37. Hafta Gebelikte bebeğin boyu ve kilosu

Gebeliğin 37. Haftasında bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluk yaklaşık olarak 35 cm’dir. Toplam uzunluğu ise artık neredeyse 48 cm’e ulaşmıştır. Bebeğinizin tahmini kilosu ise ortalama olarak 2900 gramdır. Bebeğiniz bu haftalarda nefes alıp verme egzersizleri yapmaktadır. Yeri gittikçe darlaşan bebeğiniz hareket etmeye halen devam ediyor.

Bu haftadan itibaren her an doğum olabilecek gibi hazırlıklı olmanız oldukça önem teşkil etmektedir. Bebeğin eşyalarını, geceliğinizi, pijamalarını, hastanede belgeleriniz, doğum çantanızı mutlaka görebileceğiniz bir yere koymalısınız.

37. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

Doğum kanalının değerlendirilmesi

37. gebelik haftasında, anne adayları kontrolle gittiğinde doktor tarafından doğum kanalı değerlendirmesi yapılacaktır. Bu hafta anne adayına doğum kanalının yani pelvis kemiklerinin çatısının araştırılması yapılmaktadır. Doğum masasında gerçekleşecek olan bu muayenede anne adayı biraz ağrı hissedebilir. Bu muayene sırasında doktor, annenin doğum yolunun (pelvis kemiklerinin, çatısının) bebeğin geçişine uygun olup olmadığına karar verir. Bu sayede de doğum yöntemi tespit edilir. Normal doğum yapabilecek adaylarla bu konu hakkında konuşulur. Aksi durumlarda ise anne adayına sezaryen doğum hakkında bilgi verilir. Doğum şekli tespitinin bir sonraki basamağı ise anestezi şeklinin tespit edilmesidir.

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Sağlıklı ve normal şekilde devam eden hamileliklerde, doğum 37. Gebelik haftası ile 42. Gebelik haftası arasında olabilir. Bu sebeple de anne adayları çoğunlukla ilk gebelikleri ise doğumun başladığını anlamakta zorlanabilir. Esasında anne adaylarının en çok korktuğu durum, evde ya da yolda doğumun bir anda gerçekleşmesidir. Ancak bu gibi durumlar genellikle gerçekleşmemektedir.

Doğumun başlamasından sonra kısa sürede bebeğin gelmesi söz konusu değildir. Doğum yalnızca rahim ağzı açıklığı 10 cm olduğunda meydana gelmektedir. Anne adayının ilk gebeliği ise doğum, 1.5 saatte rahim ağzı yalnızca 1 cm açılmaktadır.Yani ilk hamilelikte gerçek rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saat kadar sürer.

Kadın doğum uzmanları takip edilen anne adaylarını gebeliğin 35. Haftasından sonra uyarmaktadır.

Yapılan uyarılır ise:

  • Bebeğin hareketlerinin günde 10 defadan az olması,
  • Suyun gelmesi,
  • Düzenli kasılmalar,
  • Vajinal kanama,
  • nişan gelmesi,
  • Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Anne adaylarının hayatı nasıl değişiyor?

Düzensiz sancılar ve vajinal akıntılarda artış gözlemlenebilir. Şayet akıntı ile birlikte hafif kan noktacıkları da mevcut ise doğum yaklaşmış anlamına gelmektedir. Kan miktarında artma söz konusu ise hemen doktoru aramanız önerilmektedir.

Bu haftalarda anne adayları uykuya dalmakta güçlük çekebilir. Anne adayının karnı iyice büyüdüğü için hareketleri iyice kısıtlanabilir. Şayet anne adayı yorgun hissediyorsa mutlaka dinlenmelidir.

Gebeliğin bu haftaları, anne adaylarının farklı rüyalar gördüğü bir süreçtir. Doğumun yaklaşması, korkuların artması, bebek için endişeler, anne adayının rüyalarına yansıyabilmektedir. Bu sebeple strese yol açabilecek faktörlerden uzak durmak gerekmektedir.

20 YORUMLAR

  1. ersinbayraktar1982@hotmail.com\r\nSorusu :\r\nİyi günler bülent hocam iki sene önce size gelip rahimimde derin septum dolayısıyla ameliyatımı gerceklestirmistiniz. ameliyatımdan sizinde söylediğiniz gibi 7 ay sonra hamile kaldım fakat yedinci haftasında kalp durdu ve kurtas olmak zorunda kaldım. Şimdi yeniden 6 haftalık hamileyim.ilk bebeğimden sonra bazı tesler yaptırmıştım testlerin sadece birisi mthfr 677 c^ t mutasyonu homozigot mutant çıktı bu gebeliğimde kan sulandırıcı kullanmam gerekiyor mu.rizede yaşıyorum o yüzden hamile olduğum içinde size gelemiyorum eğer cevap verirseniz çok sevinirim.ilk önce allahımın sonra sizin sayenizde hamile kalabildim❤

  2. Bülent bey iyi günler. Reflü ile ilgili açıklayıcı bilginizi okudum 24 haftalık gebeyim. Gebelik öncesi ve gebelik reflüsü birleşince çok şiddetli Boğaz’ımda yanma mide Ağrı’sı hissedince doktorum nexium kullanabileceğimi söyledi ben bu ilaçtan 2 gün aldım ve sizin yazınızı okuyunca çok pişman oldum . Bebeğimin bu ilaçtan dolayı zarar görme riski ?Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here