Sorunu Gönder

19. Hafta Gebelik

19-hafta-hamilelik

Gebeliğin 19.haftasında, doğuma bir adıma daha yaklaştınız! Ortalama 15 cm uzunluğunda ve ortalama 200-250 gram ağırlığında olan bebeğiniz, şimdilerde bir miktar daha büyüdü. Ayrıca, artık bebeğinizin cildini kaplayan koruyucu bir madde de var. Bu sıvı, bebeğinizin hassas cildini, onu çevreleyen amniyotik sıvıdan korumaktadır. 

Tabi, yaşanan değişimler bu kadarla da sınırlı değil. Hem karnınızda gelişimini sürdüren bebeğiniz hem de adım adım doğuma hazırlanan siz için, yeni gelişmeler ve değişimlerle dolu zamanlardasınız! Peki, gebeliğin 19.haftası ile ilgili bilmeniz gerekenler neler? Sizi ve bebeğinizi nasıl değişimler bekliyor? Bu hafta için doktorların önerileri neler? Gebeliğin 19.haftası ile ilgili merak ettikleriniz ve bilmeniz gerekenler için okumaya devam edin!

Kaç Aylık Hamilesiniz?

Gebeliğin 19.haftasındaysanız; hamileliğinizin 5.ayındasınız demektir. Yani, ikinci trimesteri bitirmenize kaldı. Bir yandan da, doğuma yalnızca 4 ay kaldı! 

Gebeliğin 19. Haftasında Annede Yaşanan Değişimler

19-hafta-hamilelik-annedeki-degisimler

Gebeliğin bu haftalarında, sizin de yaşayacağınız bazı değişimler vardır. İlk aylarda sizi bunaltan mide bulantıları ve baş dönmeleri, artık yavaş yavaş yerini farklı semptomlara bırakıyor. Karnınız da artık siz söylemeden hamile olduğunuz anlaşılacak şekilde büyümeye başladı. Muhtemelen yaşayabileceğiniz durumlardan bazıları ise:

 • Bacak ağrıları

Uzun ve yorucu geçen bir günün ardından yatağa yatıp dinlenmek kadar güzel bir şey yoktur; özellikle de hamileyseniz! Ancak, gebeliğin 19.haftasında bacak ağrıları, geceleri sizi uyanık tutacak bir şey olabilir. Aşağı ve yukarı yayılan ağrılar, gebeliğin 3-6.aylarında en yaygındır. Bu kramplar, gün içerisinde de hissedilse de, özellikle geceleri daha belirginleşebilir. 

 • Artık hissedilen tekmeler!

Şimdiye kadar hiçbir şey hissetmemiş olabilirsiniz. Peki, bu sabahki o gaz sancıları neydi? Gerçekten gaz olabilir mi? Belki öyle, belki değil.

Bu ilk küçük tekmeler, genellikle 18 ile 22.haftalar arasında farklı güçlerde hissedilebilir. Bir annenin bu tekmeleri ne kadar hissedeceği değişkenlik gösterebilir. Örneğin; rahim kaslarınız ne kadar gevşek olursa, o tekmeleri hissetmeniz de o kadar kolay olur. Ayrıca, bazen bebeğin pozisyonuyla da ilgisi vardır. Bebek içeri doğru girdiğinde, hareketlerini anlamanız da daha zordur. 

 • İştah artışı

Bugünlerde mutfaktan uzak durmakta zorlanıyor musunuz? Her an elinizin altında durabilen o atıştırmalıkları evden uzak tutun ve buzdolabınızı sağlıklı atıştırmalıklarla doldurun. Yine de, zaman zaman bazı abur cuburlarla kendinizi ödüllendirebilirsiniz. 

 • Cilt çatlakları

Kadınların neredeyse tamamına yakını, hamilelikte cilt çatlakları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, bu süreçte yalnız olmadığınız unutmayın. Çatlaklarla ilgili kanıtlanmış bir tedavi olmasa da; hamilelik boyunca kakao yağı kullanmak, ciltteki kuruluğu önleyerek çatlak oluşumunu minimuma indirebilir.

 • Kabızlık 

 Düzenli olarak tuvalete gidemiyorsanız, kullandığınız ilaçlara ve besin takviyelere bakın. Kullandığınız demir takviyesi, kabızlık şikayetinizi daha fazla arttırabilir. Bu nedenle, kabızlık problemi ile karşılaşıyorsanız, kullandığınız takviyeleri gözden geçirmek için mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. 

 • Ciltte solukluk, baş dönmesi 

Gebeliğin 19.haftasında anne adayının yaşayabileceği belirtilerden biri de baş dönmesi ve ciltte soluk bir renktir. Rahminiz giderek büyüyor. Bu durum, kan damarları üzerinde bir baskıya neden olurken, bir yandan da beyne giden kan akışı yavaşlıyor. Bu, baş dönmelerinin bu haftalarda daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Baş dönmesi, gebelik ile ilgili yaygın bir belirti olsa da, sık sık olduğu durumlarda görmezden gelinmemelidir. 

