PRP Tüp Bebek Fiyatları

 

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en sık başvurdukları yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Günümüzde yumurta kalitesini ve rahim içi tabakanın kalınlığını arttırmak için tüp bebek tedavisiyle birlikte PRP de kullanılabilmektedir.

PRP, tüp bebek tedavisine dahil olmayıp çiftlerin ek olarak tercih edebilecekleri bir yöntem olduğu için PRP ile yapılan tedavilerin fiyatları, standart bir tüp bebek tedavisine göre daha yüksek olacaktır.

Bu yazıda PRP ve tüp bebek tedavilerine kısaca göz atabilir ve tedavilerin fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

PRP Nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma), trombositten zengin plazma olup içerisinde yüksek oranda trombosit bulunan konsantre halde bir kan ürünüdür.

Kanda bulunan plazmanın çoğu sudur ve içerisinde çözünmüş tuzlar ve proteinler bulunmaktadır. Kanın toplam hacminin yarısından fazlası plazmadır.

Trombositler ise vücutta pıhtılaşma sürecine yardımcı olan ve kandaki diğer maddeleri ve büyüme faktörlerini serbest bırakan hücre benzeri parçacıklardır.

PRP’de bulunan trombositler, vücudun bir yerinde yaralanma olduğunda iyileşme sürecine yardımcı olan büyüme faktörleri içermektedirler. Trombositlerin iyileştirmeyi hızlandırmaya yardımcı olduğu bilindiği için PRP, son yıllarda tıpta farklı alanlarda kullanılmaktadır.

PRP Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

PRP’nin tüp bebek tedavisinde nasıl kullanıldığına ve neden faydalı olabileceğine değinmek gerekirse PRP’nin, doğurganlık tedavilerinde genelde yumurta kalitesini arttırmak ve embriyo transferinin başarılı olmasına yardımcı olmak için rahim içi kalınlığı arttırmak amacıyla kullanıldığı söylenebilir. Özellikle birden fazla tüp bebek döngüsü başarısız olmuş olan çiftler, PRP ile tüp bebek tedavisinden fayda sağlayabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

PRP ile tüp bebek tedavisi fiyatlarından önce tüp bebek tedavisinde maliyetleri etkileyen genel faktörlere göz atarak ne kadar ücret ödeyeceğinize dair genel bir fikre sahip olabilirsiniz.

Öncelikle tüp bebek tedavisinin tek bir aşamadan oluşmadığının, sırayla gerçekleştirilmesi gereken çeşitli aşamalardan oluşan bir süreç olduğunun farkında olmak gerekir. Bu aşamalardan her biri farklı kliniklerde farklı şekillerde ücretlendirilebildiği için gittiğiniz kliniğe göre aldığınız fiyat değişecektir.

Tüp bebek tedavisinin aşamalarında ihtiyaç duyulan ve tedavinin ücretini etkileyen faktörlerden bazıları şu şekildedir:

Laboratuvar testleri

Tüp bebek tedavisinde kadınlarda kan testi yapılarak yumurtalık rezervinin kontrolü ve hormonların seviyesi gibi önemli konular belirlenmektedir. Erkeklerde ise meni analizi ek bir masraf kalemi olacaktır.

Ultrason

Tüp bebek tedavisinde ultrason, yumurtaların ne zaman toplanmaya hazır hale geleceğini görmek açısından önemlidir. Ayrıca rahmin şekli, yumurtalıkların hacmi, rahim içi tabakanın kalınlığını kontrol etmek gibi şeyler için de ultrason kullanılabilir.

Yumurtaların toplanması

Yumurtaların toplanması, tedavide kullanılan ilaçlardan sonra yumurtanın tetiklenmesi ve yumurtaların olgunlaşıp toplanmaya hazır hale yapılmaktadır. Yaklaşık 15-20 dakika süren bu süreç ince bir iğne yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

Embriyo transferi

Erkekten alınan sperm ve kadından alınan yumurtaların laboratuvar ortamında bir araya getirilmesiyle döllenme gerçekleştikten sonra uygun olan embriyolar rahme transfer edilmektedir. Döllenme ile birden fazla kaliteli embriyo elde edildiyse gelecekte kullanılmak üzere embriyolar dondurularak saklanabilir. Embriyo dondurma, tüp bebek tedavisine dahil olmadığı için bu prosedür için ayrıca ödeme yapmanız gerekecektir.

Yukarıda bahsedilen aşamalar ortalama olarak 15 ila 17 bin TL arası bir maliyete sahip olmakla birlikte bunlara ilaçlar dahil değildir. Ancak ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve hükümetin tüp bebek tedavisine yönelik politikaları sayesinde tüp bebek ilaçları, diğer pek çok ülkeye göre daha uygun fiyatlarda olmaktadır.

İlaç fiyatlarından genel olarak bahsetmek gerekirse tüp bebek tedavisinin başlarında kadının doğal adet döngüsüne müdahale edilmesi gerekir ve bu süreçte GONAL-f isimli bir ilaç kullanılır. Bu ilacın 2022 maliyeti ortalama olarak 1000 TL olsa da kullanılacak doza göre maliyette artış görülebilir.

Tedavi sırasında yumurta üretiminin teşvik edilmesi için FSH hormonu kullanılır ve bu da 2022 yılı için 4000-5000 TL gibi bir maliyet yaratacaktır. Yumurtalar olgunlaştıktan sonra ise çatlatma iğnesi olarak da bilinen hCG enjeksiyonu yapılması gerekir. Bu iğnenin maliyeti 2022 için 3000-4000 TL’yi bulabilmektedir.

PRP Tüp Bebek Fiyatları 2022

Tüp bebek tedavisinde PRP kullanımının toplam maliyete yapacağı katkı, PRP’nin ne zaman ve ne amaçla kullanıldığına yönelik olarak farklılık gösterecektir.

PRP tüp bebek tedavisinde yumurtaların kalitesinin ve miktarının arttırılması için doğrudan yumurtalıklara enjeksiyon yapılacaksa bunun tüp bebek tedavisine başlanmadan önce gerçekleştirilmesi gerekebilir. Ancak kişinin durumuna bağlı olarak tüp bebek tedavisi sırasında da PRP uygulanabilir.

PRP, rahim içi tabakanın ince olması ve embriyo transferine uygun olmaması nedeniyle yapılacaksa embriyo transferi öncesi doktorunuzun belirleyeceği bir zamanda yapılabilir. Bu sayede rahim içi tabakanın kalınlaşması desteklenerek embriyo transferine hazır hale gelmesi sağlanabilir.

PRP, tüp bebek tedavisine dahil olmayan bir prosedür olduğu için yukarıda bahsedilen tüp bebek maliyetlerinden ayrı olarak ele alınması gerekir. Özellikle yumurtalıklara uygulanan PRP’nin maliyeti, tüp bebek tedavisinin maliyetine yakın olabilmekte ve ödenecek miktarın önemli ölçüde artmasına neden olabilmektedir.

Özet Olarak

Günümüzde tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en sık başvurdukları yardımcı üreme tekniklerindendir. Çiftlerin durumunun değerlendirilmesi sonucu tedaviye yardımcı olarak PRP işleminin de kullanılabildiği tüp bebekte en çok merak edilen konulardan bir tanesi tedavi ücretleri olmaktadır.

PRP tüp bebek tedavisinde ücretler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebildiği için ücretler konusunda endişelenmek yerine güvenilir bir klinik bularak tedavi için danışmanız önemlidir. Bu sayede size en uygun tedaviyi ve bebek sahibi olmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.