31. Hafta Gebelik

Gebeliğinizin 31. haftasında bebeğinizin beş duyusu da gelişmiştir. Ayrıca bebeğiniz giderek daha zeki bir hale gelmektedir. Ancak bu dönemde sizin daha unutkan bir hale gelmeniz mümkündür. Aklınız çok fazla şeyle meşgul olduğu için bu dönemde unutkan olmanız gayet normaldir.

31. hafta gebelik

31. Hafta Gebelik Belirtileri

Gebeliğinizin 31. haftasında aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:

Bacak ve sırt ağrısı: Bütün gün dolaştığınız uzun bir günün ardından yatakta uzanmak ve dinlenmek istiyor olabilirsiniz. Ancak gebeliğin bu döneminde özellikle geceleri bacaklarda kramp görülmesi yaygındır. Rahatlamak için yan dönüp yatabilir ve bacaklarınızı bükerek arasına yastık sıkıştırabilirsiniz. Karnınızın altında yastık olması, destek sağlaması açısından önemlidir. Ayrıca bu pozisyonda yatmak sırt ağrısına da iyi gelebilir.

Bacak krampları ve sırt ağrıları dayanılmayacak bir seviyeye geldiyse prenatal masaj konusunda uzmanlaşmış bir masaj terapisti ile görüşebilirsiniz. Ancak bacağınızda ağrılı lekeler varsa ve bacaklarınız sıcak ya da kırmızıysa masajdan kaçınmalısınız. Gebelikte kan pıhtıları görülebilmektedir. Bacaklarınızda kan pıhtılarının oluştuğunu görüyorsanız bir an önce doktorunuzu aramalısınız. Ayrıca hareketli olmalı ve bol miktarda sıvı almalısınız.

Hemoroit: Üçüncü trimesterde hemoroit sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Hemoroit, rektum etrafındaki damarların şişmesi ile oluşur. Hemoroit sorunu yaşıyorsanız gebelikte kullanılması güvenli olan ilaçlar konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Gün içinde uzun süreler boyunca oturuyorsanız sık sık ayağa kalkarak sırt kısmınızdaki baskıyı azaltmalısınız. Kanamalara neden olan ağrılı bir hemoroit yaşıyorsanız bu, tromboz hemoroit olabilir. Böyle bir durumda ufak bir cerrahi müdahale gerekebilir.

Kabızlık: Kabızlık, gebelikte sıkça görülen bir diğer sorundur. Hemoroidiniz varsa kabızlık bu rahatsızlığı daha da kötü hale getirebilmektedir. Kabızlığın önüne geçmek için lifli gıdalar tüketmeli ve bol su içmelisiniz.

Nefes darlığı: Vücut ağırlığınız arttıkça nefes almada sorun yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Gebeliğinizin üçüncü trimesterinde olduğunuz bu dönemde kendinizi fazla zorlamamalısınız. Egzersiz yapmanız sağlığınız açısından faydalı olsa da egzersiz yaparken ihtiyaç duydukça dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz.

Braxton Hicks kasılmaları: Doğuma hazırlık niteliğinde olan bu kasılmaları rahatlatmak için bol su içmeli ve sık sık pozisyon değiştirmelisiniz.

31. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 31. haftası itibarıyla 9.5-12 kilogram arası kilo almış olmanız gerekir. İkiz gebelik yaşıyorsanız 12-19 kilogram artış yaşamanız normaldir.

Gebeliğinizin 31. haftasında ayakkabılarınızı bağlamak gibi sıradan şeyler bile zor gelmeye başlamış olabilir. Ancak doğuma sadece 9 haftanız kaldığını unutmamalı ve motive olmalısınız.

Gebeliğin 31. Haftasında Yapmanız Gerekenler

Çalışıyorsanız bu dönemde doğum iznine ayrılmayı düşünebilirsiniz. Süreci araştırarak gerekli belgeleri topladığınızdan ve imzaladığınızdan emin olun. Ayrıca işvereniniz ve iş arkadaşlarınızla konuşarak ne zaman izne ayrılmak istediğinizi belirlemelisiniz. Bu sayede doğum yaklaşırken aklınızı meşgul eden bir konu hakkında karar vermiş olursunuz.

