Mikro Çipli Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzün modern şehir hayatı kısırlık vakalarının her geçen gün yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Doğal yolla bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık % 15’inde bu sorun görülmekte, üremeye yardımcı tedavilere başvurulmaktadır. Kısırlık vakaları da değerlendirildiğinde bunların ortalama % 40’ı kadından, diğer % 40’ı erkekten kaynaklanmakta, geriye kalanlar ise hem kadın hem de erkeğin sorun yaşadığı ya da kısırlık nedenin belirlenemediği vakalardır.

Kadınlarda kısırlık sorunu genel olarak; üreme organlarıyla ilgili anomaliler, miyom, kist, polip gibi oluşumlar, yumurtlama bozuklukları, yumurta sayısı ve kalitesinin yetersiz olması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Erkeklerde ise; sperm üretimindeki sorunlar, testis kanallarındaki bozukluklar, sperm sayı ve hareketliliğindeki yetersizlik, hormonsa problemler kısırlığa yol açabilmektedir. Ancak sorun ister kadından, ister erkekten, isterse de her ikisinden kaynaklanıyor olsun günümüzde üremeye yardımcı tedavi yöntemleri çok gelişmiş, ileri teknoloji olanaklar kullanılarak gebelik elde edebilmek mümkün olmuştur.

Özellikle de tüp bebek tedavisi ve buna ek olarak kullanılan uygulanan destekleyici tedavilerle çok ciddi kısırlık unsurları bulunan çiftlerin de bebek sahibi olabilmesi söz konusudur. Bu bağlamda uygulanan yöntemlerden birisi olarak da “mikro çipli tüp bebek yöntemi” başarılı bir gebelik şansı artmaktadır.

Mikro çipli tüp bebek nedir?

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler için neredeyse her geçen gün yeni tedavi yolları bulunmaktadır. Mikro çipli tüp bebek tedavisi de çok umut vaat eden bir yöntemdir. Harvard’da bir Türk bilim adamı tarafından geliştirilen mikro çipli tüp bebek tedavisi ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Temel amacı baba adayının spermleri arasından DNA yapısı en iyi olan spermleri seçmek olan mikro çip yöntemi, gebelik oranlarında oldukça ciddi bir artışa imkan vermiştir.

Erkek kısırlığı, erkeğin sperm kalite ve sayısının yetersiz olduğu vakalarda mikro akışkan çip teknolojisi ile gebelik elde edebilmek mümkün oluyor.

En kaliteli spermi seçebilmek demek, aslında en kaliteli embriyoları oluşturabilmenin de yarısını başarmak demektir. Çünkü embriyo kalitesinde sperm ve yumurtanın kalitesi eşit düzeyde rol oynuyor. Mikro çip yöntemi sayesinde daha iyi embriyolar oluşturulabilmekte ve oldukça başarılı neticeler elde edilmektedir. Mikro çip yöntemi ile baba adayının verdiği meni içindeki en kaliteli sperm seçiliyor, anne adayından alınan yumurta ile bir araya getiriliyor ve elde edilen en kaliteli embriyo da anne adayının rahmine transfer edilerek gebelik şansı artırılıyor.

Mikro çipli tüp bebek nasıl yapılır?

Mikro çipli tüp bebek tedavisinde de ilk olarak anne adayına yumurta sayısını arttırmak için yumurtalıkları uyarıcı bir ilaç tedavisi verilir. Yumurtalıkları uyarmak için anne adayına bazı hormon ilaçları kullanır ve bu sayede yeterli sayıda yumurta elde edilmesi sağlanır. Yumurtaların toplanmaya hazır olduğu görüldüğünde, yumurta hücreleri laboratuvar koşullarında baba adayından elde edilen sperm hücreleri ile bir araya getirilerek döllendirilir. Bu sayede kadının gebe kalması beklenir. Klasik tüp bebek tedavisinde uygulanan bu aşamalar, mikro çipli tüp bebek tedavisinde de uygulanır.

Ancak tedavinin başarısı için en kaliteli embriyoyu oluşturmak esas olduğundan, spermler arasında da en kaliteli olanların seçimi önemli olduğundan mikro çip yöntemi uygulanmaktadır.

Mikroçip yöntemi meninin içindeki sağlıklı spermlerin diğerlerinden ayırt edilmesine olanak vermektedir. Şöyle ki, sperm çipleri mikro kanalcıklardan meydana gelir, mikro kanallar da iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Mikro çip yöntemi ile sağlıklı olmayan, DNA’sı az da olsa hasar görmüş her sperm bir bölüme ayrılır ve burada toplanır. Kaliteli ve hasarsız olan sağlıklı spermler de mikro kanallardan geçer ve diğer bölümde toplanır.

Bu şekilde ayrılan sağlıklı spermlerden oluşturulan embriyolarla daha yüksek gebelik sonuçları elde edilmiş olur. Kaliteli spermler ve yumurta hücresinin birleşmesi ve döllenmesi sayesinde 5. güne ulaşabilen blastosist embriyolar elde edilebilmektedir. Gebelik elde edebilme şansı da bu embriyolarla daha da yüksek olur.

İşte mikro çipli tüp bebek tedavisi ile elde edilen yüksek kaliteli embriyolar kullanılarak gebelik şansı artırılır.  Mikro çip yönteminde, geliştirilmiş sperm çipleri ile hormonların meydana getirdiği mikro kanalcıklar aracılığıyla vücudun kendi işleyişi taklit edilmiştir. Tıpkı bir süzgeç gibi işleyen yöntemde sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğerlerinden ayırt edilir. Mikro kanalcıklardaki sağlıklı spermler farklı, sağlıksız olanlar da farklı bir alanda toplandığından döllenme için doğru spermi seçmek kolay olur. Mikro çip yöntemi ile seçilmiş sağlıklı sperm kullanılarak yapılan mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurta hücresinin mümkün olan en iyi şekilde döllendirilmesi sayesinde anne ve baba olmak isteyen adayların bu hayallerine kavuşma şansı artar.

Mikro çip yöntemi sadece yüksek donanımlı kliniklerde bulunuyor!

Mikro çipli tüp bebek tedavisi yüksek teknolojik donanım ve bu konuda deneyimli personel gerektirmektedir. Bu sebeple de bu işlem henüz yeni yeni yaygınlık kazanmakta ve her tüp bebek merkezinde uygulanamamaktadır. Ancak tanınır, bilinir, teknolojik gelişmelerden ve yeniliklerden haberdar olan, geri kalmayan merkezlerde bu yöntem uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde mikro çip uygulaması neden ve kimlere yapılır?

Tüp bebek tedavisinde mikroçip uygulamasının en büyük avantajı; erkek kısırlığı söz konusu olduğunda sperm sayısının az olduğunun tespit edilmesi durumunda gebelik elde etme şansını arttırmasıdır. Sperm sayısının az, kalitesinin düşük olduğu vakalarda seçilen sperm, mikro enjeksiyon yöntemiyle yumurtanın içine enjekte edilmek koşuluyla döllenme sağlanmaktadır. Ancak bu işlemde kullanılmak üzere en kaliteli spermin seçilmiş olması çok önemlidir. Mikro çip yöntemi ile en kaliteli sperm seçilerek, en sağlıklı embriyo oluşturulabiliyor. Bu sayede sperm kalitesinin düşüklüğünden dolayı bebek sahibi olma şansı az olan erkekler de baba olabiliyor.

Uzmanlara göre mikro çipli tüp bebek tedavisi ile çok ciddi kısırlık vakalarında bile gebelik elde edilebilir ve elde edilen gebeliklerde de bebekler oldukça sağlıklı olur. Çünkü spermler seçilirken en kaliteli ve en sağlıklı olanları döllenme için tercih edilmektedir. Mikro çip yönteminin bu denli başarılı olmasındaki esas husus, spermler arasından DNA’sı en kaliteli olan spermlerin kullanılıyor olmasıdır. Bu sayede oluşturulan embriyoların da DNA yapısı oldukça kaliteli oluyor, embriyo rahme daha kolay tutunuyor ve gebelik de sağlıklı bir şekilde gelişiyor.

