Sorunu Gönder

Yumurtalamanın Olmaması (Anovulasyon)

yumurtlama

 

Kısır olmayan bir çift için, gebelik şansı her ay yaklaşık % 25 oranındadır. Yumurtlama normal şekilde gerçekleştiğinde bile, bir kadında gebelik olması garanti edilmez. Bir kadın anovilatör olduğunda, yani yumurtlama yapamadığında, gebe kalamaz. Çünkü döllenecek yumurta üretimi yoktur.

Yumurtlamanın olmaması yani anovülasyon, kadında ovülasyon eksikliği veya ovulasyon olmaması anlamına gelir. Yumurtlama, bir yumurtanın yumurtalıkta üretilerek salınmasıdır. Bu doğal şartlarda gebelik oluşması için gerçekleşmelidir. Yumurtlama düzensizse, fakat tamamen yok değilse, buna oligoovulation denir.

Hem anovulasyon hem de oligovulasyon, yumurta akışı bozukluğu türleridir. Yumurtlama bozuklukları, kısırlık sorunu yaşayan yani infertil kadınların % 40’ında ortaya çıkan kadın kısırlığının  yaygın ve ortak bir nedenidir.

Yumurtlamanın olmamasının belirtileri nelerdir?

Genellikle, anovülasyonu olan yani yumurtlama bozukluklarına sahip kadınların düzensiz adet dönemleri olmaktadır. Şayet bir kadının adet dönemi  21 günden daha kısa veya 36 günden uzun sürüyorsa, ovülasyon bozukluğu söz konusu olabilir.

Adet dönemleri 21 ila 36 günlük normal aralık içinde olursa, ancak adet uzunluğu aydan aya değişirse, bu aynı zamanda ovulasyon bozukluğunun bir işareti olabilir.

Örneğin, bir aylık adet görme aralığınız 22 gün olup, bir sonraki dönem 35 gün sonra ise, döngüler arasındaki bu kadar çok fark mevcut ise yumurtlama problemi meydana gelebilir. Bir kadının düzensiz ovülasyonu varsa, daha az sıklıkla yumurtladığı için, gebe kalma şansı daha azdır. Artı, geç ovulasyon en kaliteli yumurtaları da üretmez. Bu da döllenmeyi daha az olası hale getirebilir. Ayrıca düzensiz ovülasyon, kadının bedenindeki hormonların çok doğru çalışmadığını da gösterir.

Bu hormonal düzensizlikler bazen başka sorunlara da yol açabilir, örneğin:

• Servikal mukus eksikliği

• Endometriyumun inceltilmesi veya aşırı kalınlaşması (döllenmiş yumurtanın implantasyona ihtiyacı olduğu yerlerde)

• Anormal derecede düşük progesteron seviyeleri

• Daha kısa bir luteal faz

Bu faktörlerde kadın kısırlığına yol açabilmektedir.

yumurtlama-olmamasi

Anovulasyona yani yumurtlamanın olmamasına hangi faktörler neden olabilir?

Anovulasyon ve ovülasyon bozukluğu birçok faktöre bağlı olabilir. Yumurtlama disfonksiyonunun en yaygın nedeni polikistik over sendromu veya PCOS’dur.

Düzensiz veya eksik ovulasyonun diğer potansiyel nedenleri:

• Obezite

• Çok düşük vücut ağırlığı

• Aşırı egzersiz

• Hiperprolaktinemi

• Prematür over yetmezliği

• Pre-menopoz veya düşük yumurtalık rezervleri

• Tiroid işlev bozukluğu (hipertiroidizm)

• Aşırı stres seviyeleri

 

Yumurtlamanın olmaması yani anovülasyon için nasıl teşhis koyulur?

Doktorunuz menstrüel sikluslarını yani adet döngü aralıklarınızı soracaktır. Düzensiz veya devamsız siklus olması durumunda , ovülasyon bozukluğu şüphesi söz konusu olabilir. Doktor, bazal vücut sıcaklığınızı evde birkaç ay izlemenizi isteyebilir. Sonra, doktorunuz hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testleri talep edebilir.

Bu testlerden biri,  21 gün progesteron kan testi içerebilir. Ovulasyondan sonra progesteron seviyeleri yükselir. Progesteron düzeyleriniz yükselmezse, muhtemelen ovulasyon söz konusu değildir. Bu aşamada da teşhis koyulabilir.

Ultrason kontrollerinin de düzenli olarak sağlanması önemlidir. Ultrason, rahim ve yumurtalıkların şeklini ve boyutunu kontrol eder ve ayrıca yumurtalıklarınızın PCOS semptomu olan polikistik olup olmadığını belirler. Ultrason follikül gelişimini ve ovülasyonu izlemek için de kullanılabilir, ancak bu genellikle pek yapılmaz. Bu durumda, bir ila iki haftalık bir süre boyunca birkaç ultrasonografiye tabii tutulabilirsiniz

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Esmer :

  15 Temmuz 2020

  Salam. Yasim 40. 38 yasimda dusuk yapdim. Ondan sonra yumurta catlamamasi kibi sorunum oldu. Bazen bazi aylarda belirtilerin hiss ederim. Bazan hic hiss etmem. Bir kere iyne yapdirdim yumurta catlamasi icin. Hamile kalmadim. En son doktorum klofit habi yazdi. Yene hamile kalmadim. Bana 5 ay icmemi soyledi. Sonra oyrendimki boyle devamli icmem yumurta rezervimi mahv ediyo. Bu dogrumu.?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Ağustos 2020

   Yasiniz geregi klomen ile vakit kaybetmeyin

    Cevapla
 • Nur ay :

  21 Haziran 2020

  Merhaba hocam benim PROGESTERON hormonum 1. 74 çıktı bu ne demek oluyor tam olarak cevaplayabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler

   Cevapla
  • Nur ay :

   21 Haziran 2020

   Adetin 2. Günü yaptırmıştım testi

    Cevapla
 • Nilay altun :

  09 Mayıs 2020

  Selamın aleyküm hocam benim her ay ara kanamalarim oluyor bir gün sürüyor ama çok az lekelenme şeklinde bekarım bu olan kanama normal mi

   Cevapla
 • Türkan :

  16 Nisan 2020

  İyi akşamlar hocam kusura bakmayın benim yaş 46 sonuçları size gönderiyorum cevap yazarsanız çok sevinirim FSH14.14 LH5.34 TSH0.85 estradiol 26.77

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Merhabalar menopoza yakin degerler ama tam menapoz diyemeyiz iki kez bakilan fsh 40 uzeirne olmali ve 1 yil adet olmamalisiniz

    Cevapla
 • Neslişah :

  11 Şubat 2020

  Progesteron 11.84 adetin 21.günü baktırdım yumurtlamam için uygun mu

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Şubat 2020

   Yumurtlamış görüyorsunuz.

    Cevapla
Benzer Yazılar