Sorunu Gönder

31. Hafta Gebelik

31. hafta gebelik

Gebelikte 31. haftaya girildiğinde bebeğin ağrılığını tasvir etmek gerekirse 4 orta boy portakalın ağırlığına ulaştığını söyleyebiliriz. Bebek gebeliğin 31. haftasında daha büyüyor. Bu hafta bebeğin cildinin altındaki yağ tabakası gelişimine devam ediyor. Ayrıca bebek gebeliğin içinde bulunduğu bu hafta başını oynatabiliyor. Bebekteki bacak ve kollarda hızla büyüyor. Anne adayı 31. gebelik haftasında bebeğin sıklıkla yaptığı hareketlerden ve attığı tekmelerden dolayı uyku problemleri yaşayabilir.

Annede gebelikte 31. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Anne adayının rahim kasları gebeliğin 31. haftasında gittikçe gerginleşmekte. Gebeliğin ikinci yarısından bu yana hissedilen kasılmalar genellikle 30 saniye kadar devam eder. Düzensiz olan bu kasılmalar ağrı hissiyatı veya rahatsızlık gibi bir durum yaratmaz. Fakat düzenli araklıklarla hissedilen bu kasılmalar erken doğumun işareti olabilir. Gerçekleşen bu kasılmaları anne adayı dikkatli bir şekilde takip etmeli ve düzenini belirlemelidir. Şayet bu kasılmalar çok düzenli bir şekilde yaşanıyorsa muhakkak doktora danışılmalıdır. Saatte 4 ve daha fazla kasılmaya rastlanırsa doktorun aranması gerekmektedir.

31. haftada gebelik çatlakları oluşabilir

Gebelikte 31. hafta anne adayının derisinde gerilme neticesinde gebelik çatlakları meydana gelebilir. Ancak bu çatlakları giderebilecek bir krem söz konusu değildir.

Anne adayı 9,5-12 k arası almıştır

Gebelikte 31.hafta itibariyle anne adayında kilo 9,5-12 kg arasındadır. 31. gebelik haftasında rahim ise yaklaşık olarak 31 cm dolaylarındadır.

Gebelik süresince anne adayının alacağı toplam kilo 10-12 kg ağırlık sınırını aşmamalıdır. Anne adayı bu duruma özen göstermelidir. Zira alınan bu kiloları geri vermek zor olabilir.

Anne adayının göğsünden gebelikte 31. hafta berrak ve açık renkli yanı sıra bebek açısından çok önemli olan süt akabilir. 

Anne adayı çalışırken veya ev işleri yaparken yorulduğu fark edebilir hatta soluksuz kalabilir. Duruş korunarak akciğerlerin alabileceği kadar hava alması açısından anne adayı yer açmalıdır. Bunu da omuzları geriye doğru iterek sağlayabilmektedir.

Demir eksikliğine dikkat!

Anne adayının vücudundaki demir depoları artık bitmek üzere. Demir içerikli gıdalar tüketilebilir veya doktora demir takviyesi ile ilgili olarak danışılabilir. Ayrıca B ve C vitamini içerikli besinleri tüketmekte 31. gebelik haftasında oldukça faydalıdır.

Anne adayı mümkün mertebe stresten ve stresli ortamlardan uzak kalmaya dikkat etmelidir. Zira bebek bu durumdan olumsuz yönde etkilenebilir. Anne adayındaki ani duygu değişiminin farkında ve bilincinde olan eş ve yakınlarda bu süreçte annenin stresli bir durumla maruz kalmamasına adına özen göstermelidir.

Bebekte gebelikte 31. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

31. gebelik haftasında bebek yaklaşık olarak 1.5-1,7 kg ağırlığındadır. Bebeğin uzunluğu da 40 cm civarındadır.

Bebek gebeliğin 31. haftasında zihinsel gelişimi için faydalı olan REM (Reapid Eyes Movement) uykusuna yatmaktadır.

31. Hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

Anne ve bebek için gebelikte 31. hafta önerileri

Anne adayı gebelikte 31. hafta itibariyle kontroller için doktora sıklıkla başvurmalıdır. Gebeliğin içinde bulunduğu bu hafta erken doğum nedeni ile takip altına alınmalıdır.

Anne adayının bacak ve ayaklarında karşılaşılan şişlikler nedeni giysiler ve aksesuarlar anneyi rahatsız edebilir. Ödem nedeni annenin vücudundaki görülen şişmelere çözüm olarak daha geniş kıyafetler giyilmelidir. Şayet yüzük,saat, bilezik vb. aksesuarlar kullanılıyorsa anne adayı gebeliğin 31. haftası vücudunu serbest bırakmak ve konfor sağlamak adına artık kullanmamalıdır.

31. haft

Yan pozisyonda yatmak bebek için önemli

Gebelikte 31. hafta vücutta su birikmesi yaşanmaması adına anne adayı yan pozisyonda yatmaya özen göstermelidir. Yan pozisyonda yatmak bebek için konforlu olacaktır.

Gebelik sürecinde önem arz eden hipertansiyon kontrolleri aksatılmamalı ve gebeliğin 31. haftası da dahil olmak üzere düzenli olarak yapılmalıdır.

Sağlıklı gıdalar tüketmeye dikkat edin

Anne adayı göz ve beyin sağlığı açısından; taze balık, fındık, tereyağı, havuç  ceviz gibi sağlıklı gıdalarla beslenmeye özen göstermelidir.

Anne adayı bebeğin hareketlerini gebeliğin içinde bulunduğu bu haftada kontrol etmelidir ve endişelenmesi gerektiren bir durum olduğunda doktora danışmalıdır.

Doğum çantasının hazırlanması için erken olabilir. Fakat anne adayı doğum çantasına alınması gerekenlerin listesini hazırlayıp bunlarla ilgili 31. gebelik haftasında eşi ile alışverişe çıkabilir.

Anne adayı yorucu işlerden artık uzak durmalıdır.

Gebeliğin 31. haftasında anne adayının giderek hareketleri daha da yavaşlamaktadır. Aniden yataktan kalkmak veya eğilmek gibi hareketlerden sakınılmalıdır.

Anne adayı aşırı ve az beslenmemeye dikkat etmelidir.

Büyüyen karnı nedeni ile çirkinleştiği düşünen anne adayı gebelikte 31. hafta kendini motive etmek için kuaföre gidebilir ya da yeni bir hamile elbisesi alıp kendini iyi hissedebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Kübra Mutlu :

  07 Aralık 2019

  Merhaba doktor bey ben 31 haftalık gebeyim, böbreklerimde genişleme var, 32 mm olmuş sağ böbreğim. Doktoruma başvurdum tel takılması gerektiğini söyledi üroloji uzmanı tarafından. Bu bebeği etkiler mi acaba yada normal Doğuma engel olur mu?

   Cevapla
 • Özge Doğan :

  05 Haziran 2019

  Merhaba hocam ,ben de 31.haftamdayım gebelik şekeri var.Diyetle dengeledim kendim sürekli ölçüyorum evde en fazla haftada 2 kere tokluklar 145-150 civarı çıkabiliyor bu kadar olması bi sorun olur mu?Bide 1 haftadır sabah açlık kan şekerin 100 civarı çıkıyor sizce yüksek mi ?bebekte bi sorun yaratırdı?insülin başlamam gerekir mi?Şu an gelişimi ve suyu iyi hocam.Çok teşekkür ederim saygılarımla

   Cevapla
 • Leyla l :

  18 Nisan 2019

  Merhaba ben 30 hafta 5 günlük hamileyim 22. Haftadan itibaren karnımda ağrısız sertleşmeler oluyor 15 20 saniye sürüyor.akşam saatlerinde dahada sıklaşıyor.ayağa kalktığım zaman daha çok oluyor doktorum bir problem olmadığını söyledi fakat çok endişe ediyorum bu duruma

   Cevapla
 • Reyhan eren :

