Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri

 

Adet söktürücü ilaçlar, genellikle doktorlar tarafından kadınlara önerilen ilaçlar arasında bulunuyorlar ve bunun en temel sebeplerinden bir tanesi bu ilaçların adet döngüsünü düzenleyici bir etkide bulunabilmeleri. Fakat bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında faydalarından çok zararlarının ortaya çıkması, onları dikkat edilmesi gereken ilaçlar kategorisine sokuyor.

Adet söktürücü ilaçların yan etkileri konusuna değinmeden önce bu ilaçların ne amaçla kullanıldığına dair sizi biraz bilgilendirmemiz, konunun ciddiyetini kavramanız bakımından fayda sağlayacaktır.

Adet Söktürücü İlaçlar Nedir?

Adet söktürücü ilaçların içerisinde genellikle progesteron hormonu bulunur ve bazı markalarda az miktarda östrojen hormonuna da denk gelinebilir. Bu ilaçların hap, tablet veya iğne olarak alınabilmeleri mümkün olduğu için onlara erişmek de pek o kadar zor sayılmaz.

Bu ilaçlar, kadın rahminde bulunan atılacak olan dokunun atılması için gereken biyolojik imkanları sağlarlar ve böylece adet söktürücü etkileri ortaya çıkar. Fakat kadınların adet düzenindeki her bozukluğun illa ki adet sökülmesini gerektirmemesi sebebiyle her zaman bu ilaç kullanılmaz. Bilhassa hormon içerikli ilaçlar olmaları sebebiyle kesinlikle doktor kontrolünde alınması gereken bu ilaçlar, uzun vadeli kullanımlarda beklenmedik sağlık sorunlarına da sebep olabiliyorlar.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

Adet düzensizlikleri yaşıyorsanız, doktorunuzun yönlendirmesiyle adet söktürücü ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Bu ilaçların bazı riskleri ve yan etkileri olduğu için doktorunuzun reçete etmediği durumlarda kesinlikle kullanmamanız gerekir.

Ülkemizde adet söktürücü olarak kullanılan ilaçlar genelde şunlar olmaktadır:

Tarlusal: Tarlusal’ın etken maddesi medroksiprogesteron asetattır (MPA). MPA, aşırı östrojen salgılanması nedeniyle ya da aşırı östrojen salgılanmasının düzensiz adet kanamaları, adet görememe, diğer adet sorunları ve endometrioz gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Tarlusal, adet söktürücü olarak da kullanılan bir ilaçtır. Adet dönemlerinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, adet görmeniz için doktorunuz bu ilacı reçete edebilir. Bu ilacın yan etkileri arasında dilde şişme, karın ağrısı, yüzde şişme, nefes alıp vermede zorluk ve boğazda şişme gibi şeyler olabildiği için ilacı doktorunuzun gözetiminde kullanmanız çok önemlidir.

Lutenyl: Lutenyl, etken maddesi nomegestrol asetat olan bir progestin ilacıdır. Bu ilaç genel olarak progesteron hormonu salınımını arttırmak ve fonksiyonel bir şekilde adet görmeyi sağlamak olmaktadır. Adet söktürücü olarak kullanılan ilaçlardan biri olan Lutenyl’i doktorunuzun gözetiminde kullanmanız gerekir. Doktorunuz bu ilacı hangi dozlarda ve ne süreyle kullanmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir. Lutenyl kullanırken görmede bozukluklar ya da baş ağrıları gibi şeyler yaşamanız durumunda bir an önce doktorunuza haber vermelisiniz.

Duphaston: Duphaston ilacının etken maddesi didrogesteron’dur. Didrogesteron, vücudun ürettiği progesteron hormonuyla çok benzerdir ve Duphaston gibi ilaçlar progestojen olarak isimlendirilir. Doktorunuz, vücudunuzun yeteri kadar progesteron üretemediği durumlarda Duphaston reçete edebilir. Vücutta yeteri kadar progesteron üretilemediği zaman adet düzensizlikleri meydana gelebileceği için adet döngülerini düzenlemek amacıyla adet söktürücü olarak Duphaston kullanmanız gerekebilir.

Cyclo-Progynova: Cyclo-Progynova tabletlerden beyaz renkli olanlar estradiol valerat içermekteyken açık kahverengi olanlar ise estradiol valerat ve norgestrel içermektedir. 21 tabletten oluşan bu ilaçta östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar, adet döngüsünün meydana gelmesini sağlarlar. Bu nedenle adet düzensizliği yaşıyorsanız, adetinizin gelmesi için doktorunuz Cyclo-Progynova reçete edebilir. Belli risk faktörleri olması halinde bu ilacın kullanılması riskli olabileceği için ilacı kullanırken doktorunuzun önerdiği şekilde kullanma konusunda dikkatli olmalısınız.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Etki Eder?