Bebeğiniz doğduktan sonraki süreçte bebeğinize kimin bakacağı konusunu da bu hafta itibarıyla belirlemeniz iyi olacaktır. Bu sayede son anda ayarlama yapmak zorunda kalmazsınız.

31. Hafta Gebelik Ultrasonu

31 haftalık fetüsün ana beyin ve sinir gelişimi gerçekleşmektedir. Bu dönemde bebeğinizin gözleri de gelişmektedir ve irisleri ışığa tepki verebilmektedir. Hatta bu dönemde bebeğinizin beş duyusu düzgün bir şekilde çalışmaktadır.

31. haftada bebeğiniz muhtemelen baş aşağı bir şekilde duruyor olmalıdır. Bir sonraki randevunuzda doktorunuz bu durumdan emin olmak için bebeğin duruşunu kontrol etmek isteyecektir.

Gebelik şekeri gibi gebelik komplikasyonu ya da çoklu gebelik yaşayan kadınlarda 31. haftada ultrason yapılması gerekebilir. Ancak bu durumlar harici genelde ultrason yapılması gerekmez.

Bebeğinizin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bunu 3 ve 4 boyutlu ultrason ile görmüş ya da yakın zamanda görecek olabilirsiniz. 3D/4D ultrasonda bebeğinizin yüzünü üç boyutlu ve tam olarak görebilirsiniz. Burada 4. boyuttan kasıt, bebeğinizin hareketlerini ekranda görmenizdir. Yani, 31 haftalık fetüsün göz kırpmasına, parmak emmesine ve hatta belki de gülümsemesine şahit olabilirsiniz.

31. Hafta Gebelikte Ultrason görüntüsü nasıldır?

31. Hafta Gebelikte Bebek Kaç Aylıktır?

Gebeliğinizin 31. haftasında gebeliğinizin 8. ayına girmiş bulunuyorsunuz.

Gebeliğin 31. Haftasında Bebeğin Kilosu

Gebeliğinizin 31. haftasında bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 1.5 kilogramdır. Bebeğiniz büyüdükçe ciğerlerinizi sıkıştırdığı için nefesinizin eskisine göre daha kolay kesildiğini görebilirsiniz.

Gebeliğin 31. Haftasında Bebeğin Boyu

31 haftalık fetüsün büyüklüğü kuşkonmaz kadardır. Gebeliğinizin 31. haftasında bebeğinizin uzunluğu 41 cm kadardır.

31. hafta bebek boyu

31.Hafta Gebelikte Beslenme

Gebeliğinizin üçüncü trimesterinde de sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam etmelisiniz. Sağlıklı bir beslenme düzeninde şunlar bulunmalıdır.

 • Meyve ve sebze (günde 5 öğün)
 • Her öğünde nişastalı karbonhidratlar (patates, ekmek, kahvaltılık gevrek, makarna, pirinç gibi)
 • Günde 2-3 kez düşük yağlı süt ürünleri
 • Yağsız et, balık ve yumurta gibi protein bakımından zengin yiyecekler
 • Omega-3 yağ asitler almak için haftada 2 kez yağlı balıklar
 • Şeker alımını kısıtlamak

Üçüncü trimestere geldiğinizde günlük ekstra 200 kalori almaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde haftalık olarak almanız gereken kilo miktarı yaklaşık olarak yarım kilo olacaktır.

Gebeliğin 31. Haftasında Bebeğin Hareketleri

Gebeliğinizin 31. haftasına geldiğinizde bebeğiniz muhtemelen çok fazla hareket ediyordur. Bunun sonucu olarak uyumakta zorluk yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bebeğinizin hareket etmesi, onun sağlıklı ve aktif olduğunu gösterdiği için mutlu olmalısınız.

Gebeliğin 31. Haftasında Mide Bulantısı

Belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız ve 31. haftada yaşadığınız mide bulantılarını göz ardı etmemeniz önemlidir. Mide bulantılarının aniden ortaya çıkması durumunda doktorunuz, virüs ya da hastalıklara karşı test yapılmasını önerebilir. Ayrıca bu bulantıların yemenizi etkileyip etkilemediği önemlidir. Çünkü üçüncü trimesterde bebeğinizin ve sizin pek çok vitamin ve minerale ihtiyacınız vardır.

