Gebelikte Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir?

Aynı zamanda Alman kızamığı olarak da bilinen kızamıkçık, hafif grip belirtilerine ve ciltte döküntüye neden olan bir enfeksiyondur. Kızamıkçığa yakalan insanların yalnızca yarısında bu belirtiler görülmektedir. Kalan kısımda belirtiler ortaya çıkmayabilir ya da kişiler enfeksiyona yakalandığının farkına varmayabilir.

Gebelikte kızamıkçık geçirmek hem anne hem de gelişmekte olan bebeği açısından oldukça tehlikelidir. Ülkemizde kızamıkçık nadir olarak görülmekle birlikte başka ülkelere yapılan seyahatler nedeniyle aşı olmak çok önemlidir. Kızamıkçık yalnızca anne karnındaki bebek için zararlı olduğundan dolayı gebeliğiniz sırasında kızamıkçığa yakalanırsanız, bebeğinizde ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Çocukların rutin olarak aşılanmasıyla birlikte kızamıkçık ülkemizde bir sorun olmaktan çıkmıştır. Ancak çocukken aşı olmamış kadınların bu enfeksiyonu yaşaması mümkündür. Kızamıkçık bazı ülkelerde hala görülebildiğinden dolayı kızamıkçık aşısı olmanız önemlidir. Kızamıkçığa karşı korumanız olup olmadığından emin olmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Gebelikte Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçığa yakalanan insanların yaklaşık olarak yarısında belirtiler ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonu geçiren insanların yarısında ise belirtiler ortaya çıkmamakta ya da kişi enfekte olduğunun farkına varmamaktadır. Kızamıkçık genelde hafif grip belirtileri ve kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar. Derideki döküntüler genelde üç gün içinde ortaya kaybolur. Kızamıkçık, gebelik döneminde aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • Yüksek olmayan ateş
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Gözlerde kızarıklık
 • Lenf bezlerinde şişkinlik
 • Kas ya da eklem ağrısı

Kızamıkçığa neden olan virüs nedir?

Kızamıkçık, rubella isimli virüs nedeniyle meydana gelmektedir. Oldukça bulaşışı olan bu virüs, enfekte olan kişinin öksürmesi veya hapşırmasıyla hava yolu ile bulaşmaktadır.

Kızamıkçık enfeksiyonu ne zaman ortaya çıkar?

Virüs, kişinin sistemine girdiği zaman belirtiler ortaya çıkmadan önce 14 ila 21 gün geçer. Herkeste olmasa da çoğu insanda virüsle temas ettikten 14-17 gün sonra döküntü görülür. Belirtiler ortaya çıktıktan bir hafta öncesinden başlayarak ve döküntüler ortaya çıktıktan dört gün sonrasına kadar kişi, enfeksiyonu bulaştırabilmektedir.

Gebelikte kızamıkçık hangi sorunlara neden olur?

Kızamıkçık, gebeliğiniz açısından önemli bir tehlike yaratabilmektedir. Bu tehlike özellikle ilk ve ikinci trimesterlerde önemli olmaktadır. Gebelikte kızamıkçık geçirmeniz durumunda aşağıdakiler açısından riskiniz artmış olur:

 • Doğumsal kızamıkçık sendromu: Bu sendrom, gebelik sırasında anneden bebeğe kızamıkçık geçmesiyle meydana gelir. Bebeğin kalp sorunları, mikrosefali, görme sorunları, duyma sorunları, zeka geriliği, kemik sorunları, gelişme sorunları, karaciğer ve dalak hasarı gibi doğum kusurlarına neden olabilmektedir. Doğumsal kızamıkçık sendromu, gelişmekte olan bebeğin vücudundaki her şeyi etkileyebilmektedir.
 • Düşük: Düşük, bebeğin anne karnında 20. haftadan önce ölmesiyle meydana gelir.
 • Ölü doğum: Bebeğin, anne karnında gebeliğin 20. haftasından sonra ölmesiyle meydana gelir.
 • Erken doğum: Erken doğum, gebeliğin 37. haftasından önce meydana gelen doğumdur.

