Sorunu Gönder

22. Hafta Gebelik

22-hafta-gebelik

22 haftalık hamile olduğunuza göre, artık doğuma bir adım daha yakınsınız! Basitçe söylemek gerekirse, bebeğiniz artık tekmeleri ve büyüyen karnınız ile kendini çok daha fazla hissettiriyor. Bugünlerde, nefes alış verişleriniz hızlanmış ve sırt ağrılarınız sizi rahatsız ediyor olabilir. Ayrıca, büyüyen karnınız ile birlikte karın çatlakları ile karşılaşmış da olabilirsiniz. Tüm bu olumsuz etkileri sevmeseniz de, artık bebeğinizi kucağınıza almak ve doğumu planlamak için iyi bir zamandasınız. 

Peki, gebeliğin 22.haftasında kaç aylık hamilesiniz? Anne ve bebekte yaşanan değişimler nelerdir? Bebeğinizin boyu ve ağırlığı ne kadar? Gebeliğin bu haftasında beslenme ve egzersiz konusunda dikkat etmeniz gerekenler neler? Uzmanların, gebeliğin 22.haftasına özel önerileri var mı? Tüm bu soruların cevabı için, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Kaç Aylık Hamilesiniz?

Aylar söz konusu olduğunda, 22 haftalık gebelik tam olarak ne anlama geliyor? Gebeliğin 22.haftasındaysanız, yaklaşık 5 aylık hamilesiniz. Ancak, doktorlar ilerlemenizi aylara göre değil, haftalara göre takip ediyor. 

Gebeliğin 22. Haftasında Bebeğin Boyu ve Kilosu

Bu hafta, bebeğiniz bir Hindistan cevizi büyüklüğündedir. Bu hafta, bebeklerin ortalama büyüklüğü 27 cm ve kilosu ortalama 450 gram civarındadır. 

22 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin 22.haftası ile ilgili en yaygın belirtiler, bebeğinizin vücudunuzda artık daha fazla bölgeyi ele geçirmesi ile ilgilidir. Bunlar:

 • Cilt çatlakları: Bu izler, cildinizin çok hızlı ve büyük miktarlarda gerilmesi nedeniyle oluşur. Çatlaklar, tamamen kaybolmasalar da, doğumdan sonra renkleri solacak ve daha az fark edilir olacaklardır. 
 • Büyüyen karın: Karnınızın çok fazla büyümeye başlaması, garip bir duygu olabilir. Ancak, doğumdan hemen sonra eski haline geri dönmeye başlayacaktır. 
 • Artan cinsel istek: Bazı anneler, gebeliğin 22.haftası civarında, libidoda bir artış belirtiyor. Bunun nedeni, bu haftalarda hormonlarınızın oldukça şiddetli olmasıdır. 
 • Vajinal akıntıda artış: Bu eğlenceli gibi görünse de, aslında bölgede artan kan akışının bir sonucudur. 
 • El ve ayaklarda şişme: Artık hamileliğinizin yarısını geride bıraktığınıza göre, vücuttaki sıvı miktarında da bir artış olması normaldir. Bu nedenle, küçük şişlikler fark edilebilir ve bebek doğduktan sonra hemen sönecektir. Diğer yandan, ani ve şiddetli şişkinlikler normal değildir. Gebelik zehirlenmesi adı verilen riskli bir gebelik komplikasyonuna işaret ediyor olabilir. 
 • Sırt ağrıları: Bebeğinizin yarattığı ekstra baskı ve fazla kilo nedeniyle sırtınız ağrıyabilir. Gebelik yastıkları, hamilelik masajı gibi uygulamalar, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 
 • Saç uzaması: Hormonların seviyeleri çok yüksek olduğundan, bu haftalarda saçlarınızın daha parlak göründüğünü ve daha hızlı uzadığını gözlemleyebilirsiniz. 
 • Göğüste yanma hissi: Hamilelikte, boğaz ve göğüste yanma hissinin nedeni mide ekşimesi olabilir. Hamilelik sırasında oldukça yaygın bir durumdur. Gün içerisinde küçük öğünler şeklinde beslenme, yemekten sonra dik oturmak ve kızarmış, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak yardımcı olabilir. 

Gebeliğin 22. Haftasında Bebekte Yaşanan Değişimler

22-hafta-bebegin-buyuklugu

Doğum yaklaştıkça ve bebeğiniz büyüdükçe, kas gelişimi de artmaktadır. Artık, bebeğinizin hareketlerini daha fazla hissetmeye başlayabilirsiniz. Peki, gebeliğin 22.haftasında bebekte yaşanan diğer değişimler nelerdir?

 • Bebeğinizin göz kapakları ve dudakları, artık daha belirgin hale geliyor. 
 • Kaşındaki ve kafasındaki saçlar daha hızlı uzuyor. 
 • Kolları güçleniyor ve daha esnek hale geliyor. 
 • Küçük tırnakları, artık parmak ucundan görünmeye başlıyor. 

