri ameliyatla bağlansa dahi oldukça az da olsa gebe kalma riski vardır.

Doğum kontrol hapları oldukça etkili ve güvenilir doğum kontrol yöntemleridir. Başarı oranları oldukça yüksektir. Ancak doğum kontrol hapı kullanırken de gebe kalınabilir. Özellikle de hapların düzensiz kullanılması, saatlerine uyulmaması, geciktirilmesi gibi sebeplerle gebe kalma riski artar. Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu azalır. Bundan dolayı gebelik meydana gelebilir. Bu sebeple doğum kontol haplarının düzenli ve doğru şekilde kullanılması gerekir. Hapların her gün aynı saatte kullanılması da gebelik riskinin azalması için oldukça önemlidir.

Doğum kontrol haplarının bir gün akşam, ertesi gün öğlen alınması koruyuculuklarının azalmasına sebep olur.

Doğum kontrol hapları düzenli bir şekilde ve unutulmadan kullanıldığında en başarılı ve etkin koruma yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fakat haplar düzenli olarak, aynı saatlerde alınsa dahi gebelik riski mevcuttur. Bundan dolayı, doğum kontrol hapı kullanmanıza rağmen, gebeliğin gecikmesi durumunda mutlaka doktorunuza haber vermeniz ya da gebelik testi yapmanız önerilir.  Doğum kontrol hapı kullanımı esnasında gebe kalan kadınların, gebeliklerinde ve bebeklerinde hapların kullanımı sebebiyle herhangi bir sorun meydana gelmez.

Doğum kontrol hapı kullanırken adet gecikmesi yaşanması, kesinlikle gebeliğin gerçekleştiği manası taşımaz. Adet gecikmesi, doğum kontrol haplarının zamanında alınması durumunda da yaşanabilir. Bu sebeple, adet gecikmesi yaşandığı zaman gebelik testi yapılması ve gebelik gerçekleşmemiş ise doğum kontrol haplarını kullanmaya devam etmek gerekir.

Ancak gebelik testinde gebeliğin mevcut olduğu anlaşılır ise,  hap kullanma bırakılmalıdır. Ardından gebeliğin sürmesini ve bebek sahibi olmayı istiyorsanız, gebelik takiplerinize başlamasınız. Ancak gebeliğin devam etmesini istemiyor iseniz, zaman kaybetmeden küretaj yöntemi ile gebeliği sonlandırmak adına doktorunuza başvurabilirsiniz.

Doğum kontrol hapı kullanan kadın, bebek sahibi olmak istediğinde, hapı bıraktıktan ne kadar sonra gebe kalabilmektedir?

Doğum kontrol hapları, kadınları endişelendiren bir konudur. Doğum kontrol haplarının; doğumsal anomalilere, kısırlığa, cinsel yetersizliğe ve kilo almaya yol açtığı düşünceleri kesinlikle doğruluk payına sahip değildir.

Hapların kullanımı terk edildikten sonra, kadın doğurganlığını kısa sürede yeniden kazanır. Yumurtlama tekrar başlar. Kadının hap kullanmayı bırakması ardından 2 ay sonra gebe kalma şansı yaklaşık olarak %80’dir. Fakat doğum kontrol hapı ile doğum kontrolünü sağlayan kadınların hapları kullanmaya sürdürürken ya da kullanmayı bıraktıktan hemen sonra gebe kalması, bebeği olumsuz olarak etkileyebilir. İlacın bırakılması ardından, ilk ayında gerçekleşen gebeliklerde ikiz bebek şansı oldukça yüksektir.

Hormon tedavisi alan kadınlarda da doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra ikiz doğurma şansı aynı şekilde yüksektir. Doğum kontrol haplarıyla korunan kadınlarda, ileride elde edilecek hamileliklerde bebekte anomali riskinde artış meydana gelmez.

Spiral takıldığı halde gebe kalınır mı?

Spiralle taktıktan sonra gebe kalma riski, tıpkı doğum kontrol hapları kullanırken olduğu gibi mevcuttur. Spiral olmasına rağmen gebe kalınırsa, gebelik sürdürülebilir. Ya da çift çeşitli sebeplerle gebelik istemez ise, gebelik sonlandırılabilir. Spiraller bebeğe zarar vermez. Fakat enfeksiyon riski daha fazla olduğu için düşük riski artar.

