Sorunu Gönder

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Doğum kontrol yöntemlerini kullanarak gebeliği önleyen çiftlerin sıklıkla başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de doğum kontrol hapları olarak karşımıza çıkıyor. Lakin doğum kontrol hapını içmeyi unutmak her kullanan kadının başına en az bir defa gelmiştir ve bunun gerçekleşmesiyle birlikte insanın içini bir şüphenin kapladığını da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla doğum kontrol hapını içtiğinizde neler olduğunu hapların çalışma mantığıyla birlikte sizlere aktaralım.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Çalışırlar?

Doğum kontrol haplarının içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Bu hormonların kadınların adet ve yumurtlama döngüsü üzerinde gerçekleştirdiği değişiklikler sayesinde gebelik önlenebilmekte ve korunma sağlanmaktadır. Dolayısıyla hapların her gün alınmasının gerekliliği bu noktada ortaya çıkıyor ve hormon yapısının hapı unutarak yeniden bozulması sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Doğum Kontrol Haplarını Nasıl Almalı?

Doğum kontrol hapları her gün aynı saatte alınmalı ve bir gün sabah, bir gün öğlen, bir gün akşam gibi bir uygulama yapılmamalı. Adet dönemine denk gelen dönemde size sunulan haplar aslında placebo yani tamamen işlevsiz haplar fakat bu hapları şirketler kadınların adet bitiminde hap almayı unutmamaları için pakete dahil ediyorlar. Dolayısıyla nasılsa bunlar placebo diyerek onları almama alışkanlığı da kazanmamalısınız.

Yapılan araştırmalar, doğum kontrol haplarının her gün en fazla 2 saatlik bir farkla alınmaları gerektiğini gösteriyor ve bu fark arttıkça maalesef normalde %99 olan korunma oranı düşüş gösteriyor.

Doğum Kontrol Hapını Almayı Bir Gün Unutmak

Doğum kontrol hapını almayı unuttuğunuz gün, eğer hala son aldığınız saatin üzerinden 24 saat geçmemişse hemen hapınızı almanız gerekiyor. Hapınızı aldıktan sonra bir sonraki hapın saatini değiştirmeyin ve onu normal saatinde almaya devam edin. Böyle bir uygulamada hapın koruyuculuğunda herhangi bir eksilme olmayacaktır ve normal cinsel ilişkinize de devam edebilirsiniz.

Fakat 24 saatin üzerindeki farklılıklar direkt olarak birden fazla gün olarak değerlendirildiklerinden bir sonraki başlığımıza geçiş yapmanız gerekiyor.

Doğum Kontrol Hapını İki Gün Almayı Unutmak

Eğer doğum kontrol hapınızı 24 saatten daha uzun bir süre almayı unuttuysanız bu noktada iki gün almayı unutma eylemine dahil olmuşsunuz demektir. Üstüne bir de o günün hapını da unutursanız yine aynı şekilde davranmalısınız. Hapınızı unuttuğunuzu fark ettiğiniz anda onu hemen almalı ve diğer günler düzeninizi doğru şekilde devam ettirmelisiniz. Lakin artık hapın koruyuculuğunda eksilme olduğu için kondom gibi ikinci bir doğum kontrol yöntemini bir hafta boyunca uygulamanız gerekiyor.

Doğum Kontrol Hapının Günlerinin İyice Karışması

Eğer bir gün hapınızı alıyor, öteki gün unutuyor, sonra yeniden alıyor ve karmakarışık bir düzeni takip ediyorsanız, maalesef bu durum sizi gebelikten korumayacaktır ve bu bozuk düzeni devam ettirdiğiniz sürece başka doğum kontrol yöntemlerine başvurmanız gerekecek.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Koşullar

Eğer hapların 3. gününden 21. gününe kadar olan 1-2 adet hapı almayı unuttuysanız, aklınıza geldiği anda düzeninizi devam ettirmelisiniz. Bu durumda ek bir korunma yöntemine genelde ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat 1-2 adetten daha fazla ilaç kullanmayı unutursanız, kondom kullanımı neredeyse mecburi hale gelmektedir.

21. günün ardından 3’ten fazla ilacı içmeyi unuttuysanız, o paketi adetiniz bitene kadar bir daha kullanmayın ve adet bittiği anda direkt olarak en baştan kullanır gibi kullanmaya başlayın. Zira bu paketin artık sizi gebelikten koruma şansı bulunmuyor.

İlk defa doğum kontrol hapı kullanacak olanlar ise kesinlikle ilk aylarda hap içmeyi unutmamalılar. Aksi taktirde gebelikle daha yüksek oranda karşılaşma ihtimalleri bulunuyor.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • ******* :

  30 Ağustos 2020

  İlişki sonrası 3 tane doğum kontol hapını tek seferde içersek ertesi gün hapına denk gelir mi

   Cevapla
 • Derya :

  30 Temmuz 2020

  Hocam merhaba 5 aydır yassmin hapını kullanmaktayım yeni kutuya farkında olmadan 7.günde başlamışım 8.günde başlamam gerekirken bir sakıncası olur mu sizce, çok teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Ağustos 2020

   Sakincasi olmaz

    Cevapla
 • Derya Olan :

  30 Temmuz 2020

  Merhaba hocam, 5 aydır yassmin ilacı kullanıyorum yeni başlayacağım kutuya 1 gün erken başladım. 8.ci gün değilde 7.ci gün başlamış oldum, ne yapmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   18 Ağustos 2020

   Sikinti olmaz devam

    Cevapla
 • Fatma :

  20 Temmuz 2020

  Cuma günkü hapı aldıktan sonra Cumartesi ve pazar günleri unutmuşum pazartesi sabah erkenden aklıma geldi içtim bir sorun olur mu

   Cevapla
 • Joelle Sancak :

  23 Haziran 2020

  Merhaba, 4 yıldan fazla süredir Yasmin kullanıyorum. Bu sefer ilk defa ilacımı içerken hangi günde olduğumuzu bilemedim, telefona baktığımda Salı günü yazıyor diye bir gün öncesinin hapını almayı unuttuğumu zannedip hem Ptesi hem Salı gününün ilacını içtim. Ancak meğersem saat 00.00’dan sonraymış ve aslında bir sonraki günün ilacını da erken içmiş oldum. Paketteki son hapımdı yani 20. ve 21.hapı aynı gün içmiş, 21.günün hapını bir gün erken almış oldum. Herhangi bir sorun teşkil eder mi?

   Cevapla
 • Fatma benli :

  22 Haziran 2020

  Merhaba, hergün düzenli olarak yasmin kullanıyorum yasminin 13. takvimin 15.günü korunmasız ilişki yaşadık 14.gün ilacı içtikten hemen yaklaşık 10 dk sonra ishal oldum ve sabaha karşı bikere daha çıktım. İlaç etkisini yitirmiş midir?

   Cevapla
  • Fatma benli :

   22 Haziran 2020

   İlacın 14.günü

    Cevapla
 • Sinem simsek :

  19 Haziran 2020

  Merhabalar,
  Regl sonrası 4 gün doğum kontrol hapı kullanıp acil bir durum nedeniyle şehir değişikliği yaptım ve ilacı unuttum. Ertesi gün regl başladı ve iki gündür hiç yaşamadığım , hem kütlece fazla pıhtılaşmış hem de yoğun bir kanama yaşıyorum. Ne yapacağımı bilemedim yardımcı olur musunuz ?

   Cevapla
 • Sumeyra Aydin :

  03 Haziran 2020

  Merhaba hocam microgynon 30 kullaniyorum 21 lik drajenin son gunu bugun fakat 1 hapi dusurdum yani bu ay toplam 20 adet icmis oldum ara vermeden devam mi etmeliyim yeni pakete icmedigim 1 hap sorun olur mu

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Haziran 2020

   Olmaz birakip yeni kutuya gecebilirsiniz

    Cevapla
 • Eylül Öztürk :

  30 Mayıs 2020

  Merhaba,
  2 buçuk aylık bebeğim var. Cerazette kullanıyorum. Perşembe günü almayı unutmuşum. Cuma aynı saatte ilacı alırken fark ettim ki Perşembe duruyor. Tam 24 saat oldu yani. İki hapı birden aldım. Sıkıntı olur mu? Hamile olma riskim var mı?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mayıs 2020