  25 Mart 2019

  Hocam ben 31.5 haftalık hamileyim ve bebeğin eşi rahim duvarına yapışmış ve yukarıya doğru uzadığını dediler ve doğum çok riskli olduğunu söyledi kan kaybından beni kaybetme riski çok yüksek dedi ve rahmi alabilirlermiş eşin zarı inceliyomuş uzadıkca diye dediler ama bana şunu yaparız veya şöyle olur demediler hocam doğum yaklaştıkca korkularım artıyo hayatım zindana döndü lütfen beni aydınlata bilirmisiniz

   Cevapla
 • Ayse kurt :

  01 Aralık 2018

  Meraba hocam 31+5 günlük hamileyim. Sorunsuz bir gebelik geciriyorum yanlız bebeğim bazen cok bazen hiç hareket etmiyor bunun sebebi varmı normal bir durummu 64 le hamile kaldım su anki kilom 76 kilo orantım normalmi ..bebeğin kilosu 1.600 boyu 42 cm gelişimi normalmi hocam .şimdiden teşekkür ederim.

   Cevapla
 • Tülay :

  24 Kasım 2016

  Hocam 31hafta 3gunluk hamileyim artik karnimda daha çok sertlik oluyor bazen rahîm de baskı oluyormuş gibi oluyor acaba rahimde açılmami oluyor

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Kasım 2016

   Merhaba,\nÖncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gebelikte kasık ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde hareket etmekle ağrı şikayetiniz olabilir. Ayrıca kabızlık ve gaz şikayetleride gebelikte barsak hareketlerindeki değişiklikler nedeniyle sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bu da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir. Karın ağrısı şikayetine eşlik eden idrar yaparken yanma ya da kötü kokulu bir akıntı şikayetiniz de mevcut ise yine genitoüriner sistem enfeksiyonuna bağlı olarak da bu tip ağrılar yaşıyor olabilirsiniz. Kasık ağrısına eşlik eden bacak ağrısı/bacakta uyuşma/güçsüzlük gibi bulgular varsa şikayetlerinizin nedeni bel fıtığı da olabilir. Yumurtalık kistleri ve endometriozis vakalarında, myomlarda, geçirilmiş karın içi ameliyatı olanlarda da kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Ancak her zaman için gebelikte kasık ve bel ağrısı şikayeti ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Çünkü bu bir erken doğum tehdidinin bir göstergesi olabilir. Size önerim gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır. Muayene bulgularınız doğrultusunda hekiminiz sizin için en uygun tedavi planını yapacaktır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • ahmet :

  04 Haziran 2016

  Hocam eşim hamile ve 31 haftalik bir erkek bebeğimiz olucak inşallah fakat bir kaç problemimiz var sizden fikir almak istiyorum mümkünse şöyle ki bebegin sol ayayginda sol tarafa kayma var sonra suyunun 204 olması bizi çok endişe ediyor bu konuyla ilgili çok doktor gezdik fakat sizinde fikrinizi almak istedik teşekkürler