Pek çok kadın özellikle yemek yedikten sonra üçüncü trimesterde mide bulantısı hissedebilmektedir. Bunun nedeni midenizde sindirim için daha az yer olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gebeliğinizin 31. haftasına geldiğinizde küçük öğünler halinde beslenmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca gün içinde sağlıklı atıştırmalıklarla enerji seviyenizi yukarda tutabilirsiniz.

Gebeliğin 31. Haftasında Karın Ağrısı

Gebeliğinizin sonlarına yaklaşırken kendinizi rahatsız hissedeceğiniz durumlar yaşamanız normaldir. Son trimesterde karnınızda kasılma tarzı ağrılar hissedebilirsiniz. Braxton Hicks adı verilen bu kasılmalar genellikle düzenli değillerdir ve kısa sürerler. Ancak kısa süren ve şiddetli olmayan kasılmalar yerine aşağıdaki durumları yaşıyorsanız bu durum erken doğumun habercisi olabileceği için doktorunuzla bir an önce iletişime geçmelisiniz:

 • Yoğun ve acı veren bir ağrı
 • 10 dakikadan az aralıklarla gelen ağrı
 • Geçmeyen ağrı

43 Comments

 • Gülay

  10 Mayıs 2016 - 11:53

  merhaba bişey sormak istiyorum.31+5günlük hamileyim dün kontrolüm vardı doktorum bebeğin 1hafta önden gittiğini söyledi bi sıkıntı olmadığınıda söyledi ama içim rahat etmedi.neden bebek gelişimi önden gider. ordada dilim tutuldu hiçbişey soramadım.birde geçen haftalarda tansiyonum yüksek çıkmıştı dün 13e8 çıktı 2 hafta takip yapıp doktoruma göstericem.acaba bebeği etkilermi?

 • Elif sercan

  11 Mayıs 2016 - 21:53

  Merhaba ben iki kez tüp bebek işlemi yaptırdım. Şimdi dondurulmuş embriyo tranferi yaptırmayı düşünüyorum. Tedavi süreci nedir? 25 yaşındayım çift emriyo koyulması mümkünmü?

 • Eftal sahin

  11 Mayıs 2016 - 22:01

  Merhaba ben 32 yaşında 3 yıllık evliyim. Azospermi tanısıyla istanbul da bir klinikte tesa ameliyatı oldum. Maalesef sperm bulunamadı. Operasyonu geçireli 1 sene oldu. varikosel saptanmadi. Aynı zamanda yaklaşık 4 sene önce kalp krizi geçirip bypass oldum. esimde yumurtlama problemlerde var. En son çare size başvurmak istiyoruz. nasıl bir yol izliycez. Bize bilgi verebilirmisiniz.

 • Murat sivi

  11 Mayıs 2016 - 22:31

  Hocam eşimin tüpleri kapalı ve Rahime kalınlaşma oluyor sürekli doktorlar bize tüp bebek öneriyorlar ama maddi durumumuz az öncelikle manevi ve Tüp Bebek fiyatlarını öğrenmek ve yaptırmak istiyoruz bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.6 yıllık evliyiz güngören de oturuyoruz bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz şimdiden teşekkürler …Allah razı olsun

 • Zahide

  11 Mayıs 2016 - 23:40

  Merhaba doktor bey ben 23 yaşında bekar bi kızım. Pco hastasıyım adet duzensizligi sivilce sorunlarım var üç ayda bir adet görüyorum. Tedavi olarak ne yapabilirim ? Teşekkürler.

 • Damla Ekici

  12 Mayıs 2016 - 00:25

  Mrb iyi geceler öncelikle bn 1.5 yıl evliyim bebeğimiz olmuyo yada benmi doğurganlık dönemime denk getiremiyorum bilmiyorum lütfen bize yardım edin bıöncekı adet tarihim 6 Nisan şimdiki adet tarihim 4 Mayıs ti bitti nezaman ilişkiye girmemiz gerekiyo lütfen yardımcı olun teşekkür ederiz