Gebeliğin ilk 10 haftasında kızamıkçığa yakalanılması halinde anne karnındaki on bebekten dokuzu zarar görmektedir. Anne, virüsü karnındaki bebeğine geçirebilir ve bebeğin göz, kulak, kalp ve beyin gelişiminde sorunlar meydana gelebilir.

Gebeliğin sonraki 6 haftasında ise anne karnındaki beş bebekten biri etkilenmektedir ve genelde bebekte işitme kaybı görülmektedir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin zarar görmesi daha nadir olarak görülmektedir.

Gebelikte kızamıkçık bebeğe geçer mi?

Kızamıkçık, gebelik sırasında bebeğe geçebilir. Bebeğinizi korumanızın en iyi yolu, kızamıkçığa karşı bağışıklığınız olduğundan emin olmanızdır. Bağışıklığınızın olması, enfeksiyona karşı korunduğunuz anlamına gelir. Yani bu sayede enfeksiyon size bulaşamaz.

Büyük olasılıkla çocukken aşılandığınız ya da bu hastalığı geçirdiğiniz için kızamıkçığa bağışıklığınız vardır. Kızamıkçığa bağışıklığınız olup olmadığı kan testi ile anlaşılabilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, ancak bağışıklığınız konusunda emin değilseniz kan testi yaptırmak için doktorunuzla konuşun.

Kızamıkçığa bağışıklığınız yoksa bebeğinizi korumak için şunları yapabilirsiniz:

Gebelikten önce: Gebelikte önceki dönemde kızamıkçıktan korunmak için aşı olun. Aşıyı olduktan sonra hamile kalmak için en az bir ay bekleyin.

Gebelik sırasında: Doğum öncesi doktor ziyaretleriniz sırasında kızamıkçık bağışıklığınız olduğundan emin olmak için test yaptırabilirsiniz. Bağışıklığınız yoksa gebeyken kızamık aşısı olmanız önerilmez. Gebelik sırasında kızamıkçığa yakalanmamak için aşı olmak yerine şunları yapabilirsiniz:

 • Enfeksiyonu olan kişilerden uzak durun.
 • Enfeksiyonu olan biriyle temasa geçtiyseniz bir an önce doktorunuza haber verin.

Gebelikten sonra: Doğum yaptıktan sonra kızamıkçık aşısı olabilirsiniz. Enfeksiyondan korunmanız, bebeğiniz yaklaşık 12 aylıkken kızamıkçık aşısı olmadan önce bebeğinize enfeksiyon bulaştırmamanızı sağlar. Ayrıca sonraki gebeliğinizde de kızamıkçıktan korunmuş olursunuz.

Kızamıkçık geçiren tekrar geçirir mi?

Daha önce kızamıkçık geçirdiyseniz tekrar kızamıkçığa yakalanmanız oldukça nadir bir durumdur, ancak gerçekleşebilir. Bu nedenle hamile kalmayı düşünüyorsanız kan testi yaptırmanız önemlidir.

Sonuç Olarak

Gebelikte kızamıkçık özellikle ilk trimesterde, yani gebeliğin ilk 12 haftasında meydana geldiğinde oldukça tehlikelidir. Bu süreçte virüsün fetüse geçme ihtimali yaklaşık olarak yüzde 90 olmaktadır.

Ülkemizde bu enfeksiyon oldukça nadir görülmekle birlikte uluslararası seyahatler, enfeksiyon riskini arttırabilmektedir.

Bu nedenle hamile kalmadan önce kızamıkçığa karşı aşılanmanız önemlidir.

Kızamıkçık aşısı, içerisinde zayıflatılmış canlı virüs olduğu için gebelik sırasında yapılamaz.

Hamileyseniz ve virüse maruz kalmış olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzu bir an önce ziyaret etmelisiniz.