Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

kullanilan-ilaclar

Tüp bebek tedavisinde amaç

Tüp Bebek tedavilerinde, hedeflenen nokta, istenilen sayıda ve istenilen kalitede embriyo elde etmektir. Tüp bebek tedavisinde uygulanacak olan ilaçlar ise, hormon ilaçları olmaktadır. Kişiye uygun görülen ilaçlar ise, kişinin yaşına, hormon seviyesine,  ultrasonografide görülen yumurtalıklarının rezervine göre her hastaya özgün tedavi protokollerine uygun olmaktadır.

Tüp Bebek tedavilerinde ilaçlar anne adayının adetinin 2. ya da 3. günü ultrason muayenesi ardından başlanabilir. Bunun dışında kimi adaylarda, adet döneminin 21. günü başlanabilir.

Yumurtalıkları baskılayan ilaçlar, yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar, yumurtaların olgunlaşması için uygulanan ilaçlar ve embriyonun rahim içine tutunmasına yardımcı olan ilaçlar olarak, tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçları ayırmamız mümkündür.

Tüp bebek tedavilerinde uygun görülen ilaçların tercihi, kullanım dozu kişiye uygulanacak protokolle ilişkilidir. İlaç teknolojisindeki ilerlemeler ile bugün infertilite bölümünde oldukça çeşitli ve etkin ilaçlar bulunmaktadır.Bu ilaçların hedefi ve amacı ise Overlerde yeterli büyüklük ve miktarda follikül gelişimini sağlamak ve böylece hamilelik oranını arttırmayı elde etmektir. Özellikle yardımcı üreme tekniklerinde yani, IVF, ICSI birden fazla follikül sağlanması başarı için oldukça önemli faktörlerden sayılmaktadır. Yumurtalıkların uyarılması adına, yumurta üretiminden görevli olan, FSH (follikül stimüle eden hormon) ve LH (luteinize eden hormon) ismi verilen hormonlar uygulanır.\r\n

Tüp Bebekte Yumurtalıkların Baskılanması İçin Kullanılan İlaçlar

GnRH analogları: (Decapeptyl ®, Lucrin®, Suprefact®, Synarel® vb) Bu çeşit ilaçlar hipofiz bezinden FSH ve LH salgılanmasını durdurur. Bu şekilde yumurtalıkların uyarılmasını engeller ve tedavide yumurtaların kontrol dışı büyümelerini, olması gereken zamandan önce olgunlaşmalarını ve atılmalarını önler. Bu tür ilaçlar, yumurtalığı uyarıcı ilaçlardan önce baskılama için uygulanırlar. İlacın çeşidine göre enjeksiyon biçiminde (subkütan=cilt altı veya intramüsküler= kas içine) ya da burun aracılığı ile (intranazal) uygulanabilirler.

Yan etkileri ise şöyledir; lokal cilt reaksiyonları yani, kızarıklık, ürtiker, baş ağrısı, ani sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk, ruh halinde değişiklikler ve yumurtalıklarda kist oluşumu olarak sayılabilir.

İlacın kesilmesi ile bu yan etikler ortadan kalkar. İlaç kullanımı esnasında iki haftadan daha uzun adet gecikmesi halinde, kişi muhakkak hamilelik testi yapmalıdır.

GnRH antagonistleri: (Cetrotide®, Orgalutran® vb) Bu tür ilaçlar, GnRH analoglarına farklı bir olarak yapılmıştır. GnRH antagonistleri ile ön hazırlık ve yumurtalık baskılanmasına ihtiyaç duyulmadan adetin ikinci gününde gonadotropinler ile yumurtalıklar uyarılmaya başlanır ve folliküller belli bir büyüklüğe eriştiğinde GnRH antagonisti başlanarak yumurtaların gereken zamandan önce olgunlaşmaları ve atılmaları önlenir.

Tüp Bebek Tedavilerinde Yumurtalıkların Uyarılması İçin Kullanılan İlaçlar

 

(Gonadotropinler) Menotropinler: ( Menopur, Menogon, Merional) Menopoz dönemini yaşayan kadınlardan elde edilen idrardan saflaştırma aracılığı ile elde edilen doğal FSH ve LH hormonlarıdır. Kas içine (intramüsküler) uygulanır.

Follitropinler: (Gonal-F®, Puregon®) Saf FSH barındıran ve laboratuvar koşullarında rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen ilaçlardır. Her ampul, flakon, kalem veya kartuştaki hormon oranı standarttır. Cilt altına ya da kas içine (intramüsküler) uygulanabilirler. Menotropinlere nazaran biraz daha yüksek fiyata sahiptirler. Kişi cildinin altından oldukça basit bir şekilde kendine uygulayabilir.

Human Menapozal Gonadotropinler (HMG)

Menapoz ardından kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen, FSH ve LH hormonlarını da içeren ilaç, IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla follikül sağlanması amacıyla uygulanmaktadır. Günlük olarak deri altı enjeksiyonu olarak kullanılır.

“2022yılı güncel tüp bebek fiyatları” için yazımızı okuyabilirsiniz.

