Vazektomi: Erkeklerde Kısırlaştırma İşlemi

vazektomi nedir

Vazektomi işlemi cerrahi bir prosedürdür. Erkeğin tohum kanallarının ameliyatla bağlanmasıdır. Uygulandıktan sonra erkek artık gebe bırakamaz.

Vazektomi nedir?

Vazektomi, bir doktor tarafından hastane veya klinikte yapılan basit bir ameliyattır. Skrotumdaki spermi taşıyan küçük tüpler kesilir veya engellenir, bu nedenle sperm vücudunuzdan çıkamaz ve gebeliğe neden olamaz. İşlem çok hızlıdır ve aynı gün eve gidebilirsiniz.

İki tip vazektomi vardır: insizyon yöntemi ve kesik olmayan yöntem. Kesik olmayan yöntemler, enfeksiyon ve diğer komplikasyon riskini düşürür ve genellikle daha çabuk iyileşir.

Vazektomiler genellikle kalıcı olarak yapılır. Hayatınızın geri kalanında çocuğunuzun olmasını istemiyorsanız eminseniz  vazektomi olmalısınız.

Vazektomi nasıl işler?

Sperm; hamilelik olması için yumurta ile birleşen mikroskobik hücreler testislerinizde üretilir. Sperm, testisleri vaz deferens denilen iki tüpten terk eder ve sperm yapmak için diğer sıvılarla karışır.

Vazektomi ile sperm semenden uzak tutularak, her bir vaz deferans tüpü tıkanır veya kesilir. Sperm hücreleri testislerinizde kalır ve vücudunuz tarafından absorbe edilir. Vazektomiden yaklaşık 3 ay sonra başlayarak sperminiz gerçek sperm içermez, bu nedenle gebeliğe neden olamazsınız. Ancak yine de daha önce yaptığınız meni miktarına sahip olacaksınız. İçinde herhangi bir sperm olmayacak.

Vazektomiler, orgazm veya ejakülasyon geçirme biçimini değiştirmez. Spermanınız, vazektomi sonrasında da yine aynı görünecektir, sadece hamilelik gerçekleştirmeyecektir.

vazektomi nedir

Vazektomi ne kadar etkilidir?

Vazektomi en etkili doğum kontrolü yöntemlerinden biridir. Sperminizin spermsiz olması ise yaklaşık 3 ay sürer. Vazektomi sonrasında birkaç ay sonra, doktorunuz semeninizdeki spermleri kontrol etmek için sperm analizi denilen basit bir test yapacaktır. Bu testin sonrasında sperm numunesi için bardağa örnek bırakacaksınız. Doktorunuz sperminizin olmadığı ve vazektominin doğum kontrolü olarak çalıştığını size söyler. Doktorunuz güvenli olduğunu söyleyene kadar korunmasız seks yapmamalısınız.

Vazektomi işlemi geri alınabilir mi?

Vazektomi işlemi kalıcıdır – genellikle geri alınamaz. Bazen bir vazektomiyi tersine çevirmek mümkündür, ancak garanti yoktur, doğurganlık geri gelmeyebilir. Vazektomi reversalitesi karmaşık bir ameliyattır ve çok pahalı olabilir. Vazektomi geri dönüşümünün çalışıp çalışmaması aşağıdakilere bağlıdır:

 • Ne zaman vazektomi yaptırdınız?
 • Ne tür vazektomi yaptırdınız?
 • Vücudunuzun spermlere karşı antikor geliştirip geliştirmediği

Vazektomi yapmadan önce boşanma, yeni bir eş veya çocuklarınızın ölümü gibi gelecekte sizi etkileyebilecek olası yaşam değişikliklerini mutlaka düşünün. Vazektomi için eşinizin iznine ihtiyacınız yoktur – ancak eşinizle (veya destek ve tavsiye verebilecek herkesle) konuşmanız yararlı olabilir.

Vazektomiye gelene kadar uygulayabileceğiniz birçok farkı doğum kontrol yöntemi vardır. Mutlaka bunları da değerlendirin.

Vazektomi riskleri nelerdir?

Vazektomi güvenlidir. Ancak tüm tıbbi prosedürler gibi bazı riskler de taşıyabilir. Geçici ağrı, morarma ve enfeksiyon gibi durumlar en yaygın olanlardır. Olası bir enfeksiyonu tedavi etmek için doktorunuz antibiyotik verebilir.

Vazektomi sonrasında şu enfeksiyon belirtilerinden herhangi birisine sahipseniz doktorunuza başvurun:

 • 37.7 C den yüksek ateş olursa
 • Skrotumdaki kesikten kan ya da iltihap akıyorsa
 • Şiddetli ağrı hissediliyorsa
 • Deri altında kanama (hematom) varsa
 • Spermin içerde kalmasından dolayı sızıntı oluyorsa

Vazektomi sonrası nasıl hissedilir?

Vazektomi işlemi sonrası hemen eve gidip dinlenebilirsiniz. Vazektomi sonrasında biraz ağrınız ve rahatsızlığınız olabilir, ancak korkunç bir acı olmaz. Birkaç gün morarma ve/veya bölgesel şişme olabilir. Testislerin aşırı hareket etmesine dikkat edilmelidir. Rahat ve pamuklu iç çamaşırı giymek, yaşanabilecek herhangi bir ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Vazektomi işlemi sonrası en az bir hafta boyunca sıkı bir fiziksel çalışma ya da egzersiz yapmayın.

17 Comments

 • Lutfi Yasar

  30 Ağustos 2019 - 22:24

  Merhabalar vazektomi geri alınabilirimi bunun için nasıl bi işlem yapılmalı eski verimlilik geri gelirmi ne kadar Zaman sonra sperm tekrar eski hale gelir ? İşlem ne kadar sürer yeri belli olurmu ve nekadar masrafı var ? Beni bilgilendirirseniz müteşekkür kalırım . Selamlar

 • hakan çelik

  4 Eylül 2019 - 15:49

  merhabalar ben kesin kararlı birisi olarak vezektomi yaptırırsam erken boşalmada ortadan kalkarmı ve ne kadar ücreti olur

 • Ramazan ceren

  25 Ekim 2019 - 21:31

  Oparasyon fiyatı nekadar…

 • Mehmet Yalın

  22 Aralık 2019 - 09:29

  meni kanalı ameliyatı Ücret ne kadar?

 • Emrah Unurlu

  6 Ağustos 2020 - 09:19

  Merhaba ben Vazektomi ameliyatının fiyatı konusunda bilgi almak istiyorum.

Comments are closed.