İnmemiş Testis Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Kriptorşizm olarak da bilinen inmemiş testiste, testis doğumdan önce penisin altında bulunan torbadaki doğru konumuna inmemiş durumdadır. Genelde sadece tek bir testis etkilenir ancak vakaların %10’unda her iki testis de inmemiş olabiliyor.

İnmemiş testis genel olarak yaygın değil ancak erken doğumla dünyaya gelen erkek bebeklerde yaygın olabiliyor.

Çoğu zaman inmemiş testis kendi kendine yaşamın ilk bir kaç ayı içerisinde doğru konuma gelir. Eğer oğlunuzda kendi kendine düzelmeyen inmemiş testis varsa, ameliyat ile testis torbaya indirilebilir.

İnmemiş Testis

Belirtileri

Testis torbasında olması gereken yerde testis görmemek veya hissetmemek inmemiş testisin temel işaretidir.

Testisler fetal gelişim sırasında karında oluşurlar. Normal gelişimin son bir kaç ayında, testisler kasık bölgesindeki tüp benzeri geçiş yolundan karın içerisinden aşama aşama inerler. İnmemiş testiste ise bu süreç durmuştur veya gecikmiştir.

Ne Zaman Doktora Göstermeli?

İnmemiş testis genelde doğumun ardından kısa bir muayene sırasında tespit edilir. Eğer oğlunuzda inmemiş testis varsa, ne kadar sık incelenmesi gerektiğini doktorunuza sorun. Eğer testis bebek 4 aylık olduğunda hala torbaya inmediyse, problem muhtemelen kendi kendine düzelmeyecektir.

İnmemiş testisi oğlunuz henüz bebekken tedavi etmek yaşamının sonraki aşamalarında komplikasyon riskini azaltabilir. Bunlar arasında kısırlık ve testis kanseri gibi vakalar var.

Daha büyük çocuklarda doğum sırasında normal şekilde inmiş testisler varken sonrasında testislerin eksik olması durumu yaşanabilir. Bu durum şunlara işaret edebilir:

 • Geri çekilen testis: Bu durumda testis torba ve kasık arasında gidip gelir ve fizik muayene sırasında elle torbaya doğru çekilebilir. Bu anormal değildir ve testis torbasının kas refleksinden kaynaklanır.
 • Yükselen testis: Testis kasığa geri döner ve elle kolayca torbaya inmez.

Eğer oğlunuzun genital organlarında bir değişim fark eder veya gelişimine dair endişeler taşırsanız, doktoruyla konuşun.

Sebepleri

İnmemiş testisin tam sebebi bilinmiyor. Genetik, anne sağlığı ve diğer çevresel faktörler testislerin gelişimini etkileyen hormonları bozabilir, fiziksel değişimlere sebep olabilir veya sinir aktivitelerini değiştirebilirler.

Risk Faktörleri

Yenidoğanda inmemiş testis riskini arttırabilecek faktörler şöyle:

 • Düşük doğum ağırlığı
 • Erken doğum
 • Ailede inmemiş testis veya başka genital gelişim problemleri olması
 • Fetüsün gelişimini kısıtlayan Down sendromu veya karın duvarı defekti gibi rahatsızlıklar
 • Hamilelikte annenin alkol kullanımı
 • Annenin sigara içmesi veya pasif içici durumunda olması
 • Ebeveynlerin bazı böcek ilaçlarına maruz kalmaları

Komplikasyonlar

Testislerin normal şekilde gelişmeleri ve işlev göstermeleri için, normal beden sıcaklığından birazcık daha serin olmaları gerekir. Testis torbası bu soğuk ortamı sağlar. Testisin olması gereken yerde olmamasının yarattığı komplikasyonlar arasında şunlar var:

 • Testis kanseri: Testis kanseri genelde testislerdeki olgunlaşmamış spermler üreten hücrelerde başlar. Bu hücrelerin kansere dönüşmesinin sebepleri bilinmiyor. İnmemiş testis sahibi olan erkeklerde testis kanseri riski daha fazla.

Risk kasıklar yerine karın bölgesinde inmemiş testislere sahip olanlarda ve her iki testisi etkilenenlerde daha fazla. İnmemiş testisi ameliyatla düzeltmek riski azaltabilir ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

 • Doğurganlık problemleri: Düşük sperm adetleri, kötü sperm kalitesi ve azalan doğurganlık inmemiş testise sahip erkeklerde daha sık ortaya çıkabilirler. Bunun sebebi testisin anormal gelişimi olabilir ve tedavi olunmazsa uzun vadede daha kötü hale gelebilir.

