Tüp Bebekte Embriyo Transferi Sonrası 2 Haftalık Süreç

Hem tüp bebek tedavisinin kendisi hem de ardından gelen iki haftalık süreç, stresli olabilmektedir. Bu süreçte vücudunuzda meydana gelen şeylerin aşırı derecede farkına varabilir ve her krampta ya da hissettiğiniz garip sancıda endişelenebilirsiniz. Ayrıca bu süreçle ilgili aklınızda pek çok soru olabilir.

Embriyo transferinden sonra görülen kramplar iyiye mi yoksa kötüye mi işarettir? Peki ya lekelenme? Tüp bebekte erken gebelik belirtileri hakkında bilinmesi gereken şeyler var mı? Bu gibi sıklıkla sorulan sorulara bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız.

Embriyo Transferi Sonrası Ağrı

Kramplar, tüp bebek yaptıran kişilerde hem endişeye hem de umuda neden olabilmektedir. Endişenin nedeni, ağrının yaklaşan adet dönemiyle ya da tüp bebek döngüsünün başarısız sonuçlanmasıyla ilgili olabilmesidir. Krampların umut duyulmasına neden olması ise yerleşme işareti olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Hafif kramplar ve pelvik rahatsızlık, tüp bebek tedavisinde sıklıkla görülmektedir. Tüp bebek tedavisi sırasında görülen krampların ne yaklaşan adet döneminden ne de olası bir gebelikten kaynaklandığını düşünmemek gerekir.

Tüp bebek tedavisinde yer alan ilaçlar ve prosedürler, üreme organlarınız üzerinde etkiye sahiptir. Yumurtalıkların etrafında toplanan sıvı, pelvik hassasiyete ve şişkinliğe neden olabilir ve bu hassasiyet, adet döneminiz gelene kadar genelde devam eder. Gebe kaldıysanız bu rahatsızlık birkaç hafta daha devam edebilir.

Yumurta toplanması ve sonrasındaki embriyo transferi de hemen sonraki günlerde hafif ağrılara neden olabilir. Bu süreçte hafif ila orta şiddetteki ağrıların normal olduğu düşünülür. Ancak ağrılarınız, reçetesiz olarak alınabilen ağrı kesicilerle geçmiyorsa doktorunuzu aramanız gerekir.

Kramplarınız şiddetliyse ve bu kramplara ağır kanama ya da mide bulantısı eşlik ediyorsa doktorunuzla bir an önce iletişime geçin. Bu belirtiler, yumurtalıkların aşırı uyarılması sendromundan ya da yumurtalık dönmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sağlık sorunları, acil tıbbi müdahale gerektirir.

Embriyo Transferi Sonrası Lekelenme ya da Hafif Kanama

Embriyo transferi sonrasında hafif bir lekelenme görülmesi kısmen yaygın bir durumdur. Mevcut araştırmalara göre tüp bebek döngülerinin yüzde 7 ila yüzde 42 arasındaki kısmında lekelenme görülmektedir. Yumurtalar toplandıktan ve embriyo transfer edildikten sonra ya da daha sonrasında luteal fazda lekelenme görülebilmektedir.

Anormal kanamalar olması doktorunuza haber vermeniz gerekiyor olsa da lekelenme tek başına iyi ya da kötü bir şeye işaret etmez. Lekelenme bazen iki haftalık bekleme sürecinin yarısında gerçekleşebilir. Bu lekelenme, yerleşme kanaması olarak isimlendirilir. Yerleşme kanamasının, rahim duvarına tutunan embriyodan kaynaklandığı söylenmektedir.

Lekelenmenin bir diğer nedeni ise vajinal olarak alınan progesteron takviyesi olabilir. Vajinal progesteronlar, rahim ağzının aşırı hassas hale gelmesine neden olabilir. Cinsel ilişki yaşadıysanız hafif bir lekelenme görürseniz endişelenmeniz gerekmez.