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Haziran 2016

   Merhaba,\nÖncelikle geçmiş olsun. Anne karnındaki bebek (fetus), amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı, rahim içindeki bebeği dışarıdan gelecek travmalara karşı koruduğu gibi, bebeğin büyümesi ve gelişmesine de olanak sağlar. Polihidramnios amnion sıvısının normalden fazla olmasıdır. Polihidramnios tüm gebeliklerin yaklaşık %1-2’sinde izlenir. Tanı ultrasonografi ile konulur. %50 hastada polihidramniosa neyin neden olduğu bilinmemektedir. Polihidramniosa neden olan durumlar: diyabet, özefagus atrezisi, santral sinir sistemi anomalileri, diafragma hernisi, doğumsal kalp hastalıkları, immun veya non immun hidrops fetalis, konjenital enfeksiyonlar, kromozomal anomaliler şeklindedir. Bu gebeliklerin 2/3’ünde doğuştan bazı anomaliler görülmekte ve % 10 vakada karyotip incelemesinde kromozomal anomali saptanmaktadır. Polihidramnios saptanan olgularda erken doğum eylemi, su gelmesi, kordon sarkması, prezentasyon anomalileri, doğum sonrasında da yenidoğanın kayıp riskinde artış olmaktadır. Annede nefes darlığı, büyümüş rahimin yaptığı basıya bağlı olarak annenin üriner sisteminde bası semptomları, doğum sonrası aşırı kanama görülebilmektedir. Polihidramniosun altta yatan sebebini çoğu zaman düzeltmek mümkün değildir. Bazı medikal tedaviler ve girişimsel yollar ile geçici olarak amniyon sıvı miktarı azaltılabilir. Ama çok kısa sürede sıvı tekrar toplanır. Antenatal testlerinizi ve ayrıntılı ultrasonografi sonucunuzu paylaşmamışsınız. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanının yakın takibine girmeniz ve doğumunuzu yenidoğan bakımı iyi olan bir merkezde yapmanızdır.\nBebeğinizin ayağında saptanan pes ekinovarus ise her 1000 doğumdan birinde görülmektedir. Her 3 vakadan birisinde her iki ayak da etkilenmektedir. Daha çok sağ ayakta rastlanmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bebek anne karnında iken kasların tam çalışmaması, genetik faktörler, hamilelik döneminde röntgen ışınlarına maruz kalınması, hamileliğin ilk üç ayında bazı ilaçların kullanılması, oligohidramnios gelişimine bağlı olarak bebeğin ayak gelişiminin olumsuz etkilediği bildirilmektedir. Erkek bebeklerde daha sık gözlenmektedir. Tanısı 16. haftadan sonra detaylı ultrasonografi taraması sırasında konabilir ama çoğunlukla doğumdan sonra fark edilir. Tedavi doğumdan hemen sonra başlamaktadır. Alçılama, özel ayakkabılar ve gerekirse cerrahi düzeltmeler yapılabilmektedir.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Ali Unal :

  26 Mayıs 2016

  31. Haftadaki tüm hastalara başarılar diliyorum.

   Cevapla
 • Şükriye doğan :

  12 Mayıs 2016

  Merhaba doktor bey ben 8yillik evliyim bitane kızım var ama tüp bebekle oldu lekenmelerim oldu sonra adet olunca çok olmaya başladım adetim bitince yine 5gun sonra yada 1hafta sonra lekelenme oluyordu doktora gittim miyom var dedi çok küçük rahime yakın değil dedi sıkıntı olmaz dedi sonra doğum kontrol hapı verdi kullandım düzene girdi. Yine aynı aylarda tekrarladi bende hemen gittim doktora rahimin iç zarına yaklaşmış acilen ikinci çocuğu yapmam gerekiyor dedi ilerde olmayabilir dedi hamile kalınca miyom küçülür gider dedi ne yapmalıyım bilmiyorum bir iki ay deneyip gitmek istiyorum beni bilgilendirir misiniz acaba

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   23 Mayıs 2016

   Merhaba,\nÖncelikle geçmiş olsun. Miyom rahimde ortaya çıkan, rahim duvarındaki kas dokusundan kaynaklanan bir oluşumdur. Yaş ilerledikçe, myom oluşumunda artma olmaktadır. Myomlar sıklıkla belirti vermezler. Rutin jinekolojik muayeneler sırasında tesadüfen tespit edilirler. Ancak; bazen büyüme ile orantılı olarak fazla adet kanamaları, adet düzensizliği, cinsel ilişki sonrası kanama, ara kanama, kitle basısına bağlı olarak sık idrara çıkma ve kabızlık, karında büyüme veya şişlik, adet dönemlerinde yada cinsel ilişki sırasında ağrı şikayetine neden olabilirler. Myomlar genellikle küçük ve şikayete neden olmadıklarında tedavi gerektirmezler. Buna rağmen belirgin şikayet yaratanlar, doğurganlığı etkileyecek kadar büyüklükte olanlar veya kanser ya da benzeri habis (kötü huylu) tümörlerle karışabilecek özellikte olanlar tedavi gerektirirler. Tedavi için hemen hemen her zaman ameliyat uygulanır. Ameliyatta myomların tamamı alınsa bile tekrar yeni myomlar oluşabilir. Ortalama bir myomun tekrarlama oranı %15 kadardır. Çok başarılı ve yaygın kullanılan bir ilaç tedavisi henüz yoktur. Doktorunuz tarafından rahim iç zarına yakın bir myom olduğu sizinle paylaşılmış. Bu tip myomlar histeroskopi ile çıkarılabilmektedir. Çocuk isteminizin de olması nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin sperm analizi sonucu incelenerek hem myoma yönelik cerrahi hem de çocuk sahibi olabilmeniz adına ne tip destek tedavileri verilebileceği sizinle paylaşılacaktır. \nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Damla Ekici :

