Sorunu Gönder

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri

Adet söktürücü ilaçlar, genellikle doktorlar tarafından kadınlara önerilen ilaçlar arasında bulunuyorlar ve bunun en temel sebeplerinden bir tanesi bu ilaçların adet döngüsünü düzenleyici bir etkide bulunabilmeleri. Fakat bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında faydalarından çok zararlarının ortaya çıkması, onları dikkat edilmesi gereken ilaçlar kategorisine sokuyor.

Adet söktürücü ilaçların yan etkileri konusuna değinmeden önce, bu ilaçların ne amaçla kullanıldığına dair sizi biraz bilgilendirmemiz, konunun ehemmiyetini kavramanız bakımından fayda sağlayacaktır.

Adet Söktürücü İlaçlar Nedir?

Adet söktürücü ilaçların içerisinde genellikle progesteron hormonu bulunur ve bazı markalarda az miktarda östrojen hormonuna da denk gelinebilir. Bu ilaçların hap, tablet veya iğne olarak alınabilmeleri mümkün olduğu için onlara erişmek de pek o kadar zor sayılmaz.

Bu ilaçlar, kadın rahminde bulunan atılacak olan dokunun atılması için gereken biyolojik imkanları sağlarlar ve böylece adet söktürücü etkileri ortaya çıkar. Fakat kadınların adet düzenindeki her bozukluğun illa ki adet sökülmesini gerektirmemesi sebebiyle her zaman bu ilaç kullanılmaz. Bilhassa hormon içerikli ilaçlar olmaları sebebiyle kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçlar, uzun vadeli kullanımlarda beklenmedik sağlık sorunlarına da sebep olabiliyorlar.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Çalışıyorlar?

Adet söktürücü ilaçların çalışma prensibi, tamamen kadınların doğal adet döngüsü ile alakalı. Normal bir adet döneminde, yumurtlamadan önce kadında östrojen hormonu baskın oluyor ancak yumurtlamanın ardından progesteron hormonu devreye girerek daha baskın hale geliyor. Bunun sebebi ise progesteronun gebeliği kolaylaştırması ve rahmi gebeliğe hazırlayabilmesi.

Adet dönemine yakın bir zamanda ise progesteronun sona ermesi, kanamaları başlatarak gebeliğe hazırlanmış olan rahmin boşaltılmasını sağlıyor. Yani adet döngüsünün başlaması için progesteron hormonunun kesinlikle kesilmesi gerekli.

Adet söktürücü ilaçlarda bulunan progesteron, ilacın kullanımı sona erdikten sonra ortadan kalkıyor ve dolayısıyla rahim de adet döneminin geldiğini düşünerek kanamaları başlatıyor. Yani aslında ortada kimyasal olarak kandırılmış diyebileceğimiz bir rahim bulunuyor.

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri

Adet söktürücü ilaçların kullanıma göre pek çok yan etkisi bulunabiliyor ve bunlardan kaçınmak için doktorun kullanım tavsiyelerini hiç bir şekilde şaşmadan birebir takip etmek gerekiyor. Aksi taktirde rahim yapısından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, adet düzeninde de istenmeyen değişiklikler meydana gelebilir.

Bu ilaçların içerisindeki progesteron hormonunun çekilmesiyle birlikte adet kanamanız her zamankinden biraz fazla veya az olabiliyor. Ayrıca bazı kadınlarda meme uçlarının ve göğüslerin kendilerinin şişkin, hassas hale gelebildiği görülüyor. Adetin ardından ise akıntı şeklindeki kanamalar meydana gelebiliyor.

Hamilelik Döneminde Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü ilaçların bazen hamile kadınlarda kullanımı, gebelikteki bazı sorunların üstesinden gelinmesi için mümkün olabiliyor fakat bilinçsiz bir şekilde bu ilaçları kullanmak, düşük ve hastalıklı bebek doğurmak gibi sonuçlara neden olabileceği için doktorunuzun önerilerinden şaşmamalısınız. Bazı kadınlar maalesef her adet gecikmesi yaşadıklarında bu ilaçlara sarılıyorlar ancak hamile kalındığından haberdar olmayan anne adayları, maalesef bebeklerinin yaşamını riske sokuyorlar.