   Ek koruma yontemlerine basvurunuz

    Cevapla
 • nesrin öztürk :

  27 Mayıs 2020

  Merhaba ben adetimin ilk günü QLAİRİSTA kullanmaya başladım ilaca güvenerek ilk kez 9 gün sonra ilişkiye girdim ve sonrasında her 4 günde bir ilişkim oldu QLAİRİSTA kullandığım için ek bir korunma yöntemi kullanmadık adetim 2 gün gecikti sizce hiç unutmadan her gün aynı saatte QLAİRİSTA almama rağmen hamile olabilir miyim sizce test yaptırmalı mıyım yaptıracaksam da ne zaman yaptırmalıyım.

   Cevapla
 • Selin Aktaş :

  20 Mayıs 2020

  Merhaba hocam, yasmin hapımın 11.ci gününü almayı unuttum akşam 9da alıyordum 12.günü hapını alırken hatırladım ve 12.gün akşam 9 da farkedince 2 tane üst üste aldım ama 11.güne kadar düzenli saatinde kullandım ek korunmaya gerek var mıdır sizce? Gebelik durumu oluşabilir mi?Teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Mayıs 2020

   Yoktur gecmis olsun

    Cevapla
 • Nazli Dogan :

  10 Mayıs 2020

  Merhaba hocam. Ben yaklasik 6 aydir yasmin adindaki dogum kontrol hapini kullaniyorum. Ve kullanmaya basladigimdan beri de hergun saat 16.00 da ilacimi aliyorum fakat ramazan oldugu icin 20.30 a kaydi bu saatler ve olmam gereken gunde adet olmadim. Gebelik suphem de yok aslinda cunku iliskiye girdigimde hem dogum kontrol kullaniyorum hem de geri cekilme yontemi de kullaniyorum. Bu gecikmenin sebebi saatlerden kaynaklaniyor olabilir mi?

   Cevapla
 • sevim :

  09 Mayıs 2020

  carsamba gunu hapi almayi unuttugumu persembe gununun hapini alacakken fark ettim. yani son hap almamdan bu yana tam olarak 48 saat gecmisti. perseme gunu iki hap almadim onun yerine bir gun almayi unutmus olarak devam ettim. bugun cumartesi ve sabah adet oldum. film tabletin bitmesine daha 1 hafta var. sorum:
  apa suan ara vermeli miyim normal adetimi görüyor olmama ragmen? devam edersem 1 hafta sonra 1 hafta arayi vermis olacagim v gene adet olacagim. ne yapmaliyim? yumurtaliklarima zarar vermek istemiyorum sürekli adet kanamasi olarak bir ay icinde bu sekil.
  Cevabiniy icin simdiden tesekkurler
  sevgiler

   Cevapla
 • A.özgüler :

  04 Mayıs 2020

  Gece içmem gereken ilaçımı içmedim ve ilişkide bulundum 24 saatten fazla sonra içsem etkili olur mu yoksa riskli mi 10senedir korunma hapı kullanıyorum

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   05 Mayıs 2020

   Hapin hangi kismini unuttugunuza gore degisir 18. Gunden sonra ise gecikmis sayilirsiniz ve yeni kutuya geciniz

    Cevapla
 • Neslişah san :

  27 Nisan 2020

  Merhaba hocam Ramazan ayı dolayısıyla her sabah saat 10:00 da aldığım ilacın saatini İkinci kutunun ikinci hapında aksam iftardan sonraya değiştirdim.bir hafta önce de birlikteliğim olmuştu adetim yeni bitmişti.ilacımı normalde çok düzenli aynı saatinde alıyorum ama cuma günü saat 10 da aldım Cumartesi itibariyle aksam 20.30 da alıyorum artık bir hafta öncesi birlikteliğimle ilgili bir sorun yaşarmıyım bilginiz için şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

   Cevapla
 • Sümeyra :

  24 Nisan 2020

  Merhaba benim sorum şu, Ramazan sebebiyle 14:30 da aldığım doğum kontrol hapımı akşam 19:30 da almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

   Cevapla
 • Raya Sevinç :

