Paylaş:

menopoz-kanamalari

 • Menopoz sonrası ortaya çıkan kanama durumu nedir?

Menopoz kadınların yumurtlama fonksiyonlarının tamamen bittiği ve adet kanamalarının kesildiği fizyolojik bir süreçtir. Bu nedenle menopoz döneminden sonra herhangi bir vajinal kanamanı gerçekleşmesi mümkün değildir. Ancak bazı hastalıkların habercisi olarak menopoz döneminden sonra kanama durumu yaşanabilir. Kadınların son adet gördüğü tarihten itibaren geçen bir yılın ardından meydana gelen kanamalar menopoz sonrası kanama olarak adlandırılmaktadır. Menopoz döneminden sonra kişide kanama söz konusu ise doktorun muayenesi ve birtakım araştırmalar sonucunda teşhis edilmesi gerekir. Bu kanamalar küçük çaplı geçici sorunlar ile yaşanırken, ciddi sağlık sorunlarının göstergesi de olabilir.Bu nedenle menopoz döneminden sonra yaşanan kanamaların detaylı bir şekilde incelenmesi adına bazı test ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bu araştırma kapsamında hormon seviyelerini incelemek için kan testleri, rahim ve rahime ait herhangi bir patolojik bulgunun olup olmadığını saptamak için pelvik muayene ve PAP testleri yapılmaktadır. Eğer yapılan bu testler sonucunda anormal bir durum teşhis edilmiş ve kanamalar devam ediyor ise, ek olarak soruna yönelik daha fazla tetkik gerekebilmektedir.Menopoz sonrası ortaya çıkan kanamalar oldukça yaygın bir durumdur. Özellikle lekelenme tarzında hafif kanamalar, menopoz tedavilerinde uygulanan östrojen kaynaklı meydana gelebilmektedir. Lekelenme tarzındaki kanamalar diğer dönemlerde olduğu gibi hormonal dengesizliğin bir ürünüdür. Hormonal dengesizlik sonucu yaşanan kanamalara ek olarak, göğüslerde hassasiyet ortaya çıkmaktadır. Östrojen hormonu seviyesinin düşük olması, östrojen hormonun çekilmesi gibi ya da progesteron etkili düzensiz kanama meydana gelebilir. Progesteron atılımı olarak genellikle endometrium tabakasının atrofisi söz konusu olmaktadır.

 • Menopoz döneminden sonra ortaya çıkan kanama nedenleri nelerdir?

Vajina bölgesinde enfeksiyon oluşumu ya da vajina duvarlarını menopoz dönemi ile beraber daha hassas yapıya sahip olması nedeni ile cinsel ilişkiden ya da vajinal temizlikten sonra hafif kanamalar görülebilir. Ayrıca menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetlerin hafifletilmesi amacı ile uygulanan östrojen tedavileri menopoz sonrası kanamaya neden olabilmektedir. Bu durumlar normal olarak ciddi sorun teşkil etmeyen bulgulardır. Ancak bazı ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olan bu kanama nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Rahim (endometrial) kanseri
 • Serviks (rahim ağzı) kanseri
 • Yumurtalık (over) kanseri
 • Rahim sarkması
 • Misoprostol
 • Hormon replasman tedavisi
 • Vulva skuamöz hücreli karsinom
 • Vajinal atrofi

menopozYukarıdaki hastalıkların en net belirtisi olarak, menopoz döneminden sonra ortaya çıkan kanamalar gündeme gelmektedir. Ayrıca menopoz sonrası kişideki ciddi kilo kayıpları kanama nedenleri arasında yer almaktadır. Kilo kaybı sonucunda vücudun yağ oranının azalmasına bağlı olarak menopoz sonrası kanamalar meydana gelebilir. Bunun dışında kişinin sürekli ve yoğun bir şekilde strese maruz kalması hormonal dengesizlikle beraber kanamalara yol açabilir. Bu nedenler doğrultusunda yaşanan kanamaların çözüm yolları daha basittir. Kişinin ideal kilosunu koruyarak, sağlıklı beslenmesi ve egzersiz yapması hormonal dengenin korunması açısından önem kazanmaktadır. 

 • Menopoz sonrası ortaya çıkan kanamaların tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi seçenekleri yapılan detaylı muayene ve tetkikler sonucunda elde edilen faktörlere göre belirlenmektedir. Eğer menopoz nedeni ile vajinal duvarlarında meydana gelen doku incelmesi teşhis edilmiş ise, östrojen ihtiva eden vajinal krem ya da suprozituvar tavsiye edilmektedir. Vajinal enfeksiyon sonucu kanama meydana geliyor ise, enfeksiyona yönelik antibiyotik tedavi uygulanmaktadır. Ancak kanama nedenleri arasında yer alan kanser teşhisi konulmuş ise kanserin evresi göz önünde bulundurularak cerrahi operasyon, radyoterapi ve kemoterapi gibi kombine tedavilerde yapılmaktadır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Nejla tari :

  28 Mayıs 2019

  195 gün sonra kanama oldu. Leke ile başladı duru kan olarak az az oluyor. Yaklasik bir yıl önce Menopoz sürecinin başladığı söylendi doktorum tarafindan.

   Cevapla
 • Aysun caba :

  30 Haziran 2019

  4 yıl önce menopoza girdim iki gündür kanama var 1yıl önce smar testi yapıldı temiz çıktı. Kanama olması normal midir.

   Cevapla
 • Yuksel somen :

  11 Kasım 2019

  Biryildir menpozdayim iki aydir duzenli adet oluyorum 1 yil once smir testim yapildi temiz cikti normalmidir.

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar