Gebelikte 8. Ay

Hamileliğin 8. ayı; yirmi dokuzuncu, otuzuncu, otuz birinci ve otuz ikinci gebelik haftasını içerir. Gelin, bu haftalarda bebeğin gelişimi nasıl olur birlikte bakalım.

Gebelikte 8. Ay: Yirmi Dokuzuncu Hafta

Bebeğin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1.3 kilo ağırlığındadır ve baştan topuğa kadar 38 santimden biraz daha uzundur. Kasları ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor ve başı gelişmekte olan beynine yer açmak için büyüyor. Artan beslenme taleplerini karşılamak için bol miktarda protein, vitamin C, folik asit ve demir gerekir. Kemikleri çok miktarda kalsiyum içerdiğinden, süt içtiğinizden emin olun (veya peynir, yoğurt veya zenginleştirilmiş portakal suyu gibi başka iyi bir kalsiyum kaynağı bulmaya özen gösterin). Bu üç aylık dönemde bebeğinizin sertleşmiş iskeletine her gün yaklaşık 250 miligram kalsiyum aktarılır.

Annenin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Bebeğiniz çok aktif durumda. Bebeğinizin daha az aktif hale geldiğini fark ettiğinizde doktorunuza bildirin. Bebeğinizi kontrol etmek için nonstres testi veya biyofiziksel profil gerekebilir.

Bazı eski sorunlar; mide ekşimesi ve kabızlık şimdi tekrar gündeme gelebilir. Progesteron gebelik hormonu, gastrointestinal sisteminiz dahil olmak üzere vücudunuzdaki düz kas dokusunu rahatlatır. Bu gevşeme, karnınızdaki kalabalıkla birleşince sindirimi yavaşlatır. Yavaşlayan sindirim, özellikle büyük bir yemekten sonra gaz ve mide ekşimesine neden olabilir ve kabızlığa katkıda bulunur.

Büyüyen rahim hemoroide katkıda bulunabilir. Rektal bölgenizdeki şişmiş kan damarları hamilelikte sık görülür. Neyse ki genellikle doğum yaptıktan sonra haftalar geçtikçe iyileşirler.

Hemoroid kaşıntılı veya acı vericiyse, bir küvette sıcak suda veya demlikte ısıttığınız ılık suda oturun veya etkilenen bölgeye cadı fındığı içeren soğuk kompres uygulayın. Uzun süre aynı yerde oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Hamilelik sırasında reçetesiz ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun ve herhangi bir rektal kanama olup olmadığını ona bildirin. Kabızlığı önlemek için yüksek lifli bir diyetle uygulayın, bol su için ve düzenli egzersiz yapın.

Gebelikte 8. Ay: Otuzuncu Hafta

Bebeğin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Bebeğiniz yaklaşık 39 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1.4 kilo ağırlığında (ufak bir lahana kadar). Yarım litreden fazla amniyotik sıvı bebeğinizi çevreliyor, ancak hacim büyüdükçe ve uterusunuzda daha fazla yer kapladığında bu hacim küçülecektir. Görme yeteneği gelişmeye devam ediyor, ancak çok keskin değil; doğduktan sonra bile, günün çoğu kısmında gözlerini kapalı tutacak. Gözlerini açtığında ışıktaki değişikliklere cevap verebiliyor ancak 400 üzerinden sadece 20’lik bir görüş performansı var.

Annenin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Özellikle uyku sorunlarınız varsa, bu günlerde biraz yorgun hissediyor olabilirsiniz. Ayrıca, normalden daha gevşek olabilirsiniz. Sadece ağırlaşmakla kalmaz, aynı zamanda karnınızdaki ağırlık yoğunluğu, ağırlık merkezinizde bir kaymaya neden olur. Ayrıca, hormonal değişiklikler sayesinde bağlarınız daha gevşektir, bu nedenle eklemleriniz gevşektir, bu da dengenizin biraz daha azalmasına katkıda bulunabilir.

Ayrıca, bağlarınızdaki bu gevşeme ayaklarınızın kalıcı olarak yayılmasına neden olabilir; bu nedenle, daha büyük boyutta yeni ayakkabılara yatırım yapmanız gerekebilir. Rahatsızlık semptomlarının ve hormonal değişimlerin kombinasyonu, duygusal iniş ve çıkışların geri dönüşüyle ​​sonuçlanabilir. Doğumun nasıl olacağına ya da iyi bir ebeveyn olup olmayacağınıza dair endişelenmeniz normaldir. Ancak giderek huysuz veya sinirli hissederseniz, doktorunuzla konuşun. Hamilelik sırasında depresyonla savaşan her 10 kadından biri arasında olabilirsiniz. Ayrıca sıklıkla gergin veya endişeli olup olmadığınızı doktorunuza bildirin.

Gebelikte 8. Ay: Otuz Birinci Hafta

Bebeğin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Bu hafta bebeğiniz 40 cm uzunluğunda, yaklaşık 1.5 kilo ağırlığında ve bir büyüme artışına doğru ilerliyor. Kafasını yanlamasına çevirebilir ve kolları, bacakları ve vücudunu, gerektiği gibi cildinin altında biriken yağlar kadar şişirmeye başlar. Muhtemelen çok hareket ediyor, bu yüzden uyku bozukluğunuz olabilir, çünkü bebeğiniz tekmeliyor ve takla atıp sizi uyandırıyor. Rahat olun: Tüm bu hareketler bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğunu gösteren bir işarettir.