Uriner FSH

Menopoz dönemi ardından kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen , sadece FSH hormonu içeren ilaç, IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla follikül elde edilmesi için kullanılmakta ve günlük deri altı enjeksiyonu olarak uygulanmaktadır.\r\n

Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları  neredeyse yüzde yüz saf bir haldedir. Genetik mühendislik ile laboratuvar ortamında üretimi sağlanmaktadır. Hedefi FSH yumurtalıkları uyarıp birden fazla follikül gelişimini sağlamak, IVF ve ICSI için birden fazla yumurta sağlanmasına yardımcı olmaktır. Subkütan yani, deri altına enjeksiyonla uygulanır. İlacın artık otomatik doz ayarı yapan kalem şeklinde olanları da piyasada mevcut haldedir.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

Hipofiz bezinden FSH ve LH hormonu salgılanması için yardımcı bir görev üstlenen ve beyindeki hipotalamus ismi verilen merkezden salınan Gonadotropin serbestleştirici hormonun sentetik biçimde elde edilen şeklidir. Kullanım çeşitleri içinde iğne ya da burundan sprey biçiminde alınabilenleri de bulunmaktadır.

LH’nın (Luteinize edici hormon) erken yükselmesi, yardımcı üreme teknikleri ile tedavideki çok öenm teşkil eden sorunlardan biridir.

Bu durum folliküllerin ön görülen süreden önce çatlayıp, sayı ve kalite olarak yeterli yumurta elde edilme ihtimalinin düşmesine neden olabilmektedir. GnRH analoglarının uygulanması, yumurtalıkların hormonal şekilde uyarımı esnasında, vücudun salgıladığı LH hormonunun bu erken yükselişini engellediğinde, sayı ve kalite bakımından düşük yumurtaların sağlanması ihtimalini en aza indirger. Türkiye’deki merkezlerin çoğunda bu ilaç, tedavilerde artık kullanılmamaktadır.\r\n

GnRH Antagonistleri

İşlev bakımından GnRH analogları ile aynı etkiye sahiptir. Ancak etki gösterme ve kullanım süresi daha kısadır. Bu sebeple anne ve baba adayının kliniğe gelecekleri gün sayısını azalmakta ve bu sayede tedavinin maliyeti de düşmektedir. Diğer bir avantajı ise, enjeksiyon sayısının daha düşük olmasıdır. Günlük olarak 0.25 mg’lık Formu stimulasyonun 6. günü başlanıp, yumurta gelişimini bitene dek sürer.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)

Yumurta toplanmasından ortalama olarak 35-36 saat önce enjekte edilir. Bu enjeksiyondan yaklaşık 36-38 saat sonra follikül çatlaması gerçekleşir ve yumurtalar salınır. Bu hormonun etkisi büyümüş folliküller içinde yer alan yumurtaları olgunlaştırarak, döllenmeye hazırlamak ve progesteron salgılanmasını başlatmaktır. Doğal bir hormon olan LH’a aynı özellikleri gösteren bu ilaçlar, anne adayında yumurtanın çatlamasına yol açar. HCG enjeksiyonunun zamanlaması oldukça önem teşkil eder. Bu sebeple muhakkak belirtilen zamanda yapılmalıdır.\r\n

Progesteron

Rahim içini kapsayan ve döllenen yumurtanın yerleştiği endometrium tabakasının sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve istenilen boyuta ulaşması için gerekli olan bu hormon yeterli olarak salınamadığı durumlarda ise embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi ihtimaller dahilinde değildir. Bu sebeple IVF ve ICSI uygulamalarında endometriumu desteklemek adına bu hormon dışarıdan uygulanır. Luteal faz desteği ismi verilen tedavi, vajinal fitil ya da jel olarak uygulanmaktadır. Bu işlem genelde, yumurta toplama işlemi gününde vajinal kapsül günde 3 kez 1’er ovül olacak biçimde başlanmakta ve hamilelik testine dek sürdürülmektedir. Hamilelik testinin olumlu çıkması halinde, hamileliğin 8. haftasına dek, vajinal ovül biçiminde, uygulanmaya devam edilir.

Letrazol

Yumurta gelişimi güç gerçekleşecek hastalarda uygulanan ilaç, anne adayının adetin 2-4. günü başlar ve günde 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün uygulanır. Yumurta gelişimi gerçekleşmez ise, arka arkaya 3-4 adet dönemi kullanılabilmesi mümkündür.

Diğer ilaçlar

Tetra 500 Kapsül: Kadın üreme sisteminde meydana gelebilecek olan enfeksiyonların hamileliğin gerçekleşmesini engellememesi için önleyici olarak verilen Tetra bir antibiyotiktir. Yumurta toplandığı gün uygulanmaya başlanır ve 4 gün süreyle kullanımı sürdürülür.

Prednol 16 mg Tablet: Hamileliğin gerçekleştiği döneminde ortaya çıkabilecek bağışıklık sistemince red reaksiyonunu önlemek hedefiyle uygulanan ilacın kullanımına yumurta toplandığı gün başlanır ve 4 gün süre ile devam edilir. Uyumadan önce tek doz şeklinde olarak kullanılır.

 

Folikasit (Folbiol veya Centrum): Bebeklerin sakat doğmasını önlemek adına tedavinin başladığı günden itibaren günlük olarak verilen bir vitamindir.

 

1 Comment

  • Melek koyuncu

    1 Ocak 2020 - 17:23

    Bugun 3 emriyo tranfer yapildi ve bu ilaca basladim cyclo progynova bu ilac ne icin kullanilir ve kac gun devam etmeliyim

Comments are closed.