Mikro çipli tüp bebek tedavisi ile daha sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir!

Tüp bebek tedavisinde başarılı bir gebelik elde edebilmek ön koşulken, asıl amaç sağlıklı bir gebelik süreci, canlı doğum ve de sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmektir. Bu bağlamda en sağlıklı, en kaliteli sperm ve yumurtanın seçilerek döllenmesi ve en kaliteli embriyonun elde edilerek gebelik oluşturulması çok önemlidir. Mikro çip yöntemi ile de en kaliteli spermler seçilebildiği için, bu yöntemle elde edilen gebeliklerde doğan bebeğin sağlıklı olma ihtimali çok daha yüksektir. Erkek kısırlığından dolayı bebek sahibi olamayan ya da spermlerdeki DNA hasarından dolayı sağlıklı gebelik elde edemeyen çiftler için mikro çipli tüp bebek tedavisi çok önemli bir avantajdır.

84 Comments

 • Deniz Çapkın

  20 Ağustos 2016 - 19:37

  Azosperm olan hastalarda da bu mikrocip yöntemi uygulanıyor mu? Eger uygulanıyorsa başarı olunuyor mu? Bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ederim şimdiden.

 • Erkan CİHAN

  23 Ağustos 2016 - 05:34

  Evet azospermi olan hastalarda bu tedavinin bir etkisi varmı defalarca sperm testi yaptım ve sonuc hep aynı sifir olarak çıkıyor

 • Huriye demirtas

  5 Aralık 2016 - 01:06

  22senedir cocuk sahibi olamiyorum sorun esimden kaynakliymis yuzde uc oraninda sprm sayisi var dediler her turlu tedaviyi uyguladik bi sonuc alamadik bu yontemide denemek istiyoruz olumlu sonuc alabilirmiyiz

 • m

  17 Aralık 2016 - 19:11

  Merhaba ben defalarca tüp bebek yaptırdım olması eşimde 14 21 translokayn var down sendromu oluyor bebeklerimiz sperm sayısında az mikro enjeksiyon yöntemiyle yaptık her zaman ama olmadı ne yapmamız lazım mikro cip bize uygulanırmı teşekkürler

 • Leyla odunkıran

  14 Ocak 2017 - 00:26

  Merhaba ben Leyla odunkıran 2 kere tüpübebek aldı fakat düşük yaptım 1 bebeyime 4 haftliken düştü 2 kincisid 5 haftalıken düştü cip bebek tedavisini düşünüyorum bilgi verirseniz

 • S.e

  28 Ocak 2017 - 22:14

  Benim gecirdigim ameliyatla kanalimin biri alindi birini bagladilar microcip yontemi bana uygulanirmi

 • Muammer DEVECİ

  18 Şubat 2017 - 14:31

  İyi çalışmalar. Hocam biz çocuk sahibi olmak istiyoruz.\r\n 19,09,2016 tarihinde yaptıdığım Hormon Elisa testine göre \r\nFSH 21,86mIU/ml\r\nLH 9,8 mlU/ml\r\nPROLAKTİN 19,80 ng/ml\r\nTESTESTERON TOTAL 199,79 ng/ dl\r\n sonuçlar çıktı. Daha sonra 16,01,2017 tarihinde yaptırdığım testte ise sonuçlar.\r\n FSH 45,24 mU/ml\r\nLH 25,97 mU/ML\r\nPROLAKTİN 26,66 ng/ml\r\nTESTESTERON TOTAL 100,5 ng/dl\r\nKullanmış olduğum ilaç ovitelle ampul 12 adet haftada iki defa kullanıma devam ettim. Şu anda kullanmammaktayım. \r\n\r\nEşim Hülya Deveciye yapılan testlerin sonucunda.\r\nTESE operasyonunda sag ve sol tese dokuları disseke edilerek kollajenaz ile 60 dak. inkübe edildi. sonrasında süspansiyon santrifüj edilerek pelet mikroskopik olarak incelendi. motil veya immotil spermatozoa görülmedi.

 • Mehmet KESİM

  6 Mart 2017 - 12:01

  5 defa tup bebek tedavisi uygylandi ama hicbiri basarili olmadi.enbuyuk sikintimiz ana rahmine emriyolarin tutunmamasi.

