Doğumların yaklaşık olarak %75’i gebeliğin 38. Haftasında gerçekleşmektedir. Miadını geçen doğumlar yani 42. Haftasında dahi gerçekleşmeyen doğumların yüzdesi ise yalnızca %5’tir. Geri kalan %20’lik oranda ise doğum 38. Gebelik haftasından önce gerçekleşmektedir.  Doğumdan önce anne adayının hesapladığı ya da anne adayına söylenen doğum tarihlerinde yanılma payı mevcuttur.

38. gebelik haftasında artık doğum sancıları her an başlayabilir. Bu sebeple de anne adaylarının doğum eyleminin nasıl başladığını araştırması gerekmektedir.

38. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü

Doğum nasıl başlar?  

  • Gerçek doğum başladığında en önemli özellik, kasılmaların düzenli aralıklarla başlamasıdır.
  • Sancılar, ilk önce daha az sıklıkla ancak düzenli olarak yaşanır. Ardından sancılar 10 dakikada üç defa yaşanır ve her kasılma yaklaşık olarak 1 dakika sürer.
  • Gerçek doğum sancıları dinlenmekle ya da pozisyon değiştirmekle geçmemektedir.
  • Anne adayı kasılmaları eli ile hissedebilmektedir.

Şayet kasılmalar düzenli ise, dinlenmekle geçmiyor ise hastaneye gitmek için hazırlanma zamanı gelmiş demektedir.

Nişan gelmesi olarak tabir edilen durum; hafif kanlı, sümüksü yapıda bir akıntıdır. Bu nişan; rahim ağzını kapayarak bebeği enfeksiyonlardan korur. Nişan gelmesi söz konusu değilse, doğum için bir süre daha bekleyebilirsiniz. Nişan geldikten sonraki gün muhtemelen doğum başlamaktadır.

38. Gebelik haftasında bebeğiniz:

Bebeğinizin boyu, ortalama olarak 49.5 cm’dir. Ağırlığı ise 3083 grama ulaşmıştır.  Bebeğiniz bu haftadan itibaren bağırsaklarını çalıştırmaya başlayacak. İçerisinde yüzdüğü amniyon sıvısını yutarak, mekonyum adı verilen ilk dışkısını bağırsaklarında biriktirecek.

Bebeğinizin artık hareketleri azalabilir. Büyümeye devam ettikçe içeride hareket edece alanı da azalıyor.

Bebeğiniz günde yaklaşık 25-30 gram almaya devam ediyor.

Anne adayının bilmesi gerekenler:

Epizyotomi, doğum kesisidir. Bebek dünyaya gelirken, doktor perine bölgesine bir kesi uygular. Bu alan, vajina girişi ile anüs arasında kalan dış genital bölgedir.  Hastanın durumuna göre bu kesi perinede orta hatta uygulanabilir. Ancak genellikle sağ yana uzanan kesi uygulanmaktadır.

Epizyotomi yapılmadan önce, hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede de hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir.  Epizyotominin yapılma amacı, vajinada yırtık oluşma riskini ortadan kaldırmaktadır. Epizyotomi uygulanmaması durumunda yırtık oluşma riski vardır. Epizyotomi bebek doğduktan ve plasenta çıktıktan sonra doktor tarafından kendiliğinden eriyen ipliklerle tamir edilir.

Anne adaylarına öneriler:

Şayet doğum yapacağınız tarih belli değilse, çeşitli endişeler yaşayabilirsiniz. Doğum yapan her kadını, her hastane kabul etmek durumundadır.  Bu sebeple, bu gibi endişeler duymadan, hamileliğinizin son günlerinin tadını çıkarın.

Bebeğiniz artık rahim dışındaki hayata alışmak için pratiklerini yapıyor. Anne adayının vücudu da artık süt vermeye yavaş yavaş hazırlanıyor.  Kolostrum üretimi başlayan bu süreçte, ince sarımsı sıvı göğüs sütünün hazırlandığının göstergesidir.  Kolostrum yeni doğanı en iyi şekilde beslemek ve korumak için antikorlarla doludur ve içinde çokça protein ve az miktarda yağ ve şeker bulunur.

8 YORUMLAR

  1. Meraba hocam 38 haftalık gebeyim ve 37 yaşındayım bende pok var yumurtalıklarda dr. Normal Doğum diyo ve üçüncü gebelik hocam bu kistler normal Doğumla gidermi yoksa sezaryan olup aldırmakmı gerekiyor lütfen hocam yardımcı olun kurtulmak istiyom hep ilaç kullanıyordum adet düzensizliği vardı hapla söktürüyodum

  2. 38+1 haftaligim ara ara sancim oluyo asagi bebek cok baski yapiyo buda bende agri yapiyo erkek oglum olcak sizce kontrole gitmeli miyim endise edilcek bisey var mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here