Doğum Kontrol Hapları Gebelik Testi Sonucunu Etkiler Mi?

 

Gebelik oluşumunu önlemek için tasarlanan doğum kontrol hapları, aylık yumurtlamayı durdurmayı sağlar. Yumurtlama, bir kadının yumurtalıklarındaki olgun bir yumurtanın serbest bırakılmasıdır. Serbest bırakılan yumurta sperm ile buluşunca, gebelik gerçekleşebilir. 

Doğum kontrol hapları, ayrıca rahim duvarına spermin nüfuz etmesini zorlaştırır. Rahim duvarı daha kalın ve yapışkan mukus üretir. Sperm, bu mukusun üstesinden gelmekte zorlanır. Bu da, gebeliğin gerçekleşme şansını azaltır. 

Doğru şekilde kullanılırsa, doğum kontrol haplarının gebeliği önleme yüzdesi %99’a kadar yükselebilir. Bu son derece yüksek bir başarı oranı olsa da, hala %100 değildir. Yani, hala hamile kalma şansınız vardır. Bu nedenle, aktif bir cinsel hayatınız varsa ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız; doğum kontrol hapı alıyor olsanız bile, zaman zaman gebelik testi yapmak isteyebilirsiniz. 

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve gebelik testi yapacaksanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyleri öğrenmek için okumaya devam edin! 

Doğum kontrol haplarının etkileri

Doğum kontrol haplarının içerdiği hormonlar, gebelik testi sonucunu etkilemez. Bununla birlikte, bazı doğum kontrol hapları rahim duvarını etkilemektedir. Doğum kontrol haplarındaki hormonlar, bu duvarı inceltebilir. Bu da, döllenen yumurtanın bölgeye tutunmasını zorlaştırır. Ancak, hapı düzgün bir şekilde alsanız bile hamile olduğunuzdan şüphelenmeniz mümkündür. 

Doğum kontrol hapları nasıl düzgün alınır?

En doğru kullanım; bir hapı kullanmayı atlamak ya da yeni bir pakete başlamak için geç kalmadan, hapı her gün aynı saatte almanızı gerektirir. 

En doğru şekilde kullanıldığında, bir doğum kontrol hapı gebeliği önlemede %99 oranında etkilidir. Bununla birlikte, çoğu kadın doğum kontrol hapını bu şekilde kullanmaz. 

“Tipik kullanım” çoğu kadının doğum kontrol hapını alma şeklini ifade eder. Bu da, doğum kontrol haplarının bir dozunu almak için birkaç saat geç kaldıklarını ya da 1-2 dozu kaçırdıkları anlamına gelebilir. Bu durumda, doğum kontrol haplarının gebeliği önleme oranı %91’dir. 

En doğru şekilde kullanımın amacı, bu doğum kontrol yönteminin etkinliğini arttırmaya yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapını her gün aynı saatte düzenli olarak almayı alışkanlık haline getirdikten sonra, bu rutinin düzenli olarak sürdürülmesi önemlidir. 

Günlük rutinin düzenli olarak devam ettirilmesi, bir sonraki hap paketine başlamayı unutmamanızı sağlayabilir. 

Bir dozu almayı unutursanız, prezervatif gibi yedek bir korunma yöntemini en az 1 hafta boyunca kullanın. 1-2 günden daha fazla doz almayı unutursanız, bir aya kadar yedek bir yöntem kullanmak daha fazla güvende olmanızı sağlayabilir. 

Gebelik Belirtileri 

Bir kadın, gebeliğin erken dönem belirtilerini fark etmeyebilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, şüphelerinizde haklı olup olmadığınızı öğrenmek için bir gebelik testi yapın:

 • Sabah bulantıları

Sabah bulantıları, gebeliğin erken dönemde görülen ilk belirtilerinden biridir. Sabah saatlerinde yaygın olsa da, günün herhangi bir saatinde görülebilir. Bu bulantılar, mide bulantısı ve kusmayı içerir. Birkaç haftalık hamile olabilirsiniz. 

 • Meme değişiklikleri

Hamileliğin erken dönemlerinde vücutta yaşanan hormonal değişimler ile birlikte, göğüslerde ağrı ve hassasiyet görülebilir. Ayrıca, göğüsler şişebilir ya da daha ağır hissedilebilir. 

 • Adet gecikmesi 

Adet döneminin gecikmesi, çoğu durumda hamileliğin ilk belirtisidir. Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, düzenli olarak adet görmüyor olabilirsiniz. Bu nedenle, adet döneminin geciktiğini belirlemek zor olabilir. 

 • Yorgunluk

Hamileliğin erken dönemlerinde vücudunuzda yaşanan değişimler, kendinizi daha halsiz ve yorgun hissetmenize neden olabilir. 

 • Daha sık idrara çıkma

Normal zamanlardan daha fazla idrara çıkmak, gebelik belirtisi olabilir. 

 • Yeme alışkanlıklarında değişimler

Gebeliğin erken dönemlerinde, aniden yiyeceklere karşı isteksizlik gelişebilir. Bugünlerde, koku alma duyusu artar ve bazı gıdalara olan istek ya da isteksizliğiniz değişebilir. 