 • Nuray K.

  4 Mayıs 2017 - 13:35

  Mikroçip ve PGT yöntemleri embriyo oluşturmada benzer yöntemler mi? Mikroçip tekrarlayan düşüklerde de uygalanıyor mu?

 • Büşra öztaş

  4 Mayıs 2017 - 13:47

  Hocam hiç spremi olmayanlara uygulanır mı

 • Burcu altun

  12 Mayıs 2017 - 22:36

  Arkadaşimda çikolata kisti var defalarca tüp bebek denedi ama tutmadı acaba bunu denese tutarmı veya tutma olasılığı nekadar

 • Ayşe Demir

  24 Mayıs 2017 - 22:39

  Hiç spermi olmayanada uygulanır mi 19 yıllık evliyiz bizim için de umut var mi😭😭😭😭😢😢😂😂

 • Seyhan

  2 Temmuz 2017 - 11:11

  Eşim kirk dort yasinda iki kere asilama yontemiyle iygulama oldu birinci denemede yirmi gunlikken kalp atmadi ve kirtaj oldu\r\nSol rahim tuplerinin biri kapaliydi acildi simdi size sorim şi 44 yasinda bir kadinin mikro ciple hamile kalma sansi artarmi yumurtalari saglikli\r\nBilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler

 • Murat colakoglu

  24 Temmuz 2017 - 21:00

  Hocam meraba azosperm olanlara da mikrocip yöntemi uygulaniyomu ?

 • Azra

  13 Eylül 2017 - 00:33

  Peki bu çip bebek yöntemi ne kadara mal oluyor bilginiz varmı

 • fatma amaç

  16 Eylül 2017 - 11:49

  merhaba hocam bize iki kere tüp bebek tedavisi uygulandı yumurtalar yeterli sayıda oluyo fakat yumurtalar bir gün sonra bozulduğu söylendi o yüzden transfer hiç yapılamadı bu yöntemin bizde ne kadar başarılı olabilir

 • Aysel dal

  19 Ekim 2017 - 02:21

  İyi geceler hocam 34 yaşındayım 13 yılık evliyim çocuğum yok onca tedavi gördüm sonuç negatif yaşta ilerliyor yumurta kalitem düşük olduğu için çocuk sahibi olamıyorum enson mini tüp bebek tedavisi gördüm transfer oldu tutmadı bu cip bebek tedavisi bana da uygulanabilir mi

 • kardelen adem

  20 Ocak 2018 - 09:23

  iyi günler hocam yapılan ilaçların içeriklerini merak ediyorum 4 yıllık evliyim 38 yaşındayım sol kanalımda sıvı birikmesi olduğu için yapılan aşılamalar aşılamalar tutmamış tüp bebekte tutmaz boşa yaptırmayın dediler bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 • Ergin gence

  2 Mart 2018 - 18:57

  azo sperm olanlarada uygulanıyormu mikrocip yardımcı olursanız sevinirim lütfen dönüş yapın bizlere

 • Salmanova lamiya

  17 Kasım 2018 - 01:11

  Merhaba hocam ben Azerbaycan vatandasiyim 8 senelik evliyim yeni evliyken bir kere 4 aylık bir gebelik yaşadım ama sonra. Kendiliğinden dusdu ama o an doktora gitmedim sonra iki sene bekledim ama olmadı sonrA yalancı gebelik yaşadım iki kere ondan sonra bana tuplerimin kapalı olduğunu söylediler sonra beni laporoskopi ameliyatı etdiler yine sonucun değişmediğini dediler ancak tüp bebek yapmak gerekiyor dediler karar verdik yapdirmaya iki gün önce feyzde eşim bu tedavi yöntemini görmüş konuştuk size ulaşmamız gerektiğini söylediler sorum şu bendede tutarmi bu yöntem sunuda söyleyim benim 30 eşimin 36 yaşı sperm değerlerinde uygun dediler benim yumurtalarından iyi dediler bizimde şansımız varmı anne baba olmaya lütfen cevaplayin

Comments are closed.