Bir kadının hayatındaki en özel anlardan biri doğum anıdır. Bir süredir karnınızda taşıdığınız ve size ait olan bir canlıyı dünyaya getirebiliyor olmak, fazlasıyla ayrıcalıklı hissettirir. Tabi, o doğum anına gelene kadar sizi bekleyen dokuz aylık bir gebelik süreci vardır ve gebeliğin her haftası farklı bir deneyimdir. Gebelik süreci, her anne adayı için bireysel ve özel olsa da, gebeliğin haftalık ilerleyişi temelde bellidir. 

Bebeğin rahme düşmesi ile başlayan gebelik süreci, ortalama 40 hafta boyunca doğuma kadar devam etmektedir. Önceleri, kadın doğum uzmanları tarafından aylık olarak tarif edilen gebelik süreci, artık haftalık olarak hesaplanmaktadır ve bebeğin gelişimi de haftalık olarak takip edilmektedir. Bebeğin gelişiminin haftalık olarak takip edilmesi, bebeğin daha yakından ve daha doğru bir şekilde izlenmesine olanak sunarken, bir yandan da anne adaylarının gebeliğe adapte olmasını kolaylaştırıyor. 

Toplamda 9 aylık uzun ve kapsamlı bir süreci kapsayan gebelik; birinci, ikinci ve üçüncü trimester şeklinde 3 aylık gruplar halinde üç döneme ayrılmaktadır. Latincede 3 ay anlamına gelen “trimester” sözcüğü ile üç grupta sınıflandırılan gebeliğin bu üç dönemine bir göz atalım… 

  • Gebelikte Birinci Trimester: Bebeğin rahme düştükten sonraki gelişiminin başlaması ile gebeliğin ilk 13 haftalık sürecini kapsamaktadır. 
  • Gebelikte İkinci Trimester: Bebeğin gelişiminin devam ettiği 14.-26. hafta aralığını kapsamaktadır.
  • Gebelikte Üçüncü Trimester: Artık doğumun yaklaştığı ve bebeğin dünyaya geldiği 27.- 40. haftaları kapsamaktadır. 

Bu yazıda, gebeliğin ilk 3 aylık (1.trimester) dönemi içerisinde yer alan 1. Haftasını detaylı olarak inceleyeceğiz. Hadi başlayalım!

1. hafta gebelik

Gebeliğin 1.haftası, anne adayının son regl döngüsünün ilk gününe göre hesaplanmaktadır. Son regl gününü baz alan gebeliğin 1.haftası, anne adayının yumurtalık ve rahminin gebeliğe hazırlandığı son derece önemli bir dönemdir. Bu dönemde, en kaliteli yumurtalar büyümekte ve vücut gebeliğe hazırlanmaktadır. 

Yumurtlama ile birlikte her ay gelişen yumurtalardan kaliteli olanı, kaliteli sperm hücresi ile birleşir ve embriyo gelişir. Bu yeni yumurta hücresi, “zigot” olarak adlandırılmaktadır. Bu hafta içerisinde; rahimdeki atıklar temizlenmekte, sağlıklı yumurtalar oluşmakta ve sperm ile birleşmeye hazır hale gelmektedir. Henüz gebeliğin gerçekleşmediği 1. haftada, henüz bebek ortada yoktur, ancak gebeliğe hazırlık zamanıdır. 

Gebelik, genellikle adet gecikmesi ile anlaşılır. 1.haftayı kapsayan bu süreç, son regl döneminin ilk gününden sonraki 7.güne kadar olan süreci kapsamaktadır. 

Döllenen yumurtayı kabul etmek için rahmin yüzeyi, bir önceki regl döngüsünde kalınlaşmaya başlar. Bu ay içerisinde gebeliğin oluşması durumunda, o regl döngüsü gebeliğin başlangıç haftası olarak kabul edilmektedir. Anne adayının, gebeliğin 1.haftasında henüz gebeliğinden söz edilmez. Yine de, gebeliğin ilerleyişi ve bebeğin gelişiminin takip edilmesi adına, gebelik hesaplamaları yapılırken bu döneme de dikkat edilmektedir. 

Yumurtanın sperm ile döllendiği 1.haftada, yumurta hücreleri fallop tüplerinin içerisinde sperm hücreleri ile buluşmayı beklemektedir. Yumurta hücreleri, döllendikten sonra fallop tüplerinden bırakılmaktadır. 

Tıbbi Açıdan Gebelikte 1. Hafta

Gebeliğin gerçekleşmesi ile, hipofiz besine FSH hormonu salgılanması emri verilir. Salgılanan östrojen hormonu ile yumurta hücresinin serbest kalması sağlanır. Salgılanan bu hormon, rahmin gebeliğe hazırlanmasını da sağlamaktadır. 

Gebeliğin 1. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk sahibi olmayı planlayan bir kadın, folik asit ve diğer önemli vitamin ve mineraller yönünden dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır. Bu süreçte, alınan folik asit miktarı özellikle önemlidir. Bununla birlikte, gebeliğin planlanması ile sigara ve alkol tüketimi sınırlandırılmalı ve tamamen uzak durulmalıdır. Eğer kullanıyorsanız, ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeli ve doz ayarlaması yapmalısınız. 

Fiziksel olarak yaşanan değişimlerin dışında, gebeliğin 1.haftası ruhsal olarak da hamileliğe hazır olmanız gereken bir haftadır. Bu süreçte, alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı gözden geçirmeniz ve stresten uzak durmanız da önemlidir. Özellikle de, planlı bir gebelikten söz ediliyorsa, hamile kalmadan önce jinekolojik muayene yaptırmanız önemlidir. Bu süreçte, doktorunuzun size önerdiği şekilde alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Hijyen de önemli bir noktadır. Ayrıca; anne adayının bol bol dinlenmesi, hayatını sakinleştirmesi ve fazla yorucu aktivitelerden uzak durması önerilmektedir. Son olarak, fazla kilonuz varsa sağlıklı bir beslenme programına geçerek kilo vermeyi de ihmal etmeyin. 

Gebelik Öncesi Muayene

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi, doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve de en önemlisi, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için gebelik öncesi yapılacak muayene son derece önemlidir. Bu muayene, tüm olasılıkları göz önünde bulundurma şansınızı arttırır. Altta yatan herhangi bir sağlık sorununun belirlenmesi ve gerekli tedavilerin planlanması açısından da bu muayene atlanmamalıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, doktorunuzun önereceği gerekli besin takviyeleri ve önerileri ile bu uzun yolculuğa başlayabilirsiniz. 

Gebeliğin başlamasından önce yapılacak muayenede, doktorunuz yaşam alışkanlıklarınız konusunda sizinle detaylı bir görüşme yapacaktır. Dolayısıyla, bu ay içerisinde hamile kalmayı planlıyorsanız, gebelik öncesi muayene için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Gebeliğin başlangıcından önce yapılacak bu muayene, gebelik ve doğumla ilgili olası riskleriniz hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Böylece, tedavi edilebilecek olumsuz koşullar da ortadan kaldırılmış olur. 

Bu muayenede; altta yatan kronik hastalıklar incelenmeli ve değerlendirilmelidir. Tansiyonun yüksek olması, astım hastalığı, diyabet ve kadın hastalıkları mutlaka test edilmelidir. Anne adayının fazla kilolu ya da düşük kilolu olması, annenin yaşının 35 yaşın üzerinde olması, çiftlerin akraba olması, genetik hastalıklar varsa mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır. Kronik hastalıklar ve diğer faktörler, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar takip edilmesi gereken özel durumlardır. 

Doktora gebe kaldıktan sonra başvurursanız ancak yine de muayene olmak isterseniz, muayene gebelik öncesi muayene ile aynı şekilde ilerlemektedir. Doktorunuzun talep ettiği test ve tahliller gerçekleştirilerek risk faktörleri gözden geçirilir ve kontrol altına alınması adına gebelik süresince takip edilir. 

Gebeliğin başlangıcından itibaren, anne adayı mutlaka egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidir. Düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak ya da en azından her gün tempolu yürüyüşler yapmak, anne adayı ve fetüs açısından son derece önemlidir. Gebelikte, kendinize sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmeye çalıştığınız bu dönemde, alkol ya da sigara bağımlılığı gibi durumlar da mutlaka gözden geçirilmeli ve kesinlikle uzak durulmalıdır. Anne adayının, sigara içilen ortamlarda bulunması bile bebek açısından tehlikeli olabilir. 

4 YORUMLAR

  1. Hocam merhabalar ben test yaptırdım 8 Kasım’da hcg değerim 19.4 tü . 13 kasım da tekrar test istedi sağlık ocağındaki doktorum ve değerim 23.38 çıktı.. bu ne demek hocam smdi

  2. Hocam merhabalar ben test yaptırdım 8 Kasım’da hcg değerim 19.4 tü . 13 kasım da tekrar test istedi sağlık ocağındaki doktorum ve değerim 23.38 çıktı.. bu ne demek hocam smdi

  3. Hocam merhabalar ben test yaptırdım 8 Kasım’da hcg değerim 19.4 tü . 13 kasım da tekrar test istedi sağlık ocağındaki doktorum ve değerim 23.38 çıktı.. bu ne demek hocam smdi

  4. Hocam merhabalar ben test yaptırdım 8 Kasım’da hcg değerim 19.4 tü . 13 kasım da tekrar test istedi sağlık ocağındaki doktorum ve değerim 23.38 çıktı.. bu ne demek hocam smdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here