Beyaz Akıntı Neden Olur?

Beyaz Akıntı Neden Olur?

 

Beyaz akıntı bazı durumlarda ortada bir sorun olduğunu gösterebilmektedir. Ancak çoğu zaman endişelenmeyi gerektiren bir durum olmaz.

Beyaz akıntı genelde adet döngüsünün normal bir parçası olarak görülür. Bu sayede döngünüzün hangi aşamasında olduğunuzu tahmin edebilirsiniz. Beyaz akıntı aynı zamanda gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Beyaz akıntı bazen mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonların belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu durumda beyaz akıntıya ek olarak kaşıntı, yanma ve kötü koku gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Beyaz akıntının nedenlerini, ne zaman normal olduğunu ve ne zaman enfeksiyona işaret ettiğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Beyaz Akıntı Türleri

Beyaz Akıntı Türleri
Beyaz Akıntı Türleri

Vajinal akıntının rengi genelde beyaz ya da şeffaftır. Adet döngüsü boyunca akıntının yoğunluğunda ve şeffaflığında değişiklik olması normaldir.

Akıntının yoğunluğunu, rengini ve miktarını etkileyen faktörler arasında şunlar bulunmaktadır:

Vajinal akıntıdaki değişiklik bazı durumlarda doğurganlık dönemine dair bilgi sağlayabilmektedir:

 • Akıntı olmaması ya da hafif ıslaklık olması, doğurganlığın düşük olduğu dönemi gösteriyor olabilir.
 • Akıntının kalın ve beyazımsı olması doğurganlığın orta seviyede olduğunu gösteriyor olabilir.
 • Akıntının şeffaf ve yapışkan olması doğurganlığın en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor olabilir.

Enfeksiyon olması durumunda vajinal akıntı kalın, beyaz ve tortulu olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonunda akıntının yoğunluğu artabilir. Bununla birlikte mantar enfeksiyonunun diğer belirtileri arasında şunlar görülebilmektedir:

 • Tahriş
 • Yanma
 • Kaşıntı
 • Ciltte koyulaşma

İnce yapılı ve beyaz akıntı ise normal olarak kabul edilmektedir ve beraberinde başka bir belirti görülmüyorsa genelde ortada bir sorun yok demektir. Bu akıntı genellikle kokusuz olmakla birlikte fazla akıntıyı emmesi için hijyenik ped ya da günlük pede ihtiyaç duyulabilir.

Beyaz Akıntı Adet Belirtisi mi?

Beyaz vajinal akıntı, vajinanın temiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Akıntının miktarı adet döngüsü boyunca değişiklik gösterir.

Adet döngüsü içerisinde hormonlardaki değişikliklere bağlı olarak rahim içi tabaka kalınlaşır ve vücut gebelik için hazırlanmaya başlar. Adet döngüsünün ortalarında yumurtalıklardan bir tanesi yumurta bırakır. Hamile kalınmadığında rahim içi tabaka dökülür ve adet kanaması gerçekleşir.

Adet dönemi boyunca akıntıda meydana gelen değişiklik genelde şu şekilde olmaktadır:

 • Adet döngüsünün başında ve sonunda genelde beyaz akıntı görülür.
 • Adet döngüsü boyunca şeffaf ve sulu akıntı görülür.
 • Doğurgan olunan günler şeffaf ve yapışkan akıntı görülür.
 • Adet gördükten sonra vücutta kalan kan temizlenirken kahverengi akıntı görülür.

Beyaz Akıntı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelik sırasında normalden daha fazla akıntı görülebilir. Bununla birlikte yalnızca akıntının renginde, kıvamında ya da miktarında meydana gelen değişikliklere bakılarak hamileliğin olup olmadığından emin olmak mümkün değildir.

