Gebeliğin 39. Haftasında bebeğin beyin gelişimi oldukça hızlandı. Doğum anı yaklaştıkça anne adayı yeni deneyimler yaşamaya devam ediyor.

39. gebelik haftasında bebeğinizde meydana gelen değişimler:

Bu hafta bebeğinizin vücudundaki yağ katmanı gelişiyor. Bu sayede doğumdan sonra dünyaya gelen bebeğiniz vücut sıcaklığını dengede tutabilecek. Doğuma oldukça kısa bir süre kala bebeğiniz ortalama olarak 3-3.5 tahmini kilo ağırlığına sahiptir. Uzunluğu ise 48-53 cm arasındadır.

Bebeğinizin cildi bu haftaya kadar pembeydi. Bu haftadan itibaren ise bebeğin cildi beyazlaşmaya başlayacak. Derinin altında bulunan deri katmanları ise gelişmeye devam ediyor. Anne adayları artık daha rahat nefes alabildiklerini fark edebilecek.

39. gebelik haftasında anne adayları:

Vücudunuz doğum yaklaştıkça size bazı ipuçları verecek. Bu ipuçlarından bazıları ise:

  • kasılmalar,
  • su gelmesi,
  • nişan gelmesi (rahime giden yolda mukoza için tıpanın açılması),
  • kan görmek (genişleme ve yumuşayarak incelme ile rahim boynundaki kılcal damarlarınızın çatlaması, pembe ve kırmızı renkte akıntıya neden olur)
  • Duygusallığın aşırı olması.

Bu haftalarda her kontrole gittiğinizde, bebeğinizin boyutu ve pozisyonu kontrol ediliyor. Bunun dışında anne adayının rahminin durumuna, açılmaya başlayıp başlamadığına da bakılıyor. Fakat bu noktada doğum sezaryen olmayacak ise doğumun ne zaman başlayacağına dair net bir tarih almanız mümkün olmayacaktır.

Doğum yaklaştıkça bebeğin hareketlerini saymanız ve buna dikkat etmeniz daha çok önem kazanmakta. Doğuma kadar bebeğinizin aktif olması gerekmektedir. Şayet ciddi bir yavaşlanma ya da hareketsizlik söz konusu ise mutlaka doktorunuza bildiriniz.

39. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

Bu haftada ortaya çıkacak belirtiler:

Sık Braxton Hicks kasılmaları

Bu kasılmalar, rahmin doğuma hazırlanmasını sağlamaktadır. Yalancı doğum sancıları olarak geçmektedir.

Fetal hareketlerde yavaşlama

Bebeğiniz gittikçe büyüyor. Bu sebeple de içeride hareket edeceği alanlar daralıyor. Bu sebeple eskisine oranla daha az hareket edebilir fakat hareketleri belirli bir sayının altında olmamalıdır.

Mide ekşimesi veya hazımsızlık

Mide ekşimeleriniz eskisine oranla artabilir. Bu ekşimeleri hafifletmek için, beslenme düzenini midenizi rahatlatacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Nişan Gelmesi

Servikste kan damarları çatlayabilir. Bu durumda da akıntı, kanla beraber görülebilir. Doktorunuza haber vermek koşuluyla nişan gelmesini kesinleştirmelisiniz. Bu durum cervix’in genişlediği veya açıldığının işaretidir. Kanlı ve sümüksü bir görüntüye sahip olan nişan, her an düşebilir.

Zarların yırtılması

Amniyotik kese bu hafta ve sonraki haftalarda her an, yırtılabilir. Suyun gelmesi olarak tabir edilen bu durum, doğumun başladığına haber vermektedir. Bu aşamada telaşlanmadan hastaneye doğru yolu çıkmalısınız. İlk doğumlarda, suyun gelmesinden 8-10 saat sonra doğum gerçekleşmektedir. Bu sebeple korkmanıza gerek yoktur.

Pelvise baskı ve rahatsızlık

Bebeğiniz gittikçe büyüdü. Bu sebeple de pelvise baskı yapabilir. Bu aşamada hazımsızlık ve kramp gibi sorunlarınız meydana gelebilir. Bu kasılmalar, doğumun artık kapıda olduğuna işaret edebilmektedir.

Sırt ağrıları

Sırt ağrıları, gebeliğin son haftalarında oldukça artabilir. Sırt ağrıları ılık duş ve sıcak su tamponları ile hafifleyebilir.

Şayet aşağıdaki durumlar söz konusu ise zaman kaybetmeden doktorunuza başvurun:

  • Anormal bir kanama mevcut ise, mutlaka doktora başvurmalısınız.
  • Enfeksiyon söz konusu ise, alt karında ağrı varsa, idrara çıkarken zorlanıyorsanız zaman kaybetmeden doktora başvurun,
  • Doğum sonrası depresyonunuz varsa: bebeğiniz uyurken uyumakta zorluk çekiyorsanız, günlerce ağlıyor ve panik atak geçiyorsanız.

12 YORUMLAR

  1. 39 haftalık gebeyim bebeğin gelişimi on gün önce den gidiyor dedi doktorun nst ye girdim sancı m var di alttan muayene ettiler açılma yok dedi iki gün sonra kanamam oldu gittim muayene ettiler açılma yok dediler gönder diler iki günde vajinal dan su gibi akıntı geliyor neden acaba.

  2. mrb ben 39 haftalık hamileyim doktorum bana bebegimin 3.300gr olduğunu belki sezeryan olabileceğimi ve muayene esnasında da 1cm açıklık olduğunu bebeğinde rahimde biraz geride olduğunu söyledi bu durum normal doğum yapmama engel mi acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here