Yerleşme Kanaması Şiddetli Olur mu?

Yerleşme kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim içi tabakaya tutunmasıyla meydana gelebilen hafif bir kanamadır. Bu kanama genelde döllenmeden sonra 6-12 gün içerisinde gerçekleşir.

Embriyonun rahme tutunması sırasında rahimdeki kan damarları zarar görerek yerleşme kanamasına neden olabilir.

Yerleşme kanaması, adet kanaması ile karıştırılabilmektedir. Bununla birlikte genelde yerleşme kanamasına eşlik eden başka belirtiler bulunmaktadır:

  • Özellikle belde olmak üzere sırt ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Baş ağrısı
  • Hafif karın ağrısı
  • Hafif mide bulantısı

Yerleşme Kanaması Ne Kadar Olur?

Yerleşme kanaması genelde oldukça hafiftir ve yalnızca birkaç gün sürer. Bu kanama normalde iç çamaşırda leke gibi görünür ve tampon ya da ped kullanmayı gerektirmez.

Bununla birlikte nadir de olsa yerleşme kanaması şiddetli olabilmektedir. Bu durum genelde kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyen kan hastalıklarına sahip kişilerde görülmektedir.

Ara Kanama Neden Olur?

Adet dönemi dışında görülen kanamalar, ara kanama olarak isimlendirilmekte ve bunlar, yerleşme kanaması dışındaki nedenlerden kaynaklanabilmektedir.

Şiddetli ve yoğun ara kanamaya neden olan sorunlardan bazıları şu şekildedir:

Kan hastalıkları: Hemofili ya da diğer kan hastalıkları, kontrolsüz ve yoğun kanamaya yol açabilmektedir.

Rahim ağzı enfeksiyonu: Bu durumda kanama klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara bağlı olarak görülebilmektedir.

Dış gebelik: Dış gebelikte döllenmiş yumurta, rahim dışında bir yere tutunur. Dış gebelik, acil tıbbi müdahale gerektiren bir komplikasyondur.

Doğum kontrolü: Spiral nedeniyle meydana gelen bir enfeksiyon ya da doğum kontrol haplarında bulunan hormonlar nedeniyle meydana gelen hormonal değişimler, adet dönemi dışında kanamaya neden olabilmektedir.

Rahim kanseri: Vajinal kanama nadir de olsa rahim kanserinden kaynaklanabilmekte ve yerleşme kanamasına benzer belirtiler gösterebilmektedir.

Rahim miyomları: Kansersiz oluşumlar olan rahim miyomları kanamaya neden olabilmektedir.

Rahim polipleri: Rahim polipleri, rahim hücrelerinin aşırı büyümesiyle meydana gelir ve hormonal değişikliklere bağlı olarak kanamaya yol açabilir.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Yerleşme sırasında her kadında ağrı görülmez. Ağrı görüldüğü zaman ise ağrının hafif ila orta şiddette olması mümkündür.

Yerleşme sırasında görülen ağrı genelde iğne batması, çekme hissi ve karıncalanma hissi olarak tarif edilmekte ve bu yönüyle adet sancısından ayrılmaktadır.

Yerleşme sırasında yoğun sancılar görülmesi beklenmez. Bu nedenle adet dönemleriniz arasında şiddetli bir ağrı yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin erken dönemlerinde yaşayacağınız tek belirti yerleşme kanaması olmayacaktır. Bu nedenle hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, diğer belirtilere dikkat etmelisiniz.

Yerleşme kanaması dışındaki erken hamilelik belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

Adet gecikmesi: Adet gecikmesi, erken hamileliğin en önemli belirtilerindendir. Adet döngüleriniz normalde düzenli olduğu halde adetiniz geciktiyse hamile olabilirsiniz.

Göğüslerde hassasiyet: Hormonlarınızdaki değişimlerle birlikte göğüslerinizde şişkinlik ya da hassasiyet fark edebilirsiniz.

Ruh halinde değişim: Normalden daha duygusal olduğunuzu düşünüyorsanız, bu durumdan değişen hormonlarınız sorumlu olabilir.

Yiyeceklerden tiksinme: Farklı tatlara ve kokulara karşı hassas hale gelebilirsiniz.

Şişkinlik: Şişkinlik, adet öncesi sık görülen bir belirti olsa da hamilelik belirtisi de olabilir.

Burun tıkanıklığı: Burnunuzdaki mukus zarı, hormonlarınız nedeniyle şişebilir ve burnunuzun akmasına ya da tıkanmasına yol açabilir.

Kabızlık: Hamilelikteki hormonal değişimler, sindirim sisteminizin etkilenmesine neden olabilir.

Yerleşme Nasıl Anlaşılır?

Embriyonun, rahim duvarına tutunabileceği kısa bir zaman aralığı bulunmaktadır. Bu aralık genelde hamile kaldıktan sonraki 6-10 günlük zaman dilimini kapsamaktadır.

Embriyo yerleşene kadar östrojen seviyeleriniz düşer ve rahim duvarınız, progesteron hormonu sayesinde yerleşmeye uygun hale gelir.

Embriyonun rahim duvarına tutunmasıyla vücut, plasentanın bir kısmını oluşturmaya başlar. İki hafta içerisinde vücutta yeteri kadar hCG üretildiği için hamilelik testi pozitif çıkacaktır.

Hamilelikte görülen diğer belirtiler, yerleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıkmaya başlayabilir.

Hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda ise östrojen seviyeleri tekrar yükselmeye başlar ve rahim içi tabaka dökülmek için hazırlanır. Adetin başlamasıyla birlikte adet döngüsü sıfırlanır ve yeniden başlar.

Ne Zaman Hamilelik Testi Yapmak Gerekir?

Hamileliğin ilk belirtileriyle karşılaşır karşılaşmaz test yapmak isteyebilirsiniz. Ancak en az 10-14 gün beklemeniz, testin doğru sonuç vermesi açısından önemlidir.

Hamilelik testi yapmak için vücuttaki hCG hormonunun kan ya da idrar testinde tespit edilecek kadar artmasını beklemek gerekir. HCG yeterince yükselmeden hamilelik testi yaparsanız, yalancı negatif sonuç alabilirsiniz.

Adet döngüsü içerisinde yumurtlama gerçekleştikten 12-15 gün sonra hamilelik testinden pozitif sonuç alınabilir. İdrarda hamilelik testi yapmak istiyorsanız, eczaneden alacağınız testleri kullanabilirsiniz. Testlerin kullanım talimatları birbirinden farklı olduğu için talimatları iyice okuduğunuzdan ve doğru bir şekilde yerine getirdiğinizden emin olun.

İdrarda hamilelik testinden aldığınız sonucu doğrulamak ya da daha hızlı sonuç almak istiyorsanız, kan testi ile ilgili olarak doktorunuzla konuşabilirsiniz. Kanda hamilelik testinde kandaki hCG hormonu, idrardakine göre daha erken tespit edilebilmektedir.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Normal olmayan herhangi bir vajinal kanama yaşamanız durumunda doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Özellikle şiddetli kanamalarda ya da pıhtı bulunan kanamalarda bunu yapmanız önemlidir.

Bununla birlikte adet dönemi dışındaki kanamalar, yerleşme nedeniyle de meydana geliyor olabilir. Hamilelerin yaklaşık yüzde 15 ila yüzde 25’inin ilk trimesterde kanama yaşadıkları düşünülmektedir.

Yine de yaşadığınız kanamanın neden kaynaklandığından emin olmanızın tek yolu, doktorunuzu ziyaret etmeniz olacaktır.

Sonuç Olarak

Yerleşme kanaması, hamileliğin erken belirtilerinden bir tanesidir. Bu kanama, herhangi bir kan hastalığı bulunmayan kişilerde şiddetli bir şekilde görülmemektedir.

Adet döngünüze uygun olmayan şiddetli vajinal kanama yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz en iyisi olacaktır. Bu sayede kanamanın nedeni hakkında bilgi sahibi olabilir ve gerekli tedaviyi görebilirsiniz.