Doğum kontrol iğneleri nelerdir?

Doğum kontrol iğneleri nelerdir sorusuna yanıt arayan pek çok kadın olduğunu biliyoruz. Zira çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin bir şekilde korunmaları gerekiyor ve dışarıdan bakıldığı zaman neredeyse tüm doğum kontrol yöntemleri insana oldukça korkutucu geliyor. Bu nedenle hem kadınlardaki doğum süreci hem de doğum kontrol yöntemleri üzerine biraz bilgi verdikten sonra doğum kontrol iğnelerine giriş yapacağız.

Kadınlarda Gebelik Nasıl Olur?

Kadınlarda her ay yumurtlama döneminden önce vücutta östrojen hormonu yaygındır, yumurtlamanın ardından da progesteron hormonu salgısı artar ve rahim içinin gebeliğe uygun hale gelmesi sağlanır. Eğer ay içerisinde yumurta döllenmez ise, progesteron hormonunun salgılanması kesilir ve bu kesilmenin ardından rahim içi dokular ile yumurta, bir kaç gün sonra adet ile birlikte vücuttan dışarı atılır. Dolayısıyla her ay bu döngü yeniden başlar ve kadın vücudu gebelik için hazır hale gelir.

Doğum kontrol hapları ve iğneleri de tam olarak bu döngünün manipüle edilmesini sağladıklarından dolayı gebeliğe engel olabilmektedirler.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Spiral, tüplerin bağlanması gibi doğum kontrol yöntemleri, direkt olarak fiziksel müdahaleler ile gebeliğe engel olurlar ancak bu tip bir korunma istemeyen kadınlar, doğum kontrol hapları ve iğneleri ile de korunma sağlayabiliyorlar. Bilhassa spiralin bazı kadınlarda çok ağrı ve kanama yapması, tüplerin bağlanmasının kalıcı bir çözüm olması, kondomun ise ilişkideki zevki azalttığına dair yaygın inanç, diğer çözümlerin göz önüne alınmasına neden olmaktadır.

Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir, Nasıl Çalışırlar?

Doğum kontrol iğnelerinin içeriğinde östrojen ve progesteron hormonları bulunur. Bu hormon yapıları sayesinde adet düzenini ve yumurtlamayı bozan bu iğneler, gebeliğin oluşmasına da engel olurlar. Dolayısıyla hormonal bir çözüm olmaları sebebiyle düzenli olarak da uygulanmaları gerekir.

Genellikle ayda bir veya üç ayda bir uygulanan doğum kontrol iğneleri, %99’un üzerinde koruma oranı sağladıkları için en güvenilir korunma yöntemleri arasında bulunuyorlar. Fakat iğnelerin aksatılması veya bir sebepten alınamaması halinde bu koruyuculuğun hemen ortadan kaybolabileceğini, bunun da sürpriz gebeliklere neden olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Doğum Kontrol İğnelerinin Yan Etkileri Var mı?

Doğum kontrol iğneleri her ne kadar çoğu kadında sorunsuzca işlev gösterseler de, bazı kadınlarda yumurtlama ve adet düzeninin çok fazla bozulması sıkıntılar yaratabilmektedir. Fazla kanamalı ve çok sık yahut çok geç gelen adetler nedeniyle günlük hayatı devam ettirmek de zorlaşabiliyor. Bu belirtilerin görüldüğü kadınların bir yıllık kullanımın ardından %70’inde belirtiler ortadan kalkmaktadır ancak belirtilerin devam etmesi nedeniyle iğnelere son verenler de mevcut.

Bazı kadınlarda ise kilo alma, göğüslerde aşırı hassasiyet, burun akıntısı, sivilce, mide bulanması gibi başka yan etkilerin görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun en büyük sebebi ise vücudun değişen hormonal dengesine metabolizmanın verdiği tepki olmaktadır.

Kimlere Uygulanamaz?