Sık görülen hamilelik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Adet gecikmesi
 • Yorgunluk
 • Göğüslerde şişkinlik ya da hassasiyet
 • Karında şişkinlik
 • Bazı yiyeceklere aşerme
 • Bazı yiyeceklerden tiksinme

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Akıntı ve Kasık Ağrısı

Beyaz akıntı ve kasık ağrısının birlikte görülmesi altta yatan bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sağlık sorunlarından bazıları şunlar olabilir:

Pelvik inflamatuar hastalık: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tedavi edilmemesi, pelvik inflamatuar hastalığa yol açabilmektedir.

Bu hastalık her zaman belirtilere neden olmasa da bazı durumlarda kramplara ve normal olmayan akıntıya neden olabilmektedir. Bu hastalığın diğer belirtileri arasında cinsel ilişki sırasında ağrı ya da kanama, adet dönemleri arasında kanama, ateş ve idrar yaparken yanma gibi belirtiler yer alabilmektedir.

İrritabl bağırsak sendromu: Adet gördüğünüz zamanlar dışında kramp ve karın ağrısı yaşamanız, irritabl bağırsak sendromunun belirtileri olarak ortaya çıkıyor olabilir.

İrritabl bağırsak sendromunun diğer belirtileri arasında bağırsak hareketlerinde değişiklik, şişkinlik ve dışkıda beyaz mukus gibi şeyler yer alabilmektedir.

Rahim ağzı kanseri: Rahim ağzı kanseri ilk evrelerde belirtiye neden olmamaktadır. İlerlediğinde ise adet dönemleri arasında ya da cinsel ilişki sonrası kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, pelvik ağrı ve normal olmayan akıntı gibi belirtilere neden olabilmektedir.

rahim ağzı kanseri
rahim ağzı kanseri

Çikolata kisti: Çikolata kisti, rahim içi tabakaya benzer bir dokunun rahim dışında büyümesiyle ortaya çıkan bir sorundur. Adet sancılarının çok ağrılı olması esas belirtilerden bir tanesidir. Diğer belirtiler arasında ağrı, kanama, kısırlık ve mide sorunları yer alabilmektedir.

Kramplar hamilelik sırasında görülüyorsa dış gebeliğe ya da gebeliğin kaybına işaret ediyor olabilir. Karnınızda geçmeyen bir ağrı varsa ya da ağrıyla birlikte kanama görülüyorsa vakit kaybetmeden tıbbi yardım alın.

Hamile olmamanız durumunda ise kramp ve ağrı yaşamanıza neden olan başka faktörler olabilir. Bunlar arasında miyomlar ve yumurtalık kistleri gibi sorunlar yer alabilir.

Beyaz akıntı ise genelde adet döngüsünün normal bir parçası olmakla birlikte bazı durumlarda enfeksiyon belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bakteriyel vajinoz ve mantar enfeksiyonu normal olmayan akıntıya yol açan enfeksiyonlardandır. Enfeksiyon olduğu gösteren diğer belirtiler arasında idrar yaparken yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinal kaşıntı ya da tahriş gibi belirtiler yer alabilmektedir.

Beyaz Akıntı Nasıl Geçer?

Diyabette Vajinal Mantar Tedavisi
Diyabette Vajinal Mantar Tedavisi

Beyaz vajinal akıntının nasıl tedavi edileceği, akıntıya neden olan soruna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Örneğin, mantar enfeksiyonları genelde antifungal ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bakteriyel vajinoz ise antibiyotiklerle ya da kremlerle tedavi edilmektedir.

Vajinanızın sağlıklı olmasını ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlamak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Vajinal enfeksiyonlardan kaçınmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Islak mayo ve kıyafetleri mümkün olan en kısa zamanda değiştirmek
 • Vajinal duş yapmamak
 • Seks oyuncağı gibi şeyleri kullandıktan sonra yıkamak
 • Vajinanın dışını nazik bir sabunla yıkamak
 • Adet sırasında sıkça tampon değiştirmek
 • Sıkı pantolonlar giymekten kaçınmak
 • Tuvalette önden arkaya doğru silmek
 • Vajina etrafında parfümlü ürünler kullanmamak