 • Şükriye doğan

  12 Mayıs 2016 - 01:33

  Merhaba doktor bey ben 8yillik evliyim bitane kızım var ama tüp bebekle oldu lekenmelerim oldu sonra adet olunca çok olmaya başladım adetim bitince yine 5gun sonra yada 1hafta sonra lekelenme oluyordu doktora gittim miyom var dedi çok küçük rahime yakın değil dedi sıkıntı olmaz dedi sonra doğum kontrol hapı verdi kullandım düzene girdi. Yine aynı aylarda tekrarladi bende hemen gittim doktora rahimin iç zarına yaklaşmış acilen ikinci çocuğu yapmam gerekiyor dedi ilerde olmayabilir dedi hamile kalınca miyom küçülür gider dedi ne yapmalıyım bilmiyorum bir iki ay deneyip gitmek istiyorum beni bilgilendirir misiniz acaba

 • Ali Unal

  26 Mayıs 2016 - 15:59

  31. Haftadaki tüm hastalara başarılar diliyorum.

 • ahmet

  4 Haziran 2016 - 10:26

  Hocam eşim hamile ve 31 haftalik bir erkek bebeğimiz olucak inşallah fakat bir kaç problemimiz var sizden fikir almak istiyorum mümkünse şöyle ki bebegin sol ayayginda sol tarafa kayma var sonra suyunun 204 olması bizi çok endişe ediyor bu konuyla ilgili çok doktor gezdik fakat sizinde fikrinizi almak istedik teşekkürler

 • Tülay

  24 Kasım 2016 - 11:50

  Hocam 31hafta 3gunluk hamileyim artik karnimda daha çok sertlik oluyor bazen rahîm de baskı oluyormuş gibi oluyor acaba rahimde açılmami oluyor

 • Ayse kurt

  1 Aralık 2018 - 12:20

  Meraba hocam 31+5 günlük hamileyim. Sorunsuz bir gebelik geciriyorum yanlız bebeğim bazen cok bazen hiç hareket etmiyor bunun sebebi varmı normal bir durummu 64 le hamile kaldım su anki kilom 76 kilo orantım normalmi ..bebeğin kilosu 1.600 boyu 42 cm gelişimi normalmi hocam .şimdiden teşekkür ederim.

 • Reyhan eren

  25 Mart 2019 - 22:55

  Hocam ben 31.5 haftalık hamileyim ve bebeğin eşi rahim duvarına yapışmış ve yukarıya doğru uzadığını dediler ve doğum çok riskli olduğunu söyledi kan kaybından beni kaybetme riski çok yüksek dedi ve rahmi alabilirlermiş eşin zarı inceliyomuş uzadıkca diye dediler ama bana şunu yaparız veya şöyle olur demediler hocam doğum yaklaştıkca korkularım artıyo hayatım zindana döndü lütfen beni aydınlata bilirmisiniz

 • Leyla l

  18 Nisan 2019 - 15:29

  Merhaba ben 30 hafta 5 günlük hamileyim 22. Haftadan itibaren karnımda ağrısız sertleşmeler oluyor 15 20 saniye sürüyor.akşam saatlerinde dahada sıklaşıyor.ayağa kalktığım zaman daha çok oluyor doktorum bir problem olmadığını söyledi fakat çok endişe ediyorum bu duruma

 • Özge Doğan

  5 Haziran 2019 - 16:23

  Merhaba hocam ,ben de 31.haftamdayım gebelik şekeri var.Diyetle dengeledim kendim sürekli ölçüyorum evde en fazla haftada 2 kere tokluklar 145-150 civarı çıkabiliyor bu kadar olması bi sorun olur mu?Bide 1 haftadır sabah açlık kan şekerin 100 civarı çıkıyor sizce yüksek mi ?bebekte bi sorun yaratırdı?insülin başlamam gerekir mi?Şu an gelişimi ve suyu iyi hocam.Çok teşekkür ederim saygılarımla

 • Kübra Mutlu

  7 Aralık 2019 - 13:39

  Merhaba doktor bey ben 31 haftalık gebeyim, böbreklerimde genişleme var, 32 mm olmuş sağ böbreğim. Doktoruma başvurdum tel takılması gerektiğini söyledi üroloji uzmanı tarafından. Bu bebeği etkiler mi acaba yada normal Doğuma engel olur mu?

Comments are closed.