Yumurta Kalitesini Artırmanın 7 Temel Yolu

Günümüz toplumunda bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık % 15, hatta % 20’si doğal yolla gebelik elde edemiyor, üremeye yardımcı bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyuyor. Kısırlık vakalarında bazen sorun kadında, bazen erkekteyken, kimi zaman da her ikisinde de kısırlığa yol açana etkenler tespit edilmektedir.

Kadınlarda kısırlık vakalarına en çok sebep olan faktörlerden birisi hiç kuşkusuz yumurta sayısının azlığı, yumurta kalitesinin düşüklüğüdür. Zira gebe kalmak isteyen bir kadının aslında en çok ihtiyacı olan şey, kaliteli ve yeterli büyüklükte bir yumurtadır. Gebe kalmak için en kaliteli yumurtalara sahip olmaya yardım edecek doğal ve etkili uzman önerileri var.

Yumurta kalitesini artırmak isteyen kadınlar için elbette ki internet ortamında, bazı arkadaş gruplarında pek çok öneri bulunabilir. Hemen herkesin yumurta kalitesini artırmaya yönelik bir, hatta birkaç önerisi de olabilir.

Özellikle de takviye şeklinde, sentetik ilaç niteliğinde pek çok ticari ürününü kadınlarda yumurta kalitesini artırdığı iddia edilmektedir. Bunlardan bazıları gerçekse, pek çoğunun da faydalı olmadığı, hatta zararlı olduğu bilinmektedir. Özellikle de gebe kalmaya çalışan ve bu konuda başarısız birkaç denemesi olan kadınlara hemen herkesin kendince “çok faydalı” gördüğü ilaç ve takviye önerileri vardır.

Öncelikle şunun altını çizmekte fayda var ki; eğer bir kadının kronik bir rahatsızlığı yoksa, bilindik genetik bir yumurta yetmezliği sorunu yoksa, sigara, alkol ve uyuşturucu madde gibi bir zararlı madde bağımlılığı yoksa, yumurtalıklarına zarar verecek bir rahatsızlık ya da operasyon geçirmediyse, yaşı da 35’in üzerinde değilse yumurta kalitesizliğinde endişeli duyabilecek herhangi bir sorun yoktur. Ancak bunların tam tersi bir durumda yumurta kalitesizliğinden şüphe etmek gerekiyor. Bu olumsuz durumlardan biri ya da birkaçı varsa ve yeterli denemeye rağmen gebelik elde edilemiyorsa ya da doktor kontrollerinde kısırlığın yumurta kalitesizliğinden kaynaklandığı tespit edildiyse, kadın internette okuduğu, başkalarında duyduğu tüm çılgın, bilim dışı ve faydasız önerilerden uzak durmalıdır.

Evet, doğal ve faydalı birkaç doğru uygulama ile yumurta kalitesini arttırmak mümkündür. Öncelikle doğru ve uygun tıbbi desteği alarak, ardından aşağıda sıralanan 7 tane temel yumurta kalitesi artırıcı öneriyi uygulayarak gebelik denemelerinden çok daha başarılı sonuçlar almak mümkün olabilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin!

Her türlü sağlık sorunundan uzak kalmanın yegane yolu aslında sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemektir. Her kız bebek zaten, milyonlarca yumurta hücresiyle doğmaktadır. Bunların bir bölümü ergenliğe kadar kendiliğinden gider, ergenlikten sonra da her ay adet kanmasıyla birlikte bir tane yumurta yumurtalıktan atılır ve vücut dışına gider. O ay korumasız cinsel ilişki yaşandıysa ve uygun şartlar oluştuysa o ayki yumurta, spermle buluşur ve döllenme oluşur. Bu arada kadının yaşamı içindeki her bir öğe, beslenme alışkanlıklarının özellikleri de yumurta sayısını ve kalitesini etkilemektedir.

