Doğum Sonrası Hijyenik Ped Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır?

dogum sonrasi 1

Doğumdan önce yetişkin bezi, kateter, plasentanın atılması ve ilk bağırsak hareketlerinin ağrılı olabilmesi gibi doğumla ilgili şeyleri duymamış olabilirsiniz. Bilmediğiniz şeylerden bir diğeri ise normal doğum sonrası, doğumdan etkilenen bazı bölgelerinizde meydana gelen acı ve ağrı olabilir.

Vajinal yırtılmadan kaynaklanan morarma, şişme ve dikiş gibi şeylerin doğum nedeniyle görülmesi normaldir. Doğumun neden olduğu ağrılar önünde sonunda kaybolacaktır. Ancak o ağrıları yaşadığınız sırada, ağrılarınızda rahatlama sağlayacak her şeye karşı açık olmalısınız.

Ağrılarınız aniden kesebilmenin bir yolu bulunmamaktadır. Ancak yine de iyileşme sürecinizde ağrılarınızı azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bazı kadınlar yastık ya da buz kalıbının üzerinde oturmayı rahatlatıcı bulurken bazıları ise ağrılarını rahatlatmak için biraz daha yaratıcı davranarak İngilizcede “padsicle” adı verilen hijyenik pedler hazırlayabiliyor.

Doğum sonrası hijyenik pedi nedir?

“Padsicle” da denilen bu hijyenik pedleri daha önce duymamış olabilirsiniz; bunlar, hazır olarak alabileceğiniz şeyler değildir. Her ne kadar bu soğuk ya da buzlu pedlerin kullanımı herkes tarafından bilinmese de doğum sonrası yaşanan ağrı ile başa çıkma konusunda hazırlayabileceğiniz pedler oldukça yardımcı olabilir.

Doğum sonrası kullanılan hijyenik pedleri dondurduktan sonra normal doğum sonrası ağrıyı hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için iç çamaşırınıza yerleştirerek kullanabilirsiniz.

Bu donmuş pedler, normal doğumdan sonraki süreçte hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunlar sadece acıyı hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda hemoroit ve vajinal dikişler nedeniyle yaşanan şişme, morarma ve rahatsızlık hissini de azaltabiliyor. Pedlerin en iyi tarafı ise bunları evde kendi başınıza hazırlayabiliyor olmanız.

Bazı kadınlar, enerjilerinin hala yüksek olduğu ve rahatça hareket edebildikleri üçüncü trimesterde çok sayıda hijyenik ped hazırlar ve bunları daha sonra buzluğa kaldırarak ihtiyaç duyacakları güne kadar buzlukta muhafaza ederler.

Tabi ki bu pedleri doğumdan önce hazırlamanız gerektiği gibi bir kural yok. Doğum öncesi hazırlanma sürecinde yeteri kadar zamanınız olmayabilir. Ancak doğum yaptıktan sonra ağrılı ve yorgun olabileceğinizi unutmayın. Bu nedenle kendiniz hazırlayacağınız hijyenik pedleri yapılacak son şeylerden biri olarak aklınızda tutmanız iyi olacaktır.

Bunlarla birlikte hijyenik pedleri hazırlamanın en iyi zamanı gebeliğin son ayıdır. Ancak önceden hazırlayamasanız bile pedleri hazırlayıp dondurarak kullanıma hazır hale getirmenin sadece birkaç saat alacağını aklınızda bulundurun.

Doğum sonrası rahatlamak için kullanabileceğiniz tek şey bu hijyenik pedler değildir. Normal doğum sonrası vajinal ağrıyı buz kalıbının üzerine oturarak da hafifletebilirsiniz. Ancak unutmayın ki hijyenik pedlerde ağrınızı hafifletebilecek iyileştirici doğal malzemeler bulunduğundan ve iç çamaşırınıza yerleştirebildiğinizden dolayı bu pedler eşsizdir. Doğum sonrası hijyenik pedler, buz kalıpları ile karşılaştırıldığında kendinizi daha kısa sürede iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Doğum sonrası hijyenik pedler nasıl hazırlanır?

hijyenik-ped
hijyenik ped

Doğum sonrası hijyenik pedlerin faydalarını öğrendikten sonra sıra şimdi onları nasıl hazırlayabileceğinize geldi. Öncelikle evinizde hali hazırda bulunuyor olabilecek bazı malzemelere ihtiyacınız var.

Malzemeler:

  • Alüminyum folyo
  • Gecelik hijyenik ped
  • Alkol bulundurmayan cadı fındığı
  • Yüzde yüz saf lavanta yağı
  • Yüzde yüz saf, parfümsüz aloe vera jeli

Talimatlar:

Birinci adım: Alüminyum folyoyu, tezgah ya da masanın üzerine serin. Hijyenik pedin etrafını saracak kadar alüminyum folyonuz olduğundan emin olun.

İkinci adım: Hijyenik pedin kabını çıkarın ve bunları alüminyum folyonun üzerine yerleştirin. Hijyenik pedin arka kısmı folyoya yapışmalıdır. Pedi tam olarak açmak için üzerindeki bütün kağıtları çıkarın.

