Embriyo Transferi Sonrası Cinsel Yaşam Devam Eder mi?

 

 

İnfertilite tedavisi sırasında, vücudunuza neyin iyi geldiği ve neyin güvenli olmadığı konusunda endişe etmek doğaldır. Tabii ki, bu sürece çok şey katıyorsunuz ve bunu bozacak hiçbir şey yapmadığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Birçok insan tedavi görürken cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekip gerekmediğini merak eder. Genel olarak cevap hayırdır, yani kaçınmak zorunda değilsiniz.

Bununla birlikte, tedavinin durumuna veya tedaviye verdiğiniz tepkiye bağlı olarak doktorunuz tarafından kaçınmanızın önerilebileceği kısa süreler vardır. Erkeğin sperm sayısını koruması gerekiyorsa (genel olarak düşük bir sperm sayısına sahip olması durumunda), cinsel aktiviteyi minimumda tutmanız önerilir.

Diğer durumlarda, vücudunuzu dinlediğinizden ve kendinizi rahat hissettiğinizden emin olun. Herkesin vücudu tedaviye farklı tepki gösterir ve hatta cinsel ilişkide bulunmak istemeyebilirsiniz. Yine de, bazı terapistler bunu önermektedir, çünkü cinsel birliktelik çiftler için iyi olabilir ve infertilite bazen romantizme zarar verebilir.

Aşağıda farklı tedavi türlerini, cinsel yaşamla ilgili önerileri ve seks yapmanın ya da yapmamanın gerekliliğini araştıracağız.

Farklı Tedavi Türleri

İzlenen Clomid Döngüsü

Yumurtlamayı indüklemeyi amaçlayan clomid (klomid) denen ilacın kullanıldığı bir tedavi vardır. Yumurtlama meydana geldiğinde çifte, doğru zamanlanmış bir döllenme oluşması için doktor tarafından evde cinsel ilişkiye girme talimatı verilir. Clomid veriliyorsa, fertilite tedavisini gerçekleştirmek için ne zaman seks yapmanız gerektiğini takip etmeniz gerekir. 

Rahim içi Döllenme (IUI)

IUI tedavisi sırasında, ilişkinin önerilmediği bazı zamanlar vardır. En kötü zaman “tetik atışı” denilen dönemden sonraki gündür. Tetik atışı yumurtanın son olgunluğa erişmesini ve fallop tüplerine gitmesini sağlayan şeydir. Ertesi gün cinsel ilişkiden kaçınmanın önerilmesi, erkeğin sperm sayısının yeniden toplanabilmesi ve tetikleme atışından 36 saat sonra gerçekleşmesi planlanan IUI için iyi bir sperm örnek üretebilmesi içindir. 

Kadın hastanın ilaç aldığı IUI döngüleri sırasında çok fazla folikül ürettiği durumlar oluşabilir, bu da yumurtlama sırasında çok fazla yumurta üretebileceği endişesini yaratır. Böylece çoğul gebelik riski yükselir. Doktorlar uyarıcı ilaçları keser ve tedavinin geri kalan kısmında hastaların cinsel ilişkiden kaçınmasını ister.

Tüp Bebek Tedavisi (IVF)

 

Çift, bir prezervatif veya başka bir kontraseptif (korunma yöntemi) kullandığı sürece, tüp bebek sırasında seks genellikle sorunsuzdur. Ama çoklu hamilelik olasılığını önlemek için seksten kaçınmak gerekebilir. Ayrıca hiper stimülasyon (aşırı uyarı) ortaya çıkabilir ve hastanın çok fazla folikül oluşturmasına neden olabilir. Böyle bir durumda, başka komplikasyonlardan kaçınmak için seks önerilmemektedir

.

Embriyo transferi sonrası cinsel yaşam

Doktorlar, bir çiftin tüp bebek tedavisi başta olmak üzere, yumurtlama döngüsü sırasında embriyo transferini takiben seks yapmamalarını istemektedir. Bu, gerekli “pelvik dinlenme”ye izin verir, böylece embriyonun implante olmak için yeterli zamanı vardır. Bir ya da iki hafta sonra, hastalar normal cinsel yaşamlarına devam edebilirler, ancak bu, doktorun tavsiyesine göre değişebilir. 

Samimiyet ve stres üzerindeki etkileri

Çalışmalar, infertilite tedavisi sırasında ilişkilerin stres ve güvensizlik açısından yüksek risk altında olduğunu göstermiştir. Tedavi olan çiftler ve özellikle kadınlar, sekse daha az ilgi duyduklarını bildirdiler, bu nedenle ilişkilerin sonuç olarak zarar görmeye eğilimli olması hiç de şaşırtıcı değildir. Bu durum çiftler arasında bazen strese neden olur. Ama bu cümle, ilişkiyi kurtarabilmek için illa ki kadınların seks yapması gerektiği anlamına gelmez. 

Tedavilerin vajinal duyarlılığa, rahatsızlığa neden olduğu ya da sadece bir kadının kendini daha iyi hissetmediği bilinmektedir. Her halükarda, iletişimi bu konuda açık tutmak önemlidir, böylece hisler incinmez ve ilişki tehlikeye girmez. Doktorunuz bu konuda harika bir fikir verebilir ve bu konu hakkında konuşmak her ikinize de bunun normal olduğuna dair güven duymanıza yardımcı olacaktır.

İletişim konusunda daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir tavsiye için doğum uzmanınıza danışın. Bu konulardan bazıları, okunduğu kadar kolay atlatılamayabilir ve bazen rehberliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu süre boyunca ilişkinizi sağlıklı tutmanın önemini unutmayın. Üstesinden birlikte gelmek için neler yapabileceğinizi ve ilişkiyi nasıl besleyip güçlü tutabileceğinizi kendiniz de bulabilirsiniz. 

Bir hafta bekleyin

Kadından alınan yumurtaların kullanıldığı tüp bebek tedavisi sırasında, bir hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak gerekli olacaktır. Nedeni açıktır: Bu tür tedavide, yumurtalıkların uyarılması önemlidir ve boyutları artar. Sonuç olarak, cinsel ilişki sırasında penetrasyon olduğunda kadın için acı verici olacak şekilde, yumurtalık hareket bile edebilir. Bu tür rahatsızlıklardan kaçınmak için, en az bir hafta boyunca vajinal seks yapmaktan kaçınmanız önerilir. 

Ancak diğer tedavilerde; örneğin, dondurulmuş embriyo transferi veya suni döllenme yoluyla tüp bebekte; ilaç tipi farklıdır ve cinsel ilişki sırasında ağrı riski yoktur. Böylece, bu durumlarda, partnerinizle seks yapmak için birkaç gün beklemeniz gerekli olmayacaktır. Bazen hastalar, yumurtalık uyarımı ile tedaviye başladıkları andan itibaren cinsel ilişkiye girip giremeyecekleri konusunda şüphe duyar. Semen örneği vermeden 2-3 gün önce cinsel ilişkiden kaçınmanın gerekli olduğu bir gerçektir.  

Yardımlı üreme tedavisi sonrası seksin, geniş çapta araştırılmamış olduğu doğru olsa da, cinsel ilişkiye girmenin veya hatta bundan kaçınmanın bile tedavi sonucunu değiştirmediğini gösteren raporlar da bulunmaktadır. Bu bağlamda, embriyo transferinden önce ve sonra; cinsel ilişkiden kaçınılması doktor tarafından istenmiyorsa, cinsel ilişki kurmak doğrudur. Doğal bir hamilelikte olduğu gibi hareket edebilirsiniz. Belirli bir tıbbi faktör olmadıkça, cinsel ilişki sıkıntı yaratmaz.