Doğum kontrol hapı kullanırken bilinmesi gerekenler

 • Doğum kontrol haplarına başlamadan önce jinekolojik bir muayene şarttır. Hapların pek çok çeşidi vardır.Bu sebeple doktorunuzun size en uygun hapa karar verecektir.
 • Haplar, günün belli saatlerinde, tok karnına alınmalıdır. Alınma saatlerinin aynı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Doğum kontrol haplarının büyük bir kısmında 21 tablet mevcuttur. Bazılarında 28 tane olduğu da bilinir. Bu ilaçlara ara vermeden kullanmak gerekir.
 • Kutunun içindeki 21 tabletin bitmesi ardından bir hafta ilaç kullanılmaz.
 • Her kutunun bitimin ardından, 7 günlük arada kadın aranın 3. Ya da 4. Günü adet görür.
 • İkinci ya da sonraki kutular için adetin ilk günü başlamak şart değildir. 7 günlük aradan sonra ikinci kutuya 8. günde başlanır.
 • İki kutu arasında adet görülmesi şarttır. Eğer adet görülmez ise yeni kutuya başlamadan önce gebelik testi yaptırılmalıdır.
 • Özellikle penisilin gibi çeşitli antibiyotikler hapların koruma oranında azalmaya yol açabilir. Bu sebeple beklenmeyen bir gebelik olabilir. Bundan dolayı da antibiyotik kullanılıyor ise, kondom gibi ilave yöntemlere de başvurmak gerekir.
 • Bir tane hapın içilmesi unutulursa ve ertesi gün akla gelirse hemen kullanılmalıdır. Vaktinde alınacak olan ilaç da saatinde alınmalıdır. İlacın üç günden fazla unutulması halinde tabletler düzenli olarak alınmaya devam edilmelidir. Ancak, prezervatif gibi ilave yöntemlere başvurmak o ay için daha sağlıklı olacaktır.
 • Doğum kontrol haplarını kullanmaya düşük ya da kürtajdan hemen sonra başlamakta bir sakinca yoktur. Ancak emzirme döneminde doğum kontrol haplarının kullanılması, bir süreliğine önerilmez. Bu haplar, anne sütünün yapısını ve oranını azaltır.
 • Çeşitli sebeplerden emzirmeyen anneler ise doğum yaptıktan 6 hafta sonra kombine haplara başlayabilmektedir. Lohusalık döneminde kullanılması uygun değildir.
 • Akıldan çıkarılmaması gereken doğumdan sonra yeni bir gebelikten korunmaya başlamaya; düzenli emziren kadınlar doğum yaptıktan 3 ay sonra, emzirmeyen kadınlar ise3 hafta içinde başlamalıdır.

24 Comments

 • Elvin

  20 Haziran 2016 - 11:00

  Ağustosta düğünüm var doğum kontrol hapına başlamadan önce jinekoloğa muayene olmam gerekir mi yoksa aile hekimliğindeki ebe hemşirelerin verdiği haplara direk başlayabilir miyim sakıncası olur mu

 • İrem Demir

  16 Kasım 2016 - 12:26

  40 yaşındayım 15 yıl önce doğal yollardan bir çocuğum oldu.2. evliliğimde eşimle .2 kere tüp bebek denemelerimiz oldu ancak başarısız olduk.benim 1. doğumum sezeryanla olduğunda operasyon esnasında rahim içinde doktorumun tabiriyle poş oluşmuş ve adetimin 11.12.gününde biriken kirli kanla birlikte son 10 yıldır.adetimin 11.12.gününde 3 gün süren renkli pembemsi bazen kahverengi şeklinde akıntılarım oluyor.doktorum 2 başarısız tüpbebek denememizde bunun sebep olmadığını söyledi.2. tüpbebek denememizde 6. gün embriyom ve 3. güne giden 2 adet embriyom olmasına rağmen tüpbebek denemelerimizde başarısız olduk.2. tüpbebek denememin arsdndan 2 ay sonra adetimin 14. günü yoğun bir kanamam oldu.Tüp bebek tedavisigittiğim doktorum haricinde başka bir doktor düşük yada başka bir anormallik olmadığını stresten kaynaklandığını belirtti.3 ay desolet kullanmamı önerdi.eşimle nasipse daha geç olmadan bir çocuk sahibi olmak istiyoruz.tüpbebek denememizi eşim fazla hormon yüklenmemden dolayı istemiyor.2. kutu 3 gün sonra bitecek 1. tablet bittikten 4. gün adet gördüm.3. kutuyu kullanmasam ve folik asit kullanımına başlasam olabilir mi Bülent bey.Şimdiye kadar da adetlerimi 30 yada 31 gün içerisinde gördüm..Çocuk sahibi olmak istiyoruz ne önerebilirsiniz hikayemden sonra?Şimdiden teşekkürler.

 • Özlem kaya

  28 Aralık 2016 - 17:03

  Merhaba ben geçen ayin 25inde hasta oldum eşimle bu ay adetten önce ilişkiye girdik korunmayı unuttum ilişki sırasında eşim boşalmadım diyor ama endişelerim var bende doğum kontrol hapı kullanmaya başladım ertesi gün bugünle birlikte 7 gün oluyo hasta olmadım dün gece mide bulantısı ve şiddetli bir şekilde bas dönmesi yaşadım kendimden şüphelendim hamilemiyim yardımcı olabilir misiniz

 • İlknur Yaşar

  14 Kasım 2019 - 20:12

  Bende aynı şeyi yaşıyorum suan adet sonrası yumurtlama gününde eşimle ilişkiye girdim ama eşim kendine güvendigini söyledi Ama bugünle 8 gün geçti ve hala adet görmedim test yaptım negatif çıktı doğum kontrol hapı kullanabilir miyim

 • Ex

  22 Aralık 2019 - 22:10

  Merhabalar bu doğum kontrol haplarının koruma yüzdesi nedir?
  Herşeyi olması gerektiği gibi düzenli kullanılırsa
  Gebe kalma riski yaratırmı teşekkürler.

Comments are closed.