Paylaş:

fsh-hormonu-yuksekligi

FSH Hormonu Yüksekliği Ne Demektir?

 

FSH hormonu (Follicule Stimulating Hormone); kadınlarda beyinde hipofiz bölgesinden salgılanan ve yumurtalıklardaki folikülleri  uyararak yumurtlamayı sağlayan hormondur. Yumurtalıklardaki foliküller, yumurtayı içeren ufak keselerdir. FSH hormonunun salgılanması ile bu foliküller olgunlaşır ve yumurtalıklarda yumurtlama meydana gelir.

 

FSH hormonu, özellikle adet düzensizlikleri ve kısırlık sorunları konu olduğunda oldukça önemli ipuçları taşıyan özel bir hormondur. Kanda FSH hormonu değerini ölçmeye yarayan tahlil ise, adetin 3. günü yapılır. FSH hormonu kadının yaşının ilerlemesi ve yumurtalık rezervlerinin azalması nedeni ile yükselmeye başlar. Bunların dışında ise kadının geçirdiği cerrahi operasyonlar, enfeksiyonlar ya da geçirilen ağır hastalıklar da FSH hormonunun yükselmesine yol açabilir.

 

Kadında FSH hormonu değeri normalde kaç olmalıdır?

 

FSH hormonu değerlerine, adetin 3. gününde yapılan kan tahlili aracılığı ile  bakılmaktadır. FSH hormon değeri 8-10 birimin altında olursa, normal değerde olduğu belirlenmiş olur. Ancak adetin diğer dönemlerinde FSH hormonu değerlendirmesi yapılırsa sonuçlar yüksek çıkabilir.

 

FSH hormonu yüksekliği kadınların hamile kalma şansının azalması demektir.

 

 • FSH hormonu değeri 10 birimden küçük ise, FSH normal değerde demektir.
 • FSH hormonu değeri 10 birimden yüksek ise, kadınlarda hamile kalma şansı azalıyor demektir.
 • FSH hormonu değeri 25 birimden büyük ise, tüp bebek ve benzeri yollar ile bile hamile kalma olasılığı azalmaya başlamış demektir.

 

Bazı kadınlarda, ölçülen bu FSH hormonu değerleri, her ay ölçüldüğünde farklı olarak çıkabilir. Bu değerler arasında en yüksek çıkmış olan değer, temel ölçüm olarak alınır.

 

FSH hormonu yüksekliği yapılacak bir ultrason görüntülemesi ile de anlaşılabilir. Hastaya çok sıvı içirilerek, idrara çok sıkışması sağlanır. Hasta iyice idrara sıkıştığında, batın kısmı ve yumurtalıklara ultrason yardımıyla bakılır. Giderek azalan yumurtaların fark edilmesi, FSH hormonu yüksekliği durumunu işaret edecektir.

 

FSH hormonu, yumurta ve sperm oluşumunda çok etkili bir hormon olduğu için, FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliklere bile neden olur. Ayrıca kadınlarda menopozun yaklaştığının da  habercisidir. FSH hormonu yüksekliği yerine düşüklüğü olduğu zaman, ergenlikten önce ya da hipofiz bezi ile ilgili yaşanan sıkıntıların olduğu zamanlardır.

 

FSH hormonu yüksekliğinde bu değeri düşürmek mümkün olabilir mi?

 

FSH hormonu yüksekliği, yumurtalık rezervlerindeki azalmayı işaret eder. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile beraber yumurtalık rezervleri  de gittikçe azalmaya başlar. Yumurtalık rezervlerinin yeniden eski durumuna döndürülmesi ise maalesef mümkün değildir. Bununla beraber FSH hormonuna bağlı olan yumurtalık rezervleri; sigara kullanımı, geçirilmiş cerrahi operasyonlar, ağır hastalıklar ve enfeksiyonlar gibi sebeplerle de zaman içinde kötü yönde etkilenebilmektedir.

 

Kısaca yaşlanmayı engelleyemediğimiz ve de yumurtalık rezervlerini eski durumlarına döndüremediğimiz için, FSH hormon değerini de kendi çabamızla düşürmek mümkün değil. Yapılması gereken tek şey FSH hormonu daha fazla yükselmeden, eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, farklı yollar ile çocuk sahibi olmayı denemelisiniz.