Annenin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Rahminizdeki kasların kasıldığını fark ettiniz mi? Birçok kadın hamileliğin ikinci yarısında Braxton Hicks kasılmaları olarak adlandırılan bu rastgele kasılmaları hissediyor. Genellikle yaklaşık 30 saniye süren, düzensiz ve bu noktada nadir ve acısız olmalılar. Öte yandan sık sık yaşanan düzenli kasılmalar, erken doğum eyleminin bir işareti olabilir. Bir saat içinde dörtten fazla kasılma ya da diğer erken doğum belirtileri varsa derhal doktorunuzu arayın. Bu belirtiler, vajinal akıntıda bir artış veya akıntı türünde bir değişiklik (sulanmışsa, mukus benzeri veya kanlıysa) olabilir; karın ağrısı veya adet sancısı gibi kramplar; pelvik bölgede basıncın artması veya bel ağrısı, özellikle de daha önce yaşamadıysanız dikkate değerdir.

Son zamanlarda göğüslerinizden bir miktar kolostrum veya süt sızıntısı fark etmişsinizdir. Eğer öyleyse, elbiselerini korumak için sutyeninizi ona göre ayarlamalısınız. (Sızıntı olmasa bile, endişelenmeniz gerekmez. Göğüsleriniz hiç görmeseniz bile hafif kolostrum yapıyor.) Mevcut sutyeniniz çok rahat ise, aynı zamanda emzirme sütyeni almak isteyebilirsiniz. Şu an ihtiyacınızdan daha büyük bir emzirme sütyeni seçin. Süt geldiğinde, o ekstra boşluk için minnettar olacaksınız.

Gebelikte 8. Ay: Otuz İkinci Hafta

Bebeğin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Şimdiye kadar, bebeğiniz 1 kilo 700 gr. ağırlığında ve yaklaşık 42 cm uzunluğunda ayrıca rahminizde çok yer kaplıyor. Haftada bir kilo veriyorsunuz ve kabaca yarısı bebeğinize gidiyor. Rahmin dışında hayatta kalabilmek için vücudunu toplayıp sonraki 7 hafta boyunca doğum ağırlığının yarısına ulaşacak. Şimdi, ayak tırnakları, el tırnakları ve gerçek saçları (veya en azından şeftali tüyleri) oluştu Doğum öncesi hazırlıkları tamamlayarak cildi yumuşak ve pürüzsüz hale geliyor.

Annenin Hayatı Nasıl Değişiyor?

Bebeğinizin ve büyüyen ihtiyaçlarınızın karşılanması için, hamile kaldığınızdan beri kan hacmi yüzde 40 ila 50 oranında artıyor. Ve rahminiz diyaframınızın yakınına kadar ilerleyip midenizi tıkayarak, nefes darlığı ve mide yanması yaşatabilir. Rahatsızlığınızdan kurtulmaya yardımcı olması için, yastıklarla desteklenmiş şekilde uyuyun ve daha küçük porsiyonlarda yemek yemeyi deneyin.

Gebelik ilerlemelerinizde bel ağrısı olabilir. Eğer bunu yaparsanız, doktorunuz veya ebeniz hemen önce, özellikle preterm doğum eylemi belirtisi olabileceğinden önce bel ağrınız olmamışsa bunu bildirin.

Büyüyen rahminizi ve hormonal değişikliklerinizi sırt ağrınız için suçlayabilirsiniz. Genişleyen uterusunuz ağırlık merkezinizi kaydırır ve karın kaslarınızı uzatır ve zayıflatır, duruşunuzu değiştirir ve sırtınızı zorlar. Hamilelikteki hormonal değişiklikler eklemlerinizi ve pelvik kemiklerinizi omurganıza bağlayan bağları gevşetir. Bu, yürürken, ayakta durduğunuzda, uzun süre oturduğunuzda, yatağa yattığınızda, alçak bir sandalyeden kalkarken, eşyaları indirirken veya kaldırdığınızda acı çekmenize neden olabilir.

16 Comments

 • Pınar çetin

  13 Haziran 2016 - 18:45

  Merhaba dr bey ben 42 yaşinda 2 çocuk annesıyım şimdı yenıden çocuk sahıbı olmak isyıyorum yaptırdıgım tahlıller sonucu normal yoldan çocuk sahıbı olamaz mısım yumurtalıklarımı kontrol ettırdım olgunlaşıyorlar miş ama çatlamıyorlarmış ne yapa bılırım saygılarımla

 • Bülent Tıraş

  13 Haziran 2016 - 18:49

  Merhaba Pınar hanım,\n\nAsistanım Neslihan hanım size dönüş yapacak\n\nsevgiler.

 • fatoş şahin

  17 Ağustos 2016 - 10:47

  mrb bülent bey ben 20 hafta +2 günlük hamileyim kaç aylık oluyorum

 • Mizgin

  2 Ekim 2019 - 18:52

  Mrb iyi günler 32 haftalık hamileyim vr6 miğde bulantısı kusma oluyor bu normal mi

Comments are closed.