Adet söktürücü ilaçların çalışma prensibi, tamamen kadınların doğal adet döngüsü ile alakalı. Normal bir adet döneminde, yumurtlamadan önce kadında östrojen hormonu baskın oluyor ancak yumurtlamanın ardından progesteron hormonu devreye girerek daha baskın hale geliyor. Bunun sebebi ise progesteronun gebeliği kolaylaştırması ve rahmi gebeliğe hazırlayabilmesi.

Adet dönemine yakın bir zamanda ise progesteronun sona ermesi, kanamaları başlatarak gebeliğe hazırlanmış olan rahmin boşaltılmasını sağlıyor. Yani adet döngüsünün başlaması için progesteron hormonunun kesinlikle kesilmesi gerekli.

Adet söktürücü ilaçlarda bulunan progesteron, ilacın kullanımı sona erdikten sonra ortadan kalkıyor ve dolayısıyla rahim de adet döneminin geldiğini düşünerek kanamaları başlatıyor. Yani aslında ortada kimyasal olarak kandırılmış diyebileceğimiz bir rahim bulunuyor.

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri

Adet söktürücü ilaçların kullanıma göre pek çok yan etkisi bulunabiliyor ve bunlardan kaçınmak için doktorun kullanım tavsiyelerini hiç bir şekilde şaşmadan birebir takip etmek gerekiyor. Aksi taktirde rahim yapısından kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, adet düzeninde de istenmeyen değişiklikler meydana gelebilir.

Bu ilaçların içerisindeki progesteron hormonunun çekilmesiyle birlikte adet kanamanız her zamankinden biraz fazla veya az olabiliyor. Ayrıca bazı kadınlarda meme uçlarının ve göğüslerin kendilerinin şişkin, hassas hale gelebildiği görülüyor. Adetin ardından ise akıntı şeklindeki kanamalar meydana gelebiliyor.

Hamilelik Döneminde Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü ilaçların bazen hamile kadınlarda kullanımı, gebelikteki bazı sorunların üstesinden gelinmesi için mümkün olabiliyor fakat bilinçsiz bir şekilde bu ilaçları kullanmak, düşük ve hastalıklı bebek doğurmak gibi sonuçlara neden olabileceği için doktorunuzun önerilerinden şaşmamalısınız. Bazı kadınlar maalesef her adet gecikmesi yaşadıklarında bu ilaçlara sarılıyorlar ancak hamile kalındığından haberdar olmayan anne adayları, maalesef bebeklerinin yaşamını riske sokuyorlar.

Adet Söktüren Bitkilere Dikkat

Adaçayı, çörekotu, papatya çayı, kekik suyu, maydanoz suyu ve civanperçemi otu adlı bitkiler, adet söktürücü etkilere sahip oldukları için dikkatle tüketilmeliler. Hali hazırda adet söktürücü ilaçların içerisinde bulunan progesteron düzeyleri, hastalara uygun bir şekilde ayarlandıklarından dolayı dozaj aşımı gibi durumlar ortaya çıkmıyor fakat bu tip bitkilerin yoğun kullanımı, kadınlarda hormon dengesini bozarak adet döneminde anomalilerin belirmesine neden olabiliyorlar.

Bir başkasını tedavi eden ilacın sizi tedavi etmeme ihtimali çok yüksek olduğu için kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmamanız, tıp dünyasının en çok tavsiye ettiği şeyler arasında yer alıyor.

 

25 Comments

 • Sevda Kayabaşı

  1 Mayıs 2019 - 19:55

  Hormon tahlilimde lh hormonum 32 cikti doktorum yuksek dogal yolla hamile kalamazsin aşılama tedavisine yonlerdi ben 31 yasindayim ve bir buçuk yıllık evliyim acaba ictigim bitkisel caylar hormonlarimi etkiler mi kekik ve maydonuz suyu kullaniyordum.

 • Neslihan Kamçı

  9 Haziran 2019 - 18:00

  Merhaba adet döneminde çok şişlik kol.vucut vs.agrilarim oluyor eczanedn onerdiginiz bir ilaç var mı.sökmuyor ağrım cok

 • Sevda

  19 Temmuz 2019 - 15:03

  Birinci gün adetim kesildi iki aydır adet görmüyordum adet söktürücü kullandım sizce o yüzden mi kesildi

 • RABİA KARATEKİN

  25 Temmuz 2019 - 23:22

  MERABALAR KOLAY GELSİN BEN 1 AYDA 2 DEFA ADET GÖRDÜM VE ONDAN SONRA 1,5 AY ADETİM GELMEDİ VE ECZANEDEN TANUSOL İLACINI ALDIM KULANDIM AMA YİNEDE ADETİM GELMEDİ VE TAHLİL YAPTIĞIMDA 2ÇİZGİ ÇIKTI VE ERTESİ GÜN DOKTORA GİTTİĞİMİZDE 6 HAFTALIK HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİM VE BU İLAÇ ÇOCUĞUMA ZARAR VERMİŞMİDİR ÇOK ACİL CVP BEKLİYORUM LÜTFEN

