Düşük Sperm Sayısı Ciddi Problemlerin İşareti Olabilir

Düşük sperm sayısı bir erkeğin çocuk sahibi olma yeteneğinden daha fazlasını etkileyebilir. Bu durum yeni araştırmalara göre pek çok sağlık problemi ile bağlantılı olabilir.

Neredeyse 5200 İtalyan erkek üzerinde yapılan çalışmalarda, düşük sperm sayısına sahip olanların daha fazla beden yağına, daha yüksek tansiyona, daha yüksek kötü kolesterol ve trigliseritlere, daha az miktarda iyi kolesterole sahip olma ihtimallerinin 1.2 kat daha fazla olduğu görülmüş.

Düşük sperm adetleri olan erkeklerin metabolik sendrom oranları da daha yüksek olmuş. Metabolik sendrom, diyabet, kalp hastalıkları ve beyin kanaması ihtimallerini arttıran risk faktörleri grubuna deniliyor.

Baş araştırmacı Dr. Alberto Ferlin şöyle diyor: “Kısır erkeklerin yaşam kalitesini bozabilen ve yaşamlarını kısaltabilen sağlık problemlerine ve risk faktörlerine sahip olma riskleri daha fazla. Doğurganlık değerlendirmeleri erkeklerde sağlık değerlendirmesi ve hastalık önleme bakımından özel bir fırsat sunuyor.”

Çalışma 18 Martta Şikago’daki Endokrin Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu.

Ferlin, çalışmanın düşük sperm sayısı ile metabolik değişimler, kalp hastalıkları riski ve düşük kemik yoğunluğu arasında ilişki kurduğunu belirtiyor.

Ayrıca bu problemlerin sebebinin düşük sperm sayısından kaynaklandığını kanıtlanmadığını, bunun yerine düşük sperm sayısının genel sağlığa dair bilgi verici bir işaret olduğunu belirtiyor.

Doktor şöyle devam ediyor: “Hamilelik elde etmekte zorlanan çiftlerde, erkeğe doğru şekilde muayene yapılmalı ve hem esas doktorları hem de üreme uzmanları tarafından takip edilmeli. Çünkü bu erkeklerin hastalık ve ölüm riskleri daha fazla.”