Seksin İnsan Sağlığına Faydaları

 

Seks ve cinsellik hayatın doğal parçalarıdır. Seksin üreme dışındaki amaçları arasında yakınlık kurmak ve zevk almak yer almaktadır. Cinsel birleşme veya mastürbasyon gibi cinsel aktiviteler fiziksel, entelektüel, duygusal, psikolojik ve sosyal bakımdan çeşitli faydalar sağlayabilmektedir.

Seksin İnsan Vücuduna Faydaları

2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre seks, genç kadın ve erkeklerde iyi bir kardiyovasküler egzersiz görevi görmektedir. Her ne kadar seks tek başına egzersiz ihtiyacınızı karşılamasa da bunu hafif bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz.

Seksin insanı iyi hissettirme dışındaki diğer faydalarını aşağıda okuyabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Seks yapılma sıklığı ve IgA antikoru arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmada romantik bir ilişki içerisinde olan, haftada 1-2 kez olmak üzere sıkça ilişkiye giren çiftlerde IgA’nın daha fazla olduğu görüldü. Daha az sıklıkla (haftada 1’in altında) seks yapan kişilerde ise IgA seviyeleri kayda değer bir şekilde daha azdı.

IgA, hastalıkların önlenmesinde önemli role sahip bir antikordur. Aynı zamanda HPV’ye karşı vücudun ilk savunma hattıdır.

Aynı araştırmaya göre haftada 3’ten fazla seks yapan kişilerdeki IgA miktarı ise haftada 1’den daha az sıklıkta seks yapan kişilerinkiyle aynıydı. Bunun nedeninin, kaygı ve stresin seksin pozitif etkilerini geçersiz kılmasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülmektedir.

Libidonuzu Arttırır

Daha eğlenceli bir seks hayatı istiyorsanız, daha iyi seks yapmak ve libidonuzu arttırmak için seks yapmalısınız. Seks ile birlikte vajinadaki kayganlık, kan akışı ve vajinanın esnekliği arttığı için kadınlar kendilerini daha iyi hisseder ve daha fazla seks yapmak isterler.

Daha İyi Uyumanızı Sağlar

Vücudunuz orgazm sırasında aşk hormonu olarak da bilinen oksitosin ile endorfinler salgılar. Bu hormonların bir araya gelmesi sakinleştirici bir etki sağlar. Seks sayesinde daha iyi uyumanız, daha güçlü bağışıklık sistemine ve daha uzun bir yaşama sahip olmanıza, kendinizi daha iyi dinlenmiş hissetmenize ve gün içinde daha enerjik hissetmenize katkıda bulunacaktır.

Kalp Sağlığı için Faydalıdır

Bir partnerle gerçekleştirilen seksin özellikle de kadınlarda kalp-damar sağlığı üzerinde koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

2016 yılında düzenli bir ilişkiye sahip kişilerde düzenli cinsel aktivitenin sağlık üzerinde sağlayabileceği faydalar incelendi. Araştırmaya göre cinsel açıdan aktif olan kadınlar hayatlarının ilerleyen dönemlerinde kalp hastalıkları konusunda daha düşük bir riske sahipler.

Bununla birlikte yüksek düzeylerdeki cinsel aktivitenin erkeklerde kalp-damar hastalıkları bakımından riski arttırabileceği düşünülüyor. Ancak bu araştırmadan elde edilen sonuç önceki araştırmalar ile zıt olan bir sonuca vardığından dolayı bu risk konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kan Basıncını Düşürür

Seksin kalp-damar hastalıkları üzerindeki etkisini inceleyen araştırmada kan basıncı da incelendi. Araştırmaya göre seks hayatından memnun olduklarını söyleyen yaşı ileri kadınların yüksek tansiyon yaşama ihtimalleri daha düşük.

Yüksek tansiyonu olan pek çok insan cinsel ilişkinin güvenli olup olmadığı konusunda endişelere sahiptir. Bu konuda doktorunuzla konuşmanız önemli olmakla birlikte yüksek tansiyonu olan kişilerin seks yapmasında genelde bir sakınca bulunmamaktadır.

Bununla birlikte yüksek tansiyon ilaçları, cinsel açıdan bazı zorluklar yaratabildiği için bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin farklı bir ilaç kullanmak ya da yaşadıkları yan etkileri azaltmak için doz ayarlaması yapmak için doktorlarına danışmaları gerekir.

Ağrıyı Azaltır

Bir yeriniz ağrıdığı zaman ağrı kesici almak yerine seks yapmayı deneyebilirsiniz. Orgazm, ağrıyı engelleyebilir. Orgazm, kişinin ağrı eşiğini yükseltmeye yardımcı olan hormonlar salgılanmasını sağlar.

Orgazm olmadan cinsel uyarılma da aynı faydayı sağlayabilmektedir. Vajinal uyarılma sayesinde kronik sırt ve bacak ağrısı engellenebilmektedir. Hatta bazı kadınlarda vajinal uyarılma sayesinde adet sancılarında, artrit ağrılarında ve baş ağrılarında rahatlama sağlanabilmektedir.

Stresi Azaltır

Partnerinize yakın olmanız, stresinizin ve kaygınızın azalmasına yardımcı olabilir. Dokunma ve sarılma sırasında vücudunuzda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonlar üretilir. Cinsel uyarılma sırasında beyninizde zevk ve ödüllendirme sistemini harekete geçiren beyin kimyasalları salgılanır.

Partnerinizle seks yapmak ve yakınlık kurmak özgüveninizi ve mutluluğunuzu da arttırabilir. Bu sayede yalnızca sağlıklı bir yaşama değil, aynı zamanda mutlu bir yaşama da kavuşmuş olursunuz.

Seksin Ruhsal Sağlık Üzerindeki Faydaları

Partnerle gerçekleştirilen ya da mastürbasyonla yapılan seksüel aktivitenin, psikolojik ve duygusal bakımından önemli faydalar sağladığı bilinmektedir. Tıpkı egzersiz yapmak gibi seks de stresin ve kaygının azalmasını ve mutluluğun artmasını sağlayabilir.

Cinsel birleşmenin aşağıdakilerle ilgili olarak ruh sağlığı üzerinde fayda sağladığı düşünülmektedir:

 • Ruh sağlığı konusunda artan tatmin
 • İlişkide daha fazla güven, yakınlık ve sevgi
 • Duyguları algılama, tanımlama ve ifade etme becerisinde artış
 • Gelişmemiş savunma mekanizmaları kullanımında ya da duygusal çatışmalardan kaynaklanan rahatsızlıklarda kullanılan zihinsel süreçlerde azalma

Yukarıdaki faydaların yanı sıra seksin özgüven üzerinde de etkisi bulunmaktadır. İster partnerinizle ister tek başınıza olun, cinsel aktivite sayesinde daha genç görünürsünüz. Bu durum kısmen seks sırasında salgılanan östrojenden kaynaklanmaktadır.

Seksin sağladığı sosyal faydalara bakılacak olursa çiftlerin, birbirlerinin cinsel arzularını tatmin ettiklerinde ilişkileri konusunda daha fazla tatmin olmuş hissettikleri söylenebilir. İlişkinizde kendinizi ve cinsel arzularınızı ifade edebildiğinizde pozitif bir ilerleme söz konusu olduğunu görebilirsiniz.

Seksin İlişki Üzerindeki Faydaları

Seks hem siz hem de partneriniz açısından çeşitli faydalar sağlar. Düzenli seks ise sağlıklı bir ilişki için pek çok açıdan faydalıdır. Örneğin, seks sırasında salgılanan oksitosin sayesinde aradaki bağlılık ile duygusal yakınlık artar.

Tek eşli bir ilişkide yaşanan seks partnerinizle aranızdaki bağlılık ve duygusal iletişim seviyelerinin armasını da sağlar. Seks aracılığıyla sevginin ifade edilmesi ile çiftlerin bir arada kalma ihtimalleri artar. Bu nedenle boşanma oranlarının azalması ile seks arasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır.

Seksin Kadınlar Üzerindeki Etkileri

Seksin yalnızca kadınlar üzerinde sağladığı faydalara değinecek olursak seks, kadınlarda şu konularda faydalı olabilir:

 • Daha iyi mesane kontrolü
 • İdrar kaçırmada azalma
 • Adet ağrıları ile adet öncesi ağrılarda rahatlama
 • Doğurganlığın artması
 • Daha güçlü pelvik kaslar
 • Vajinal kayganlığın artması
 • Endometriozise karşı potansiyel olarak koruma sağlama

Seksin Erkekler için Faydaları

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre daha sık cinsel birleşme (penis-vajina) yaşayan erkeklerin prostat kanseri yaşama riskleri daha az olmaktadır.

Başka bir araştırmada ise seksin erkeklerde ölüm riskini de etkileyebileceği görülmektedir. Haftada en az 2 kez orgazm olan erkeklerin, daha az seks yapan erkeklere göre yüzde 50 daha az ölüm riskine sahip oldukları görülmüştür.

 

Kaynaklar

The Health Benefits of Sexual Expression. https://www.plannedparenthood.org/. (2007). https://www.plannedparenthood.org/files/3413/9611/7801/Benefits_Sex_07_07.pdf.

Brody, S. (2010, April 1). The Relative Health Benefits of Different Sexual Activities. Wiley Online Library. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1743-6109.2009.01677.x

Charnetski, C. J., & Brennan, F. X. (2004). Sexual Frequency and Salivary Immunoglobulin A (IgA). Psychological Reports, 94(3), 839–844. https://doi.org/10.2466/pr0.94.3.839-844

Liu, H., Waite, L. J., Shen, S., & Wang, D. H. (2016). Is Sex Good for Your Health? A National Study on Partnered Sexuality and Cardiovascular Risk among Older Men and Women. Journal of Health and Social Behavior, 57(3), 276–296. https://doi.org/10.1177/0022146516661597