Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Miyom Ameliyatı Gerekli mi?

ameliyatsiz miyom

 

Miyomlar, yerleştikleri alana göre çeşitlendirilmektedir. Her miyomun; boyutu, kaç tane olduğu ve nereye yerleştiği ortaya çıkan belirtiler açısından oldukça önemlidir. Bazı miyomlar, gebeliğe engel teşkil edebilmektedir. Özellikle de rahmin içine doğru büyüme yapan submükoz miyomlar, gebeliğe engel teşkil edebilecekleri için çıkarılmalıdır. Bu miyom çeşidi adet düzensizliklerine yol açabilir. Bu aşamada embriyonun yerleşmesine de engel olabilirler.  Şayet subseroz miyomlar, oldukça küçük boyutlarda ise ve herhangi bir soruna yol açmıyorsa cerrahi yöntemlere başvurmak her zaman için gerekmemektedir.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Bu aşamada en çok problem yaratan miyomlar, rahim kas dokusu içerisinde gelişen intramural miyomlardır. Bu miyomlar, rahim dokusu içinde olduğu için gebeliğin yerleşeceği alan olan endometriuma bası yapabilmektedir. Bu sebeple de kan dolaşımının bozulmasına yol açar gebeliğin tutunamamasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı çeşitli durumlarda 5 cm ve üzeri olan intramural miyomların tüp bebek tedavisinden önce çıkarılması gerekebilir. Fakat bu durum her kısırlık vakası için farklı değerlenebilir.

 

Aşağıdaki videoda miyom ameliyatı gösterilmektedir.

 

Hamilelik Döneminde Miyom Zararları

 

Miyomlar, rahim içine ve dış duvarına yerleşebilmektedir. Burada bir ya da daha fazla da olabilen miyomlar, büyüme ve çoğalma gösterdiklerinde çeşitli risklere yol açabilmektedir. Gebelik sürecinde rahim iç duvarının tıkanmasına sebep olabilen bu sorunlar, gebeliğin ilk 3 ayında gelişim evrelerini tamamlar.

 

Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilen bu miyomlar, sayıca arttıkları zaman erken doğum gibi riskler ortaya çıkabilir.

 

Ancak her miyom, gebelik için büyük riskler teşkil etmeyebilir. Ancak tehlikeli olabilen miyomlar; düşüğe, erken doğuma ya da gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılmasına yol açabilir. Bu durumda doktorun görüşünü almak ve anne adayının durumuna göre bir tedavi planı yapmak en sağlıklısı olacaktır. Gebelik döneminde salgılanan hormonların arması ile olası miyomların büyümesi ile düşük, kanama ve erken doğum gibi zararlar ortaya çıkmaktadır.

 

Miyom Neden Oluşur?

 

  •  

    • Genetik faktörler

 

  • Fazla östrojen salgısı

 

 

  • Östrojen ve progesteronun dengesiz olarak salgılanması

 

 

Miyomların gelişmesinde etkili olan faktörler, çeşitli durumlarda iyi huylu ve bazen de kötü huylu olabilmektedir. Miyomların kanser hücresine dönüşme riski oldukça düşüktür. Ancak bu gibi durumların söz konusu olması anne adayının kemoterapi almasına yol açabilir. Miyomlar çoğunlukla iyi huyludurlar. İyi huylu miyomların sadece takip edilerek kontrol altına alınması mümkündür.

 

Gebelik Dönemi Öncesinde Oluşan Miyom İçin Ne Yapılır?

 

Hamilelik döneminden önce, anne adaylarının miyom sahibi olup olmadığını tespit etmek oldukça önemlidir. Yapılan muayene ve tetkikler çeşitli durumlarda radyasyon seviyesinde olduğu için hamilelik döneminde yapılması önerilmemektedir. Bu sebeple de gebe kalmadan önce miyom araştırmasının yapılması önemlidir. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinden önce miyom ve polip gibi yapıların araştırılması için rutin olarak çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

 

Gebeliğe ya da gebe kalmaya engel teşkil edebilecek olan miyomların cerrahi olarak alınması gerekebilir.Bu gibi durumlarda cerrahi operasyonlar ile rahmin temizlenmesi gerekebilir. Bu sayede gebelik şansı yardımcı üreme yöntemleri ile arttırılabilir.

 

Hamilelik döneminden önce uygulanan miyom operasyonlarını, anne adayının rahmine herhangi bir zarar vermemektedir. Fakat olası bir durumda eğer rahim duvarında tamamen etkili olan yoğunluklu miyom saptanmış ise bu durum kısırlığa yol açabildiği için bireyin doğurganlığına engel teşkil edebilir.

 

Gebelik Aşamasında Oluşan Miyom İçin Ne Yapılır?

 

Şayet miyomlar rahim duvarında gebelik döneminde meydana gelmiş ise cerrahi işlemlerin yapılması önerilmemektedir. Bu aşamada uygulanan cerrahi müdahaleler, bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple de miyomlar gebelik döneminde kontrol altında tutulmaktadır. Miyomların kontrol altına alınması için düzenli taramalar yapılacaktır. Hamilelik döneminde bebe kaybına neden olabilen miyomların kontrolü ile sağlıklı bir hamilelik geçirilebilir. Erken doğum ya da düşük tehlikesi, bu kontroller sayesinde beklenmeyen bir gelişme olmaktan çıkar.