Erkeklerde Sperm Kalitesini Arrtıracak 10 Gıda

Doğru ve doğal gıdalarla sağlıklı beslenme, vücut sağlığı için olduğu kadar sağlıklı üreme için de büyük önem taşıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerlerinde sorun bulunan erkeklerin şansını arttırmak amacıyla bitkisel kaynaklara yöneldikleri bilinmektedir.

sperm-sayisi-arttirmak-icin-ne-yemeli

Erkek kısırlık bulgularında sperm sayısı kadar, sperm hareketliliği ve yapısal bozuklukları önemlidir. Sperm üzerindeki toksik etki ösperm hücreleri ve vücudun kendi hücrelerinden salınan ve sperme zarar veren oksidan maddelere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Pek çok bitki ve sebze içinde bu oksidan maddelerin etkisini ortadan kaldıran anti-oksidan maddeler, sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak kullanılan ajanlar ve sperm gelişiminde rol alan eser element ve vitaminler bulunmaktadır.

Eğer sağlıklı beslenmek yerine genellikle hızlı ve yağlı seçimler tüketiyor, içecek olarak da genelde kutu içecekler ve gazlı olanları tercih ediyorsanız, zaman içinde sperm kaliteniz ve sayınız da ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak spermler sizin vücudunuza giren ve vücutta sindirilip kana karışan besinlerle çok alakalı. Siz ne kadar doğru beslenirseniz, üretilenler de o kadar sağlıklı olacaktır. Özellikle tek kontrol edebileceğiniz konu da sperm üzerinde etkili olabilecek beslenme ise o zaman doğru yapmalısınız.

İşte tam da bu nedenlerle sperm sayılarınızı arttırmak ve onları hareketlendirmek istiyorsanız, listelediğimiz 10 gıdayı beslenmenize hemen eklemeye başlayın.

10- İstiridye

istiridye

İstiridye tam bir afrodizyak. Çinko ile yüklüdür, bu da sperm üretimini, sperm yoğunluğunu ve testosteron düzeyini artırmaya yardımcı olur. Çinko eksikliği iktidarsızlığa ve sertleşme bozukluğuna yol açar. İstiridyeler hem erkeklerde hem de kadınlarda libido düzenlenmesine yardımcı olduğu için eşinizle birlikte yemeyi düşünebilirsiniz. İstiridye protein, D vitamini, C vitamini, B12 vitamini, demir, bakır ve selenyum açısından da yüksektir.

9- Yumurta

yumurta

Sporcu beslenmesi yapıyorsan zaten yumurta tüketmeye başlamışsın demektir. Yumurta protein bakımından çok zengindir, aynı zamanda testiküler dokunun rejenerasyona uğramasına yardımcı olan E vitamini içerir. Beslenmenize yumurta eklemek, sperm sayısını ve doğurganlığı artırmaya yardımcı olacaktır. Yumurtalarınızı kaynatın. Onları bu şekilde tüketmek, amino asitler gibi besin maddelerin daha kolay emilmesine yardımcı olur.

8- Domates

domates

Domateslerin parlak kırmızı rengi, tabağınıza güzel bir renk katmaktan daha fazla işe yarar, ama dikkat domatesin doğal olanını bulmanız gerekli. Kırmızı renk, doğurganlığı artıran likopene aittir. Aslında çalışmalar, likopenin sperm sayısını yüzde 70’e kadar yükselteceğini gösteriyor. Sperm anormalliklerini de azaltabilir.

7- Bitter Çikolata

cikolata

Bitter çikolatanın ejakülat hacminizi artırmaya, sperm sayınızı ve hareketliliğinizi artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bitter çikolata kalp sağlığını korur ve kalp rahatsızlığı riskini düşürebilir. Kısaca aslında konu kakao. Kakaonun bakır dolu olduğunu ve çok miktarda çinko selenyum, elyaf ve potasyum bulunduğunu bilmeniz yeterli olacak.

6- Somon

somojn

İşte Omega-3 yağ asidi güzelliği. Bir Omega-3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA), sperm için son derece gerekli bir yapı taşıdır. Illinois Üniversitesi’nde 2012’de yapılan bir araştırmaya göre, olgunlaşmamış bir sperm hücresini ekstra uzun kuyrukla tam teşekküllü, sivri uçlu bir sperme çeviren kemer oluşturmak için Omega-3 yağ asidi gereklidir. Normal sperm hücreleri, akrozom adı verilen yay benzeri bir baş yapısına sahiptirler ve DHA içermeyen yapı, sperm hücresini işe yaramaz kılan yapı oluşturmazlar.

Somon ayrıca mükemmel bir protein kaynağıdır. Potasyum ve B vitamini açısından da mükemmel bir seçimdir.

5- Yaban Mersini ve türevleri

yabanmersini

Yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler motilite ve sperm sağlığı için kritik olan C vitamini ile doludur. C vitamini aynı zamanda, sperm üretmek için gerekli olan anahtar amino asitleri oluşturur. Sperm sayınızın baş koruyucularından biri olan meyveleri kesinlikle atlamayın.

4- Keçiboynuzu

keciboynuzuu

Erkek kısırlığında en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminleri ve önemli miktarda çinko içermektedir. Çinko önemli anti-oksidan maddelerden biridir.

3- Sarımsak

sarimsak

Sarımsak nerden çıktı demeyin. Eğer sperm kalitenizi arttırmayı hedefliyorsanız, sarımsak bu işte inanılmaz çalışkan bir sebze. Selenyum ve B6 vitamini ile dolu, sağlıklı sperm üretimine yardımcı olduğunu ve testislerinize kan akışını geliştirdiğini bilmek sanırız işe yarayacaktır. Sarımsak ayrıca nitrik oksit sentaz da içerir; bu da sağlıklı ereksiyonunuz için önemlidir.

2- Kabak Çekirdeği ve Fındık

findik

Kabak çekirdeği, infertiliteye sahip erkekler için en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu tip gıdalarda sperm üretimine yardımcı olan L-Arginin bulunur. Sadece protein, omega-3 yağ asitleri, çinko ve E vitamini içerir; bunlar sperm sayınızı ve sperm sağlığınızı pompalayan ajanlardır. Fındıkta bulunan protein aynı zamanda büyük bir enerji kaynağıdır ve bebek yapmaya çalışıyorsanız buna ihtiyacınız olacak.

1- Dana Eti

dana-eti

Kırmızı ette bulunan bir besin maddesi olan L-karnitin, sperm üretimi ve kalitesi açısından büyük önem taşıyor. Bir Avrupa Androloji Akademisi araştırmasında, diyetleri besleyici madde ile desteklenen insanlar, sperm konsantrasyonlarını ve hareketliliklerini önemli ölçüde artırmışlar. Dahası en büyük artış, zayıf temel sperm düzeylerine sahip olan erkeklerde görülmüştür. O zaman kırmızı et zamanı ama sakın küle dönecek kadar pişirmeyin!

Ve Tabii Su!

Önce sizin hayatınız için ve sonra yeni bir yaşam oluşturmak için su içmek çok önemlidir. İster kilo vermek, bağışıklık sisteminizi geliştirmek ister kurumuş ağzınızı nemlendirmek istiyorsanız su en doğru içecektir. Su içmeniz, ürettiğiniz sperm miktarını da artırır.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.