İnmemiş testisin anormal lokasyonuna bağlı diğer komplikasyonlar şöyle:

 • Testis torsiyonu: Testis torsiyonu, kan damarlarına, sinirlere ve meniyi testislerden penise taşıyan sperm kanalının kıvrılmasıdır. Bu ağrılı rahatsızlık testislere giden kanı kesebilir.

Eğer doğru şekilde tedavi edilmezse, bu durum testis kaybına yol açabilir. Testis torsiyonu inmemiş testislerde normal testislere göre 10 kat daha fazla görülüyor.

 • Travma: Eğer testis kasık bölgesindeyse, pübik kemiğe dayalı olmasından dolayı hasar görebilir.
 • Kasık fıtığı: Eğer karın ve inguinal kanal arasındaki açıklık çok fazlaysa, bağırsakların bir kısmı kasığa dayanabilirler.
inmemiş testis
inmemiş testis

Görsel Kaynak:https://www.invitra.com/en/male-sterility-because-of-testicular-failure/

Tanı Koyma

Eğer oğlunuzda inmemiş testis varsa, doktor tanı ve potansiyel tedavi için ameliyat önerebilir.

 • Laparoskopi: Kameraya sahip küçük bir tüp çocuğun karın bölgesindeki küçük bir kesikten içeri sokulur. Laparoskopi ile karın içindeki testisin yeri tespit edilir.

Doktor aynı işlem sırasında inmemiş testisi indirebilir ancak bazı vakalarda ek ameliyat da gerekebilir. Alternatif olarak laparoskopide testis olmadığı veya küçük bir işlevsiz testis dokusunun olduğu görülebilir ve bu doku alınır.

 • Açık ameliyat: Karın ve kasık bölgesi büyük bir kesik ile açılır ve bölge incelenir. Bazen gerekli olabilir.

Doğumun ardından doktor testis torbasında testis tespit edemezse, testislerin inmemiş olmaktan ziyade hiç olup olmadıklarını görmek isteyebilir. Testis yokluğuna sebep olabilen bazı tıbbi rahatsızlıklar teşhis ve tedavi edilmezlerse daha ciddi sorunlara yol açabilirler.

Ultrason ve MRI gibi görüntüleme teknikleri genelde inmemiş testis tanısı konulmasında önerilmiyorlar.

Tedavi

Tedavinin hedefi inmemiş testisi olması gereken yere indirmek. 1 yaştan önce tedavi olması inmemiş testisin kısırlık ve testis kanseri gibi komplikasyonlara sebep olma riskini azaltır. Ne kadar erken olursa o kadar iyi ve önerilen ameliyat tarihi genelde çocuk 18 aylık olmadan oluyor.

Ameliyat

İnmemiş testis genelde ameliyat ile düzeltilir. Cerrah dikkatle testisi torbaya doğru yönlendirir ve onu yerine diker. Bu işlem hem laparoskopi hem de açık ameliyat ile uygulanabilir.

Oğlunuzun ne zaman ameliyat olacağı sağlığı ve prosedürün zorluğu gibi pek çok faktöre bağlı. Cerrah muhtemelen 6-12 aylık zaman aralığında operasyon önerecektir. Erken ameliyat daha sonraki komplikasyonların riskini azaltıyor.

Bazı vakalarda testis kötü gelişmiş, anormal veya ölü dokudan oluşabilir. Cerrah bu testis dokularını alacaktır.

Eğer oğlunuzda aynı zamanda inmemiş testis ile bağlantılı kasık fıtığı varsa, fıtık da ameliyat sırasında tamir edilir.

Ameliyatın ardından cerrah testisi görüntüleyerek gelişim gösterdiğini, doğru işlev gösterdiğini ve yerinde olduğunu tespit edecektir. Gözlem sırasında şunlar olabilir:

 • Fizik muayene
 • Testis torbasının ultrason incelenmesi
 • Hormon düzeylerinin testleri

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisinde insan koryonik gonadotropin enjeksiyonu bulunur. Bu hormon oğlunuzun testislerinin torbaya inmesini sağlayabilir. Hormon tedavisi genelde pek önerilmiyor çünkü ameliyattan daha az etkili.

Diğer Tedaviler

Eğer oğlunuzun bir veya iki testisi yoksa – çünkü bir veya ikisi de oluşmadıysa veya ameliyatta alınmak zorunda kaldıysa – geç çocukluk veya ergenlik döneminde testis torbasına yerleştirilebilen testis protezini düşünebilirsiniz. Bu protezler testis torbasına normal bir görünüm verirler.