  16 Nisan 2020

  Merhabalar hocam, 11 Nisandan beri yassmin adlı hapı kullanmaktayım. 14 nisan salı günü ilacı aldıktan 1-2 saat içerisinde istifra ettim ve ilişkide bulunmuştum. Reçete de ilacı atlama anlamına geldiği yazıyordu istifra olduğunda öyle olunca 15 nisan sabah tekrar ilac aldım 15 nisan almam gereken ilacı da yine normal saatinde aldım koruma olmamış mıdır. Bir de hocam böyle olunca 21 hap sayısı 20e düşmüş oldu istifra yaşadığım için ne yapmalıyım yeni bir kutu alıp son yani 21. tabletimi ordan mı almalıyım. Teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   21 Nisan 2020

   Tek tb yerine almissiniz yeni kutu alip eksigi oradan tamamlayin

    Cevapla
 • Ayşe Öztürk :

  15 Nisan 2020

  Yassmin hapımda 2. Kutudayım ve yeni kutuya geçeli 4 gün oldu fakat dün aldığım ilaçtan sonra 1-2 saat içerisinde çok şiddetli İstifra ettim ve gün içerisinde de ilişkiye girmiştim.İlaç prospektüsünde kusulduğundan ilaç etkisini kaybeder İlaç gününü atlamış olursunuz ilaç kullanmayı unuttum kısmına bakınız diyordu ona dayanarak üstünde 8 saat geçtikten sonra yeni ilacı aldım yani bugün 2 ilaç kullanmış olucam ek korunmaya ihtiyacım var mı hocam. Teşekkür ederim şimdiden

   Cevapla
 • Deniz :

  15 Nisan 2020

  Doğum kontrol hapımı atmayı 1 gün unuttuğum için ertesi gün hapı kullandım.Doğum kontrol hapıma aynı şekilde devam etmeli miyim? Ellanın prospektüsünde doğum kon. hapının etkisinde azalma vs. olabilceği yazıyor,bu ay prezervatif mi kullanmalıyım doğum kontrol hapına devam etmeme rağmen?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Nisan 2020

   Ella aldiysaniz kondoma geciniz hapi birakiniz

    Cevapla
 • Helen :

  15 Nisan 2020

  Hocam merhaba,yaklaşır 2 yıldır yasmin kullanıyorum.Bu ay ilacın 4.hapını içmeyi 24 saat unuttum.2 hapı birden attım.Prospektüste son 1 hafta içinde cinsel birliktelik olduysa hemen doktorunuza danışın gibi bir şey yazıyor.Bu hafta ek korunma kullanacağım fakat birkaç gün önce birlikte olduğum için hamile kalma olasılığım var mı? Çok endişeleniyorum,geri dönüşü olmayan bir şey şu saatten sonra

   Cevapla
 • Melek Saygın :

  10 Nisan 2020

  Hocam 2 sorum olacak. Benim adet düzensizliğim var 3 ayda bir adet oluyordum ilk defa geçen ay yasmin doğum kontrol hapı kullandım belki düzene girer diye bittikten 3 gün sonra adet oldum ilk defa 21 gün sonra adet oldum devam etsem hap kullanmaya düzelme olur mu ve ben bebek düşünüyorum adetim bittikten sonra yumurtalama günlerimi beklesem işe yarar mı yoksa hapa 7. Gün tekrar başlamam mı gerekiyor.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   11 Nisan 2020

   Haplari kullandiginiz muddetce duzenli olur fakat cocuk istiyorsaniz yeniden kullanmayin

    Cevapla
 • Zeynep gök :

  08 Nisan 2020

  Polikistik over olduğum için yasmin 21 kullanıyorum fakat ptesi ya da salı günü ilacım bitti. Hangi gün olduğunu bir türlü hatırlamıyorum. Diğer ilaca ne zaman başlamam daha iyi olur?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Nisan 2020

   Pzt baslayin supheliyseniz

    Cevapla
 • Eda Özçelik :

  04 Nisan 2020

  Üç senedir doğum kontrol hapı kullanıyorum. Geçen ay hapa 4 gün erken ara verdim ve aranın 4.günü normal seyrinde regl oldum. Aranın 8. Günü de yeni paketle ilaca devam ettim. 9 gün düzenli kullanıp ilişkiye girdim fakat önceki ay erken ara vermem döngümü bozmuş mudur ve gebe kalma riskim var mı? Ertesi gün hapı kullanmalı mıyım?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   İlaci duzgun kullanmamissiniz kondom kullaniniz ek olarak