  12 Mayıs 2016

  Mrb iyi geceler öncelikle bn 1.5 yıl evliyim bebeğimiz olmuyo yada benmi doğurganlık dönemime denk getiremiyorum bilmiyorum lütfen bize yardım edin bıöncekı adet tarihim 6 Nisan şimdiki adet tarihim 4 Mayıs ti bitti nezaman ilişkiye girmemiz gerekiyo lütfen yardımcı olun teşekkür ederiz

   Cevapla
 • Zahide :

  11 Mayıs 2016

  Merhaba doktor bey ben 23 yaşında bekar bi kızım. Pco hastasıyım adet duzensizligi sivilce sorunlarım var üç ayda bir adet görüyorum. Tedavi olarak ne yapabilirim ? Teşekkürler.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   20 Mayıs 2016

   Merhaba,\nÖncelikle geçmiş olsun. Polikistik Over Sendromu (PCOS) düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz. Polikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Hastaların çoğunda adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Bu nedenle gebeliği ileri yaşlara ertelememenizi öneririm. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Muayene bulgularınız doğrultusunda tedavi planınız hekiminiz tarafından yapılacaktır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   02 Haziran 2016

   Merhaba,\nÖncelikle geçmiş olsun. Polikistik Over Sendromu düzensiz adet görme veya adet görememe, akne, yağlı cilt, aşırı tüylenme, kilo fazlalığı ya da hamile kalamama gibi şikayetleri kapsayan hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromunda her kadında ortaya çıkan belirtiler ve bu belirtilerin şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemi bu şikayetlere göre belirlenmektedir. Polikistik over sendromu kesin tedavisi olan bir hastalık değildir. Ancak çeşitli ilaç ve tedavi yöntemleri ile şikayetler tedavi edilir, hastalığın kendisi tamamen ortadan kaldırılamaz.\nPolikistik over sendromunda tedavinin amacı; gebelik istemine yönelik tedavi, dolaşımdaki androjen hormonunun düzeyini azaltmak, normal kilonun korunmasını sağlamak, rahim iç zarının korunması ve insülin direncine bağlı gelişebilecek hastalıkları önlemektir. Vücut ağırlığındaki %5-7 oranındaki bir azalma kadınların %75’inde erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı gelişen şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Yine kilonuzun %10’unu vermeniz halinde adet düzeninizde belirgin bir iyileşme olacaktır. PCOS’ lu hastaların %75 inde adet düzensizliği görülmektedir. En sık şikayet seyrek adet görme şeklindedir. Hormon tedavisi polikistik over sendromuna bağlı problemleri geçici olarak gidermede oldukça başarılıdır. Tedavi durduğunda maalesef bulgular tekrar oluşur. En iyi tedavi düşük doz doğum kontrol hapı tedavisidir. Hastaların çoğunda adet düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu nedeniyle çocuk sahibi olmakta güçlük yaşanır. Çoğu zaman yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar ile tedavi gerekir. Doktor kontrolünde uygun tedavi yaklaşımları ile çoğunlukla gebelik elde edilebilir. Size önerim bu alanda deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Murat sivi :

