FSH Hormonu Yüksekliği

fsh hormonu

FSH Hormonu Yüksekliği Ne Demektir?

FSH hormonu (Follicule Stimulating Hormone); kadınlarda beyinde hipofiz bölgesinden salgılanan ve yumurtalıklardaki folikülleri  uyararak yumurtlamayı sağlayan hormondur. Yumurtalıklardaki foliküller, yumurtayı içeren ufak keselerdir. FSH hormonunun salgılanması ile bu foliküller olgunlaşır ve yumurtalıklarda yumurtlama meydana gelir.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

FSH hormonu, özellikle adet düzensizlikleri ve kısırlık sorunları konu olduğunda oldukça önemli ipuçları taşıyan özel bir hormondur. Kanda FSH hormonu değerini ölçmeye yarayan tahlil ise, adetin 3. günü yapılır. FSH hormonu kadının yaşının ilerlemesi ve yumurtalık rezervlerinin azalması nedeni ile yükselmeye başlar. Bunların dışında ise kadının geçirdiği cerrahi operasyonlar, enfeksiyonlar ya da geçirilen ağır hastalıklar da FSH hormonunun yükselmesine yol açabilir.

Kadında FSH hormonu değeri normalde kaç olmalıdır?

FSH hormonu değerlerine, adetin 3. gününde yapılan kan tahlili aracılığı ile  bakılmaktadır. FSH hormon değeri 8-10 birimin altında olursa, normal değerde olduğu belirlenmiş olur. Ancak adetin diğer dönemlerinde FSH hormonu değerlendirmesi yapılırsa sonuçlar yüksek çıkabilir.

FSH hormonu yüksekliği kadınların hamile kalma şansının azalması demektir.

 • FSH hormonu değeri 10 birimden küçük ise, FSH normal değerde demektir.
 • FSH hormonu değeri 10 birimden yüksek ise, kadınlarda hamile kalma şansı azalıyor demektir.
 • FSH hormonu değeri 25 birimden büyük ise, tüp bebek ve benzeri yollar ile bile hamile kalma olasılığı azalmaya başlamış demektir.

Bazı kadınlarda, ölçülen bu FSH hormonu değerleri, her ay ölçüldüğünde farklı olarak çıkabilir. Bu değerler arasında en yüksek çıkmış olan değer, temel ölçüm olarak alınır.

FSH hormonu yüksekliği yapılacak bir ultrason görüntülemesi ile de anlaşılabilir. Hastaya çok sıvı içirilerek, idrara çok sıkışması sağlanır. Hasta iyice idrara sıkıştığında, batın kısmı ve yumurtalıklara ultrason yardımıyla bakılır. Giderek azalan yumurtaların fark edilmesi, FSH hormonu yüksekliği durumunu işaret edecektir.

FSH hormonu, yumurta ve sperm oluşumunda çok etkili bir hormon olduğu için, FSH hormonu yüksekliği cinsel ilişkide isteksizliklere bile neden olur. Ayrıca kadınlarda menopozun yaklaştığının da  habercisidir. FSH hormonu yüksekliği yerine düşüklüğü olduğu zaman, ergenlikten önce ya da hipofiz bezi ile ilgili yaşanan sıkıntıların olduğu zamanlardır.

FSH hormonu yüksekliğinde bu değeri düşürmek mümkün olabilir mi?

FSH hormonu yüksekliği, yumurtalık rezervlerindeki azalmayı işaret eder. Kadınlarda yaşın ilerlemesi ile beraber yumurtalık rezervleri  de gittikçe azalmaya başlar. Yumurtalık rezervlerinin yeniden eski durumuna döndürülmesi ise maalesef mümkün değildir. Bununla beraber FSH hormonuna bağlı olan yumurtalık rezervleri; sigara kullanımı, geçirilmiş cerrahi operasyonlar, ağır hastalıklar ve enfeksiyonlar gibi sebeplerle de zaman içinde kötü yönde etkilenebilmektedir.

Kısaca yaşlanmayı engelleyemediğimiz ve de yumurtalık rezervlerini eski durumlarına döndüremediğimiz için, FSH hormon değerini de kendi çabamızla düşürmek mümkün değil. Yapılması gereken tek şey FSH hormonu daha fazla yükselmeden, eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, farklı yollar ile çocuk sahibi olmayı denemelisiniz.

Bitkisel kürler ya da destekler yumurtalık rezervlerini iyileştirir mi?

Maalesef hiçbir ilaç ya da bitki tedavisi, yumurtalık rezervlerini eski verimli haline döndüremez. Bu durumda yapılması gereken ise FSH hormonunun düşmesini sağlamak değildir, çünkü mümkün değildir.  Zaman kaybetmeden çocuk sahibi olmak için yardımcı üreme tedavilerine yönelmek gerekir. Çünkü maalesef bu tedaviler için de şans zamanla birlikte azalmaktadır. FSH değerleri bu konuda belirleyici olmaktadır.

Bu durumun dışındaki yöntemler kadının zaman kaybetmesine ve çocuk sahibi olma şansının gittikçe azalmasına yol açacaktır. Geçen süre ise FSH hormonunun gittikçe yükselmesine sebep olacaktır.

FSH Hormonu Yüksekliği Sorunu Kimlerde Görülür?

FSH hormon yüksekliği sorunu herkeste ortaya çıkabilecek bir sorun olmaktadır. Bu sorun, erkek ve kadınlarda neredeyse aynı nedenlerden dolayı meydana gelir. FSH hormonu yüksekliği sadece erişkin kişilerde görülür diye bir kural da bulunmamaktadır. Bu hormon sorunu, ergenlik öncesi ve sonrası birçok çocuk ve erişkinde de görülebilir. Fakat FSH hormon değerinin baz alınacağı birçok farklı unsur da vardır. Bu konuda yaş ve cinsiyet konumlandırmasına göre tıbbi değerlendirmeler yapılır.

FSH hormon yüksekliği ile ilgili olarak mutlaka uzman bir doktordan destek alınması ve doktorunuzun size özel olarak vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. Bu sayede FSH hormonu ile olan şikayetlerinizi en aza indirebilir ve erken dönemde gerekli  önlemleri de almış olursunuz. Kulaktan dolma bilgiler ya da başkalarının önereceği ilaçları kesinlikle kullanmayın ve doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

FSH Hormonu Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

FSH hormonu yüksekliği kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtilerle kendisini göstermektedir. Bahsedeceğimiz belirtilerin görüldüğü  durumlar tespit edildiği zaman, geç kalınmadan gerekli ölçümlerin yapılacağı kan tahlilleri yaptırılmalıdır.

Kadınlarda FSH yüksekliği belirtileri arasında kısırlık, hamile kalamamak ve menopoz başlangıcı gibi durumlar yer almaktadır. Kadınlarda hormon yüksekliğinin bu nedenler haricinde belirtileri de olabilir. FSH yüksekliğinin kadınlarda belitileri arasında yumurtalık kistleri ve polikistik over sendromu da yer almaktadır. Yumurtalar  yumurtalıktan olgunlaşıp atılmadan, yarı gelişmiş halde yumurtalıkta kalabilir ve yumurtalığın etrafına yerleşik şekle geçebilir.

Yumurtaların yarı gelişmiş olanlarının yumurtalık etrafına yerleşmesiyle ortaya çıkan karakterik hastalık ise tıbbi olarak polikistik over sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Erkeklerde FSH yüksekliği belirtileri arasında ise testislerin hiç olmaması veya testislerin olmasına rağmen az gelişmiş olması yer alır. Erkeklerde hormon yüksekliğinin belirtileri arasında kısırlık ve kısır olunmamasına rağmen bilinmeyen nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamama durumu da görülebilmektedir.

Yumurtalık rezervleri yalnızca FSH hormonu testi ile mi tespit edilir?

Çocuk sahibi olma şansını belirlemek amacıyla uygulanan tek yöntem FSH hormonu ölçme tahlili değildir. Yapılacak çok farklı test ve tetkikler de yumurtalık rezervlerinin son durumunun tespit edilmesini sağlamaktadır. FSH hormon değerinin 25 birim gibi çok yüksek olduğu durumlarda, kadınlarda kendiliğinden hamile kalmak ya da  yardımcı tedavi yöntemleri, hatta tüp bebek prosedürü- mikroenjeksiyon  yöntemleri ile de hamilelik elde edilmesi mümkün olmamaktadır.

FSH hormonu ne işe yarar?

FSH hormonu testi özellikle kısırlık ile alakalı sorunlarda ve regl düzensizliklerinde oluşan sorunlar açısından büyük önem taşır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için yapılacak olan test önemlidir. Kadınlarda ve erkeklerde salgılanan FSH hormonu hipofiz bezi yardımı ile salgılanır.

Erkeklerde testosteron hormonuna katkı sağlarken, kadınlarda yumurtalıklarda bulunan foliküllerin uyarılmasına yardımcı olarak büyümesi konusunda katkı sağlar. Bu foliküller yumurtaların taşınmasına yardımcı olan minik keseciklerdir. fsh hormonu salgısı yardımıyla bu yumurtalar büyür, çatlama olur ve hamile kalınır. Özellikle orta yaştan sonra ve menopoz döneminde yumurtalarda azalma olursa hamile kalma olasılığı azalır ve fsh hormonu yüksekliği başlar. Özellikle kadınlarda yaş 35 olursa fsh hormonu değerlerinde yükselmeler başlar. Yaş 40 olursa hormon değerleri daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaşır. Ayrıca yaşta ilerleme olursa, yumurtalıklarda kist ya da hasar olursa da fsh hormonu değerleri daha hızlı şekilde yüksek seviyeye ulaşır.

58 Comments

 • Levent Arslan

  6 Kasım 2017 - 18:20

  FSH değeri psikolojik yani çok kafaya takmak düşünmekle yükselen bir değermi.lutfen bu konuda yardımcı olurmusunuz tsk ederim saygılarımla.

 • Gamze demirci

  28 Şubat 2018 - 00:45

  Fsh 17 hocam ne yapmam gerek

 • dilek gul

  23 Eylül 2018 - 09:53

  Hocam 35 yasindayim fsh 25 lh 8.58 cikmis cocuk sahibi olamicakmiyim ben evlenince

 • H.e.r.

  4 Ocak 2019 - 16:42

  55yaşindayim.\r\n3ay once fsh 10,6 idi\r\nBu ay ise FSH 6,2 olarak belirlendi.\r\nHer memede de solid diye tarif edilen kitleler görüntülendi USG de.\r\nİlaçla menapoza girmek tehlike arzeder mı?\r\nBaşka ne önerirsiniz. Teşekkürler

 • Büşra Koç

  20 Ocak 2019 - 01:07

  Hocam benm fsh 17.5 prolaktin 36 cikti bunlari nasil dusururum bide bunlar icin verilen ilaclar vucutta odem yapip kilo aldirio mu ?

 • Melahat parmak TONYALI

  20 Mart 2019 - 23:42

  Mrb.hocam yaşım 44, prolaktin 27.900, fish değerim 15.380 hamile kalma şansım nedir?

 • Dilfouza Demirci

  25 Mart 2019 - 15:41

  Hocam benim prolaktin 10.06.FSH 22.99.yaşım 39 benim hamile kalma şansım nedir.iki tane kızım var adet düzensizliği başladı bu sene menepoza mı giriyorum bana dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler.

 • Özlem Ar

  4 Nisan 2019 - 05:37

  Merhaba , 6 aydır adet göremiyorum bu süre içerisinde bir adet iğne ile ilk ay progesteron hormonu yüklendi fakat yine regl olamadım akabinde tarlusal diye bir hap kullanmaya başladım doktor önerisiyle, sonuç yine regl olmadı. Yapilan hormon testlerimde fsh 98 prolaktin 4.97 cıktı ve menopoz denildi yaşım 38 ve cocuk sahibi olmak istiyorum sizden bilgi rica edebilir miyim? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 • Nurcan Aydıkçı

  9 Nisan 2019 - 14:45

  Merhaba Hocam Bi arkadaşım fsh değeri adetin ikinci günü 14 üçüncü günü 19 çıktı merhaba e yapabiliriz arkadaşım var bekar yumurtalarını alıp da dondursanız ileride çocuk sahibi olabilirmi

 • İbrahim evis

  17 Nisan 2019 - 20:35

  Hocam cinsel isteksizlij şikayetiyle uroloji dojtoruna gittim fsh 3.13 lh4. 50 e2 32.54 total testosteron 3.27 psa 0.32 çıktı kafam çok karıştı bu sonuçlar neye işarettir acaba

 • Remziye suseven

  18 Nisan 2019 - 05:16

  FSH=19 bu ne demek

 • Pınar

  18 Nisan 2019 - 18:22

  Merhaba hocam 44 yaşındayım 5 ay önce evlendim ve cocuk istiyorum test sonuçlarım. Tsh 1.73 fsh 22.58 prolaktin 23.2 estradiol <20 lh 7.62 cocuk sahibi olabilirmiyim aynı zamanda haşemato hastasıyım hipotiz bezinde küçük çaplı ur mevcut insülün dirençim yuksek bana bukonuda yardımcı olabilirmisiniz lütfen

 • Çiğdem

  19 Nisan 2019 - 16:08

  Merhaba Hocam; ben 34 yaşındayım ve kendiliğimden hiç adet olmadım sadece ilaçlarla düzenli adet olabiliyorum ve fsh 100 çocuk için bir şansım var mı? size muayeneye gelmek istiyorum.

 • Yasin Sut

  21 Nisan 2019 - 01:16

  Hocam kolay gelsin. FSH Değerin 11-13 aralığında çıktı. Bu Hamilelik oranında ne kadar etkilidir. Sonuç olarak çok az fazla sorun olacak bir durummudur?

 • Rabiye yalçın

  16 Mayıs 2019 - 19:47

  49 yaşında ,estradiol (E2):94.12, fsh 16.92, LH :10.17, prolaktin: 17.97 ve TSH: 1.71 olarak cıktı tetkik sonuç raporunda. Değerler normal mi ?

 • Fatıma Kırgız

  20 Mayıs 2019 - 14:40

  Hocam yasım 22. Fsh 9.66 prolaktin 4.60 çıktı. Her kadın gibi anne olmak istiyorum. Değerim hakkında bana bilgi verir misiniz rica etsem

 • YAĞMUR bayram

  2 Haziran 2019 - 00:15

  Fsh 36.70 ‘Lh 65.85 hamile kalma sandım nedir acil cvp bekliyorum

 • YAĞMUR bayram

  2 Haziran 2019 - 00:17

  Hocam yaşım 20 fsh 36.70 lh 65.85 progestron 2.10 sizce sonuçlar nasıl acil cvp bekliyorum

 • tuğba urcan

  16 Haziran 2019 - 22:47

  selamlar hocam yaşım 25 ve 2 aydır adet olmadım, doktor test yaptığında fsh değerim 71.25 çıktı adet dönemi dışında test yapıldığından mı dır? erken menopoza girmiş olabilirsin dedi ama iki ay önce fsh 12 idi cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

 • Gökhan Kara

  23 Haziran 2019 - 17:17

  Merhabalar hocam azospermi teşhisi kondu. Yaşım 27yaşındayım. Yapılan hormon testlerinde fsh15 lh6,09 prolaktin 9,81 total testesteron3,93 estradiol 21,45 çıktı. Görüşünüzü öğrenebilir miyim?

 • Hacer baser

  27 Haziran 2019 - 22:51

  Fsh hormonum 39 cikti yumurtalarin hala oldugu soylendi 38 yasindayim hamile kalmam mumkunmu

 • Deniz D.

  28 Haziran 2019 - 22:37

  Tsh 2,99 estradiol 25,42 fsh 10,94 lh 4,67 prolaktin 7,26\r\nAdetin 2. Gununde kan alindi. Yasim 38. \r\nYumurta rezervinin düstugunu söyledi. \r\nHenüz bekarim.ne yapmaliyim?

 • Neriman gündüz

  11 Temmuz 2019 - 19:11

  Yaşım 46 fsh 8.26 prolaktin 7.24 bu degerlerle normal şartlarda hamile kalma şansımvarmi

 • gaye arkın

  18 Temmuz 2019 - 07:14

  hocam tsh- 2.04 prolaktın 17.14 fsh-17.85 beta hcg 0,21 kadın doğum doktoru sol yumurtslıkta kist olduğunu söyledi 44 yaşındayım hiç bi şikayetim yok sadece 15 ay önce karaciğer nakli oldum bir sene önce yapılan rahim ağzı kanseri testim tip 16 çıktı .smear testim temiz ama hocam bu şekilde ne gibi bir tedavi uyğulanır ve çoçuk sahibi olabiliemiyim.

 • Sevda köksüz

  24 Temmuz 2019 - 20:00

  Hocam merhabalar yasim 22 fsh15 bir tüp bebek bi aşılama yaptım tutmadı hormon iğnelerle yumurta sayısı çoğalıyor ama döllenme olmuyor

 • Sevda köksüz

  24 Temmuz 2019 - 20:03

  Hocam merhabalar yasim 22 fsh15 bir tüp bebek bi aşılama yaptım tutmadı hormon iğnelerle yumurta sayısı çoğalıyor ama döllenme olmuyor ne tavsiye edersiniz

 • Mehmet SEVİNÇ

  25 Temmuz 2019 - 19:14

  Hocam merhabalar 32 yaşındayım \r\nSol testisim yok sağ testisin de olması gerekenden küçük azospermi teşhisi konuldu dağ testi yaptırdım 67,22 çıktı çocuk sahibi olma şansım hiç mi yok. Cevabınız için şimdiden teşekkür eser iyi çalışmalar dilerim

 • Songül incekara

  27 Temmuz 2019 - 12:11

  İyi günle hocam kızım 16 yaşında 10 aydır adet görmüyo fsh 7.39 lh 11ploraktin 11 estradol 55 testesteron 1.12 çıktı .nasıl durumu öğrenebilirmiyim teşekkür ederim.

 • SERAP TURAN

  27 Temmuz 2019 - 22:58

  Merhabalar hocam 43 yaşındayım adetimin 3.günü kan tahlili yaptırdım fsh 45 cıktı çocuk düşünmüyoruz korunmak gerekir mi

 • Seher

  30 Temmuz 2019 - 08:14

  Hocam fsh 26.52\r\nLh9.27 çocuk sahibi olla bilirmiyim cevabınızı bekliyorum lütven yardımcı ollun

 • ebru

  5 Ağustos 2019 - 14:04

  arkadaslarn fsh hormonunu düsürmek için hayıt tohumu ve testere dişli aslan pencesi cayı yapıp için her gün sabah aksam yemekten 2saat sonra bır tatlı kasıgı bır su bardagı suda 7 dk kaynatıp 15 dk dinlendirip için benim fsh degerim 20.98 di simdi 8 23 cıktı

 • esra çetin

  6 Ağustos 2019 - 13:16

  Hocam selamlar yaşım 42 tüp bebek yaptırmak istiyoruz\r\nAşağıdaki tahlillerimi yorumlar mısınız?\r\nProgesteron 0.5 ng/mL \r\n FSH 12.35 \r\n Prolaktin 13.34 \r\n TSH 1.3208 \r\n Serbest T4 0.91 ng/dL \r\n Serbest T3 2.64 pg/mL \r\n Estradiol 40 pg/mL \r\n LH 4.34 mIU/mL

 • NURCAN YILMAZ

  20 Ağustos 2019 - 14:50

  MERHABA YAŞIM 46 ÇOCUK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUM\r\nDURUMUMU MERAK EDİYORUM.\r\nDEĞERLERİM AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:\r\nAMH 1,168\r\nESTRADİOL 22\r\nFSH 9,17\r\nLH 4,23\r\nPROGESTERON 0,4\r\nPROLAKTİN 11,37\r\nTSH 0,7598\r\nST3 2,43\r\nST4 1,06

 • FiliZ yilmaz

  21 Eylül 2019 - 15:21

  Hocam ca 125 21.8 TSh 1.82 proktin 21.95 Fsh 19.72 adet kanamalarım 10 gün arayla oluyor 8 10 gün sürüyor

 • Feride aydın

  3 Ekim 2019 - 15:03

  Merhabalar fsh değeri 11.6 çıktı. Adetin 2. Günü kan verdim. Hamilelik için sorun olur mu

 • ESMA PETEKLİ

  11 Ekim 2019 - 23:16

  Merhaba Fsh 86.39 ve Amh 0.057, Tsh 1.753 , estradiol 17,yaşım 44 bir yıldir menopoza girdim , ďüşük over rezervi, raporu verildi, bu durumda tup bebek şansim tedavi sonucu yüzde kaç olur, yardımcı olurmusunuz

 • Gul

  7 Aralık 2019 - 16:23

  Ocam bende fsh-20.47 Lh-22,4 cikti .cocuk sahibi ola bilirmiyim ?lutfen cevab verin cok onemli benim icin.

 • Huriye

  25 Aralık 2019 - 14:09

  Merhaba hocam ben 18yasindayim 6yildir adet olamiyorum FSH im 70 estradiol 6.68 TSH 2.24 tsh2.74 prolaktin 7.52 sizce adet olabilirmiyim

 • Besna Boran

  26 Aralık 2019 - 01:37

  Mrh hocam FSH 15.88, LG 10.55 E2 57. 95 sonuçu nedir. Hamile kalabilir miyim Tşk ederim

 • Zeynep Öz

  26 Ocak 2020 - 02:51

  Merhaba Bulent hocam. Ben 30 yasindayim 2 senedir evliyim. 3, 4 aydir cocuk sahibi olmaya calisiyorum. sol.yumurtaligimda 4cm lik kist var. lh ve fsh biraz dusuk cikti. fsh 2.20/ lh 1.31) Hamile kalablir miyim yine de. ne yapmam lazim. bu hormanlar ilac kullnmadan dogal yollarla ya da kurler, besinler ile yukselir mi?

 • sibel kaya

  12 Şubat 2020 - 17:59

  Merhaba hocam ben 26 yasındayım 5 ay sonra evlenecegım 2019 nisan ayında doktora gittim 1 bucuk ay adet gördüm testler yapıldı prolaktın 36.7 cıktı fsh 14.91. 1ay dogum kontrol hapı kullandım bundan 1 sene öncede fsh 18 di suan prolaktın 10.27 fsh 11.07 bana evlenınce hamile kalamayacagım söylendı bu degerlerle ama doktorum fsh degerlerımın normal oldugunu söyledi kafam karıstı bilgi verırmısınız teşekkürler kolay gelsın hocam

 • Eda ozmen

  23 Mart 2020 - 21:15

  Ben pko hastsym yaşım 36 gebelık ıstıyorm degerlerım fsh :7 lh 16 cıktı normal gebelık olurmu? Yoksa aşımaya veya tup bebege basvurulalım mı?

 • Zeynep

  30 Mart 2020 - 18:05

  Merhaba hocam benim yaş 25 ama 1 yıllık evlim test yaptırdım fhs 21.09 çıktı ne yapmaliyim

 • Fetih

  19 Temmuz 2020 - 16:48

  Hocam erkeğim; fsh 2.57. Lh 5.31 estradiol 24.81 proklaktin 13.26 testler yapıldı doktor 2 hafta sonra gel dedi bunlar testte hep kırmızı gözüküyor yorumlayabilir misiniz?

 • Beyzanur Ecer

  11 Ağustos 2020 - 00:22

  Hocam bugün detaylı muayene oldum yaşım 27 üç yıldır evliyim. Pcos var dedi. Değeri fsh 8.1 çıktı. Buna ek olarakta ploraktin hormonum yüksek çıktı 38.90. Amh bakılmadı. Tsh 2.9 Estradiol 29.12 LH ise 20.78 çıktı. Doktor rahim filmi istedi. Siz tezinizde FSH 10 dan yüksek okunca sorun var demişsiniz. Doktor bana pcos başlangıcı dedi. Değerim 8.1 çıkınca da yüksek dedi. Anlamadım 😔

 • Kübranur

  15 Mayıs 2021 - 12:15

  Merhaba çiğdem hanım sorununuza çözüm bulabildiniz mi aynı dert bende de var çünkü şuan

Comments are closed.