Oğlunuzda en az bir tane sağlıklı testis yoksa, doktor onu bir hormon uzmanına yönlendirecektir ve böylece ergenlik ve fiziksel olgunluğu başlatmak için gerekli olacak gelecek hormon tedavilerini konuşabilirsiniz.

Sonuçlar

Tekli inmemiş testisi düzeltme operasyonunda uygulanan orkiopeksi, neredeyse %100 başarı oranına sahip. Ameliyattan sonra erkekler için tekli testisin düzeltilmesi halinde doğurganlık oranları neredeyse normal ancak iki inmemiş testisi olan erkeklerde %65 düşüyor. Ameliyat testis kanseri riskini azaltabilir ancak tamamen ortadan kaldırmaz.

Yaşam Tarzı ve Ev Reçeteleri

Düzeltici ameliyattan sonra bile testislerin durumunu kontrol etmek normal gelişim gösterdiklerini görmek için gerekli. Oğlunuzun bedenindeki gelişimlerin farkında olarak ona yardımcı olabilirsiniz. Alt değişimleri ve banyo sırasında testislerin pozisyonunu düzenli olarak kontrol edin.

Oğlunuz ergenliğe girmek üzereyken ve onunla beklemesi gereken fiziksel değişimlerden konuşurken, testislerini kendisinin nasıl kontrol edeceğini açıklayın. Testislerin kontrolü muhtemel tümörlerin erken tespiti için önemli bir yetenek olabilir.

Başa Çıkma ve Destek

Eğer oğlunuzda bir veya iki testis yoksa, görünümü hakkında hassas olabilir. Arkadaşlarından farklı görünmeye dair kaygıları olabilir, özellikle de soyunma odasında soyunması gerekiyorsa. Aşağıdaki stratejiler başa çıkmasına yardımcı olabilirler:

 • Oğlunuza testis torbası ve testis hakkında konuşurken kullanması gereken doğru kelimeleri öğretin.
 • Normalde torbada iki testis olduğunu açıklayın. Eğer bir veya iki tanesi eksikse bunun anlamını anlatın ve hala sağlıklı bir erkek olduğunu söyleyin.
 • Hasta olmadığını ve hastalık riskinin olmadığını belirtin.
 • Testis protezinin iyi bir seçenek olabileceğinden bahsedin.
 • Rahatsızlığa dair bir soru sorulursa veya sataşılırsa nasıl tepki vereceğini konuşun.
 • Ona gevşek boxer ve mayolar alın, böylece kıyafet değişirken veya spor yaparken daha az dikkat çekici olur.
 • Utanma ve kaygı işaretlerine dikkat edin. Örneğin normalde keyif aldığı bir spora katılmak istemeyebilir.

Doktor Buluşmasına Hazırlanmak

İnmemiş testis genelde doğumda tespit edilir. Aile doktorunuz veya çocuk doktorunuz düzenli muayeneler sırasında rahatsızlığı gözlemeye devam edecektir.

Randevuya hazırlık için doktora soracağınız soruları bir kenara yazın. Bu sorular arasında şunlar olabilirler:

 • Ne kadar sık randevu almalıyız?
 • İnmemiş testise dair değişimleri görmek için evde nasıl güvenli testis torbası muayenesi yapabilirim?
 • Ne zaman bir uzmana görünmeli?
 • Oğlumun hangi testlere ihtiyacı var?
 • Hangi tedavi seçeneklerini öneriyorsunuz?

Randevunuzda aklınıza gelen ek soruları da sormayı unutmayın.

Doktordan Ne Beklemeli?

Doktor oğlunuzun kasık bölgesini inceleyecektir. Eğer testis torbada değilse, cildine hafifçe baskı yaparak yerini tespit etmeye çalışabilir. Doktor bir kayganlaştırıcı veya ılık su kullanabilir.

Doktor testisin inguinal kanal içerisinde bir yerde olduğunu hissederse, onu nazikçe torbaya doğru ittirmeye çalışabilir. Eğer sadece kısmen hareket ederse, hareket ağrı ve rahatsızlığa sebep olur gibiyse veya tekrar orijinal yerine geri dönüyorsa, inmemiş testis olabilir. Eğer testis torbaya doğru kolayca hareket ediyorsa ve orada bir süre kalıyorsa, muhtemelen geri çekilen testistir.

Eğer oğlunuzun testisi inmediyse veya 6 aylık oluncaya kadar tespit edilemezse, doktor çocuk üreme organları uzmanına sizi yönlendirecektir.