    Cevapla
 • Deniz Dergiz :

  28 Mart 2020

  Merhaba, yasmin haplarımın 2.haftasındayken 1 hapımı atmayı unutmuşum ertesi gün diğer hapımı atarken farkedip 2 tane hapı birlikte attım,ertesi gün ilişkiye girdim ve normal düzenimde hap atmaya devam ediyorum.Prospektüste 2.haftadayken önceki 7 gün düzenli kullandıysanız ek korunmaya gerek yok diyordu buna güvendim fakat içim rahat etmedi.Ek olarak korunmalı mıyım en az 7 gün?

   Cevapla
  • Deniz Dergiz :

   28 Mart 2020

   Risk yüksekse,hapı unuttuktan sonra ilişkiye girdiğim için ertesi gün hapı kullanmalı mıyım?

    Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   30 Mart 2020

   Dogru kullanmissiniz

    Cevapla
 • Ceren cern :

  28 Mart 2020

  Merhaba yasmin hapı ile birlikte pycnogenol isimli bitkisel vitamin kullanıyorum. Bu hapın koruyuculuğunu azaltır mı

   Cevapla
 • Songül Songül :

  26 Mart 2020

  Hocam merhabalar Qualarista marka hap kullanıyorum.Hiç ara vermeden içiliyor ben 24.cü hapı akşam 19.30’da içmeyi unuttum ertesi gün saat 10.30’da aklıma geldi ve hemen içtim.sonradan okudumki 24’e kadar unutursanız kutuyu bırakıp yeni kutuya gecın seklınde yazıyormuş.Bu ilk unutmam.İlkkez korunmam ve reglin1.gününde başladım 10.günde korumasız ilişkiye girdim emin olamayaınca koruyup korumadıgından ertesi gün hapı kullandım.o arada ilişki yaşamadım ve 24.cü fünde unutup hatırlayınca hemen ilacı içtim.Herhangi bir yanetkı yaşarmıyım yada korumada etkısı azalırmı.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   26 Mart 2020

   Ertesi gun hapi da kullanarak tedbirli davranmisiniz bu ay biraz ara ara lekelenmeniz olabilir yada fazla gelebilir

    Cevapla
   • Songül Songül :

    27 Mart 2020

    Peki hapı 1 gün içmeyi unuttugum için ertesi gün 2 hap birden aldım hamilelik riskim olmaz degılmı yada bu durum bundan sonrası için ek bir korunma yöntemine gerek varmı.çok teşekür ediyorum yanıtınıza.

     Cevapla
 • Hazal :

  21 Mart 2020

  İlaç saatim akşam 21.30da anen yanlşlıkla gündüz öğlen içtim akşam tekrar içmeme gerek var mı? İyi günler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   24 Mart 2020

   Gerek yok tekrar almaniza

    Cevapla
 • Zeynep zeynep :

  18 Mart 2020

  16 mart gecesi birlikte olduk 17 mart günü hapı unutmuşum 18 martta yine aynı saatinde unuttuğumla birlikte içmeye devam ediyorum 16 marttaki birliktelikten hamile kalırmıyım

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   19 Mart 2020

   Adet dongunuz hangi haftasinda oldugu onemli ama kullanim sekliniz dogru

    Cevapla
 • Elmas Kılıçarslan :

  16 Mart 2020

  Ben adet ağrım için visanne adlı hap kullanıyorum kullanmayı unuttum bi hafta kadar ve bu unuttuğum günler acayip mide bulantım var sebebi bı yüzden olabilir mi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   Kullanirken bulanti yapabilir kullanmadiginiz donemde olmasi ilginc baska birsey sorumlu olabilir

    Cevapla
 • Eyşan tezcan :

  04 Mart 2020

  Hocam sayısı 21 olan bir hap kullanıyorum hapın bitmesine 7 gün kaldı sonra dinlenme olayı varmış kaç gün ara vericem hapa bu süreçte bir şey icmeme gerek varmı hap bittikten kaç gün sonra tekrar başlayacağım?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   04 Mart 2020