  11 Mayıs 2016

  Hocam eşimin tüpleri kapalı ve Rahime kalınlaşma oluyor sürekli doktorlar bize tüp bebek öneriyorlar ama maddi durumumuz az öncelikle manevi ve Tüp Bebek fiyatlarını öğrenmek ve yaptırmak istiyoruz bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.6 yıllık evliyiz güngören de oturuyoruz bize yardımcı olursanız çok memnun oluruz şimdiden teşekkürler …Allah razı olsun

   Cevapla
 • Eftal sahin :

  11 Mayıs 2016

  Merhaba ben 32 yaşında 3 yıllık evliyim. Azospermi tanısıyla istanbul da bir klinikte tesa ameliyatı oldum. Maalesef sperm bulunamadı. Operasyonu geçireli 1 sene oldu. varikosel saptanmadi. Aynı zamanda yaklaşık 4 sene önce kalp krizi geçirip bypass oldum. esimde yumurtlama problemlerde var. En son çare size başvurmak istiyoruz. nasıl bir yol izliycez. Bize bilgi verebilirmisiniz.

   Cevapla
 • Elif sercan :

  11 Mayıs 2016

  Merhaba ben iki kez tüp bebek işlemi yaptırdım. Şimdi dondurulmuş embriyo tranferi yaptırmayı düşünüyorum. Tedavi süreci nedir? 25 yaşındayım çift emriyo koyulması mümkünmü?

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   26 Mayıs 2016

   Merhaba,\nİnfertilite ile ilgili öykünüzü, daha önce gebelik olup olmadığını olduysa ne tip bir gebelik süreci yaşadığınızı, rahim ve tüplerinizin durumunu, embriyolarınızın kalitesini paylaşmamışsınız. Bu nedenle gebelik şansınız ya da bu şansı arttırmaya yönelik olarak size yapılabilecek ek tedavi yöntemleri, kaç embriyo transferi yapılabileceği hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Size önerim gebelik oranları yüksek, infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Dondurulmuş embriyo transferinde transfer aşamasına gelmeniz ortalama 1,5 ay sürmektedir.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Gülay :

  10 Mayıs 2016

  merhaba bişey sormak istiyorum.31+5günlük hamileyim dün kontrolüm vardı doktorum bebeğin 1hafta önden gittiğini söyledi bi sıkıntı olmadığınıda söyledi ama içim rahat etmedi.neden bebek gelişimi önden gider. ordada dilim tutuldu hiçbişey soramadım.birde geçen haftalarda tansiyonum yüksek çıkmıştı dün 13e8 çıktı 2 hafta takip yapıp doktoruma göstericem.acaba bebeği etkilermi?

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,\n\nÖncelikle gebeliğiniz tebrik ederim. Gebelikte yapılan antenatal testlerinizi ve şeker yükleme testi sonucunuzu paylaşmamışsınız. Ancak son kontrolünüzde bebeğinizin gebelik haftanıza göre olması gerekenden 1 hafta önden gittiğini yazmışsınız. Bunun dışındaki ultrason kriterlerinde bir sorun olmadığını belirtmişsiniz. Bu takip edilmesi gereken bir durumdur. Bebeğinizin bir sonraki kontrolündeki bulgulara göre yorum yapılması daha doğru bir yaklaşım olur. Ancak mevcut gebelik haftanızda eşlik eden başka herhangi bir sorun bulunmuyor ise bahsetmiş olduğunuz gelişim şekli herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Gebelikte tansiyon yüksekliği ise mutlaka yakın takip altında tutulmalıdır. Tüm gebeliklerin %10’ unda hipertansiyon izlenmektedir. Hem bebek hem de anne açısından bazı risklere neden olabilmektedir. Evdeki tansiyon takiplerinize göre hekiminiz tarafından gerek duyulması halinde tansiyon düşürücü bazı ilaçlar kullanılabilir. Evde tansiyon takiplerinizde yükseklik olması halinde gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile temasa geçmenizi öneririm.\n\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Benzer Yazılar