Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

yumurtadondurma

Yumurta dondurma işleminde kadının yumurtalığından elde edilmiş yumurtanın (oosit) dondurularak ileride kullanmak için saklanması uygulamaları yer almaktadır. Yumurtaların ileri kullanılmak üzere dondurulması bazı durumlarda gereklilik halini almıştır. Bu durumlar;

 • Ailesinde yakın akrabalarında erken menopoz öyküsü olan kadınların evlenmemiş olması, evlenene kadar menopoza girerek yumurtalarının tükenme endişesi duyanlar, yumurtalarının dondurulmasını talep edebilir.

 • Yakalandığı kanser nedeniyle, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görecek kadınlar, yumurtalık fonksiyonlarını kaybedebilir. Bu riski taşıyan kadınlar tedavi uygulanmadan önce yumurtalıklarının dondurulmasını talep edebilir.

 • Çocuk sahibi olmayı eğitim, kariyer ve diğer sebepler nedeniyle ertelemek isteyenler ya da buna zorunlu olanlar, yumurtalarının dondurulmasını talep edebilir.

Kadınlar günümüz olanaklarına göre, toplumda statüleri değişmiş, iş ve kariyer alanında daha farklı düşünceleri olan bir cinsiyet durumundadır. Üreme açısından kadınların büyük bir görev üstlenmesi nedeniyle kadınlar doğurganlık özelliklerini ilerleyen yaşlarında kaybetme riski taşımaktadır. Kadınların yumurta hücreleri doğumlarıyla birlikte sınırlı kapasitededir. Bu yumurta hücrelerini ergenliğe ulaşmalarıyla beraber her adet döneminde kullanmaya başlarlar. Kadının her yaşıyla birlikte yumurta hücreleri hem azalır, hem de kalitesini kaybeder. Kadınların daha fazla görev üstlendiği yaşamda, doğurganlık özellikleri yaşlarının ilerlemesi nedeniyle riske girer. Yumurta dondurma işlemi ise, kadınların doğurganlığını ileri yaşlarına rağmen koruyan, onların çocuk sahibi olmasını dolayısıyla toplumda sağlıklı genç nüfusun artmasına neden olan bir uygulamadır.

Yumurta dondurma işleminde başarı oranı nedir?

Dondurulmuş ve çözdürülmüş her yumurta hücresiyle gebelik elde edilemez. Fakat bu konuda yapılan çalışmalarla birlikte, yeni tekniklerin kullanılması sayesinde gebelik elde edilen yumurtaların sayısında artış meydana gelmektedir. Vitrifikasyon (camlaştırma) yönteminin ve döllenmede mikro enjeksiyon yönteminin kullanılması sayesinde elde edilen gebelik oranında artış sağlanmıştır. Yumurtalar dondurulduktan sonra çözdürülmek için uzun yıllar bekleyebilir. Çözdürülen yumurtalardan elde edilecek gebeliklerden sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir. Çünkü yumurta hücresi dondurulduğunda, kadının yaşının özelliklerini taşımaktadır. Kaliteli yumurtalarla döllenen spermlerden sağlıklı bebek sahibi olunabilir.

Yumurta dondurma işlemi nasıl yapılır?

Yumurta dondurmak sperm dondurmaktan daha zor bir uygulamadır. Bunun için farklı teknikler uygulanmıştır. Başlangıçta yumurta dokusu dondurulmaya başlandı. Bu uygulamada yumurtalık dokusunun yeniden nakil edilmesinde kadınlar daha erken menopoza girmeye başladı. Bu nedenle yumurtalık dokusunun dondurulması terk edilmeye başladı.  Daha sonra tekniklerin ilerlemesiyle birlikte yumurta hücresi dondurulmaya başlandı. Yumurta hücresi vücutta olan en büyük hücredir. Bu nedenle dondurma işlemi sperm ve embriyo dondurmaya göre daha zordur. Eskiden yavaş dondurma işlemi yapılırken yumurta dondurma işleminde başarı oranı daha düşük olmaktaydı.

