Hamilelik için en ideal cinsel ilişki pozisyonları

 

Çocuk sahibi olmaya çalışırken cinsel ilişki, eğlenmekten biraz daha fazlasıdır. Gebe kalma şansınızı en üst seviyeye çıkarmak için, yatakta her şeyi doğru yapmak istersiniz. Hamilelik elde etmek için herhangi bir yöntem kanıtlanmamış olsa da; doğru zamanla ve sıklıkla ilgili yapacağınız bazı değişiklikler, başarı şansınızı arttırmaya yardımcı olabilir. 

Ne zaman cinsel ilişkiye girilmeli?

Gebelik elde edebilmeniz için en iyi zaman, adet döngünüzün en doğurgan noktasıdır. Bu zaman dilimi; yumurtlama gününü ve yumurtlama gününden önceki beş günü içerir. 

Bir kadın, yumurtlamadan iki gün önceden başlayarak, yumurtlama gününden en yüksek hamilelik elde etme şansına sahiptir. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek, çocuk sahibi olma şansınızı arttıracaktır. 

Yumurtlama gününde, yumurtalığınız olgunlaşmış bir yumurta bırakır. Bu olgunlaşmış yumurta, rahme doğru hareket ederken fallop tüplerinden geçer. Geçtiği bu yolda spermle karşılaşır ve döllenme gerçekleşir. Spermin ömrü ortalama 5 gündür. Bu nedenle, eğer çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız; amacınız, yumurtlama günlerinizde canlı sperm bulundurmaktır. 

Peki, yumurtladığınızı nasıl anlarsınız? Bunu yapmanın iyi bir yolu, yumurtlama gününüzü hesaplamaktır. Bunun için, adet günlerinizi not alabilir ya da adet döngülerinizi takip edebileceğiniz bir uygulama kullanabilirsiniz. Adet döngünüzün orta noktasını hesaplayın; bir kadın, genellikle adet döngüsünün 14. gününde yumurtlamaktadır. 

Ne sıklıkla cinsel ilişkiye girilmeli?

tüp bebek tedavisinde cinsel ilişkiye girmek sakıncalı mı

Çocuk yapmayı düşünüyorsanız, ne sıklıkla ilişkiye girdiğiniz de önemli olabilir. Çok sık cinsel ilişki, spermin miktarını ve kalitesini azaltabilir. Bazı çalışmalarda, 2-3 gün verilen aranın ardından spermin kalitesinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar ayrıca, 1-2 gün ara vererek ilişkiye giren çiftlerin, daha yüksek bir gebelik oranına sahip olduğunu da göstermiştir.

Doğurganlık günlerinizde, günde 1-2 kez cinsel ilişkiye girmek de başarı şansınızı arttıracaktır. Daha sık cinsel ilişkiye girmeye çalışın, ancak kendinizi bir programa zorlamayın. Baskı hissetmek, strese neden olabilir. Sonuç olarak, cinsel ilişkiye girmek için en doğru zaman, en rahat hissettiğiniz zamandır. 

Cinsel ilişki pozisyonları gebelik şansını arttırır mı?

Bazı cinsel ilişki pozisyonlarının gebelik elde etmede diğer pozisyonlara göre daha yüksek bir başarı şansı sağladığına dair bilimsel bir kanıt olmasa da, çok uzun zamanlardan beri bilinen bir durumdur. 

Erkeğin spermi, boşalma sonrasında servikse mümkün olduğunca yakın tutulmalıdır. Bu nedenle, çocuk sahibi olmak isteyen bir çift; spermin servikse maruz kalmasını zorlaştıran pozisyonlardan kaçınmalıdır. 

Pozisyonlar neden önemli?

Hiçbir pozisyon gebeliği garanti etmese de; yer çekiminden faydalanmaya yardımcı olan misyoner pozisyonları daha fazla düşünmeniz faydalı olabilir. Ancak pozisyonlar, denemeye başlamadan önce sağlıklı olmak kadar önemli değildir. 

Hem sizin hem de eşinizin bir bebek yapmak için yeterince sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için bir doktora görünmeniz tavsiye edilir. İdeal olanı; sağlıklı bir kilo aralığında olmanız, günlük beslenme programınızda yeterli miktarda folik asit olması, alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmanızdır. 