19-hafta-ultrason

Gebeliğin 19. Haftasında Bebeğin Kilosu ve Boyu 

Gebeliğin 19.haftasındaysanız; bebeğiniz büyük bir hızla büyümeye devam ediyor demektir. Ortalama 225-240 gram ağırlığında olan bebeğinizin boyu ise 15.5 cm civarındadır. Bu da; ortalama büyük boy bir domates ve iki dilim balık fileto ağırlığı anlamına geliyor. Yani, bebeğiniz yaklaşık 21 hafta içinde dünyaya gelmeye hazırlanıyor ve kilo alıyor!

Bu hafta, bebeğinizin dişleri oluşmaya başlanıyor ve aralara sıralanıyor. Yine de, bebeğiniz ortalama 6 aylık olana kadar hiçbirini göremeyeceksiniz. 

19 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin 19.haftasında, herhangi bir endişeniz varsa, içgüdülerinize güvenin ve bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın. Onun dışında, bu hafta yaşayabileceğiniz gebelik belirtilerinden bazıları şunlardır: 

 • Uyku problemleri ve yorgunluk
 • Ciltte çatlaklar
 • Diş eti kanamaları
 • Karnın yan bölgesinde ağrı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Kabızlık ve sindirim problemleri
 • Burun kanaması
 • Sıcak basmaları
 • Bacaklarda ağrı
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • El ve ayaklarda şişlik
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Ciltte kahverengi lekeler
 • Ciltte sivilce ve yağlanma
 • Saçlarda gürleşme ve parlaklık

Gebeliğin 19. Haftasında Egzersiz

Harekete geçin! Uzmanlar, kadınlara hamilelik döneminde de mutlaka egzersiz yapmalarını öneriyor. Bunlar, yorucu olmayan ve gebelik riskini arttırmayan egzersizler olmalı. Tempolu yürüyüş, hamile pilatesi ve yüzme, gebelikte en çok önerilen egzersiz seçenekleri arasında. 

Gebeliğin 19.haftasında, haftada ortalama 150 dakikalık egzersizler uygulayabilirsiniz. Başlangıç aşamasındaysanız, günde yalnızca 10 dakika ile başlayarak, her gün 1-2 dakika arttırarak devam edebilirsiniz. Hamilelik öncesi dönemde, aktif bir spor hayatınız varsa, doktorunuz ve spor hocanıza danışarak, temponuza uygun bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz. Hamilelik yogası ve pilates sınıflarına katılmak da iyi birer seçenek olabilir. 

Yeterli D Vitamini Alımı

Genellikle güneş ışığından yeterli D vitamini alabilirsiniz. Ancak, hamilelikte vaktin büyük bir bölümü evde geçtiğinden, yeterli miktarda D vitamini alamayabilirsiniz. Hamileliğin 19.haftasındaysanız, D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için, doktorunuzun önerdiği şekilde D vitamini takviyesi almayı düşünmelisiniz. 

Gebeliğin 19. Haftasında Beslenme

İki kişilik değil, kendinize göre yiyin! Hamileliğin 28.haftasında başlayan üçüncü trimestere giriş yapana kadar, fazladan kalori almanıza hiç gerek yoktur. Bol miktarda taze meyve ve sebze içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamaya çalışın. Ayrıca; işlenmiş gıdalardan, çiğ et ve süt ürünlerinden, şarküteri ürünlerinden, fazla yağlı ve tuzlu yemeklerden mutlaka kaçının. Ek olarak; sağlıklı miktarda lif almayı ve bol miktarda sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.

Gebeliğin 19. Haftası İçin Öneriler

 • Gebelik boyunca, egzersiz hem siz hem de bebeğiniz için faydalıdır. Ancak, aşırıya kaÇmamak önemlidir. 
 • Yüzme, stres seviyelerini azaltmaya ve kas ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. 
 • Bebeğiniz büyüdükçe, iyi ve kaliteli gece uykuları almanın zorlaştığını gözlemleyebilirsiniz. Bu nedenle, yatağa giderken; her iki bacağınız da büzülü bir şekilde ve dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirerek uyumaya çalışın. 
 • Bebeğinizin nasıl geliştiğini merak ediyorsanız, gebeliğin 19.haftasında bebeğinizin büyüklüğü ve ağırlığı hakkında doktorunuzdan bilgi alın. 
 • Karnınızda şiddetli bir ağrı, şiddetli bir sırt ağrınız varsa, idrara çıkmada sorun yaşıyorsanız ya da yüksek ateş gibi rahatsız edici durumlar ile karşılaşırsanız ihmal etmeyin ve mutlaka doktorunuzu durumla ilgili bilgilendirin. 
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar