Sorunu Gönder

23. Hafta Gebelik

Yakınlardaki kulak gelişimi sayesinde, bebeğinizin sesinizi duyabildiğini öğrenmek sizi biraz şaşırtabilir. Ona konuşarak, şarkı söyleyerek ya da bir şeyler okuyarak iletişim kurabilirsiniz. Eşiniz de aynısını yapabilir!

Gebeliğinizin 23.haftasında, bebeğiniz muhtemelen çok fazla uyuyor. Bu süreçte bebeğinizin gününün büyük bir bölümü REM uykusunda geçecek. Bu uyku sırasında, bebeklerin gözleri hareket eder ve beyinleri çok aktiftir. 

Bebeğinizi amniyotik kese içerisinde çevreleyen sıvıyı çok fazla düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak, aslında önemli bir rol oynar. Bebeğinizin sağlıklı bir yenidoğana dönüşmesi için ideal bir ortam yaratır. Bu sıvı, bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olur. 

23-hafta-hamilelik
23-hafta-hamilelik

Uzmanlar, gebelikte için suyun, yalnızca genel sağlığınıza fayda sağlamak için değil, aynı zamanda amniyotik sıvıyı oluşturmasına yardımcı olduğu için de önemli olduğunu belirtmektedir. 

Kaç Haftalık Hamilesiniz?

Gebeliğin 23.haftasında, 5 aylık hamilesiniz. Biliyoruz ki, 40 hafta süren hamilelik, 9 aya eşit bir şekilde bölünemiyor. Bu nedenle, doktorlar hamilelik evrelerini aylık olarak değil, haftalık olarak takip ediyor. 

23 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu

Gebeliğin 23.haftasındaysanız, bebeğiniz artık bir greyfurt boyutuna ulaşmış demektir! Ortalama 23 haftalık olduğunda bir bebek, başından ayağına ortalama 30 cm uzunluğunda ve 500 gram ağırlığındadır. Evet, bebeğiniz sonunda belirgin bir şekilde büyüyor! Ve, yalnızca büyümekle kalmıyor, giderek şirinleşmeye ve gerçek bir bebek gibi görünmeye başlıyor. 

Gebeliğin 23.Haftasında Annede Yaşanan Değişimler

23-hafta-annedeki-degisimler
23-hafta-annedeki-degisimler

Karnınızda büyümekte olan bebeğinizle birlikte, ayaklarınız ve özellikle ayak bileklerinizde biraz şişme gözlemleyebilirsiniz. Hamilelikten önce en sevdiğiniz ayakkabıları bir süre bir kenara bırakmanız gerekebilir. Ve doğum yaptıktan sonra bile, ayaklarınız yeni ayakkabılar almanızı gerektirecek kadar uzamış olabilir. 

Hamileliğin bu haftasında, ortalama 5.5-7 kg alırsınız. Bu kilo alımı; karın bölgesinde, uyluklarda ve göğüslerinizde çatlaklar meydana gelmesine neden olabilir. Ya da, bu haftalarda hala görünmeyebilir. Bazı çatlaklar ortaya çıksa da, pek çoğu doğum yaptıktan sonra daha az belirgin hale gelecektir. 

Gebeliğin 23.haftasında, göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum, doğumdan sonra bebeğinizi emzireceğiniz anne sütünden biraz daha kalın bir formda, erken bir anne sütüdür. Ancak, henüz kolostrum yoksa endişelenmeyin. Bu, emzirme döneminde zorlanacağınız anlamına gelmez. Bazı kadınlarda, doğum iyice yaklaşana kadar görünmeyebilir. 

23 Haftalık Gebelik Belirtileri

Hamileliğin ilk trimesterinde sizi rahatsız eden mide bulantılarına veda etmiş olduğunuz şu günlerde, muhtemelen farklı semptomlar ile uğraşıyorsunuz. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 • Ayak ve ayak bileklerinde şişme: Biraz şişme tamamen normaldir. Ayaklarınızı olabildiğince yukarı kaldırarak, düzenli yürüyüşler yaparak ve bol su içerek mücadele edebilirsiniz. Ani ya da aşırı şişlik varsa, derhal doktorunuzu bilgilendirin. 
 • Braxton Hicks kasılmaları: Bu, tamamen garip bir his gibi gelecek! Kaslarınız bu dönemde esnektir. Temel olarak, doğum kasılmalarına hazırlanır. Hızlı bir şekilde ortadan kaybolduğu sürece, normaldir. Bu süreçte rahat kalmak için, sık sık pozisyon değiştirmeniz ve bol bol su içmeniz tavsiye edilir. 
 • Sırt ağrıları: Büyüyen bebeğiniz omurganızı bükmeye ve sırt kaslarınızı strese sokmaya başladığı için, bu haftalarda sırt ağrıları normaldir. Sırt ağrıları, özellikle de hamile kadınlarda yaygındır. Diğer yandan, sırt ağrıları endişe verici olabilir. Bu nedenle, gerçekten acı çekiyorsanız doktorunuzu bilgilendirin. 
 • Diş etlerinde şişme/ kanama: Hamileliğinizin ağzınızı etkilemesini muhtemelen beklemiyordunuz. Ancak, hamilelik hormonları, vücuttaki kan akışını da arttırır. Bu da, diş etlerinde şişme ve kanamayı daha olası hale getirir. Bu süreçte, en az 6 ayda bir diş hekimine görünmeye devam edin. 