Doğum kontrol iğnelerine başvurması sakıncalı görülen bazı kadınlar da var. Özellikle ailesinde veya kendisinde meme kanseri öyküsü olan kadınların doğum kontrol iğnelerine başvurmaları pek önerilmiyor çünkü hormon dengelerinin bozulması meme kanserini yeniden tetikleyebiliyor.

Bunun yanında hali hazırda hamile kalmış olma ihtimali olanlar ile felç geçirmiş olanlar da tehlikeli olarak görülen gruplar arasında.

Doğum yapmış olan anneler ise enjeksiyonlara başlamadan önce en az 6 ay beklemek zorundalar. Emzirmenin olmadığı durumlarda ise 1 aylık bir bekleme süreci yeterli olabilmektedir. Bunlara ek olarak 35 yaş üzeri sigara kullananlar, şeker hastaları ve kalp hastalıklarına sahip olanların doğum kontrol iğnelerine başvurmaları da uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

40 Comments

 • Semra

  19 Haziran 2016 - 18:44

  Hocam size bir sorum olacak inşallah cevaplarsiniz benim de 12 aylık bir kizim var ve ven 3 aylık iğneyle korunuyordum nisanin 26da ignenin günü doldu ve ben hala adet görmedim hamile olabilirmiyim adetim düzene girmeden

 • Berrindizer

  16 Nisan 2019 - 01:33

  Hocammben martin11deadet gördüm buy olmadı ilaclargeciktirmi Teşekkürler

 • Kübra başıaçık

  19 Nisan 2019 - 08:56

  İğneyi olduğumuz gündem itibaren korunma başlar mı ?

 • melda eren

  2 Mayıs 2019 - 10:49

  Merhaba hocam Ben bir aylık evliyim Evlenmeden bir ay önce 3 aylık iğne vuruldum her gün düzensiz kanamalarım oluyor Bu iğnenin koruyuculuğu kaç ay sürer şimdi çocuk düşünüyoruz Bu ilacı vücudundan atabileceğin bir tedavi yöntemi var mı

 • Birgül tahan

  4 Temmuz 2019 - 14:48

  Merhaba hocam ben troit tedavisi görüyorum ve anti depresan kullanıyorum 49yasındayım ve hala regl oluyorum tekrar evlenicem ve hamile kalmak istemiyorum bana en etkili yontem nedir bir öneride bulunurmuaunız tskler

 • nilüfer çiftçi

  2 Ağustos 2019 - 13:56

  Hocam merhaba benim adetim bittikten sonra 3 aylık iğne kullandım ilk kez iğneden sonra aşırı kanamam ve lekelenmem oldu ve bir aydır hiç adet gormedim hamile olma ihtimali varmidir

 • burcu demir

  4 Ağustos 2019 - 17:15

  hocam merhaba ben aylık doğum kontrol iğnesi kullanıyorum bu ay 7. iğnemi oldum ancak son 3 aydır adet kanamalarımda sıkıntı yaşıyorum 3 hafta süren bir adet dönemim oluyor ilk etapta lekelenmeler şeklinde son 5 günü ise normal adet kanaması şeklinde. \r\nkullandığım iğneler nedeniyle vücudumdaki östrojen oranı artmış olabilir mi? bu konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor iğneleri bırakmalı mıyım?\r\n\r\ndestekleriniz için teşekkürler şimdiden.

 • Tuba tirpanci

  30 Eylül 2019 - 19:53

  Merhaba hocam ben dört yıldır doğum kontrol ignesiyle korunuyorum ama bu ay gecikme var hamile kalma riksim mi var acaba çok korkuyorum bir cevap verir misiniz hocam 😭

 • Sema Nur

  9 Ocak 2020 - 18:59

  Merhaba hocam ilk defa aylık korunma iğnesi vurdurmak istiyorum fakat kilom 36 çok düşük kilodayım 4 yıllık evliyim , yaşım ise 30 herhangi yan etki yaratır mı vücutta

Comments are closed.