Bu bağlamda aslında yumurta kalitesi sabit bir şey değildir. Yumurtlamadan önce yumurta gelişir, dış etkenlerden etkilenir, yani kalitesi artar ya da bozulur. İşte bu sebeple de gebe kalmak isteyen, yumurtaları kaliteli kalsın isteyen tüm kadınlar, yaşam şartlarını olabildiğince sağlıklı bir şekilde ayarlamaya çalışırlar. Kadının yaptığı olumlu ve olumsuz her şey yumurtalarını etkiler.

Bu nedenle de yaşlandıkça kadının vücudu daha fazla çevresel toksin alır ve yumurta da dahil tüm vücudu anormal tepkiler gösterebilir. Ancak bu anlatılanlar yaşlandıkça yumurtaların sağlıklı kalmasının bir yolu olmadığı gibi bir şekilde yorumlanmamalıdır. Tıpkı solunum, sindirim, zihin sistemleri gibi üreme sisteminin de en sağlıklı şekilde çalışması ve doğurganlık potansiyelinin iyileşmesi için genel vücut sağlığını iyileştirmek gerekiyor.

Üreme uzmanlarının neredeyse hepsi, kısırlıktan şüphe edilen, doğal yolla gebelik elde edememekten şikayet eden hastaları sağlıklı kilo almaları, normal kiloda kalmaları konusunda uyarmaktalar. Çünkü bir kişinin aşırı zayıf ya da aşırı kilolu olması onun üreme sisteminin yeteneğini düşürmekte, gebe kalma şansını azaltabilmektedir.

Bunun için kadınlar ve özellikle de gebelik elde etmek isteyen kadınlar egzersiz yapmalı, ancak abartmamalıdır, sağlıklı, doğal ve yeterli beslenmelidir. Bu bağlamda en çok önerilen egzersizler; yoga, pilates, yürüyüş, hafif koşu veya uzun mesafe koşuları olarak sıralanabilir. Sağlıklı beslenme denince de protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmek, meyve ve sebzeleri, süt ve süt ürünlerini, kırımızı ve beyaz eti düzenli olarak tüketmek önerilir.

Stresten uzak durun!

Stres; her yaştan, her tür sağlık durumuna sahip olan kişinin saçlarından tırnaklarına kadar, iç ve dış tüm organlarının sağlığına olumsuz etki gösterir. Özellikle de bir süredir gebe kalmaya çalışan kadınlar için en önemli ve hayati öneri stresten uzak durması yönünde olacaktır. Evet, sağlıklı bir üreme sistemi ve kaliteli bir yumurta için, “sadece rahatla”!

Stres, başlı başına bir kısırlık sebebi olmamakla birlikte, erkeklerde sperm, kadınlarda ise yumurta kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu bakımdan hayatından sadece stresi çıkarmak hem kadın hem de erkekler için bebek sahibi olabilme şansını artırmaktadır. 

Ancak aslında hayatın içinde stresi azaltmaya çalışmak da kimi zaman kendi başına stresli bir iş olabiliyor. Stressiz bir yaşam alanı oluşturmaya çalışmak ve gün içinde birkaç saat bile olsa kendine korumalı bir alan yaratmak gerekiyor. Bunun için uzmanlar; yoga, meditasyon veya düşük tempolu egzersiz gibi olumlu yönde değişiklikler önermekteler. Yaşamı içine her gün kısa süreli de olsa düzenli olarak egzersiz yapmayı entegre eden kişiler stresi doğal yolla uzaklaştırmış olurlar.

Bununla birlikte en önemli olan kişinin kendine iyi gelen etkinliği bulabilmesidir. Bu etkinlik bazıları için sevdiği müziği dinlemekken, kimileri için kitap okumak ya da arkadaşlarıyla takılmak olabilir. Hayatın içinde aslında en önemli stres uzaklaştırıcı öneri kendine iyi gelen şeyi yapmaktır.

Kafein, sigara ve alkolden uzak durun!

Gebelik isteyen bir kadın artık alkolü ya da sigarayı stres azaltmanın bir yolu olarak kullanmamalıdır. Zaten gerçekte de alkolün ya da sigaranın böyle bir etkisi olmadığı bilimsel olarak bilinmektedir. Özellikle de gebelik isteği varsa, sigaranın, alkolün ve kafeinin gebelik elde etme olasılığını düşürdüğü bir gerçektir.