Günümüzde kullanılan vitrifikasyon yönteminde yumurtalar daha hızlı dondurulduğundan, daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Yumurta hücresinin çok fazla oranda su içeresi nedeniyle, yavaş dondurma işleminde buz kristalleri oluşmaktadır. Bu etken yumurta hücresine zarar vermektedir. Çözdürüldüğünde yumurtalardan gebelik elde etme oranı düşük olmaktaydı.  Vitrifikasyon yönteminde dondurma işlemi daha hızlı olduğundan, buz kristallerinin oluşması önlenmektedir. Yumurtalar -196 derecede dondurularak saklanmaktadır.

Kadınlar yumurtalarını neden dondurmaktadır?

Yaşın ilerlemesi hem gebelik şansını düşürmekte, hem de doğacak bebeklerde genetik anomali riski daha fazla olmaktadır. Kadınlarda 25 yaşında gebelik elde etme şansı % 85 oranındayken, 40 yaşındaki bir kadında gebelik şansı % 40 oranına düşmektedir. İş sahibi olan, kariyer planları olan kadınlar genellikle anne olmayı daha geç tarihlere ertelemektedir. Bu sebeple çocuk sahibi olmayı garanti altına almak için yumurtalarını dondurmak isterler.

Dondurulmuş yumurtalar ne kadar saklanabilir?

Dondurulmuş yumurtaların bekleme süresi oldukça uzun yılları bulmaktadır. Günümüzde dondurulmuş embriyolar 20 sene kadar, spermler ise 30-35 sene saklanabilir. Kadınlar yumurtalarını dondurdukları yaşından itibaren gebe kalmak isteyecekleri yaşa kadar yumurtalar dondurularak saklanabilir. Donduruldukları zamanın kalitesinde olan yumurtalarla elde edilen gebelik sağlıklı olmaktadır.

Yumurta dondurma uygulamasıyla doğan bebeklerin sakat kalma olasılığı var mı?

Bu yöntemle doğan bebeklerin sağlıklı bir şekilde doğduğu bilinmektedir. Bu nedenle kadınların çekinmesine gerek bulunmamaktadır. Kabul edilen riske göre, dondurulmuş yumurtalarla elde edilen gebeliklerden doğacak bebeklerin sakat olma olasılığı, taze yumurtayla doğan bebeklerle aynı orandadır.

Yumurta dondurma işlemi hangi yaşlarda yapılabilir?

Uygulamada her yaştaki ergen kadından alınan yumurtalar dondurulabilir. Ancak dondurulan yumurtaların kadının yaşıyla bağlantılı olarak kaliteli olacağından, doktorlar 35 yaşına gelmeden yumurta dondurma işleminin yapılmasının daha uygun olacağını tavsiye etmektedir.

20 Comments

 • Eda

  17 Şubat 2017 - 00:07

  Mrb hocam 22 yasndym bekarm FSH sonucum 26 amh 2.36 durumum nedir yumrtalarmi dondurma gerek var mi evlenmeyi suan dsnmyrm

 • Nermin Çati

  18 Nisan 2017 - 19:43

  meraba hocam yaşim 45 anti mullerian hormon tahlil sonucum:0.38 ng/ml sı 2.71 pmol/L \r\nbekarim hic evlilik yapmadim ve ileride evlenfigi. zaman bu sonuclar dogrultusunda bebegim.olur.Suan yumurta dondurma işlemi bana uygunmudur.\r\ncevabunixi merakla bekliyoru. tedekkur ederim.

 • Eda sarı

  9 Ekim 2018 - 15:56

  Merhaba hocam. Ben 3 4 gündür sıkıntı yaşıyorum. Yumurtaliklarimin zarar gördüğü ve yumurtalarımin akıntı şeklinde dışarı atıldığını düşünüyorum. Yumurta dondurma işlemini yaptırmak istiyorum. Yardımcı olur musunuz? Nerede nasıl ne kadara yaptırabilirim? Çok acil yaptırmak istiyorum. Endiseliyim. Böyle bir durum olsa da olmasa da yaptırmak istiyorum.

 • Tuğba

  15 Mart 2019 - 21:26

  Merhaba. 31 yaşındayım bekarim. Amh 0.99 fsh 9.70 çıktı. Yumurta dondurma yapmak istiyorum mutlaka. Ailede erken menapoz var. Ne kadara ve nasil yaptirabilirim? Bilgilendiriseniz sevinirim.

Comments are closed.