 • Rukiye Kılıç

  27 Temmuz 2019 - 23:44

  Merhabalar, \r\n28 haziran günü adetim bir hafta geçtiği için dr gittim. Beta hcg tetkik istedi ve 0.1 sonuç çıktı. Ultrasonlada muayene edip, hamile olmadığımı söylerek tarlusal 5 ..Ilaç verdi. Olaydan 4 tane ictim, baş dönmesi mide bulantısı hissettiğimden ilacı bıraktım.2 temmuzda tekrar başka dr a gittim. Beta hcg 29 cıktı gebe olabilirsiniz dedi dr. Şuan 2 aylık hamileyim dr. Um tarlusalin A grubu olduğunu zararsız olduğunu söyledi. Internette X grubu yazıyor. Kesinlikle kullanılmaması yazıyor. Forumlarda ben kullandım gebeyken bebeğime birşey olmadı yazıyor\r\n Bu ilaç bebeğimi etkilemiş midir? Deli olacağım beta hcg bin kusurları geçince bebeğimi görebildik. Bu doktor o gün ultrasondan bakıp gece değilsin olsa görürdük dedi. Suanki dr. Beta hcg ile progestrona baksaydı yumurtladigini görürdü diyor. Saçma bir eksiklik yüzünden bebeğime birşey olur mu? Herkes birşey söylüyor 🙁 size sormak istedim hocam, yüreğime hançer saplanmış gibi..Bu bebek için O kadar bekledik 41 yaşındayım, o ilacı yazan doktora defalarca gittik bebek istiyoruz olmuyor diye aklım almıyor bu durumu..

 • esra demir

  23 Ağustos 2019 - 13:42

  Tarlusal’ı eczaneden adet söktürmesi için aldım. Ve cok ciddi şekilde saç döktü. Neredeyse %20si dökülmüştür. Dermataloji tüm tahlillerimi yaptı hiçbir eksik veya sorun yok. Geriye ilaç yan etkisi kalıyor. Ayrıca kızarıklar kabartılar da yaptı. Ama saç dökmesi psikolojik olarak cok yıkıcı oldu. Lütfen benim gibi Doktor yazmadan almayın…

 • Nazan karataş

  29 Eylül 2019 - 14:25

  Ilaci kullandım cok fazla migdem bulaniyor uykum geliyor basim dönüyor yan etkisi olabilir mii

 • Seda cenik

  13 Kasım 2019 - 22:39

  Merhaba ben gebelik tahlili yaptirdim tahlilde 0.100 cikti daha sonra tarlustal adet kokturucu ictim 20 gun faln adet olmadim doktora gittim 6 haftalik hamile oldugumu ogrendim bir yanetkisi olurmu suan 10 haftalik hamileyim

 • Nurhayat tarakcioglu

  18 Kasım 2019 - 14:11

  4 ay oldu kizim adet gormuyor doktora gittik tarlusal 5 mg verdi bugun son kullanimi ama 3 gundur midesi bulaniyor biz suan yabanci bir ulkedeyim aksam acile goturdum serum taktilar suan hala midesi bulaniyor son iki ilaci sabah ve aksam olarak icmese sorun olurmu ne olur acil cevap bekliyorum

 • Yağmur öcal

  17 Mayıs 2020 - 23:16

  Geçen ay tarlusal kullandım adet gördüm bu ay yime 3 günüm geçti yine tarlusal kullandım ama 15 gün oldı kahve rengi lekem oluyor ama adet görmesim sebebi nedir

 • Latife koca

  30 Mayıs 2020 - 22:06

  İyi akşamlar ben Ramazan’ın ilk günü adetim bitti normalde 23 25 arasında oluyorum bı dokuz günlük gecikme var bugün tarlusal aldım isallah sonuç kesin olur

 • fadime ibili

  13 Haziran 2020 - 20:54

  merhabalar ben 5 aydır adetimi görmüyorum koruma iğnesi vurduduğum için iğneyi bıraktım ve gene görmedim turnosol ilaç verdi doktorum kullandm ama gene görmedim ve şuan başım dönüyor ve midem bulanıyor bide yumutalam döneminde olduğumu sölemişti doktor kist tespit edildi sizce böle gebe kalma ihtimali varmı yoksa yan etkimi

 • Seval

  1 Temmuz 2020 - 13:47

  Kordisyonlu iğne vuruldum alerjimden dolayi adetim düzeni bozuldu bu durumda tarlusal hap içiyorum kaç günde gelir

Comments are closed.