Adet Söktüren Bitkilere Dikkat

Adaçayı, çörekotu, papatya çayı, kekik suyu, maydanoz suyu ve civanperçemi otu adlı bitkiler, adet söktürücü etkilere sahip oldukları için dikkatle tüketilmeliler. Hali hazırda adet söktürücü ilaçların içerisinde bulunan progesteron düzeyleri, hastalara uygun bir şekilde ayarlandıklarından dolayı dozaj aşımı gibi durumlar ortaya çıkmıyor fakat bu tip bitkilerin yoğun kullanımı, kadınlarda hormon dengesini bozarak adet döneminde anomalilerin belirmesine neden olabiliyorlar.

Bir başkasını tedavi eden ilacın sizi tedavi etmeme ihtimali çok yüksek ve bu nedenle kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmamanız tıp dünyasının en çok tavsiye ettiği şeyler arasında.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Seval :

  01 Temmuz 2020

  Kordisyonlu iğne vuruldum alerjimden dolayi adetim düzeni bozuldu bu durumda tarlusal hap içiyorum kaç günde gelir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   20 Temmuz 2020

   Tam tarih veremeyiz maalesef

    Cevapla
 • fadime ibili :

  13 Haziran 2020

  merhabalar ben 5 aydır adetimi görmüyorum koruma iğnesi vurduduğum için iğneyi bıraktım ve gene görmedim turnosol ilaç verdi doktorum kullandm ama gene görmedim ve şuan başım dönüyor ve midem bulanıyor bide yumutalam döneminde olduğumu sölemişti doktor kist tespit edildi sizce böle gebe kalma ihtimali varmı yoksa yan etkimi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Haziran 2020

   Koruma ignesi 3 aylik ise 1 yila kadar adetiniz geri gelmeyebilir fakat gebe kalma konusunda dikkatli olmalisiniz

    Cevapla
 • Latife koca :

  30 Mayıs 2020

  İyi akşamlar ben Ramazan’ın ilk günü adetim bitti normalde 23 25 arasında oluyorum bı dokuz günlük gecikme var bugün tarlusal aldım isallah sonuç kesin olur

   Cevapla
 • Yağmur öcal :

  17 Mayıs 2020

  Geçen ay tarlusal kullandım adet gördüm bu ay yime 3 günüm geçti yine tarlusal kullandım ama 15 gün oldı kahve rengi lekem oluyor ama adet görmesim sebebi nedir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Mayıs 2020

   Tarlusal surekli kullanilanmaniz dogru degil lekelenmelerin sebebi tarlusal kullanimi

    Cevapla
 • Nurhayat tarakcioglu :

  18 Kasım 2019

  4 ay oldu kizim adet gormuyor doktora gittik tarlusal 5 mg verdi bugun son kullanimi ama 3 gundur midesi bulaniyor biz suan yabanci bir ulkedeyim aksam acile goturdum serum taktilar suan hala midesi bulaniyor son iki ilaci sabah ve aksam olarak icmese sorun olurmu ne olur acil cevap bekliyorum

   Cevapla
 • Seda cenik :

  13 Kasım 2019

  Merhaba ben gebelik tahlili yaptirdim tahlilde 0.100 cikti daha sonra tarlustal adet kokturucu ictim 20 gun faln adet olmadim doktora gittim 6 haftalik hamile oldugumu ogrendim bir yanetkisi olurmu suan 10 haftalik hamileyim

   Cevapla
 • Nazan karataş :

  29 Eylül 2019

  Ilaci kullandım cok fazla migdem bulaniyor uykum geliyor basim dönüyor yan etkisi olabilir mii

