3. hafta gebelik

Yumurta hücresinde ovülasyon denilen yumurtlama olayının gerçekleştiği gebelikte 2. Hafta sonlandı ve artık gebelikte 3. haftadayız.

Gebelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. haftaya kadar belirti hissetmeyen anne adayları, bu haftadan itibaren hassasiyet durumlarına göre artık ufak ufak belirtiler yaşamaya başlayabilirler. Yumurta döllenmiş, gebelik için hazırlıklar başlamıştır. Ama hala kesin gebelik demek doğru değildir, bu aşamada fark edilmeyecek şekilde düşük yaşanması muhtemeldir.

Gebeliğin İlk Adımları

Cinsel birleşme sonucunda erkekten gelen spermler, kadında fallop tüplerinden geçen yumurtayla bir araya gelerek döllenme olayı oluşur. Döllenme sonucu meydana gelen oluşuma ise ‘’zigot’’ adı verilir. Döllenmiş yumurta  tüplerden rahime ulaşana kadar 3 gün süren bir yolculuk yapar. Bu süre içinde zigot, rahim içerisinde rutin gelişmesini devam ettirir. Bebeğin ilk hali olarak da adlandırılan zigot, gebelikte 3. hafta içinde meydana gelir.   Bu dönemde zigot bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir. Elbette hücre grubu henüz bir cenin ya da bebek görünümünde değildir. Bu ilk haftası boyunca zigot halinde olan embriyo, sadece  yaklaşık 0.150 mm’dir.

Gebelikte 3. Hafta Gelişimleri

Anne karnında gelişecek olan bebeğin tüm genetik özellikleri ve tabii ki en merak edilen soru cinsiyeti, bu evre içinde belirlenir. Yumurtaya ulaşmayı başaran sperm, eğer X kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyeti kız, eğer Y kromozomu taşıyorsa bebek erkek olacaktır. Halk arasında yaygın olarak bilinen kanının aksine, bebeğin cinsiyetini kadın kromozomları değil, erkekten gelen sperm hücresinde bulunan kromozomlar belirlemektedir. Döllenen yumurtanın 23 kromozomu anneden, 23 kromozomu ise babadan gelmektedir. Yumurta hücresinde 23, sperm hücresinde de 23 olmak üzere normal koşullarda döllenmenin ardından 46 adet kromozom bulunmaktadır. Yumurta ve spermin karşılaşması sonucu ile meydana gelen bu yapı, embriyo olarak adlandırılmaktadır. Bir adet hücreden 32 adet hücreye kadar çoğalarak rahim içerisine doğru hareket eder. Fallop tüpü rahim içerisine kolaylıkla hareket kabiliyeti sağlayan bir yapıdadır. Böylelikle hücre çoğalır ve de rahim içerisine ilerlemeye devam eder. Bu hücreler gebelikte 3. haftanın sonladığı zaman rahim içerisine ulaşır.

Kadınlarda her adet dönemi sonrası yumurtalıklarda oluşan binlerce yumurta içinden sadece bir tanesi olgunlaşır, yumurtalıklardan salınan yumurta hücresi de yaklaşık 1 gün (24 saat) süresince yaşayabilir. Gebelik meydana gelebilmesi için yumurtanın 24 saatlik süreç içerisinde spermle karşılaşması gereklidir.   Sperm hücresinin cinsel birleşme sonrasında kadın vajinasına ulaşmasının ardından ortalama olarak  3-5 gün boyunca yaşar. Yumurtlama olmadan 3 gün öncesine kadar yaşanan her cinsel ilişki gebeliğin meydana gelmesini sağlayabilir.

Bir sperm hücresinin yumurtaya ulaşması oldukça zor ve engellerle dolu bir yolculuk olarak tanımlanabilir. Kadından üretilen yumurta hücresine erkekten üretilen çok sayıda sperm ulaşabilir; ancak güçsüz, zayıf, az hareketli ya da  bozuk özelliklere sahip olan spermler yumurta hücresine girmeyi başaramazlar. Yumurta hücresine ulaşan spermler yumurtanın etrafını sarabilir, ancak bu spermlerden sadece bir tanesi yumurtayı döllemeyi başarabilir. Sperm hücresinin başında yer alan eritici madde, yumurta hücresini delmekle görevlidir. Bu delme işlemi ve yumurtanın içine girmesi yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer. Yumurta içine yerleşmeyi başaran sperm başka spermlerin girmemesi için yumurtadaki oluşan deliği de ardından onarır.

Gebelikte 3.haftada oluşan hücre topu çevresinde ilerleyen süreçte, amniyotik keseye dönüşecek amniyotik sıvı birikmeye başlar, gebeliğin sonuna kadar fetüsü bu sıvı muhafaza eder.

Gebelikte 3. hafta önemli belirtilerinden biri implantasyon kanamasıdır.

