Sorunu Gönder
Paylaş:

33. hafta gebelikte bebek artık oldukça büyümüştür. Yaklaşık olarak büyük bir ananas büyüklüğünde olan bebeğinizin kemikleri daha güçlü. Yağ dokusunun artık iyice gelişmesi ile cildindeki kırışıklıklar da azaldı. Kafatası hala yumuşak olduğu için doğum kanalına da kolaylıkla girebiliyor.

Anne adayının hayatındaki değişimler

Karınınız artık iyice büyüdüğü için yürüyüş şekliniz de yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bu aşamada oturmaya, uzanmaya ve uyumaya uğraşmakta zorlanabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, dik durmak ve otururken beli desteklemektir.

Gebeliğin 33. Haftasında, parmaklarınız, bilekleriniz ve elleriniz uyuşabilir. Bu dönemde vücutta sus tutma oranı artabilir.  Bunun dışında karpal tünelinde baskı da söz konusu olur. Karpal tüneli şeklinde ifade edilen; el bileğinde yer alan kemikli kanaldır. Bu kanal içerisindeki sinirlerin sıkışması, uyuşukluğa yol açabilir. Uyuşukluk rahatsız ederse, bileğin sabit tutulması için atel takılabilir. Şayet ellerinizi çok sık kullanıyor iseniz, sürekli ellerinizi gevşetiniz.

33. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

Riskli bir gebeliğiniz yoksa cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca yoktur.

Bu dönem, anne adaylarının genellikle çekici ve seksi hissettiği bir dönemdir. Riskli bir gebeliğiniz yoksa ve doktorunuz cinsel ilişki için sınırlandırma getirmemiş ise ilişkide bulunabilirsiniz. Bu sırada bebek ile kesinlikle temas olmaz. Orgazmlar, gebeliği olumsuz etkilemez. Aksine, anne adayının psikolojik olarak daha mutlu olmasını sağlayarak stresi azaltır.

Cinsel ilişkiden kaçınılması gereken hamilelikler:

 • Plasentanın rahim içerisinde anormal bir yerde konumlanması
 • Açıklanamayan vajinal kanama ve anormal akıntı
 • Karın krampları
 • Rahim boynuyla ilgili sorunlar
 • Suyun gelmesi
 • Genital Herpes sorunu
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Bebek bu dönemde hangi sıklıkta hareket eder?

Son aylarda bebeğin hareketlerinde artış olabilir. Her bebeğin hareket alışkanlığı farklıdır. Bu sebeple de diğer anne adaylarının bebekleri, sizin bebeğinizden daha hareketli olabilir. Bu durumlar her zaman için soruna işaret etmez. Şayet gebeliğiniz sağlıklı ise, kontrolleriniz düzenli yapılıyorsa ve rutin hareketleri ciddi oranda azalmamış ise endişe edilecek bir durum olmayabilir.

32. hafta bebeğin anne karnındaki görüntüsü nasıldır?

Bebek tekmeleri takip edilmeli mi?

Gebeliğin 28. Haftasından sonra tekmeler takip edilmelidir. Bazı anneler, hareketleri daha geç hissedebilir. Bebeğin hareketlerini takip edebilmek için sessiz bir odada, sakin bir şekilde kendinizi dinlemelisiniz.  Hareket etmeden uzandığınızda veya oturduğunuzda kıpırtılar ve tekmeleri rahatlıkla hissedebilirsiniz. Bu durumda iken 2 saat içerisinde en az 10 farklı hareket hissetmeniz normaldir. Eğer bebeğiniz sabit durmanıza rağmen hareket etmiyorsa doktoru aramanız önerilmektedir.

Bebek hareketleri yavaşlarsa ya da değişir ise ne yapılmalı?

Bebeklerin hareket alışkanlıkları farklıdır. Anne adayları bebeklerinin hareket alışkanlıklarını zaman ilerledikçe anlayacaktır. Şayet rutinden farklı hareket ya da farklılık söz konusu ise, doktorunuza danışmalısınız.

Anne adaylarına öneriler:

Bu süreçte anne adayları hediyeler alabilir. Bu hediyelerin hijyenini sağlamak oldukça önemlidir. Şayet kıyafet ya da örtü gibi hediyeler geliyorsa, bebeğin cildini tahriş etmemesine ve mikrop kapmamasına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • şerife akbaş :

  27 Temmuz 2017

  Ben 33haftalık hamişim bebeğim 34haftayla uyuml diyor dokdur benim bebeyimin harketleri çok az gece hiç oynamıyor beni bilgilendir seniz sevinirim

   Cevapla
Benzer Yazılar