   Hapi bitirip 7 gun ara verip tekrar baslayiniz

    Cevapla
 • Sonay evran :

  29 Şubat 2020

  Ben hapi 3gun ustuste almayi unuttum hatirladigim anda hepsini ayni anda yuttum bir sikinti olurmu

   Cevapla
 • Nalan kara :

  25 Şubat 2020

  Merhaba,
  Kullandığım paketin 2. Haftasında 3 gün içmeyi unuttum, ne yapmalıyım eski kutudan mi devam etmeliyim ? yeni kutuya hemen başlamalı mıyım yoksa yeni kutuya bir sonraki perioddan sonra mi başlamalıyım
  Çok teşekkür ederim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Şubat 2020

   O kutuyu birakiniz ek koruma yontemleri kullaniniz. Bir sonraki periodunuzda baslayin

    Cevapla
 • melahat akay :

  14 Şubat 2020

  Mrb doktor bey
  doğum kontrol hapı kullanıyorum ,yazdığım günün(cuma)bir gün öncesi(perşembe)gündüz eşimle birlikte oldum akşam saatindede ilacımı kullandım.
  Bugun(cuma) iş icabı başka bi yere geldim ve iki gün burda kalacagım ve ilacımı almayı unutmuşum bulunduğum yerde ilaç alma imkanım yok.En erken pazar akşam alabilirim tekrar ilacı sizce hamilelikle ilgili endişe etmem gerekirmi?

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Şubat 2020

   Adet dongusunun donemine gore degismekle birlikte bu ay ek koruma yontemleri kullaniniz

    Cevapla
 • destan kabak :

  16 Ocak 2020

  Mrb ben ilk defa doğum kontrol hapi kullanıyorum hergün aynı saatlerde düzenli bi şekilde alıyorum fakat adetim bittikten bi kac gün sonra almaya başladım bi sakıncası var midir lütfen aydinlatirsaniz sevinirim.

   Cevapla
 • serap çolak :

  14 Aralık 2019

  38 yaşındayım adet düzenliliğim var yaklaşık 6 senedir doğum kontrol ilacı kullanıyorum daha ne zamana kadar kullanmam gerek bilgilendiririseniz sevinirim

   Cevapla
 • Gonca yurekli :

  05 Aralık 2019

  Hocam merhaba.ben 10 yıldır yasmin kullaniyorum bu ayda adet oldum ve 7 gun aradan sonra hapa başladım hapa basladigimin 3.gunu ilskiye girdim prezervatif yirtildi (ek yontem olarak kullaniyorum prezervatifi) hapa basladigimin 3.gunu iliski oldu ve yirtildi hamile olma riskim varmi acaba korkuyorum.lutfen cevap yazarsaniz seviinirim

   Cevapla
 • Kader Yıldız :

  01 Aralık 2019

  Merhabalar ben 1 aralık pazar 2019 günü öğlen günlük hapımı içtim dalgınlıkla aynı gün 1 tane daha içtim(pazartesi içmem gerekeni yani) salı günü son hapım var sonra 21 lik hapım bitiyordu fakat salı günü içmedim haftaya çarşambada yeni kutuya geçmem gerek nasıl bir yol ilerlemem gerek
  Not: benim hap 21lik kutu çarşamba başlıyor 21 günün sonu salı bitiyor en geç cumartesi pazar adet görüyorum

   Cevapla
 • Medine Kaynak :

  01 Aralık 2019

  Merabalar Hocam Ekim’de adet oldum sonra Kasım 2 de İlişkiye Girdim Bir defa İçime Boşaldı ama ertesi gün İlaçi almayı unuttum cumartesi günü ilişkiye girdim fakat 💊ertesi gün Hapı Pazartesi Sabah 10 11 Gibi aldım ama ekimden buyana Hiç Adet olmadım Acaba hamile miyim 🙁😶Hocam Ltf cvbınızı bekliyorum

   Cevapla
 • Merve Tmrlnk :

  23 Kasım 2019

  Doğum kontrol hapını son gün içmeyi unuttum ve ertesi günü her zaman aldığım saate aldım bir sonraki gün eşimle ilişkiye girdik ve sabahına hasta oldum şuanda adetim bir gün geçikti acaba hamile olma ihtimalim var mıdır

   Cevapla
 • LEYLA ŞİMŞİK :

  14 Kasım 2019

  MERHABA ADET OLDUM 7 GÜN ARADAN SONRA HAPA BAŞLAMAM GEREKİYORDU UNUTTUM 3 GÜN İÇMEDİM 4. GÜN İÇTİM BU AY HAMİLE KALMA OLASILIĞIM VARMI

   Cevapla
 • Derya Kaleli :

  04 Kasım 2019

  Demet gündüz hanım aynı sıkıntı içindeyim.Ne yaptınız.Nasıl bir yol izlediniz bana da yazar mısınız lütfen

   Cevapla
 • Uyanık :

  28 Ekim 2019

  Iyi günler eşim doğum kontrol hapına başlayalı bir hafta oldu ve bir gün atmasını unutmuştu ama ertesi gün akşam tekrar kullandı ve bu unuttuğu akşamın gecesi aramızda ilişki oldu bu eşimi etkilermi ?

   Cevapla
 • Demet gündüz :

  25 Ekim 2019

  Biraz karıştırdım ama tekrar söyleyeyim adet oldum bittim 7 gün sonra ilaca basladım ilk 4 gün içtim ilk 4 günden sonra ki 3 gün içmeyi unuttum ve eşimle lişkiye girdim ve bu gün unutmuş oldum ilacların 4 günü içmediğim için hafif Kanamam oluyor ilacı devam ettireyim mi yoksa bırakayım mı kanama neden oldu gebe kalmış olabilir miyim

   Cevapla
 • Demet gündüz :

  25 Ekim 2019

  Selamlar adet oldum bittim 7 gün aradan sonra doğum kontrol hapı ma başladım fakat 4 gün üst üste içmeyi unuttum ilk 4 gün içtim ilk dört günden sonra 4 de içemedim hapı ve 4 gün hapının günü bu gün Kanamam oluyor suan ne yapmalıyım tabi o geçen 3 günlük arada esinle ilişkiye girdim 3 gün ilaç almadım bu gün 4 gün ilacının günü ama Kanamam oluyor hafif hafif bilgi verir seniz sevinirim ilacına devam edeyim mi yoksa ilaç almayı bırakayım mı

   Cevapla
 • Selda bayer :

  17 Eylül 2019

  Yazz 24+4 tablet kullanıyorum 24.gün hapı almayı unuttum. Tam 24saat sonra unuttuğum 24.gün hapını ve etkisiz beyaz hapı birlikte aldım ve normal düzeninde devam ediyorum bir sorun yaşarmıyım.

   Cevapla
 • Eda :

  12 Haziran 2019

  Günaydın dr bey ben ramazan dolayısıyla tam bir hafta jlac almayı unuttum ertesi hafta jse ikili aldım ilaçlarımı ama şimdi adetimde gecikme var adet söktürücü bir ilaç önerirmisiniz

   Cevapla
 • Aslı :

  09 Haziran 2019

  Merhaba, ilacı yaklaşık 18 aydır aralıksız kullanıyorum. Bu 19. Ayım ve perşembe son ilacımı içmişim cuma günü almayı unutmuşum ctesi günü ilacım yanımda değildi ve zaten gece 11 de alıyordum ctesinin ilacını Pazar sabah aldım. Pazar aksam da pazar gününü alırken farkettim ki aslında cuma ve ctesi unutmuşum. Ek bir yöntem kullanmadan ilişkiye girdim. Herhangi bir problem arz eder mi? Atlanmış tableti de pazar günü aldığımla beraber aldım ve normal döngüye geldim. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Ayrıca ilacın bu denli uzun sürelerde kullanılması zararlı mıdır?

   Cevapla
 • Meryem DUMAN :

  06 Haziran 2019

  Merhabalar. Normal de doğum kontrol hapımı 12 buçuk 1gibi alıyorum. İlişki sonrası yine o saatler de aldım. Sıkıntı olur mu sizce ? Kafamda deli sorular ? Ertesi gün hapı almama gerek var mı diye düşündüm ama ? Sizce birşey olur mu ?

