10 hafta gebelik

10. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Gebelikte 10. hafta bebek 2,5 cm. boyutlarına ulaşır.

Gelişiminin önemli bir kısmını tamamlayan bebeğin doku ve organları artık hızlı bir şekilde oluşacaktır. Bebeğin böbrek, bağırsak, beyin ve karaciğer gibi organları işlevlerini bu hafta itibariyle yerine getirmeye başladı. Bu hayati organların gelişimi doğum gerçekleşene kadar devam edecektir.

Gebelikte 10. hafta bebekte tırnaklar çıkar ve bebeğin cildi gebeliğin bu haftasında tüylerle kaplanır. Ayrıca hamileliğin bu evresinde bebek kalça ve eklemlerini hareket ettirebilir. Ellerini kalbi üzerinde kavuşturmuş durumda bulunan bebeğin omurgası şeffaf deri altında görülebilmektedir.

Gebelikte 10. hafta görülen değişiklikler

  • Gebeliğin 10. haftasında yaptığınız doktor ziyaretinde duyduğunuz bebeğin kalp atışlarını biraz hızlı olarak düşünebilirsiniz.
  • Gebelik öncesi ufak boyutta olan rahim; gebeliğin 10. haftasında büyümekte. Rahimin boyutunu tasvir etmek gerekirse; iri bir greyfurt boyutuna geldiğini söyleyebiliriz.
  • Günlük kıyafetler dar geliyor olabilir. İçinde rahat edilemeyebilir. Hamileler için özel üretilen kıyafetleri gebelikte 10. hafta giymenize lüzum yoktur. Ancak daha esnek ve derinin nefes alabileceği ayrıca terlemeyi önleyen pamuktan üretilen kıyafetler hamileliğin 10. haftasında giyilebilir.
  • Gebeliğin 10. haftasında gebelik öncesi yaptığınız ağırlığı ve yoğunluğu az olan çoğu spora devam edebilirsiniz. Bu tip sporları yapmak sadece anne adayları için değil bebek için de çok iyi gelecektir. Gebelikte 10. hafta uzmanlar tarafından özellikle yüzme ve tempolu yürüyüş tavsiye edilmektedir. Bu sporların faydaları oldukça fazladır.  Egzersiz ve spor faaliyetleri vücuttaki kas yoğunluğunu arttırmanın yanı sıra güç, zindelik ve dayanıklılıkta verir. Böylelikle gebelikte 10. hafta hissedilen sırt ve bel ağrıları önlenmiş olur. Ayrıca gebelik döneminde yapılan egzersiz ve spor faaliyetleri sayesinde doğum sonrası eski vücut formuna daha kolay kavuşulmuş olur.
  • Gebeliğin 10. haftasında bebek, embriyonik evreden çıkarak fetüs dönemine girer hamileliğin bu haftasından sonra plasentanın ve göbek kordonunun gelişmesinden kaynaklı olarak anne adayları beslenmeye daha çok önem vermelidir. Gebelik döneminde anne adayını rahatsız eden her besin bebeğe de iyi gelmeyecektir. Bu, unutulmamalıdır. Örnek vermek gerekirse; ağır cıva içeren balıklar, çiğ et içeren besinler, pastörize edilmemiş sütler tüketildiği takdirde bebeğin gelişimine zarar verebilir.

10. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Gebelikte 10.hafta önerileri

  1. Gebeliğin 10. haftasında görülen varisi önlemek için;
  • Uzun süre ayakta kalmamaya çalışılmalı
  • Aralıklarla ayaklar uzatılmalı ya da yukarıya doğru kaldırılmalı
  • Hızlı kilo almamaya özen gösterilmeli
  • 30 dk. Fazla sürmeyen yürüyüşler yapılmalı
  • Gerekli görülürse varis çorapları giyilmeli

Gebelikte 10. hafta hemoroid oluşumunu önlemek için;

  • Meyve sebze ve bol posalı gıdalarla beslenmeye özen gösterilmeli
  • Lifli ya da kepekli ekmekler tüketilmeli
  • Dışkılama ihtiyacınız beklemeden hemen giderilmeli
  • Dışkılama ihtiyacın ıkınılmamalı
  • Kahvaltı sonrası tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getirin

Hamileliğin 10. haftasında görülen mide yanmaları ve reflüyü önlemek için;

  • Günlük öğün sayısı arttırılmalı
  • Az, az ve sık, sık beslenilmeli
  • Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler beslenme listesinden çıkarılmalı
  • Kafeinli ve asitli içecekler tüketilmemeli
  • Çiğ et içeren besinlerden uzak durulmalı
  1. Bilgisayar ışınları canlı dokuya zarar vermez ancak içinizin rahat etmesi için monitörlere filtre takabilirsiniz.
  1. Sigara kullanılmamalı veya sigara içilen ortamlarda bulunulmamalı.
  1. İrileşen göğüsler için sentetik olmayan pamuklu iç çamaşırları önerilebilir.

Gebelikte yaşanabilecek enfeksiyonlar

  • İdrar yolu enfeksiyonu şüphesi varsa en kısa sürede Kadın Doğum doktoruna başvurmak da fayda var. Tedavi edilmediği takdirde böbrek enfeksiyonlarına bağlı ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu gebelik sürecinde bebeği etkilemeyecek antibiyotikler ile tedavi edilir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri kaybolsa dahi ilaç bitene kadar kullanılmaya özen gösterilmelidir.
  • Genital bölgede normalde az sayıda yaşayan bakterinin bir anda çoğalmasıyla meydana gelen bakteriyel vajinozis (BV), belirtilerine çoğu kadında rastlanmaz. Beyaz veya gri renkte kokulu vajinal akıntı şeklinde seyreden BV’de koku cinsel ilişki sonrası daha da belirginleşir. Bakteriyel vajinozis erken doğum ve amniyotik kesenin erken yırtılma riskini arttırır. BV belirtilerinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
  • Gebelikte en yaygın görülen vajinal enfeksiyonlar mantar enfeksiyonlarıdır. Gebelikte artan östrojen glikojenin daha fazla salgılanmasına ve buna bağlı mantar oluşumda artışa sebep olur. Mantar enfeksiyonlarının bebeğe zararı yoktur. Ancak bebek doğum sırasında kanaldan geçerken mantar enfeksiyonu kapabilme ihtimali vardır. Bu yüzden mantar enfeksiyonlarının tedavi edilmesi uygun olandır.

20 YORUMLAR

 1. Meraba öncelikle Gerçekten Tebrik Ediyorum… 10 Haftalık hamileyim . Beslenme olarak tavsiye ettiğiniz neler var acaba ? Yemeği seven biri olmadığım için şu aşamada faydalı olacak beslenme öneriniz nedir acaba ?

 2. Hayirli sabahlar doktorum nasilsiniz iyisinizdir insallahh sizden bir ricam olucak benim gorumcem var bebegi olmuyor 10 sene olicak bebegi olmuyor ben ingilterede kaliyorum gorumcem istanbulda yasiyor sizi hangi hastanede calisiyorsunuz soylermisiniz yaniniza geldin rabbim olur derse olur herseyin hayirlisi Allahtan lutfen bulet abi ne olur yardimci olll lutfenn

 3. Hocam 9 bucuk haftalik hamileyim 6. Haftadan beri iki gunde bir acik kahverengi akintim var progeston kullaniyorum. Hocam bu akintilar nezaman biter herhangi bir agrim sancim yok bebekte cok sukur iyi her hafta konttole gidiyorum

 4. Hocam 9 bucuk haftalik hamileyim 6. Haftadan beri iki gunde bir acik kahverengi akintim var progeston kullaniyorum. Hocam bu akintilar nezaman biter herhangi bir agrim sancim yok bebekte cok sukur iyi her hafta konttole gidiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here