12 Yıl Sonra Mucizemizi Kucağımıza Aldık!

anne bebek

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde, evliliğimizin daha ikinci yılındaydık. Sürekli deniyor olmamıza rağmen birkaç yılımız böyle geçti. Sonunda, yardım almaya karar verdik. İlk testlerimiz yapıldıktan sonra, açıklanamayan kısırlık teşhisi konuldu. Kağıt üzerinde her şey yolunda görünüyordu ancak hamile kalamıyordum. 

anne bebek

Temmuz 2011’de ilk tüp bebek tedavimizi yaptırdık. Umutluydum. İki hafta yumurtalık uyarıcı aşıları içeren bir protokol uyguladık. Bu süreden sonra, yumurta toplanması için hastaneye gittim. Döllenme gerçekleştirildi ancak ne yazık ki hiç embriyo alınamadı. Bu süreçte, yumurta kalitemle ilgili sorunlar yaşadığımı öğrendik. 

Sonrasında, hızlıca yeni bir tedavi döngüsü denedik. Şimdi geriye dönüp baktığımda, çok hızlı bir şekilde tekrar denediğim için pişmanım. İkinci seferde, dört embriyo yapmayı başardık. Beş gün sonra, sadece bir kaliteli embriyo kaldı ve sadece onu transfer ettirdik. Ne yazık ki, 14 gün sonra bu döngünün de başarısız olduğunu öğrendik. Sonra üçüncü deneme, dördüncü deneme, beşinci deneme… 

Altıncı denemeden öncesi, tüp bebek tedavisinin zihinsel sağlığıma etkilerinin başladığı yerdi. Geceleri kabuslar görmeye başladım. Anksiyeteler yaşadım. Danışmanlık hizmetleri aldım. 2018 yılında, Bülent hocamla tanıştık. İlk denememiz başarılı gibiydi ancak birkaç hafta sonra düşük haberini aldım. Artık, başarı şansım %10’a kadar düştüğü için tekrar denemeyi ertelememeliydim. Yine de umudum vardı. 

Bkz: Tüp bebek tedavisinde başarı oranı hesaplama

Haziran 2019’da, Bülent hocamla yeni bir tüp bebek döngüsü daha gerçekleştirdik. Sonunda, küçük mucizeyi yakaladık. Bülent hocamızın üzerimizde emeği çok. İşi ticarete dökmüş bu kadar merkez varken, onunla tanışma fırsatı bulduğum için kendimi gerçekten şanslı sayıyorum. 

Bu kadar yıl sonra, umudumu kaybettiğim depresyona girdiğim yılların ardından küçücük mucizemizle tanışmanın verdiği mutluluğu kelimelerle anlatmam mümkün değil. Allah, hocamızdan razı olsun. Kendisine sonsuz teşekkürler ederim. Umarım, dileyen herkes bir gün küçük mucizesi ile tanışma fırsatı bulur…