Sorunu Gönder

32. Hafta Gebelik

Gebelikte 32. hafta, bebeğin hızla büyüyen boy ve kilosu vesilesi ile anne rahmi de genişlemektedir. Bebek, doğumdaki toplam alması gereken kilonun 1/3’ünü son 7 haftalık dilimde alacaktır. 32. gebelik haftasında bebeğin gerçek saçları da çıkmaktadır. Ayrıca altındaki yağ tabakasının gelişmesi nedeni ile de teni yumuşamaktadır.

Annede gebelikte 32. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Gebelikte 32.hafta; anne adayının karnı ve göğüsleri gittikçe büyümektedir. Anne adayı 32. gebelik haftasında göğüslerinin ağırlığının artmasına bağlı olarak kambur yürüyebilir. Ayrıca anne adayını sutyen kullanımı rahatsız da edebilmektedir.

32. haftada rahim büyüklüğü ne kadar?

Gebelikte 32.hafta anne adayındaki rahim büyüklüğü yaklaşık olarak 32 cmdir.

Anne adayının göğüs altlarında terlemeye bağlı gelişen enfeksiyon riski gebeliğin 32. haftasında gündemde olan bir konudur. Bu gibi bir enfeksiyondan anne adayı korunmak için soğuk-ılık duş alabilir. Ayrıca terleyen bölgeler için de pudra kullanabilir.

Anne adayının hareketleri gebelikte 32. hafta oldukça sınırlanmıştır. Bu yüzden anne adayı bol bol dinlenmeye vakit ayırmalıdır. Yorucu aktivitelerden ve hareketlerden uzak kalmaya özen göstermelidir.

Haftada yarım kilo alımı normal

Bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adayında haftada yarım kilo alımı normalidir. Ancak aşırı bir kilo alımı söz konusu olursa anne adayı bu durumda doktora başvurmalıdır.

Anne adayında baş ağrıları gebeliğin 32. haftasında şiddetlendiği takdirde bu durumu doktoru ile paylaşmalıdır.

32. gebelik haftasından 36. gebelik haftasına kadar her 15 günde bir kontrole gitmek yeterliyken 36. gebelik haftadan sonra anne adayının en az haftada bir doktora gitmesi önem arz etmektedir.

Vücuttaki kan miktarı artıyor

Anne adayının vücudundaki kan miktarı bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamak adına % 40-50 oranında artmaktadır. Artan bu hacim beraberinde anne adayının rahmi diyaframa ve mideye baskı uygulayabilir. Bu baskının neticesinde de anne adayında nefes darlığı ve mide yanması şikayetlerle karşılaşılabilir. Anne adayı söz konusu durumlardan şikayetçi ise uyurken yastığı dik konuma getirebilir ve yemek yediği esnada da daha ufak porsiyonlarla yemeyi deneyebilir.

Doğuma yaklaşılan gebeliğin 32. haftasında anne adayının bel bölgesindeki baskı artmaktadır. Anne adayı bu bel ağrılarından dolayı uykusuz kalabilir ve hareket etmekte zorluk çekebilir. Bu hususta doktorla iletişim kurulması gerekmektedir. Çünkü aniden ortaya çıkan bel bölgesinde hissedilen ağrı erken doğumun habercisi olabilir. Şayet hissedilen bel ağrısı erken doğum habercisi değilse büyüyen rahimden kaynaklı olabilir.

Anne adayında vücudun ağırlık merkezi artık değişmiştir. Bu nedenle anne adayının duruşu da değişir ve bundan kaynaklı olarak anne adayının beline fazla yük biner ve anne adayındaki karın kasları da oldukça zayıflar.

Gebelik süresince gerçekleşen hormonal değişiklikler yüzünden anne adayının eklem ve dokularında gevşeme olur. Gebelik haftaları ilerledikçe anne adayı yürümek, kalkmak, eğilmek… Özetle hareket etmekte oldukça zorlanabilir. Anne adayı bu gibi nedenlerden ötürü hareket etmekte zorlansa dahi hareketsiz kalmamaya özen göstermelidir. Bunun için anne adayı ufak egzersizler ve düzenli spor ile kaslarını çalıştırmalıdır. Bu durum sadece anne adayı için değil gerçekleşecek olan doğum ve bebek açısından da oldukça önem taşımaktadır.

Bebekte gebelikte 32. hafta nasıl değişimler yaşanmaktadır?

32.gebelik haftası bebeğin boyu 42,4 cmdir. Bebekteki ağırlık ise 1,7 kilogram civarındadır. Gebeliğin 32. haftası itibariyle bebeğin oldukça kilo aldığı gözlenmektedir. Bu nedenle anne adayında da doğuma yaklaşılan gebeliğin son haftalarında kilo artışı belirgindir.

 • Gebeliğin 32. haftasında bebekteki ayak tırnakları da uzamaya devam etmektedir.
 • Bebeğin kemikleri 32. gebelik haftasında sertleşmekte ve kireçlenmektedir.
 • Bebek artık parlak ve koyu ışığı seçebilmekte ve ayırt edebilmektedir.
 • 32. gebelik haftası bebekteki beyinsel ve sinirsel yapılar gelişmektedir. Bu yüzden üt, yoğurt, peynir, badem, kılçıklarıyla yenilebilen balıklar ve yeşil yapraklı bitkiler gibi kalsiyum açısından zengin besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

32. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüleri nasıl?

Anne ve bebek için gebelikte 32. hafta önerileri

 • Anne adayı tek besin yerine çeşit çeşit gıdalarla her vitamin ve mineral yönünden zengin bir beslenme alışkanlığı ile yemek yemeye dikkat etmelidir.
 • Anne adayı az az ve sıklıkla beslenmeye özen göstermelidir.
 • Anne adayı bebeğin gelişimi açısından günde yaklaşık olarak 250-350 kalori almaya çalışmalıdır.
 • Anne adayı bebeğin hareketlerini not etmeye devam etmelidir.
 • Anne adayı tüm gebelik süresince olduğu gibi su tüketimini aksatmamalıdır.
 • Anne adayı rahat iç çamaşırları giymeye özen göstermelidir. Bel bölgesini sıkmayan çamaşırlar tercih edilmesi bilhassa önemlidir.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Ayşe Acar :

  03 Şubat 2020

  Hocam 32 haftalık bebek kilosu 1.70 derken
  Benim 32+1 bebeğin kilosu 2.300 olmuş
  32 haftalıga göre normal mi
  Yada kullandığım ilaçlar mı etki eder kilo yapar
  İçimde sıkıntı korku var
  Doğum Mart’ta inşaAllah
  Devit-3 oral damla
  Ferrum 0.35 mg
  Efermag 365mg
  Euthyrox 25 mcg
  Bunlar kullandığım ilaçlar

   Cevapla
  • Azad solmuş :

   28 Mart 2020

   Dogum yaptinizmi acaba martin sonlarindayiz ama durumu nasil bebegin kilosu normalmiymiş???

    Cevapla
Benzer Yazılar