Bunlar olduktan sonra, ön hazırlık sürecinde ayrıca bir yumurtlama takvimi tutmanız da faydalı olacaktır. Bu takvim, ne zaman yumurtladığınızı gösterir. Doğurgan olduğunuz günlerde, düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek isteyeceksiniz. 

Gebelik elde etmek şansınızı arttırmak için tam olarak ne zaman ve ne sıklıkta cinsel ilişkiye gireceğiniz hakkında daha fazla bilgi için, bir uzmana danışabilirsiniz. 

Hamile Kalmak İçin En Uygun Pozisyonlar

Çocuk sahibi olmayı kolaylaştıran pozisyonların varlığı üzerine tartışmalar sürmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmadıkları için; yapabileceğiniz tek şey, hamile kalmak için farklı pozisyonları denemektir. Gebelik elde etmede başarı şansını arttırdığı düşünülen pozisyonlar şunlardır:

 • Misyoner pozisyonu

Misyoner pozisyonu, gebelik elde etmeyi kolaylaştıran pozisyonlar denildiğinde, en popüler ve en yaygın cinsel ilişki pozisyonlarından biridir. Dünyadaki çoğu bebeğin bu pozisyonda doğduğu söylenebilir. Bunun nedeni; spermin, serviks ve rahim bölgelerine erişiminin daha kolay olmasıdır. Bu pozisyonda; kadın sırt üstü yatar ve erkek üsttedir. 

 • Aşk üçgeni pozisyonu

Bu cinsel ilişki pozisyonu, misyoner pozisyonu ile benzerlik gösterir, ancak biraz daha farklıdır. Bu pozisyonda; kadın sırt üstü uzanmış ve erkek üstte olsa da, kadının leğen kemiği kalkıktır ve bacakları erkeğin etrafına sarılır. Aşk üçgeni pozisyonu, hamilelik elde etme şansını arttırmaktadır. 

 • Köpek stili

Köpek stili de hamilelik elde etme şansını arttırır. Her iki partnerin de dizlerinin üzerinde olması gerekir. Bu pozisyonda, rahim ağzını açar ve spermin yumurtayı döllemesi daha kolaydır. 

 • Sihirli dağ pozisyonu

Köpek stilinin bir çeşidi olan sihirli dağ pozisyonunda; erkek, kadının sırtını göğsüne yaslayacak şekilde kadına doğru eğilir. Daha iyi bir denge sağlamak için, kadın yastıktan destek alabilir. Sihirli dağ pozisyonu, spermin daha hızlı ve daha derine hareket etmesini sağlar. Bu pozisyon, orgazm elde etmek için de etkilidir. 

 • Örs pozisyonu

Klasik misyoner pozisyonunun bir çeşidi olan örs pozisyonunda; kadın bacaklarını yukarı doğru kaldırır. Derin bir penetrasyon sağlaması nedeniyle, gebelik elde etme şansını da arttırır. Bacakların yükseltilmesi, orgazmı kolaylaştırması ile de faydalıdır. 

 • Saban pozisyonu

Bu pozisyon, gebelik elde etme şansını arttırmanın dışında, cinsel ilişkiden alınan zevki de arttırmaktadır. Kadının bacakları havada bir tekerlek gibi konumlanır. Bu pozisyonda, yerçekiminden yararlanılarak spermin daha derinlere gitmesi sağlanır. 

 • Kaşık pozisyonu

Bu pozisyon, kadın ve erkeğin yan yana olduğu romantik ve etkili bir pozisyondur. Kaşık pozisyonu, kadının serviksinin 90 derece açılmasını sağlar. Bu da, spermin erişilebilirliğini kolaylaştırır. 

 • Kelebek pozisyonu

Kelebek pozisyonu, kadının masanın üzerine uzanmasını ve erkeğin kalçalarını kaldırarak hareket etmesini içerir. Spermin kadının vajinasında daha uzun süre kalmasını sağladığı için, gebelik elde etme şansını arttırmada en etkili pozisyonlardan biri sayılır. 

 • Sfenks pozisyonu

Sfenks pozisyonu; kadının karnı üzerinde, bir bacağı yanda ve diğeri düz bir şekilde bükülmüş olarak uzanmasını içerir. Erkek, kolundaki ağırlık ile kadını arkadan çeker. Derin penetrasyon sağladığı için, gebelik elde etme şansını arttıran bir pozisyondur. 

