16. hafta gebelik

Gebelik hızla ilerliyor ve anne hamilelikte ikinci üç aylık sürecin içinde yer alan gebelikte 16. haftada bebeğimizin boyutunu tarif etmek gerekirse avokado meyvesini boyutlarında diyebiliriz.

Annemizin karnı, hamileliğin 16. haftasında da büyüyor ve gebelik görüntüsüne kavuşmaya yavaş yavaş başlıyor. Gebeliğin en keyifli döneminin yaşandığı bir süreçte, bebeğimiz gelişimine devam ediyor. Gözleri hala kapalı olsa da artık gözlerini hareket ettirebiliyor.

Annede gebelikte 16. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Diş etlerinin hassaslaşmasıyla gebeliğin 16. haftası diş eti kanması görülmektedir. Diş eti kanamalarının önüne geçmek için diş fırçası düzenli olarak değiştirilebilir ve yumuşak kıllı diş fırçaları tercih edilebilir. Diş eti iltihapları, erken doğuma sebebiyet veren faktörlerden birisidir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına özen göstermekte ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmek de yarar var.

Annede gebelikte 16. hafta görülen unutkanlık ya da dalgınlık normaldir. Çünkü gebelik süresince annenin tüm düşünceleri bebeğine yoğunlaşmıştır. Anne bu süreçte hem bebeğinin sağlığını hem de doğum sonrası bebeği ile ilgili yapmak istediklerini fazlasıyla düşündüğü için unutkan ve dalgın olması yadırganmamalıdır.

Annenin karnı hamileliğin 16. haftasın biraz daha belirginleşmektedir. Gebelik formuna kavuşulan gebelikte 16. hafta özellikle karın bölgesine dar gelen kıyafetler giymemeye özen gösterilmelidir.

Vajinal akıntı söz konusu ise gebelikte 16. hafta bu akıntıda artış olabilir. Vajinal akıntı, şeffaf veya süt beyazı bir akıntı ise bu normaldir. Ancak akıntı, koku ve kaşıntı yapıyorsa enfeksiyon riski vardır. Olası enfeksiyon halinde doktora danışılmalıdır.

16. hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

  • Bebek gebelikte 16. hafta yaklaşık olarak 11-12 cm uzunluğundadır.
  • Bebek hamileliğin 16. haftası 90 gr ağırlığındadır.

16. Hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

Bebekte gebelikte 16. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

  • Bebeğin kemik ve kasları gebeliğin 16. haftasından sonra daha da güçlenecek ve hareketleri daha  net hissedilecektir.
  • Bebek hamileliğin 16. haftasında minik hareketlerine devam etmektedir. Daha önce hamile kalan bir anne, bebeğin minik hareketlerini hissedebilir ancak annenin ilk gebeliği ise bu hareketleri algılamak konusunda zorlanabilir.
  • Refleksleri gelişen bebek gebeliğin 16. haftasında göbek kordonunu tutmaktadır.
  • Bebek gebelikte 16. hafta itibariyle dudaklarını oynatabilir, ağzı açıp-kapama hareketlerini yapabilir ve bebekte yutkunma faaliyeti de görülebilmektedir.
  • Bebeğin etrafını çevreleyen amniyon sıvısı, gebeliğin 16. haftasında da bebeği korumaya devam etmektedir.
  • Bebeğin baş bölgesi, lanugo olarak adlandırılan ince tüylerle dolmaktadır.
  • Bebeğin göz kaslarının çalışmaya başladığı gebelikte 16. hafta, bebek gözlerini sağ ve sol yöne hareket ettirebilmektedir.
  • Bebek hamileliğin 16. haftası ışığa karşı gözlerini yumarak tepki vermektedir.
  • Bebeğin ayak tırnakları gebeliğin 16. haftasında uzamaktadır.
  • Bebeğin sinir sistemi gelişimi, içinde bulunulan gebeliğin 16. haftasında da devam etmektedir.

Anne ve bebek için gebelikte 16. hafta önerileri

Güneş ışınları, gebelik döneminde ciltte oluşan sivilce ve lekelerin rengini daha da koyulaştırır. Bu sebeple cildi güneş ışınlarından koruyan kremler kullanılabilir.

Hızlı kilo alımına bağlı olarak gebeliğin 16. haftasında; kalça, basen, göbek, baldır ve meme bölgesinde gebelik çatlakları oluşabilir. Kişisel tercihe bağlı değil doktorun önerdiği nemlendirici kremler ya da çatlak kremleri kullanılabilir.

Yan pozisyonda yatmak, hem bebek hem anne açısından uygun olduğu için gebelikte 16. hafta bu pozisyonda uyumaya özen gösterilmelidir.

Gebeliğin diğer haftaları içinde geçerli olan az az ve sık sık beslenme önerisi, gebeliğin 16. haftası içinde geçerlidir.

İyi temizlenmiş sebze ve meyveler, fazla yağ içermeyen kuruyemişler, iyi pişirilmiş et ve yumurta ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Bu besinlerin tüketimi anne ve bebek sağlığı açısından fayda sağlamaktadır.

Gebelik haftalarında farklı aktivitelerle ilgilenmek anne için iyi gelecektir. Bebeğin ultrason görüntülerinden oluşan bir albüm hazırlamaya, hamileliğin 16. haftası itibariyle başlanabilir.

Başka çocukları olan ebeveynler için çocuklarına kardeş sahibi olacağını açıklamak için en uygun zaman; gebelikte 16. haftadır. Bu süreç itibariyle çocuk, anne karnında gelişen kardeşi ile bağ kurmaya başlayacak ve bir kardeş sahibi olma fikrini kabullenecektir.

Söz konusu gebelik kış aylarında geçiyorsa bebek için herhangi bir zarar teşkil etmeyen grip aşısı yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

İlerleyen gebelik süresine bağlı olarak bebek gelişiyor ve anne karnı büyüyor. Büyüyen karın bölgesi uyku esnasında rahatsız edici olabilir. Uyku da bu durumdan kaynaklı olarak düzensizlik görülebilir. İyi bir uyku için yan pozisyonda yatmak haricinde bol pijama altı ya da büyük beden gecelikler kullanılabilir.

4 YORUMLAR

 1. Hocam 26 yaşındayım ve 16 haftalık hamileyim bir sorum olacaktı 7 yıl sağ pelvisim kırıldı platinlerimi 2 yıl önce çıkarttırdım,normal Doğum yapmam mümkün olur mu ? Teşekkürler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here