   Cevapla
 • esra demir :

  23 Ağustos 2019

  Tarlusal’ı eczaneden adet söktürmesi için aldım. Ve cok ciddi şekilde saç döktü. Neredeyse %20si dökülmüştür. Dermataloji tüm tahlillerimi yaptı hiçbir eksik veya sorun yok. Geriye ilaç yan etkisi kalıyor. Ayrıca kızarıklar kabartılar da yaptı. Ama saç dökmesi psikolojik olarak cok yıkıcı oldu. Lütfen benim gibi Doktor yazmadan almayın…

   Cevapla
 • Rukiye Kılıç :

  27 Temmuz 2019

  Merhabalar, \r\n28 haziran günü adetim bir hafta geçtiği için dr gittim. Beta hcg tetkik istedi ve 0.1 sonuç çıktı. Ultrasonlada muayene edip, hamile olmadığımı söylerek tarlusal 5 ..Ilaç verdi. Olaydan 4 tane ictim, baş dönmesi mide bulantısı hissettiğimden ilacı bıraktım.2 temmuzda tekrar başka dr a gittim. Beta hcg 29 cıktı gebe olabilirsiniz dedi dr. Şuan 2 aylık hamileyim dr. Um tarlusalin A grubu olduğunu zararsız olduğunu söyledi. Internette X grubu yazıyor. Kesinlikle kullanılmaması yazıyor. Forumlarda ben kullandım gebeyken bebeğime birşey olmadı yazıyor\r\n Bu ilaç bebeğimi etkilemiş midir? Deli olacağım beta hcg bin kusurları geçince bebeğimi görebildik. Bu doktor o gün ultrasondan bakıp gece değilsin olsa görürdük dedi. Suanki dr. Beta hcg ile progestrona baksaydı yumurtladigini görürdü diyor. Saçma bir eksiklik yüzünden bebeğime birşey olur mu? Herkes birşey söylüyor 🙁 size sormak istedim hocam, yüreğime hançer saplanmış gibi..Bu bebek için O kadar bekledik 41 yaşındayım, o ilacı yazan doktora defalarca gittik bebek istiyoruz olmuyor diye aklım almıyor bu durumu..

   Cevapla
 • RABİA KARATEKİN :

  25 Temmuz 2019

  MERABALAR KOLAY GELSİN BEN 1 AYDA 2 DEFA ADET GÖRDÜM VE ONDAN SONRA 1,5 AY ADETİM GELMEDİ VE ECZANEDEN TANUSOL İLACINI ALDIM KULANDIM AMA YİNEDE ADETİM GELMEDİ VE TAHLİL YAPTIĞIMDA 2ÇİZGİ ÇIKTI VE ERTESİ GÜN DOKTORA GİTTİĞİMİZDE 6 HAFTALIK HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİM VE BU İLAÇ ÇOCUĞUMA ZARAR VERMİŞMİDİR ÇOK ACİL CVP BEKLİYORUM LÜTFEN

   Cevapla
 • Sevda :

  19 Temmuz 2019

  Birinci gün adetim kesildi iki aydır adet görmüyordum adet söktürücü kullandım sizce o yüzden mi kesildi

   Cevapla
 • Neslihan Kamçı :

  09 Haziran 2019

  Merhaba adet döneminde çok şişlik kol.vucut vs.agrilarim oluyor eczanedn onerdiginiz bir ilaç var mı.sökmuyor ağrım cok

   Cevapla
 • Sevda Kayabaşı :

  01 Mayıs 2019

  Hormon tahlilimde lh hormonum 32 cikti doktorum yuksek dogal yolla hamile kalamazsin aşılama tedavisine yonlerdi ben 31 yasindayim ve bir buçuk yıllık evliyim acaba ictigim bitkisel caylar hormonlarimi etkiler mi kekik ve maydonuz suyu kullaniyordum.

   Cevapla
Benzer Yazılar