 • Peg pozisyonu

Bu pozisyonda, kadın üstte ve sırt üzeridir. Peg pozisyonu, yalnızca orgazmı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda gebelik elde etme şansını da arttırır. Erkek partnerleri daha ağır olan kadınlar için uygun bir pozisyondur. 

 • Ters kovboy pozisyonu

Ters kovboy pozisyonu; kadının üstte olduğu bir diğer pozisyondur. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için iyidir. Erkek sırt üstü uzanır ve kadın, ayaklarına bakacak şekilde üstte oturur. Bu pozisyon, penetrasyon derinliğini kontrol edebilir. 

 • “Splitting the bamboo” pozisyonu

Bu pozisyon, cinsel ilişkiden alınan zevki arttırmanın dışında, hamilelik elde etme şansını arttırmak için de iyi bir pozisyondur. Bu ünlü Kamasutra pozisyonu; kadının bacaklarından birini kaldırmasını ve eşinin omzuna yerleştirmesini içerir. Bu pozisyonda, erkek kadını tutmaktadır. 

 • Yan yana makas pozisyonu

Bu pozisyonda, adından da anlayabileceğiniz gibi, cinsel birleşme sırasında kadın ve erkek yan yana uzanır. Bu sayede, spermin servkise ulaşması da hızlanır. Bu da, gebelik elde etme şansını arttırır. 

 • El arabası pozisyonu

Bu pozisyonu denemek için bir jimnastikçi ya da yoga yapıyor olmanıza gerek yok. Ancak, hiç kuşkusuz bir gebelik elde edebilmek için en maceracı cinsel ilişki pozisyonları arasında!

Bu pozisyonda kadın; sanki bir el arabasıymış gibi pozisyon alır. Eller yere ya da yatağa koyulmaktadır. Erkek, kadının bacaklarını tutar ve arkasında durur. Bu duruş, spermin yumurtaya yaklaşmasını sağlayacak derin penetrasyona izin vermektedir. 

 • CAT Pozisyonu

Misyoner pozisyonuna benzeyen bu pozisyon, spermin aşağı yönde hareket etmesine izin verir. Aynı zamanda, kadının orgazm olmasına da yardımcı olabilir. Kadın ve erkek, ritimle birlikte hareket ederler ve bu, misyoner pozisyondaki gibi yerçekiminin yardımcı etkisini sağlar. 

Ne zaman doktora görünmeli?

Çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız ve hala başarılı olamadıysanız, bir uzmana başvurmak en iyisidir. Peki, bir doktora başvurmadan önce ne kadar süre çalışmalısınız? Bu sorunun cevabı, genellikle yaşınıza bağlıdır. 

 • Kadının yaşı 35’in altındaysa, doktora başvurmadan önce 1 yıl korunmasız cinsel ilişkiyi denemelisiniz. 
 • Kadının yaşı 35’in üzerindeyse, doktora başvurmadan önce en az 6 ay korunmasız cinsel ilişkiyi denemelisiniz. 

Yaş faktörünün dışında, doğurganlığınızı olumsuz etkileyebilecek aşağıdaki sorunlardan herhangi biri varsa, daha erken dönemde de bir doktor randevusu almalısınız:

 • Adet düzensizliği ya da adet görememe
 • Endometriozis
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Düşük öyküsü
 • Fıtık ameliyatı ya da erkekte testislerle ilgili bir sorun

Doktorunuz, sağlık durumunuzu ve tıbbi öykünüzü değerlendirecektir. İlaçlar, aşılama yöntemleri ve cerrahi uygulamalar ile, doğurganlık sorunları olan çiftlerin çocuk sahibi olmalarına yardımcı olunabilir. 

Özetle…

Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmek, gebelik elde etmek için iyidir. Ancak, zamanlamaları iyi ayarlamak ve doğru aralıklarla yapmak, başarı şansınızı arttırmaya yardımcı olabilir. Yer çekiminin etkisinden yararlanan bazı pozisyonlar, gebelik elde etme şansınızı arttırabilir. 

Denemelere başladıktan kısa bir süre sonra hamile kalamıyorsanız, kendinize ve eşinize baskı uygulamayın. 30 yaşın üzerindeyse, hamile kalmanız birkaç aydan daha uzun sürebilir. 

Ancak, uzun bir süredir denemenize rağmen hala gebelik testiniz negatif çıkıyorsa, değerlendirme ve tedavi için bir doktora görünmeniz en iyisidir.