 

Bitkisel kürler ya da destekler yumurtalık rezervlerini iyileştirir mi?

 

Maalesef hiçbir ilaç ya da bitki tedavisi, yumurtalık rezervlerini eski verimli haline döndüremez. Bu durumda yapılması gereken ise FSH hormonunun düşmesini sağlamak değildir, çünkü mümkün değildir.  Zaman kaybetmeden çocuk sahibi olmak için yardımcı üreme tedavilerine yönelmek gerekir. Çünkü maalesef bu tedaviler için de şans zamanla birlikte azalmaktadır. FSH değerleri bu konuda belirleyici olmaktadır.

 

Bu durumun dışındaki yöntemler kadının zaman kaybetmesine ve çocuk sahibi olma şansının gittikçe azalmasına yol açacaktır. Geçen süre ise FSH hormonunun gittikçe yükselmesine sebep olacaktır.

 

FSH Hormonu Yüksekliği Sorunu Kimlerde Görülür?

 

FSH hormon yüksekliği sorunu herkeste ortaya çıkabilecek bir sorun olmaktadır. Bu sorun, erkek ve kadınlarda neredeyse aynı nedenlerden dolayı meydana gelir. FSH hormonu yüksekliği sadece erişkin kişilerde görülür diye bir kural da bulunmamaktadır. Bu hormon sorunu, ergenlik öncesi ve sonrası birçok çocuk ve erişkinde de görülebilir. Fakat FSH hormon değerinin baz alınacağı birçok farklı unsur da vardır. Bu konuda yaş ve cinsiyet konumlandırmasına göre tıbbi değerlendirmeler yapılır.

 

FSH hormon yüksekliği ile ilgili olarak mutlaka uzman bir doktordan destek alınması ve doktorunuzun size özel olarak vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu sayede FSH hormonu ile olan şikayetlerinizi en aza indirebilir ve erken dönemde gerekli  önlemleri de almış olursunuz. Kulaktan dolma bilgiler ya da başkalarının önereceği ilaçları kesinlikle kullanmayın ve doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

 

FSH Hormonu Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

 

FSH hormonu yüksekliği kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtilerle kendisini göstermektedir. Bahsedeceğimiz belirtilerin görüldüğü  durumlar tespit edildiği zaman, geç kalınmadan gerekli ölçümlerin yapılacağı kan tahlilleri yaptırılmalıdır.

 

Kadınlarda FSH yüksekliği belirtileri arasında kısırlık, hamile kalamamak ve menopoz başlangıcı gibi durumlar yer almaktadır. Kadınlarda hormon yüksekliğinin bu nedenler haricinde belirtileri de olabilir. FSH yüksekliğinin kadınlarda belitileri arasında yumurtalık kistleri ve polikistik over sendromu da yer almaktadır. Yumurtalar  yumurtalıktan olgunlaşıp atılmadan, yarı gelişmiş halde yumurtalıkta kalabilir ve yumurtalığın etrafına yerleşik şekle geçebilir. Yumurtaların yarı gelişmiş olanlarının yumurtalık etrafına yerleşmesiyle ortaya çıkan karakterik hastalık ise tıbbi olarak polikistik over sendromu olarak adlandırılmaktadır.

 

Erkeklerde FSH yüksekliği belirtileri arasında ise testislerin hiç olmaması veya testislerin olmasına rağmen az gelişmiş olması yer alır. Erkeklerde hormon yüksekliğinin belirtileri arasında kısırlık ve kısır olunmamasına rağmen bilinmeyen nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamama durumu da görülebilmektedir.

 

Yumurtalık rezervleri yalnızca FSH hormonu testi ile mi tespit edilir?

 

Çocuk sahibi olma şansını belirlemek amacıyla uygulanan tek yöntem FSH hormonu ölçme tahlili değildir. Yapılacak çok farklı test ve tetkikler de yumurtalık rezervlerinin son durumunun tespit edilmesini sağlamaktadır. FSH hormon değerinin 25 birim gibi çok yüksek olduğu durumlarda, kadınlarda kendiliğinden hamile kalmak ya da  yardımcı tedavi yöntemleri, hatta tüp bebek-mikroenjeksiyon  yöntemleri ile de hamilelik elde edilmesi mümkün olmamaktadır.