Ancak kanamanız ağırsa ya da ağrı veya şiddetli kramplar varsa bir an önce doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Cinsel İlişki

Genel bir uygulama olarak tüp bebek tedavisi döngüsünün bir kısmında ya da tümünde çiftlerden cinsel ilişkiye girmemeleri istenir. Çünkü bazı durumlarda cinsel ilişkinin, enfeksiyona neden olabileceği ya da embriyonun yerleşmesini engelleyebileceği düşünülür.

Ancak bazı doktorlar ise cinsel ilişkinin normal olduğunu düşünür ve hatta tüp bebek tedavisi sonrası cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye eder. Bu nedenle cinsel ilişki konusunda bir engel olup olmadığını doktorunuza danışmayı unutmayın.

2000 yılında yapılan bir araştırmada, cinsel ilişkinin tüp bebek tedavisi için zararlı olup olmadığı incelendi. Bu araştırmada, cinsel ilişkinin zararlı olmadığı ve embriyo transferi gerçekleştirildikten 6-8 hafta sonra cinsel ilişkiye giren çiftlerde, prosedürün başarılı olabilme olasılığının daha yüksek olabileceği görüldü. Araştırma, meninin embriyonun yerleşmesi ve gelişmesinde pozitif rol oynadığını gösterdi.

Embriyo Transferi Sonrası Dinlenme

Embriyo transferi sonrası yatak istirahatinin önerilmesi genel bir uygulamadır. Transfer sonrası önerilen dinlenme sadece 10 dakika olabileceği gibi iyileşme süresi beş güne kadar çıkabilir. Ancak bu dinlenme süresi hakkında yapılan araştırmalar bunun bir faydası olduğunu göstermemiştir.

Hatta yapılan pek çok araştırmada yatak istirahatinin negatif etkileri olduğu görülmüştür. Embriyo transferi sonrası hemen ayağa kalkan kadınlarda gebelik oranları daha yüksek ve düşük oranları daha az olmaktadır.

Doktorunuz, dinlenmenizi önerdiyse bunun gerçekten gerekli olup olmadığı hakkında konuşun. Doktorunuzun bunu tavsiye etmediği durumlarda ise yatak istirahatine gerek yok demektir. Araştırmalar, günlük aktivitelerinize devam etmeniz halinde başarı oranlarının daha yüksek olduğunu söylemektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Stres

Stres ile ilgili stres yapmanıza gerek yok. Yapılan iki kapsamlı araştırma, stres seviyelerinin tüp bebek tedavisinde negatif etkileri olmadığını göstermektedir.

Ancak araştırmacılar, tüp bebek tedavisinin strese neden olduğunu görmüşlerdir. Ayrıca tüp bebekte yaşanan başarısızlıklar da depresyon ve anksiyeteye neden olabilmektedir. Tedaviyle ilgili yaşadığınız stresle başa çıkmak için yardım almanız, sağlığınız açısından önemlidir.

Yalnız hissetmenize gerek yok. Doğurganlık tedavileriyle ilgili stresi azaltmak için pek çok şey yapabilirsiniz:

 • Destek gruplarına katılın
 • Daha anlayışlı olan arkadaşlarınız ve aile üyelerinize ulaşın
 • Arkadaşlarınıza ve ailenize sizi nasıl destekleyebileceklerini öğretin
 • Danışmanlık almayı düşünün
 • Yoga ya da akupunktur gibi zihin-beden terapileri deneyin

Gebelik Benzeri Belirtiler

Göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, yorgunluk ve hafif lekelenme gibi belirtiler, döngünün başarılı olduğunu gösteriyor olabilir mi? Gerçek şu ki tüm bu belirtiler, gebe olmasanız bile görülebilir.

Hatta gebelik belirtisi yaşamıyor olmanız halinde gebe de olabilirsiniz. Bu nedenle belirtilere bakarak gebe kalıp kalmadığınızı söylemek zordur. Gebelik belirtileri progesteron takviyelerinin, aldığınız doğurganlık ilaçlarının ve hatta stresin yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında mide bulantısı yaşamak ve yorgun hissetmek normaldir. Bu nedenle nasıl hissettiğiniz hakkında takıntı yapmamanız en iyisi olacaktır.

Tüp bebekte gebelik testi ne zaman yapılır?

Gebelik testi yapmak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ancak testi erken yapmamanızı gerektiren bazı nedenler bulunmaktadır:

 • Tüp bebek tedavisinde uygulanan hCG iğnesi, evde yapacağınız gebelik testinde hCG tespit edilmesine neden olabilir. Bu nedenle erken dönemde test yapmanız durumunda enjeksiyonla aldığınız hCG tespit edilebilir.
 • Üç günlük embriyo transferi gerçekleştiyse, transferin üstünden altı gün geçmeden (ya da beş günlük embriyo transfer edildikten sonra dört gün geçmediyse)  yapılacak gebelik testinde pozitif sonuç alınması şansı çok küçüktür.
 • Gebelik testinin negatif çıkması, gereksiz yere endişe duymanıza neden olabilir.

Son hCG iğnenizi olduktan sonra 10 gün geçmeden gebelik testi yapmayın. Sonrasında test yapabilir ya da kan testi için bekleyebilirsiniz.

Yüksek HCG Seviyeleri ve İkiz Bebekler

İkiz bebeklere gebe olmanız durumunda hCG seviyeleriniz normalden yüksek olabilir. Ancak gebelik testinin erken yapılması durumunda hCG seviyeleri yüksekse bunu ikiz bebekleriniz olacağı şekilde yorumlasanız da sadece bir tane sağlıklı bebeğe gebe olabilirsiniz.

Ayrıca erken dönemde yaptığınız test sonuçları negatif çıktıysa çoklu gebelik yaşamadığınızı düşünmemelisiniz. Çünkü normal hCG seviyeleri farklılık gösterebilmektedir. İkiz bebekleriniz olup olmayacağını öğrenmenizin tek yolu ultrasondur.

Sonuç Olarak

Embriyo transferi sonrası iki haftalık süreçte aklınızda sorular olması normaldir. Doktorunuz, aklınızdaki soruları danışabileceğiniz en önemli kişidir. Durumunuzu ve sağlık geçmişinizi en iyi doktorunuz bilebileceği için aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin.

2 Comments

 • Hicret

  2 Kasım 2020 - 14:20

  Bülent hocam merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın fakat TÜRKİYEDE EN İYİ DOKTOR ÜNVANINIZ VAR VE BİLGİNİZE GÜVENİYORUM SİZE SORUM
  Kalp durmasından 2 düşüğüm var. kadın faktör kromozom 1 ve 18 kopup birbirine yapışmış , ve 4/G 5/G HOMOZİGOT VAR, ayrıca şekerim 120 lere çıkabiliyor insülin kullanıyorum. erkek faktör tek gen delesyonu ve talasemi taşıyıcılığı mevcut.Pgt tüp bebek sistemi ile micro gen merkezinde Translokasyon taraması yapılan 1 adet sağlıklı embiriyom var . Bu embiriyonun tutma oranı yüksekmidir? Düşükmüdür hocam transfer öncesinde embiriyonun tutunmasını kolaylaştırmak için yapılması gereken işlem varmıdır? İnsülin kullanmak bebeğin tutunmasına engel olur mu?

 • Seda

  29 Eylül 2021 - 00:10

  Bülent hocam merhaba lütfen bana yardımcı olabilir misiniz 5. Gün embriyosu ile 7 gün önce transfer yapıldım çok mutlu 5 gün geçirdim ama son 2 gün aşırı stres ve huzursuzluk yaşadım ailesel problemlerden kaynaklı bebeğime bir zararı olmuş mudur tutunma durumunda zarar vermiş olabilir miyim lütfen bana yardımcı olabilir misiniz

Comments are closed.