Globozoospermi Nedir?

Globozoospermi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde, bu isteğe kavuşmanın önündeki en büyük engellerden bir tanesi elbette kısırlık veya kısmı kısırlık, yani infertilite. Bu koşul, bazen anne adayının üreme sistemlerindeki anomalilerden kaynaklanabildiği gibi, bazen de erkeğin üreme sistemindeki sıkıntılardan dolayı ortaya çıkabiliyor.

Kadınlarda rahim ve yumurtlama bozukluklarından tutun da enfeksiyon ve hastalıklara kadar geniş bir kısırlık skalası bulunurken, erkeklerde bu durum sperm adedi, sperm hızı ve sperm yapısındaki farklılıklar gibi bazı nedenlerden kaynaklanabiliyor. Globozoospermi de erkeklerde karşılaşılan kısırlık sebepleri arasında yer alıyor ve total globozoospermi ile kısmi globozoospermi olmak üzere iki farklı tipi mevcut.

Globozoospermi Nedir?

Globozoospermi, erkeğin üreme hücreleri olan spermlerin baş kısmının büyük ve yuvarlak şekilli olmasıyla birlikte akrozomlardan da yoksun olmasıyla karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Tüm erkeklerin binde birinde görülmesi muhtemel bir rahatsızlık olan globozoospermi, maalesef erkek sperm hücrelerinin kadın yumurtasını döllemesine neredeyse tamamen engel oluyor ve bu nedenle döllenemeyen yumurta, çocuk yapılmasına da engel oluyor.

Akrozom adlı sperm bölümü, spermlerin öncelikle yumurtanın kabuğuna yapışmasını sağlıyor ve ardından da içine girmesine yardımcı oluyor. Hatta, içeri girişten sonra da döllenmenin başlaması ve embriyonun oluşması için akrozomların varlığına ihtiyaç duyuluyor.

Total globozoospermi rahatsızlığına sahip olan erkeklerde, spermin baş kısmındaki şekil farklılığının yanında akrozom bölümü hiç bulunmuyor. Dolayısıyla bu rahatsızlıkta doğal yollardan çocuk sahibi olmak çok yüksek ihtimalle imkansız hale geliyor. Hatta akrozomların yokluğu, tüp bebek tedavilerini bile zorlaştırıyor ve geçmiş senelerde mikroenjeksiyon tedavisi mevcut değilken yumurtaların döllenmesi laboratuvar ortamında bile imkansızdı.

Kısmi globozoospermi ise, erkek spermlerinin baş kısmında bulunan akrozomların olması gerekenden daha küçük olmasıyla birlikte tespit ediliyor. Her ne kadar belli bir miktar akrozom mevcut olsa da, bu genellikle başarılı bir döllenme için yetersiz kalıyor ve tıbbın desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Belirtileri Var mı?

Globozoospermi’nin maalesef erkekler tarafından doktor olmadan anlaşılabilecek herhangi bir belirtisi bulunmuyor. Zira bu hastaların hormonal düzenlerinde, sperm adetlerinde, sperm hareketliliklerinde ve fiziksel olarak geri kalan bölgelerinde bir farklılık bulunmuyor. Dolayısıyla çocuk yapamayan çiftler, tahliller için üreme sağlığı bölümlerini ziyaret ettiklerinde, yapılan sperm şekli incelemeleri ile bu rahatsızlıktan haberdar olabiliyorlar.

Yapılan araştırmalar, globozoosperminin neden kaynaklandığına ve hangi genlerle taşındığına dair bir sonuç da üretemiyorlar. Yani bu rahatsızlığa sahip olan erkeklerin, kendilerini yetersiz hissetmek için hiç bir sebepleri yok. Zira rahatsızlığın kişinin erkekliği ile bir ilgisi yok ve tamamen henüz bilinmeyen sebeplerden dolayı spermlerde oluşan bir anomaliden kaynaklanıyor.

Normal ve fertilitesi yüksek erkeklerde de zaman zaman akrozom yoksunluğuna sahip olan sperm hücreleriyle karşılaşmak mümkün ancak bu hücreler genellikle oldukça düşük oranda bulunuyorlar.

Tüp Bebek Tedavisi ve Globozoospermi

Globozoospermi maalesef tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarını da bir miktar düşürüyor. Zira mikroenjeksiyon yöntemiyle spermler yumurta hücrelerinin içerisine enjekte edilseler dahi akrozomların yoksunluğu sebebiyle döllenmeyi başlatmakta zorlanıyorlar. Bu yüzden, standart bir tüp bebek tedavisine göre yüzde elli daha az başarı şansının mevcut olması, maalesef umudunu tüp bebeğe bağlamış ailelerin zorda kalmasına neden olabiliyor.

Ancak kısmi globozoospermi vakalarında varolan az miktardaki akrozomun bu varlığı, yumurta aktivasyonu hususunda biraz daha yardımcı olarak döllenmeyi kolaylaştırıyor. Son senelerde ortaya çıkan yüksek kaliteli ve yüksek yakınlaştırmalı sperm inceleme teknolojileri sayesinde, yumurtalara en uygun olacak spermlerin tek tek görüntülenebilmeleri ve seçilebilmeleri, globozoospermi tedavilerinde en azından döllenmeyi daha kolay gerçekleştirebilecek hücrelerin seçilmesini de mümkün hale getirdi.

Globozoospermi sahibi olan erkeklerin, tedavi süreci hakkında doktorlarından gerekli bilgileri almaları ve riskleri öğrenmeleri elzem. Bu nedenle profesyonel kişilere başvurmaktan çekinmeyin.

8 Comments

  • mehmet tekir

    20 Mayıs 2017 - 11:10

    HOCAM MERHABA\r\nBana 100 de 100 globozo teşhisi konuldu tesa yöntemiyle doktor sağlam sperm bulduğunu söyledi tüp bebek yaptık ve 2 adet 5 gün embriyosu yetişti fakat tutmadı bana söylenen sağlam sperm bulunma playı sizce dorumu?birde tesa yöntemiyle dondurulan sağlam denilen spermlerimizi size getirsek gebelik şansımız nedir ? bu konuda yardımlarınıza muhtacız.\r\n\r\nsaygılarımla…

  • Fatih Eroglu

    12 Şubat 2018 - 15:44

    Slm hocam ! Öncelikle size bu yoldan bas vurdugum icin özür dilerim ama baska türlü nasil size ulasacagimi bilemedim. \r\nSorum: Hocam globozoospermi ile olusan embriyoda canli dogumlar görülürmü veya \r\nGebelik oluştuktan sonra hep mi düsük ile sonuclanir??\r\n\r\nHocam umarim sizden bir cevab ala bilriim.\r\nSaygilarimla

Comments are closed.