FSH hormonu ne işe yarar?

 

FSH hormonu testi özellikle kısırlık ile alakalı sorunlarda ve regl düzensizliklerinde oluşan sorunlar açısından büyük önem taşır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için yapılacak olan test önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde salgılanan FSH hormonu hipofiz bezi yardımı ile salgılanır.

 

Erkeklerde testosteron hormonuna katkı sağlarken, kadınlarda yumurtalıklarda bulunan foliküllerin uyarılmasına yardımcı olarak büyümesi konusunda katkı sağlar. Bu foliküller yumurtaların taşınmasına yardımcı olan minik keseciklerdir. fsh hormonu salgısı yardımıyla bu yumurtalar büyür, çatlama olur ve hamile kalınır. Özellikle orta yaştan sonra ve menopoz döneminde yumurtalarda azalma olursa hamile kalma olasılığı azalır ve fsh hormonu yüksekliği başlar. Özellikle kadınlarda yaş 35 olursa fsh hormonu değerlerinde yükselmeler başlar. Yaş 40 olursa hormon değerleri daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaşır. Ayrıca yaşta ilerleme olursa, yumurtalıklarda kist ya da hasar olursa da fsh hormonu değerleri daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaşır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Levent Arslan :

  06 Kasım 2017

  FSH değeri psikolojik yani çok kafaya takmak düşünmekle yükselen bir değermi.lutfen bu konuda yardımcı olurmusunuz tsk ederim saygılarımla.

   Cevapla
 • Gamze demirci :

  28 Şubat 2018

  Fsh 17 hocam ne yapmam gerek

   Cevapla
 • dilek gul :

  23 Eylül 2018

  Hocam 35 yasindayim fsh 25 lh 8.58 cikmis cocuk sahibi olamicakmiyim ben evlenince

   Cevapla
 • H.e.r. :

  04 Ocak 2019

  55yaşindayim.
  3ay once fsh 10,6 idi
  Bu ay ise FSH 6,2 olarak belirlendi.
  Her memede de solid diye tarif edilen kitleler görüntülendi USG de.
  İlaçla menapoza girmek tehlike arzeder mı?
  Başka ne önerirsiniz. Teşekkürler

   Cevapla
 • Büşra Koç :

  20 Ocak 2019

  Hocam benm fsh 17.5 prolaktin 36 cikti bunlari nasil dusururum bide bunlar icin verilen ilaclar vucutta odem yapip kilo aldirio mu ?

   Cevapla
 • Melahat parmak TONYALI :

  20 Mart 2019

  Mrb.hocam yaşım 44, prolaktin 27.900, fish değerim 15.380 hamile kalma şansım nedir?

   Cevapla
 • Dilfouza Demirci :

  25 Mart 2019

  Hocam benim prolaktin 10.06.FSH 22.99.yaşım 39 benim hamile kalma şansım nedir.iki tane kızım var adet düzensizliği başladı bu sene menepoza mı giriyorum bana dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler.

   Cevapla
 • Özlem Ar :

  04 Nisan 2019

  Merhaba , 6 aydır adet göremiyorum bu süre içerisinde bir adet iğne ile ilk ay progesteron hormonu yüklendi fakat yine regl olamadım akabinde tarlusal diye bir hap kullanmaya başladım doktor önerisiyle, sonuç yine regl olmadı. Yapilan hormon testlerimde fsh 98 prolaktin 4.97 cıktı ve menopoz denildi yaşım 38 ve cocuk sahibi olmak istiyorum sizden bilgi rica edebilir miyim? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

   Cevapla
 • Rabiye yalçın :

  16 Mayıs 2019

  49 yaşında ,estradiol (E2):94.12, fsh 16.92, LH :10.17, prolaktin: 17.97 ve TSH: 1.71 olarak cıktı tetkik sonuç raporunda. Değerler normal mi ?

   Cevapla
 • Fatıma Kırgız :

  20 Mayıs 2019

  Hocam yasım 22. Fsh 9.66 prolaktin 4.60 çıktı. Her kadın gibi anne olmak istiyorum. Değerim hakkında bana bilgi verir misiniz rica etsem

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar