Gebelikte 4. Ay

Gebeliğin 4. Ayında Bebek

Gebeliğin 4. Ayı ile beraber, ikinci üç aylara yani 2. Trimestıra girmiş bulunuyorsunuz. Gebeliğin 4. Ayı, gebelik haftalarının 12 ve 16. Haftalarını kapsamaktadır. Bu ay gireceğiniz ultrasonda bebeğinizi ayırt etmeniz mümkün. Artık bebeğin vücudu daha belirginleşti, parmakları ayrıldı. Bebeğiniz artık tam olarak küçük bir insan görünümü almış durumda. Bu aylarda, diğer aylara göre daha çok hareketli olan bebeğinizin gövdesi de kafasına göre daha orantılı hale geldi.  Bu ayda bebeğin omurgası da tam olarak son şeklini almış vaziyettedir.

Gebeliğin 12. Haftasında bebek:

Artık mesane üzerine uygulanan baskı ortadan kalkar. Bu sayede sık sık tuvalete çıkma ihtiyacınız azalır. Bu hafta bebeğiniz parmağını emmeye başladı bile.

12. hafta gebelikte bebeğinizin tüm organları oluşmuştur. Bu haftadan itibaren yapısı ve işlevleri belirlenmiş olan organlar artık hacim olarak büyümeye başlarlar. Parmaklarda tırnaklar belirginleşir ve saç ve tırnaklar uzama.ya başlar. Bebeğiniz kalp atımları ise 12. Haftadan itibaren, 120-140/dk. arasındadır ve doğuma kadar da bu hızda atmaya devam eder.

Gebeliğin 13. Haftasında bebek:

Gebeliğin 13. Haftasında şayet bebeğiniz erkekse, ultrasonda izlenebilir. Fakat bebeklerin cinsiyeti, bu haftada söylenmemektedir. Ultrason görüntülerinde yanılma payı olabileceğinden, çifte yanlış bilgi verilmemesi açısından doktor bu bilgiyi paylaşmamaktadır. Fakat bebeğinizin cinsiyetini 16. Hafta ve sonrasında öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin bağırsakları, karın içine olan göçünü tamamladı. Karaciğeri safra üretimine başladı. Pankreası da insülin üretimine başladı.

Gebeliğin 14. Haftasında bebek:

Bu gebelik haftası, sizin en rahat olduğunuz hafta. Artık gebeliğe dair belirtiler oldukça azaldı ve vücudunuz hamileliğe adapte oldu.

Gebeliğin 14. Haftasında bebeğiniz solunum yapma pratiklerine hız verdi. Gözleri ve kulakları da gelişimini sürdürüyor. Boyu ise inanılması güç bir hızla uzamaya devam ediyor. Bebeğinizin başı bu haftadan itibaren daha çok hareketlendi ve çenesine yaslanmış vaziyette. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir. Bebeğinizin kalp atışları bu dönemde doppler cihazı yardımıyla duyulabilir.

Gebeliğin 15. Haftasında bebek:

Bu haftadan itibaren bebeğinizi elinizle dahi hissedebilirsiniz. Elinizi karnınıza koyarsanız, yumuşak bir kitle hissedeceksiniz. İşte bebeğiniz burada.\r\n\r\nBebeğinizin kemik ve kas dokusu  15. gebelik haftasından itibaren biraz daha hızlı gelişmeye başlar. Bebeğiniz cildi oldukça ince ve şeffaf bir yapıda. Cilt yüzeyinde belirgin damarlar gözlemlenmekte. Lanugo adı verilen ipeksi cilt tüyleri de bu haftadan itibaren gelişmeye başlar. Bu tüyler 26. haftaya kadar varlığını sürdürür.

Gebeliğin 16. Haftasında bebek:

Gebeliğinizin 16. Haftasında yüzünüzde ve vücudunuzda güneş lekeleri oluşmaya başlayabilir. Bu lekelenmeleri önlemek için gebeliğe uygun güneş kremleri kullanarak dışarı çıkmak gerekmektedir.

Bu haftadan itibaren bebeğiniz oldukça hareketlendi ve artık her hareketini rahatça hissedebilirsiniz. Anne adaylarının damarlarındaki kan volümü yaklaşık %50 oranında artmıştır.  Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Kan miktarının bu kadar artmış olması burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtilere neden olabilir.

Bebeğiniz için bu hafta oldukça önemli bir test yaptırmalısınız. Bu testler, üçlü test olarak adlandırılmaktadır. Bebeğinizde nöral tüp defekti ve Down sendromu riskinin tespiti için yapılacak olan bu testler, oldukça önemlidir.