Gebelik planlandığı andan itibaren sigara bırakılmalıdır. Çünkü nikotin, yumurtalar için tam bir zehirlidir ve her gün sigara içen kadınların üreme çağından 10 yıl düşülmektedir. Zira sigara, kadınlarda üreme çağını, üreme yeteneğini daraltmaktadır. Kafeinle ilgili uzman görüşü ise gebelik planlandığı andan, emzirme döneminin sonuna kadar günde 1 – 2 fincan çay ve kahveden fazla tüketilmemesi gerektiği şeklindedir.

Doktor önerisiyle takviye alın!

İnternet ortamında doğurganlığı artırdığı iddia edilen, yumurta kalitesini artırdığı söylenen pek çok ticari ürün bulunmakta ve bunların çoğu da fayda değil, zarar getirmektedir. Bu takviye önerilerinin sadece çok azı olumlu etki göstermekte ve bunların da doktor önerisiyle kullanılması gerekmektedir.

Özellikle tüm üreme uzmanlarının faydaları konusunda hemfikir oldukları bir antioksidan olan Coenzyme Q10 (CoQ10), kadınlarda yumurta kalitesini artırıcı özellik göstermektedir. Uzmanlar özellikle de; daha gebe kalmadan önce, yani gebelik planlandığı dönemde pre-antidoksanlar kullanan kadınlarda, stresli bir çevre veya çevresel toksinlerin neden olduğu serbest radikal hasarının azaldığını düşünmekteler. 

Eğer bir kadın 40 yaşındaysa ve normal olarak da genç anne adaylarına göre daha az üreme kapasitesine sahipse doktor önerisiyle aldığı takviyelerle bu hasarı en aza indirmek mümkün olabilir. Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde doktorun reçete etmesiyle Coenzyme Q10 (CoQ10) almak demek, bebeğin daha sağlıklı olması anlamına gelebilir.

Coenzyme Q10 (CoQ10) yanında diğer takviyeler de yine hücrelerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bu bağlamda uzmanlar; folik asit ve A ve E vitaminleri gibi antioksidanların, bebeğin DNA’sının daha sağlıklı olmasını sağladığı, enerji kaynağı olan yumurtaların mitokondriyal fonksiyonlarına yardımcı olduğu fikrindeler.

Kadınların yumurta kalitesini arttırmak için uzmanlar tarafından önerilen, ancak çok dikkatle alınması gereken bir başka takviye de DHEA’dır. Zira DHEA yeterince alındığında çok faydalı, ancak aşırı miktarda alındığında ise akne oluşumu ve aşırı kıllanma gibi yan etkilere de yol açabilen bir erkek hormondur.

Sağlıklı beslenin!

İnternet ortamında doğurganlığı arttırdığı iddiasıyla ortaya atılan ve umut veren pek çok diyet listesi bulunmaktadır. Ancak uzmanlar üreme sağlığı için en önemli hususun sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak olduğunu düşünmekteler. Gebe kalmak isteyen kadının eğer belli bir yiyecek grubundan kaçınması için tıbbi bir neden yoksa kesinlikle tüm besin gruplarından azar azar tüketmelidir.  Ancak sağlıklı beslenmekten bahsediliyorsa elbette ki; meyveler ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız etler, tam yağlı süt ürünleri, fındık ve tohumlar beslenme programının olmazsa olmazlarıdır.

Bu bağlamda mümkün olduğunca bol ve çeşitli organik ürünler ve özellikle de yumurtada en doğal olanı seçmek en doğru seçim olacaktır. Uzmanlar lahana ve ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yaban mersini gibi antioksidan dolu meyvelerin vitamin dolu yiyecekler olduğu ve yumurta kalitesini artırmaya yardımcı olduğunu düşünmekteler. Ancak yine sağlıklı beslenme mantığı esasıyla aşırı tuz ve trans yağlarla dolu işlenmiş gıdalardan kaçınmak ve çölyak hastalığı varsa, glütenden kaçınmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Akupunkturu deneyin!