Doğum kontrol haplarındaki hormonlar da yeme alışkanlıklarınızda değişimlere neden olabilir. Bu nedenle, ani damak zevki değişimlerinin neden olduğunu belirlemek zor olabilir. 

Gebelik Testi Yapmak

Ev tipi gebelik testleri, kandaki hCG hormonu seviyelerini tespit eder. Gebelik testleri, doğru kullanıldığı zaman, bu hormonu %99 oranında tespit edebilir. Mümkün olan en doğru sonucu nasıl alabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır: 

 • Testin üzerindeki talimatlara dikkat edin

Her gebelik testi farklıdır. Bu nedenle, paketi açmadan ve testi uygulamadan önce, üzerinde yazan talimatları iyi okuduğunuzdan emin olun. Testi zamanlamanız gerekiyorsa, bir zamanlayıcı kullanın. 

 • Doğru zamanı bekleyin 

Döllenmiş yumurta rahme tutunduğunda, vücuttaki hCG seviyeleri de yükselmeye başlayacaktır. Bazıları için bu, adet döneminin ilk gününe kadar olmayabilir. Adet döneminin son gününe kadar beklemek, bir gebelik testinden daha doğru sonuç almanızı sağlayabilir. 

 • Gebelik testini sabah yapın

hCG hormonu seviyelerinin en yüksek olduğu zaman, uyandıktan sonraki saatlerdir. Testi, henüz idrara çıkmamışken yapmanız daha iyi olabilir. 

 • Satın aldığınız testi araştırın

Bazı gebelik testleri, bir adet dönemini kaçırmadan günler önce, gebelik olup olmadığını tespit edebildiğini gösterir. Bu testler, geleneksel gebelik testlerinden daha hassastır. Hangi testi kullandığınız, hamile olup olmadığınızı ne kadar sürede öğrenebileceğinizi etkileyebilir. 

Yanlış gebelik testi sonuçlarının nedenleri

Ev tipi gebelik testleri genellikle doğru sonuç vermesine rağmen, hala hatalı sonuçlar alınması mümkündür. Bazı sorunlar, sonuçları etkileyebilir. Ancak, doğum kontrol hapı kullanmak bunlardan biri değildir. Doğum kontrol haplarının içerdiği hormonlar, kanda yükselen hCG hormonu seviyelerini tespit etme yeteneğini etkilemeyecektir. Peki, yanlış gebelik testi sonuçlarının nedenleri nelerdir?

 • Testi yanlış okuma

İki soluk mavi çizgi ile sadece bir çizgi arasında ayrım yapmak zor olabilir. Hcg hormonu seviyeleri çok düşükse ve test hormona karşı çok hassas değilse sonucu yanlış okuyabilirsiniz. 

Birkaç gün bekledikten sonra, sonucu daha iyi okuyabilmeniz için testi tekrar edin. 

 • Testi yanlış yapma

Her gebelik testi özel talimatlar gerektirir. Bu nedenle, testi uygularken bir hata yapmanız mümkündür. 

Örneğin, bazı testler 2 dakika gibi kısa bir süre içinde sonuç verir. Ancak, sonuçlar 10 dakika sonra geçerli değildir. Bunun nedeni, testin tasarımı nedeniyle sonuçların değişebilmesidir. Bazı testlerde ise, test sonucunu öğrenmek için en az 10 dakika beklemeniz gerekebilir. 

 • Süresi geçmiş bir test kullanma

Süresi geçmiş bir gebelik testi kullanarak, yanlış bir gebelik testi sonucu riskini almayın. Son kullanma tarihi geçtikten sonra, yenisini satın alın. 

 • Testi çok erken yapmak

Döllenmiş bir yumurta rahme tutunduktan sonra, kandaki HCG hormonu seviyeleri hızla artacaktır. Testi çok erken dönemde yaparsanız, testin tespit edebileceği hormon seviyeleri henüz yeterince yükselmemiş olabilir. Adete girme döneminizi kaçırana kadar beklemeniz önerilir. 

 • Yanlış testi seçmek 

Adet gecikmesinden öne, olası bir gebeliği tespit etmek istiyorsanız; bunu, erken dönemde test etmek için tasarlanmış bir gebelik testi ile yapın. Doğru bir sonuç almak için, testin çok hassas olması gerekmektedir. 

Geleneksel bir gebelik testi, adet döneminin gecikmesinden önce yapılırsa, yükselen HCG hormonu seviyeleri tespit edilemeyebilir. 

Hamileliğinizi nasıl onaylayabilirsiniz? 

Evde yapılan gebelik testleri genellikle doğru sonuç verse de, %100 doğru değildir. Bununla birlikte, doktor tarafından yapılan kan testlerinin sonucu %100 doğrudur. Hamilelik durumunuz hakkında daha fazla onay almak istiyorsanız, bir doktor randevusu alın. 

Doktorunuz, hızlı bir kan örneği alacak ve teste gönderecektir. Bazı durumlarda, hamile olup olmadığınızı birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. Diğer durumlarda, sonuçların gelmesi için 2-3 gün beklemeniz gerekebilir.