16 Comments

 • Bahar turan

  25 Ağustos 2016 - 18:25

  Çok değerli hocam 4,5 yıldır evliyim ve hep çocuk istedik başından itibaren nedeni belli olmayan infertilite dediler ama hiç bir zaman bu beni tatmin etmedi herşey normal eşim ben tahliller normal rahim filmi temiz histereskopi yapıldı çapada temiz ams yok olmuyor olmuyor 😥😥 4 aşılama 1 tüp bebek denedik bir donmuş embiriom var 1 kez çapada tüp denedik yumurta toplantı yetersiz gelişmemiş dendi transfer olmadı ne yapmalıyım yola Nasıl devam etmeliyim yaşım 35 hiç gebeliğim yada düşüğüm yok

 • Bülent Tıraş

  2 Eylül 2016 - 10:56

  Merhaba,\nTüm tahlillerinizin normal olduğunu ancak gebelik elde edemediğinizi paylaşmışsınız. Ancak en son yapılan tüp bebek tedavisinde yumurtalarınızın kalitesinde bir sıkıntı olduğunu paylaşmışsınız. Bununla birlikte kaç tane toplandığını ya da kaç tanesinin döllendiğini paylaşmamışsınız. Başınızdan böyle bir tedavi süreci geçmiş olması nedeniyle sizin ve eşinizin tahlillerinde her şeyin normal olduğu söylemine şüphe ile yaklaşmak gerekmektedir. Şu ana kadar yapılan tedavilerde gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle de size önerim vakit kaybetmeden alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin semen analizi sonucu ve öykünüz gözden geçirilerek gebelik şansınızı arttırmaya yönelik olarak size en uygun olan yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve hekimin; o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 • Nihal Kara

  26 Temmuz 2019 - 23:46

  Hocam merhaba ilk gebeliğimin 16. haftasındayım.Birkaç gün önce kedi tırmaladı tetenoz ve kuduz aşısı yapıldı.Kuduz aşısının ikinci dozunu bugün yaptırdım fakat doktoruma sorunca gebelikte kuduz aşısı yapılmaz dedi.Hayvanı tanımadığımız için ve riskli olduğu için gittiğim hastanedeki doktorda uygun gördü ve yaptı.Evde bakılan kedinin daha önce babamı ısırmışlığı ve tırmalamışlığı var ama hiçbir kuduz belirtisi ya da riski olmadı.Yapılan iki doz Kuduz aşısı bebeğime zarar verir mi?Diğer iki dozu da yaptırmalı mıyım?

 • Albi

  28 Ağustos 2019 - 02:18

  Merhaba arkadaşlar ben 13 yıldır evliyim ve 13 yıldır almanyada tedavi oldum türkiyeye gittim çocuk sahibi olmak en büyük dilegimdi doktorlar eşiminde benimde bi sorunu olmadıgını söyledi piskolojikmiş hormonlar etkileniyormuş ilişki sırasında cocugu düşünmeyin dedi doktorlar ki düşünmemek mümkün degidi \r\nNeyse ilaç aldık tüp bebek denedik hepsi olumsuzdu en son 4 ay önce kara verdik evlat edinicez iki kız bebegi evlat edinmeye karar verdik herşeyi planladık memlekete başvurmaya gitmeddn önce almanyadaki evimi boya badana yaptım tek başıma dolaptır yataktır yalnız kaldırdım ve bu sırarada adetim iki gün gecikti kafaya takmadım ardından grip oldum afedersiniz eşşek gibi öksürüyordum antibiyotik alım çeşitli agrı kesiciler bu arada bira canım çekti birada içtim ertesi gün evimin işi tamamen bitti farketim ki 1 hafta geciktim test aldım birde ne baksam 4 haftalık hamileyim inanmadım test bozuk dedim 4 tane test yaptım pozitif hepsi sabah doktora gittim 4 haftalık hamilesin dedi inanırmısımız ben bebegimin kalp atışını duyana kadar şoktaydım inanmadım nezaman ki onun o minik kalp atışını duydum inanılmaz bişey Allah isteyen herkeze hayırlı evlat nasip etsin \r\nDemem şu ki Allah çok büyük her şeyin bir zamanı var üzülmeyin Allah büyüktür zamanını bekler ben buna inanmıyordum ama küçük mucizem şu an 4 aylık inşallah Hepiniz bu duyguyu yaşarsınız Allah saglıklan kucagıma almayı nasip etsin 😊

Comments are closed.