Gebeliğin 23. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenme programınızın ne kadar tuz içerdiğine dikkat etin ve aşırı tuzlu yiyecekler tüketmediğinizden emin olun. Uzmanlar, gün içerisinde en fazla 1 çay kaşığı tuz tüketilmesini tavsiye ediyor. Bu nedenle, konserve ürünler ve şarküteri ürünleri gibi yüksek oranda tuz içeren yiyeceklerden kaçının. 

 • Az pişmiş ya da çiğ yumurta ve deniz ürünlerinden kaçının 
 • Çiğ meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkayın.
 • Yemekleri hazırladıktan sonra ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. 
 • Yemek pişirdikten sonra mutfak yüzeylerini yıkayın. 
 • Her ihtimale karşı erken doğum belirtilerini öğrenin. Gebeliğin 37.haftasına gelmeden başlayan doğum, erken doğum olarak kabul edilir. Belirtiler; geçmeyen bir alt sırt ağrısı, sulu veya kanlı vajinal akıntı, pelviste basınç, karın krampları, ishal, düzenli kasılmalar ve suyun gelmesini içerir. 
 • Daha büyük çocuklarınız varsa, bu haftalar diğer çocuklarınızı hazırlamak için iyi bir zaman olabilir. Çocuklarınız, bebeklerin nereden geldiği hakkında sorular sorabilir. Bu nedenle, beklenmedik tepkilere hazırlıklı olun. Konuyu nasıl açacağınızdan emin değilseniz, doktorunuzdan tavsiye isteyin. 

Su en iyisidir. Ancak, meyve ve sebze suları da çok iyidir. Süt içmek, günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır. 

Birçok bitki çayı hamile kadınlar için güvenli kabul edilir. Ancak, hangi çayların hamileler için uygun olduğu konusunda bir uzmana danışın. Aslında, “gebelik çayları” olarak kabul edilen ürünler de vardır. Özellikle kırmızı ahududu yaprağı içeren bitki çayları, sağlıklı bir gebelik ile ilişkilendirilmektedir. 

Bol su ve sıvı tüketmek; rahim krampları, baş ağrıları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenize yardımcı olur. Açık sarı ve neredeyse berrak olan idrar, yeterli su içtiğinizin belirtisidir. Parlak sarı ya da koyu sarı idrar ise susuz kaldığınızın bir işaretidir. 

Gebeliğin 23. Haftası Bebekte Yaşanan Değişimler

23-hafta-bebegin-buyuklugu
23-hafta-bebegin-buyuklugu

Bebeğiniz, muhtemelen 500 gram ağırlığına ulaştı ve belki de biraz aştı. Bugünlerde, yaklaşık 1 büyük boy greyfurt büyüklüğünde. Bugüne kadar, oldukça yavaş bir şekilde kilo aldınız. Ancak, bundan sonra gerçekten kilo almaya başlayacak. 

Bu haftalarda, bebeğinizin vücudunun büyük bir bölümü kaplayan yumuşak tüyler, daha koyu hale gelebilir. Bir sonraki ultrason muayenesinde, bunu siz de fark edebilirsiniz. 

Bebeğinizin akciğerleri de gelişiyor. Kendi başına çalışmaya hazır olmasa da, bebeğiniz nefes hareketlerini gerçekleştirmeye başladı. Bebeğiniz artık daha fazla hareket ediyor. Yatağa yatmaya hazırlandığınızda, içeride dans etmesine hazırlıklı olun! Ancak, unutmayın bu sadece geçicidir. 

Gebeliğin 23. Haftasında Takviyeler

Genellikle, güneş ışığından yeterli miktarda D vitamini alabilirsiniz. Ancak, evde çok fazla olduğunuz bir dönemde olabileceğinizden, yeterli oranda D vitamini alamayabilirsiniz. Hamileyseniz, doktorunuza danışarak günlük D vitamini takviyesi almayı düşünebilirsiniz. 

Gebeliğin 23. Haftasında Egzersiz

Harekete geçme zamanı! Hamile kadınların, haftada ortalama 150 dakika egzersiz yapmaları önerir. Günlük 10 dakikalık egzersizler ile başlayabilirsiniz. Dilerseniz, açık havada tempolu bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Dilerseniz, Youtube’daki gebelere özel egzersiz videolarına göz atabilirsiniz. Hamilelik boyunca, vücudunuzu dinleyin ve sizin için doğru olanı yapın!

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Özge Akman :

  23 Eylül 2019

  Bülent Bey merhaba,\r\nBen 23 haftalık hamileyim. Gebelikten önce insülin direncim olduğu için metformin grubu glucophage 1000 mg 2×1 kullanıyordum. Hamile kalınca endokrin doktorum ilaç kullanımını kesip diyet yapmamış açlık 95 1.saat toktuk 140 üzerine çıkınca insülin kullanmamı önerdi. Benim birkaç gündür a.k.ş. 100 t.k.ş. 160 civarında çıkıyor ve bebeğim iriymiş. Kadın doğum doktorum artık glucophage kullanmam gerektiğini söyledi. Ancak endokrinde insülin kullanmamı öneriyor. Sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Kafam çok karıştı. Şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

   Cevapla
Benzer Yazılar