İmplantasyon; döllenme ile birleşen sperm ve yumurtanın oluşturduğu hücrelerin salgıladıkları enzimler ile rahim duvarı içinde ilerleyerek uygun, güvenli bir yer bulma işlemi  esnasında anne adayında görülen kanamadır. İmplantasyon her anne adayında görülmek zorunda değildir.

Gebelikte 3. haftanın diğer belirtilerinden bahsetmek gerekirse;   Gebeliğin 3. haftasında henüz tıbbi olarak bilinmeyen ve far edilmeyen bir gebelik durumu söz konusudur. Ancak anne adayı kendisinde; hassas ve şişkin göğüsler, sık idrara çıkma, koku hassasiyeti, mide bulantısı ve/veya kusma, vücut ısısında ani artış ve birden terleme gibi bazı değişiklikler fark edebilir.  Eğer göğüs hassasiyeti söz konusu ise egzersiz yaparken ya da geceleri rahat uyuyabilmek için destekleyici özellikleri olan sütyenler tercih edilmelidir. Ayrıca midenizin üzerine yani yüz üstü pozisyonda yatmamaya özen gösterin. Tıpkı implantasyonda olduğu gibi bu belirtilerde her anne adayında gözlemlenmeyebilir.

Gebelikte 3. Hafta bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Gebeliğin 3. haftasında bebeğin boyu ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebelikte 3. hafta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anne adaylarına gebelik başlamadan önce bebeğin santral sinir sisteminde oluşabilecek muhtemel sorunları önlemek amacıyla folik asit desteği sağlanmalıdır. Folik asit içeren portakal suyu, meyveler, tahıllar, yer fıstığı, dana ciğeri, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerin bol miktarda tüketilmesi gerekir. Ancak yine de folik asidin tablet olarak da destek amaçlı verilmesi gerekir.     Anne adaylarının bu dönemde sık acıkmaya başlaması, farklı besinleri çok fazla yemek istemesi, bazı besinlerden uzaklaşması da normaldir. Bebek ve anne sağlığı açısından çok mühim olan protein, kalsiyum, vitamin ve mineraller düzenli bir beslenme olarak alınmalıdır. Buna bağlı olarak süt ve süt ürünleri, yeşil sebzeler, baklagiller, kırmızı et ve yumurta tüketimi gebelikte yine çok önemlidir. Herşeyden yemeli ama abartmadan sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Anne adaylarının bu dönemde çok ağır işlerden ya da egzersizlerden uzak durmaları önerilir. Aşırı sıcak ortamlarda da bulunmamaları gerekir.   Hamileliğin 3.haftasında Beta hCG değeri 5 ile 50 (mIU/L) aralığındadır. Bu değer 3.hafta için “normal” hCG değerleridir. Diğer hamilelerle bu değerleri karşılaştırmayın, çünkü herkesin bu sürece verdiği bedensel tepki değişiktir.

Gebelikte 3. hafta ilaç kullanılabilir mi?   Hamilelik döneminde alınan hemen hemen her ilaç bebek üzerinde olumsuz etki bırakabilir. Hamilelik öncesinden gelen bir rahatsızlığınız varsa ve düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu dönemde ilaçlarınız yeniden düzenlenmelidir. Sizin de bu düzene uymanız gerekmektedir.

Aspirin kullanımı konusunda özellikle uyarılar bulunmaktadır. Bunun sebebi aspirinin damarlarda kanamayı arttırabilmesidir. Trombosit değerlerinde de değişikliklere sebep olur. Trombositler kanın pıhtılaşması için önem taşır. Bu yüzden aspirin de dahil olmak üzere hamilelik sürecinde ilaç kullanımı konusunda doktorunuzdan en doğru bilgiyi almalı ve reçetesiz ilaç kullanmamalısınız.   Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

►Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

►Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

►Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

►Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

►Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

►Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Gebelikte 3. hafta spor yapılabilir mi?  

Gebelikte 3. hafta riskli haftalardandır ve ağır spor faaliyetleri bebeğinizi kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakabilir sizi. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görebilir, bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır. Bu dönemde hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir.

Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olabilir?

►Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika hareket, 5 dakika ara şeklinde devam etmeli ve 3. 15’lik set sonrası bitirmelidir.

►Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir. Çok sıkı dar giysilerden kaçınmalıdır.

►Anne adayı her 15 dakikada bir nabzını ölçmelidir. Nabız, 1 dakikada 140 atışı geçmemelidir.

►Isınma ve esneme hareketleri de oldukça önemlidir.

►Sporu yavaş yavaş bitirmeli ve aniden durmamalısınız.

►Egzersiz sonrasında herhangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve doktorunuza haber vermelisiniz.

4 YORUMLAR

  1. Ben evde test yaptim pozitif cikti 2 yada 3 haftalik oldu belirtildi ve dun kanamam geldi doktora gittim yeni oldu icin normal dediler haftaya tekrar test yap dediler bu kanamalar normalmidir acaba bebek gelismeye basladi icin icini yemizliyodur dediler aklim karisti beni bilgilendirirseniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here