Gebeliğin 22. Haftasında Cinsellik

Sağlıklı ve normal bir gebelik yaşıyorsanız, hem siz hem de eşiniz bunu istediğinizde, cinsel ilişkiye girmeniz genellikle normaldir. Cinsel ilişkiye girerek bebeğinize zarar vermezsiniz. Amniyotik kese ve rahim kaslarınız bebeğinizi koruyacaktır. 

Cinsel isteğiniz, gebeliğin bu haftalarında artabilir. Çünkü, enerji seviyeleriniz, gebeliğin ilk trimesterinden sonra, artık geri dönüyor. Gebeliğin 22.haftası civarında, cinsel ilişki sonrasında bazı kan lekeleri görmeniz ya da hafif kramplar hissetmeniz normaldir. Ancak; ağır kanamalar ya da geçmeyen kramplar varsa, mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. 

Bu haftalarda; hamilelik ile ilgili komplikasyonlarda, örneğin erken doğum riskinde artış varsa, doktorunuz cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızı önerebilir. Hamilelikte cinsel ilişki hakkında en doğru bilgi için, doktorunuza danışmanız her zaman en iyisidir. 

Gebeliğin 22. Haftası İle İlgili Öneriler

 • Braxton Hicks kasılmalarına hazırlanın 

Rahminiz doğum için pratik mi yapıyor? Karın bölgesinde düzensiz, ağrısız bir sıkma hissi hissediyorsanız, bu normaldir. Bunlar, sahte doğum kasılmalarıdır ve tehlikeli değildir. Bu kasılmaları, elbise provasına benzetebilirsiniz. Rahim kaslarınız, yakın gelecekte yapacağı büyük işlere hazırlanıyor. 

Bu kasılmaları gerçek olandan ayırt etmek zor olsa da, bebeğinizi gerçek doğum kasılmalarındaki gibi dışarı itecek kadar güçlü değildir. 

 • fFN taraması hakkında doktorunuza soru sorun 

Erken doğum riskiniz var mı? Bu durumda, doktorunuz fFN taraması yapabilir. fFN, hamilelik sırasında üretilen bir proteindir. Sonuçları negatifse; bu risk altında olmadığınız anlamına gelir. Pozitif çıkması durumunda, erken doğum yapma riskiniz daha yüksektir. Bu nedenle, hamileliği uzatmak için doktorunuz belirli adımlar atabilir. 

Gebeliğin 22. Haftasında Beslenme

Gebeliğin 22.haftasında, muhtemelen doktorunuzu ziyaret etmeye devam ediyorsunuz. Beslenme konusunda ise, artık daha dikkatli davranmanız gereken bir dönemdesiniz. 

 • Belirli deniz ürünlerinden uzak durun

Balık, çok önemli bir protein ve demir kaynağıdır ve Omega-3 yağ asitleri bebeğinizin beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte; bazı balıklar ve kabuklu deniz ürünleri, tehlikeli miktarda cıva içerebilir. 

 • Az pişmiş tavuk ve etlerden kaçının

Hamilelik sırasında, metabolizmanızdaki değişiklikler nedeniyle, gıda zehirlenmelerine karşı daha duyarlı olabilirsiniz. En güvenli seçim olarak, tüm etleri iyice pişirdiğinizden emin olun. 

 • Pastörize edilmemiş süt ürünlerinden uzak durun

Zararlı bakteriler içerebileceğinden, pastörize edilmemiş süt ve peynirlerden uzak durun. 

 • Kafeine dikkat!

Kafeinin, plasentadan geçerek bebeğinizin nefes almasını ve kalp atış hızını etkileyebileceğini unutmayın. Günlük alabileceğiniz kafein miktarını öğrenmek için doktorunuza danışın. 

Gebeliğin 22. Haftasında Egzersiz

Yapılan çalışmalar, hamilelik sırasında egzersiz yapmanızdan faydalanan tek kişinin siz olmadığınızı gösteriyor. Hamilelik boyunca egzersiz yapan annelerin bebekleri, ortalama 4 yaşına geldiklerinde, genel zeka testlerinde daha yüksek puanlar almaktadır. 

Hamilelikte yapacağınız egzersizler, yalnızca kas gücünü arttırmayacak, aynı zamanda bebeğinizin beyin gücü için de faydalı olacaktır!

Kontrol Listenizde Olması Gerekenler

 • Gebelik diyabeti testi: Randevunuzu, 24 ile 28 hafta arasında bir yerde yaptırın. 
 • Bir bebek arabası seçmeye başlayabilirsiniz. 
 • Biraz gülmeye ihtiyacınız olan bir dönemdesiniz. İnternetten, bol bol komedi programları izleyebilirsiniz. 
 • Rahatlamak ve gevşemek için bir masaj randevusu alabilirsiniz. 
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar