Embriyo Yapıştırıcı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Embriyo transferi, bir tüp bebek tedavisinin en önemli aşamalarından biridir. Bir tüp bebek tedavisinde; en yüksek kalitedeki embriyolar seçildikten sonra rahme transfer edilir. Başarılı bir implantasyonun gerçekleşmesi, embriyo ve rahim duvarı arasındaki iletişim ile gerçekleşir. Embriyonun yerleştirilmesi, implantasyonun gerçekleşmesinden hemen önceki çok önemli adımlardır. 

Tüp bebek tedavisi ile ilgili yapılan son çalışmalar, bir embriyo yapıştırıcısının; embriyonun rahme tutunma şansını arttırabileceğini gösteriyor. Özellikle de, daha önce başarısız bir tüp bebek tedavisi döngüsü geçirmiş ve 35 yaşın üzerindeki kadınlar için etkili olabileceği belirtiliyor. 

Özellikle son 10 yıllık süreçte ön plana çıkan embriyo yapıştırıcının etkinliği ve başarı şansını arttırdığı, yapılan son bilimsel çalışmalarla da kanıtlandı. “Embryo glue” olarak da bilinen embriyo yapıştırıcı; bir tüp bebek tedavisi döngüsünün en önemli aşamalarından birinde, embriyo transferi aşamasında, embriyonun rahme tutunma şansını arttırarak, tedavide başarı şansını da arttırıyor. 

Embriyo Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Rahim içinde bulunan “hyaluronan” adlı proteini içeren embriyo yapıştırıcı, seçilen kaliteli embriyoların yerleştirilmesinden hemen önce, embriyonun bir süre bekletilmesi şeklinde kullanılır. Daha sonra embriyo, bu sıvı ile birlikte rahme transfer edilir. 

Gebelik Şansında Yüzde 25 Artış

Bir embriyo transferi öncesinde embriyo yapıştırıcısının kullanılması; embriyonun rahme tutunması ve gebeliğin gerçekleşmesi şansını ortalama %25 oranında arttırıyor. Yardımcı üreme teknolojileri ve çiftlerin yaşadığı kısırlık sorunları düşünüldüğünde, tek bir tüp bebek tedavisi döngüsü için bu gerçekten önemli bir oran. 

Son 10 yıllık süreçte kullanılmaya başlanan ve hakkında yapılan detaylı çalışmalar ile bu alandaki etkinliği kanıtlanan embriyo yapıştırıcısı; tedavi sürecinin en kritik noktasında başarılı bir uygulama şansını arttırarak, tüp bebek tedavisi gören daha fazla çiftin canlı doğum oranları ile karşılaşması ile sağlıyor. 

Kimler İçin Uygundur?

 • Daha önce birkaç kez başarısız tüp bebek tedavisi döngüsü 
 • 39 yaş ve üzerinde olmak 
 • Sperm ve yumurta kalitesinin düşüklüğü 

Embriyo yapıştırıcısı, özellikle yukarıdaki kriterlerde başarı şansını arttırmak için etkili bir seçenektir. Başarı şansında anlamlı bir artış sağlayan bu uygulama ile ilgili yapılan çalışmalar, ortalama %25 oranında bir artış sağlayabileceğini göstermektedir. Bu, özellikle de 35 yaşın üzerindeki kadınlar için oldukça önemli bir oran. 

Embriyo yapıştırıcı ile ilgili yapılan çalışmalar, ayrıca düşük ya da gebelik ile ilgili komplikasyon risklerinde artışa neden olmadığını da göstermektedir. 

40 yaş üzeri kadınlarda daha yüksek başarı şansı 

Modern çağda, hem kadınlar hem de erkekler, kariyer gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak evliliği ve çocuk sahibi olma şansını erteliyor. Bu da, özellikle kadının yaşının başarılı bir gebelik elde edilmesinde önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünde; kısırlık problemleri ve tüp bebek tedavisini tercih eden çiftlerin sayısında önemli bir artışa neden oluyor. 

2000’li yılların başında tüp bebek tedavisi, çiftlere ortalama %30 oranında bir başarı şansı sağlıyordu. Bugün ise bu oran %50’nin üzerinde. Başarı oranlarının, artık tek ya da iki embriyo transferi yapılmasına rağmen büyük ölçüde artış göstermesi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere umut vaat ediyor. Tabi ki, bu alanda bilimsel gelişmelerin katkısı da oldukça önemli. 

Tedavide kullanılan yeni ilaçların etkinliği ve tedavi sürecindeki hataların minimuma inmesi de tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttıran faktörler. Genetik taramanın yapılması ile artık, 40 yaş üzeri kadınlarda da başarılı bir tüp bebek tedavisi döngüsü ve canlı doğum oranları da artış gösterdi. 

Bununla birlikte, günümüzde tedavide kullanılan ilaçların dozları da çok daha düşük. Bu da, potansiyel yan etkilerin görülme riskini en aza indiriyor. 

Başarısız Döngülerden Sonra Embriyo Yapıştırıcı

Daha önce gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi döngülerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından doktorunuz, embriyo yapıştırıcısı kullanımını önerebilir. Embriyo rahme transfer edilmeden önce bu sıvı içerisinde ortalama 30 dakika kadar bekletilir ve ardından transfer edilir. Bu uygulama, özellikle 39 yaş üzerindeki kadınlarda yüz güldürücü sonuçlar vaat ediyor. 

40 Yaş Üstü Gebelik Riskli Mi?

Embriyo transferi öncesinde embriyo yapıştırıcısı kullanımı, özellikle 39 yaş ve üzeri kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı şansını arttıran uygulamalardan biri. Yapılan araştırmalara göre, düşük riski ya da gebelik komplikasyonları riskinde de bir artışa neden olmuyor. 

Ancak, 40 yaş üzerinde doğal yolla ya da tüp bebek tedavisi ile bir bebek sahibi olmak, düşük ve gebelikle ilgili komplikasyonların riskinde bir artışa neden oluyor. 

Günümüzde pek çok kadın, pek çok nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteliyor. 1970’li yıllarda 35 yaşın üzerinde hamile kalan kadınların oranı %1 civarındayken, bugün her 7 kadından 1’i 35 yaşın üzerinde çocuk sahibi olmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, kadınlarda yaşın yükselmesi ile birlikte; genetik kusurların riski de artış gösteriyor. 40 yaş üzeri gebeliklerde artan risklerden bazıları:

Otizm ile ilgili olarak, annenin ilerleyen yaşı bir risk faktörü olarak gösterilmese de; babanın yaşının 40 yaşın üzerinde olması, bebeğin otizmli olarak dünyaya gelme riskini arttırdığı biliniyor. Tüm bunlarla birlikte, 40 yaş civarındaki pek çok kadının sağlıklı bebekler dünyaya getirdikleri de unutulmamalıdır. 

Sonuç olarak, hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur. Eşinizle birlikte, bir çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz; endişelerinizle ilgili olarak doktorunuzdan bilgi alın. Böylece, hem sizin hem de eşinizin sağlık durumu ve tıbbi geçmişi gözden geçirilir ve başarılı bir gebelik elde etme şansınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Tabi bu süreçte, başarı şansınızı doğrudan etkileyebilecek faktörlere dikkat etmek ve embriyo yapıştırıcısı gibi embriyo transferinin başarılı bir şekilde gerçekleşme şansını arttıran uygulamaları tercih etmek, 40 yaş ve üzerinde hamilelik şansınızı arttırabilir. 

Embriyo Yapıştırıcı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Embriyo yapıştırıcı, son 10 yıldır tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmak için kullanılan uygulamalardan biri. Uzmanlar, başlangıçta embriyo yapıştırıcının etkinliği konusunda şüpheliydi. İmplantasyon şansını arttıran maliyeti düşük bir uygulama, kulağa pek mümkün gelmiyordu. Ancak son yıllarda, bu görüş değişmeye başladı. 

Günümüzde, embriyo yapıştırıcı çeşitli tüp bebek merkezleri tarafından tercih edilmektedir. Uygulamayla ilgili bilimsel araştırmaların ve kanıtların sayısı da her geçen gün artıyor. Uygulama, bazı tedavi döngülerinde diğerlerinden daha faydalı olabilir. Ancak, yine de elde edilen veriler ümit vericidir. 

Bir embriyo yapıştırıcı, gerçek bir yapıştırıcı değildir. Rahim içinde bulunan bir protein olan “hyaluronan” içeren bir formüldür. Yeterince karmaşık olan embriyonun rahme tutunması aşamasında, embriyonun tutunmasını kolaylaştırır. Yapışkan etkisi sayesinde, implatasyonun gerçekleşme şansı artar. Özellikle, tüp bebek tedavisiyle gebelik şansı düşen ve daha önce başarısız tüp bebek tedavisi döngüleri geçiren kadınlarda, başarı şansını yükseltmek için yardımcı bir uygulama olarak tercih edilebilir. 

3 Comments

 • Ahmet

  27 Mayıs 2020 - 22:27

  Çok bilgilendirici
  Teşekkür

 • Tugba

  21 Temmuz 2020 - 22:13

  Acibadem hastanesi embriyo glue işlemi yapıyor mu?

Comments are closed.