Akupunkturun tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırdığı bilinmektedir. Ancak bunun kendi başına bir üremeye yardımcı tedavi olduğunu söylemek çok da doğru olmayabilir. Akupunktur ve yumurta kalitesini artırma konusu hesaba katıldığında aslında akupunkturun en önemli faydasının stresi azaltmak olduğu söylenebilir. Yaşamdan stresin uzaklaşması demek de, direkt olarak daha sağlıklı bir üreme sistemine kavuşmak demektir. 

Uzmanlar, akupunkturun sağlığın birçok yönüne faydalı olduğu fikrindeler. Özellikle Avrupa’da üreme tedavisi uygulayan merkezlerin pek çoğunda bir akupunktur uzmanı da bulunmakta, anne ve baba adaylarında ruhsal dinginlik ve stresi azaltma yoluyla üreme hücrelerinin kalitesini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Çin tıbbından otları deneyin!

Söz konusu olan bitkisel çözümler ve otlarsa kullanmadan önce kesinlikle doktora danışmak ve varsa kullanılan ilcalarla olası etkileşimlerinden haberdar olmak gerekiyor. Uzmanlar genellikle otlardan oluşan doğu tıbbı tekniklerine saygı duymaktalar ve pek çoğunun faydaları olduğunu gözlemlemekteler. Ancak doğurganlığı artırmak için ilca kullanan kadınların, bunlarla birlikte bir de bitkisel takviyeler alması, şifalı otlar kullanması uygun olmayabilir. Zira otlarla ilaçların nasıl bir etkileşime gireceği belli olmaz.

Eğer doktora danışılarak kullanılacaksa doğu ve özellikle de Çin tıbbının önerdiği ve yüzyıllardır doğurganlığı artırıcı, yumurta kalitesini yükseltici olarak önerilen otlardan faydalanmak da işe yarayabilir. Bunun için de ilk önce doktora danışmak şart.

16 Comments

 • GülhanıM Aksoy

  13 Haziran 2019 - 14:06

  Merhabalar ıkı aylık ıkız dusurdum yedı ay önce bebek sahıbı olmak ıstıyorum dr sadece folık asıt verdı 29 yaşındayım 1’5 senelık evlıyım gamılelıgımı kolaylaştırıcı yumurta çatlatma vs ek olarak ılac kullansam ne onerırsınız yada ne yapmayalım görünürde hıcbır sorun gözükmüyor bebek olmaması ıcın

 • Bilgin Įnam

  18 Temmuz 2019 - 20:21

  Merhabalar.1 kez tüp bebek denedim olumsuz sonuç aldım. Almaya da tüp bebek merkezine gittim tüm testlerimi yaptırdım hiç bir sorun yok.Her iki doktorunda söylediği yumurta kalitesi düşük. Ne yapmam lazım dediğimde tekrar tekrar deneyeceksin oldu.Bu cevap bana çok saçma geldi yumurta kalitesi düşük ise önce kalite yükseltilmeli sonra tüp bebek denenmeli diye düşünüyorum. Sizin bana bu konuda be gibi bir öneriniz olabilir.tekrar türkiyeye gelip tüp denemek istiyorum. Bu kez sizinle yoluma devam etmek istiyorum. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler. Yardımcı olursanız memnun olurum.

 • Ozturk bilir

  22 Ekim 2019 - 18:27

  Benimde yumurta kalitem dusuk doktorlar 45 yas uzeri calisiyo dedi esimdede dede sperm azligi var her gittimiz dktr da care bulamadik bizde artik herkez gibi evlat sahibi olmak iztiyoruz Benim yasim 20 esimin yasi 31bizede bi yol gosterir seniz cok mutlu oluruz cunku birtek umudumuz siz kaldiniz

 • deniz ben

  22 Kasım 2019 - 12:00

  Merhaba, 44 yaşındayım, her döngüde 1-2 tane yumurta gözüküyor. çocuk sahibi olmak istiyorum, yumurta kalitesi ve sayısını arttırmak mümkün mü?

Comments are closed.