Üçüncü adım: Parfümsüz, yüzde yüz saf aloe vera jelini hijyenik pedin tüm yüzeyine yayın. Aloe veranız, sıkılabilecek bir şişede değil de kavanozda bulunuyorsa jeli, hijyenik pede uygulamak için kaşık kullanın. Aloe veranın anti-iflamatuar ve ağrı kesici özellikleri bulunduğundan jel, inflamasyonun rahatlamasına ve akut ağrının geçmesine yardımcı olabilir (Kullandığınız ürünün saf aloe vera olduğundan emin olun. İçerisinde kimyasallar ya da başka ek maddeler olmamalıdır).

Dördüncü adım: Temiz parmağınızla aloe vera jelini pede iyice yayın.

Beşinci adım: Alkol içermeyen cadı fındığını pede sıkın ya da yayın. Cadı fındığı; şişliği, ağrıyı, morarma ve kaşıntı gibi sorunları rahatlatabildiği gibi hemoroit ile birlikte görülen inflamasyonu da azaltabilmektedir.

Altıncı adım: Hijyenik pediniz için bir diğer seçenek 1-2 damla lavanta yağı damlatmak olabilir. Lavanta yağının, anksiyete ve stresi rahatlatmanın yanı sıra anti-inflamatuar etkileri de bulunmaktadır.

Yedinci adım: Aloe vera, cadı fındığı ve lavanta yağını uyguladıktan sonra alüminyum folyoyu nazikçe pedin üzerine katlayın ve katlanmış folyoyu en az bir saat buzlukta bekletin.

Tek seferde çok sayıda hijyenik ped hazırlarsanız doğumdan sonra kullanmak için bol miktarda pediniz olacaktır.

Aloe vera ve cadı fındığını pedin üzerine bolca uygulamak istiyor olsanız da bunları aşırı kullanarak pedde bu malzemelerin çok fazla bulunmamasına dikkat edin. Böyle yapmanız durumunda pedin, doğum sonrası kanamaları tutma kapasitesi azalabilir ve sızıntılar meydana gelebilir.

Hijyenik pedlerinizi hazırlarken alüminyum folyo kullanmanız en iyi seçenektir. Çünkü pedlerinizi alüminyum folyo içinde buzluğa koyduğunuzda birbirlerine yapışmalarını engellemiş olursunuz. Elinizin altında hijyenik ped bulunmuyorsa pedlerinizi kumaştan da yapabilirsiniz.

Kumaş bez kullanmanız mümkün olsa da bunlar, hijyenik ped kadar emici olmayacaktır. Bu nedenle doğum sonrası kanamanız ağır olursa pedleri daha sık değiştirmeniz gerekeceği için kumaş pedler, tek kullanımlık pedler kadar rahat olmayabilir.

Doğum sonrası hijyenik pedler nasıl kullanılır?

Doğum sonrası hijyenik pedlerinizi kullanmak için öncelikle onları buzluktan çıkarmalı ve birkaç dakika çözülmesini bekleyerek çok soğuk olmadığından emin olmalısınız. Hazırladığınız pedler, tıpkı klasik hijyenik pedler gibi olduğu için bu pedleri iç çamaşırınıza yerleştirebilirsiniz.

Pedleri kullanmanın bir yolu ise yetişkin bezlerinin içine yerleştirmektir. Doğum sonrası kanamanız yoğunsa pedi bu şekilde kullanmanız daha iyi olabilir. Hazırladığınız hijyenik pedler, ekstra kanı tek başına tutamayacak gibiyse yetişkin bezleri fazladan koruma sağlayacaktır. Doğum sonrası hijyenik pedler, çok fazla ıslak olduklarında ortalığın batmasına neden olabilir. Kanamanız hafifledikçe pedleri yetişkin bezleri ile kullanmaktan, tek başlarına kullanmaya geçmeyi düşünebilirsiniz.

Hazırladığınız pedler ağrıyı, şişliği ve inflamasyonu hafifletebilse de pedin sağladığı serinlik hissi yavaş yavaş azalacaktır. Ancak bu durumda bile cadı fındığı ile aloe vera, iyileştirici etkilerini göstermeye devam edecektir.

Pedin soğukluğu azaldığı zaman hazırladığınız başka bir ped ile değiştirebilir ya da normal bir ped kullanabilirsiniz. Genel olarak, doğum sonrası hijyenik pedinizi tıpkı diğer pedler gibi her 4 saatte bir değiştirdiğinizden emin olun.

Sonuç Olarak

Doğum sonrası kanama ve normal doğum sonrası ağrı konusunda kendi yaptığınız hijyenik pedler rahatlama sağlayabilir. Bu pedleri, mağazadan almanız mümkün değildir. Bu yüzden hijyenik pedleri rahatlamak amaçlı kullanmak istiyorsanız, doğum yapacağınız tarih gelmeden önce pedlerinizi hazır şekilde bulundurmanız faydalı olacaktır.