35. hafta bebeğin anne karnındaki görüntüsü nasıldır?

Bu hafta bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu ortalama 34 cm’dir. Toplam uzunluğu ise 45 cm’e ulaşmıştır. Ağırlığı ise ortalama 2500 gramdır. Artık alanı gittikçe darlaşan bebeğiniz, gününün büyük bir kısmın uyuyarak geçirmektedir. 

Bebeğinizin akciğerleri, artık gelişiminin son aşamalarını tamamlıyor.

Hamilelikte 35. haftadan sonra haftalık kontroller

Bu haftadan sonra haftada bir kontrollere girmeniz gerekmektedir. Bu noktada amaç her gelişte anne adayına NST (non stres test) uygulamaktır. NST, bebeğin kalp seslerini kaydeden ve bununla beraber rahim kasılmalarını da izleyen bir uygulamadır. Uygulama sırasında anne adayının karnına iki adet prob yerleştirilir.

NST testi ortalama olarak 20 dakikada tamamlanmaktadır. Fakat bebeğiniz uyuyorsa, test süresi daha fazla uzayabilir veya testin daha sonra yeniden tekrarlanması gerekebilir. Bunun dışında ultrason ile bebeğin amniyon sıvısının durumu da incelenmektedir. Yapılan testler, durumun iyi olduğuna işaret edilirse, diğer randevu için kayıt yapılır.

35. haftada bebeğin ultrason görüntüsü

Doktora zaman kaybedilmeden bildirilmesi gereken durumlar:

Suyunun gelmesi (amniyon zarının yırtılması-vajenden bardaktan boşanırcasına anne adayının durduramayacağı şeffaf bir su gelişi durumu),

Şiddetli sancılar,

Bebeğin hareketlerinin 24 saatte 10’dan az olması,

Kanama olması gibi durumlarda kontrol vaktini beklemeden acil olarak doktora başvurmak gerekmektedir.

Bu hafta şayet gerçek doğum sancıları başlamış ise, sancıların durdurulması için özel olarak müdahale yapılmaz. Bu haftalarda bebek hayatta kalabilecek kadar gelişimini tamamlayacaktır. Gebeliğin 35. Haftasına kadar ters duran bebeklerin büyük bölümü, baş gelişe dönmektedir. Dönmeyen bebeklerin ortalama olarak %4’ünde ise bebeğin baş gelişe dönme riski azalır. Bu gibi durumlarda doğumun sezaryen olma riski vardır.

Çatı darlığı nedir?

Yapılan çatı muayenesinden sonra anne adayına çatı darlığı teşhisi konulmuş ise, doğum yolunun normal doğum için yeterli genişlikte olmadığı anlamına gelir. Bebeğin geçebileceği bir kanalın olmaması nedeniyle sezaryen ile doğum şekli planlanır. Ancak her çatı muayenesi sonuçları doğru doğum şeklini belirlemeyebilir. Bu gibi durumlarda, normal doğum gerçekleştirirken doğumun ilerleyen evrelerinde rahim ağzının açılma durumu göz önünde bulundurularak doğum şekli değiştirilebilir.

Doğum esnasında rahim ağzının açıklığı, bebeğin kafa pozisyonu ve büyüklüğü değerlendirilerek anne adayı için en uygun doğum şekli belirlenir. Bu nedenden dolayı doğumdan önceki çatı muayeneleri doğum şekli hakkında net bilgi veremez. Ancak çatı kemikleri hakkında gereken bilginin edinmesini ve doğum şeklinin kesin olarak belirleyen etkenlerin saptanabilmesi açısından gerekli olmaktadır.

Gebelik döneminin son haftalarına doğru anne adayının vücudunun doğum eylemini gerçekleştirebilmesi için herhangi bir sorunun olup olmadığını tespit edebilmek amacı ile çatı kemiklerinin değerlendirilmesi yapılır. Doğum yolunun değerlendirilmesi sonucu anne adayının normal doğumu gerçekleştirebilme ihtimali göz önünde bulundurularak doğum şekli belirlenir. Bu muayene doğuma yakın haftalarda yapıldığı için, kesin olarak sezaryen ile doğum gerçekleştirecek olan anne adaylarına yapılmasına gerek yoktur.

Çatı muayenesi nasıl gerçekleştirilir? Bebeğe bir zararı var mı?

Kadınların normal jinekolojik muayenelerde olduğu gibi anne adayının jinekolojik muayene masasına oturması ile yine aynı litotomi pozisyonunda yapılan bir muayenedir. Jinekolog iki parmağı ile anne adayının çatı kemiklerinin durumunu kontrol eder. Yapılan ultrasonografi incelemelerinde bebeğin vücut ölçüleri baz alınarak çatı kemiklerinin, doğum yolunun bebeğin geçebileceği genişliğe sahip olup olmadığı değerlendirerek doğum şekli belirlenir.

Doğumun son haftalarına doğru yapılan bu muayenenin bebeğe bir yoktur. Henüz bu dönemlerde rahim ağzının kapalı olmasından dolayı, bebeğin kafasına ya da herhangi bir organına temas söz konusu olamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here