   Cevapla
 • Kübra Ceylan :

  30 Mayıs 2019

  Merhaba yasmin dogum kontrol hapı kullanıyorum dün içmeyi unutmuşum ve eşimle birlikte olduk aklıma geldi ve hemen içtim hamile kalirmiyim

   Cevapla
 • Arzu yildiz :

  10 Mayıs 2019

  Merhaba yasmin kullaniyorum bugun persembe ama carsambanin ilacini aldigimi farkettim. Saydigimda bugun 14. Ilaci yutmam gerekirken ben 15. Ilaci almisum. Sanirim.gecmis gunlerde ayni gunde iki ilac birden yutmusum farkinda degilim. Bu durumda donraki gunleri nasil kullanmaliyim? Ilac 21 de degil 20 gunde bitmis olacsk bu durumun olumsuz etkisi olur mu?

   Cevapla
 • özge şen :

  05 Mayıs 2019

  ben 17 yaşındayım adet düzenleyici olarak kullaniyodum 1 paketi bitirdim 2 nciye başliycaktim 4 gün alamadım ne yapmaliyim

   Cevapla
 • Ayfer... :

  23 Nisan 2019

  Merhaba 1 seneye yakındır dogum kontrol hapı yasmın kullanıyorum fakat bu ay yenı pakete baslamayı unuttum uzerınden bugunle beraber 4 gun gectı . Yenıden başlamak için beklemem gerekır mı ya da nasıl bır yol ızlemem gerekiyor. Herhangı bi ilişki durumu da olmadı

   Cevapla
 • Efe khrmntrk :

  23 Mart 2019

  Iyi günler eşim doğum kontrol hapını unutmuştu ama ertesi günün sabahı tekrar kullandı ve bu unuttuğu akşamın gecesi aramızda ilişki oldu bu eşimi etkilermi ?

   Cevapla
 • ayse koca :

  12 Kasım 2018

  Mrb ben yasmın doğum kontrol hapını kullanırken yanlısşılkla pazar yerıne pazartesının yuttum pazartesıde pazardan kalan hapı yuttum gunlerın yer değişmesi bir soun teşkil edermi ?

   Cevapla
 • çiğdem gürsoy :

  23 Nisan 2018

  yasmin ilacı kullanıyorum şuan çalışıyorum almayı unutmuşum anca akşam saat 6.30 alıcam ama normalde saat 1 de içmem gerekiyodu \r\n bişey olurmu

   Cevapla
 • çiğdem aydın :

  23 Nisan 2018

  yasmin ilacı kullanıyorum şuan çalışıyorum almayı unutmuşum anca akşam saat 6.30 alıcam ama normalde saat 1 de içmem gerekiyodu \r\n bişey olurmu

   Cevapla
 • şükran yılmaz :

  24 Aralık 2017

  yasmin hapını ilk defa kullanıyorum. adetimin 1. günü başladım. 4. gün hapımı almayı unuttum . hatırlar hatırlamaz (14 saat sonra) ilacı içtim. 2 gün evvelki cinsel ilişkiden dolayı hamile kalır mıyım? ilacımı düzenli kullanmaya devam ettiğimde korunma aynen devam eder mi?

   Cevapla
 • Haticekoken :

  21 Ağustos 2017

  Öncelikle günaydın ben dün akşam hapı içmeyi unuttum eşimle yarın beraber olsam hamile kalirmiyim .birde ben hapı saati belli olmuyor bisikinti olurmu hapa başlayalı 6 gün oldu ben unuttuğum ve düzenli saatte almadığım için korkuyorum ve hapın eşimle beraber oldum içime boşaldı bende ertesi gun hapı unuttum yutmayi korkuyorum hamile kalırım diye beni aydinlatirsaniz mutlu olurum

   Cevapla
 • Gamze kucuk :

  02 Mayıs 2017

  6 AYDIR DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIYORUM BU AYDA DÜZENLİ OLARAK KULLANDIM VE ADET OLDUM 1 HAFTA ARADAN SONRA KULLANMAM GEREKİYORDU VE BEN ALMAYI UNUTTUM VE EŞİMLE 2 KEZ İLİSKİYE GİRDİM HAMİLE KALMIŞ OLABILIRMIYIM 1 hafta içmeyi unuttum

   Cevapla
Benzer Yazılar