Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başvurmalı?

Bir doktora görünmeden önce ne kadar süre boyunca doğal yolla hamile kalmaya çalışmalısınız? Ve ne zaman yardım almalısınız? Çiftlerin büyük bir bölümü bu konuda genellikle ikilemde kalır. Kısırlık söz konusu olduğunda, doğru zamanda yardım almayı ertelememek önemlidir.

Bir bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, pozitif bir gebelik testi sonucu görene kadar geçen aylar sorunsuz görünebilir. Ancak, bir süre sonra, özellikle de gebe kalmanızı engelleyebilecek belirgin bir neden yoksa, endişe duymanız normaldir. Pozitif bir gebelik testi sonucunu engelleyen şeyi bulmak mantıklı bir adımdır. Ancak, tedavi için ne zaman beklemeniz gerektiğini bilmek de önemlidir.

Çiftler, ortalama 4-6 ay denemenin ardından başarılı olur. Çoğu çiftin ortalama 1 yıllık denemeden sonra gebelik elde ettikleri de bilinen bir gerçektir. Hamile kalmak, bazıları için zor olabilir.

Kısırlık, kadın veya erkekle ilgili bir sorundan veya her ikisinin bir arada olmasından kaynaklanabilir. Dolayısıyla, bu sorunları belirlemek ve tedavi etmek, sorunu çözebilir. Doğru yaklaşım ve doğru doğurganlık tedavisi, sorunlarınızı ortadan kaldıracaktır.

Kısırlık Sorunu Çözümsüz Değil

Bir aile kurmaya karar vermek, dünyanın en güzel kararlarından biridir. Ebeveynlik dünyasına dalmak, her çift için heyecanlı bir zamandır. Bununla birlikte, bir kısırlık sorunu, bu süreci zorlaştırabilir.

Bu noktada, oturup bekleyebilir veya ne zaman yardım almanız gerektiği sorusunu araştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, mucizeler oturup beklediğinizde değil, onun için bir şeyler yaptığınızda gelir. Bu nedenle, uzun süredir bebek sahibi olmak için uğraşıyor ve başarılı olamıyorsanız, doğurganlık yardımı almanın zamanı gelmiş demektir…

Bir çalışma, çocuk sahibi olamayan çiftlerin %80’inin, hamile kalmaya çalıştıktan sonraki 12 ay içinde hamilelik sevincini yaşadığını göstermiştir. Bunların hepsi, tüp bebek tedavisi gibi gelişmiş tedaviler sayesinde olmuştur.

Kısırlık, çocuk sahibi olmaya çalışan bir çift için çok fazla stres anlamına gelir. Ancak, kısırlıkla mücadele ediyorsanız, umudunuzu kaybetmenize gerek yok.

Kısırlık, 12 ay veya daha uzun süre düzenli korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamama sorunu olarak tanımlanır. Bazen kadın, bazen erkek, bazen de her ikisinden kaynaklanan bir sorun olduğunda görülür. Kısırlık sorunu olan kadınlarda adet düzensizliği veya adet görmeme gibi belirtiler olabilir. Bununla birlikte, kısırlığa sahip erkeklerde bazı hormonal problem belirtileri olabilir.

Bu nedenle, bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Doğurganlık, yaşla birlikte azalmaya başlar. 35 yaşın üzerindeki kadınların %35’inden fazlası kısırlık sorunu ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte, erkeğin 40 yaş ve üzeri olduğu çiftlerde doğurganlık sorunları görülme riski daha da yükselmektedir.

Özellikle, 40 yaşından sonra yumurtalarınızın kalitesi ve miktarı düşmeye başlar. Bu, hamilelik elde etme şansınızı azaltır ve hamile kalsanız bile düşük yapma riskinizi arttırır.

40 yaşındaki bir kadın embriyosunun neredeyse yarısı anormal sayıda kromozom içerir. Dolayısıyla, kadınların 40 yaşından sonra tüp bebek tedavisi gibi doğurganlık tedavilerine ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, denemeye başladıktan hemen sonra bir uzmandan yardım almak en mantıklısıdır.

Düzensiz adet döngülerinin olması da hamilelik elde etme şansınızı olumsuz etkiler. Karmaşık bir hormon dengesi, adet döngülerini belirler. Bununla birlikte, herhangi bir hormonal dengesizlik, adet düzensizliği yaşamanıza neden olabilir. Ve, bu durum tedaviye ihtiyacınız olduğunu gösterebilir. Bunların dışında;

 • PKOS hastalığı
 • Bazı yumurtalık kistleri
 • Miyomlar,
 • Fallop tüplerindeki tıkanıklık
 • Erken menopoz da kadınlarda kısırlığın temel nedenleri arasındadır.

Çocuk Sahibi Olmadan Önce Sağlıklı Olmalısınız

20’li veya 30’lu yaşlarında olan bir kadının hamile kalma olasılığı, adet döngüsü başına %25-30 civarındadır. Ancak, hem kadın hem de erkekler için, yaşla birlikte gebe kalma şansı doğal olarak azalır.

Ciddi bir tıbbi hastalık, geçirilmiş pelvik cerrahi, ailede veya kişide PKOS öyküsü, endometriozis, erken yumurtalık yetmezliği gibi sorunlar için mutlaka bir uzmandan yardım istemek en iyi adımdır.

Doğurganlık yaşla birlikte azalsa da, bunun bir kısmı yaşla birlikte gelişebilecek sağlık koşullarıyla ilgilidir. Örneğin, kadınlarda tiroid koşulları doğurganlığı etkileyebilir. Enfeksiyonlar, kanser ve yetersiz beslenme hem erkek hem de kadın üreme şansını etkileyebilir. Ayrıca alkol tüketimi, sigara ve bazı ilaçlar doğurganlığı etkileyebilir.

İdeal olanı, gebe kalmadan önce hem kadın hem de erkeğin sağlıklı olmasıdır. Bu, hamilelik şansınızı arttırmanızın dışında, bebeğin sağlığını da doğrudan etkileyecektir.

Kısırlık Erkekten De Kaynaklanabilir!

Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin %30’u erkek kaynaklıdır. Erkeklerde kısırlık tedavisi; sperm kalitesi düşük olduğunda, sperm hareketliliği az olduğunda, sperm sayısı az olduğunda ve boşalma sorunları olduğunda gerekir.

Tedaviye Başlamadan Önce

Kısırlık sorunu yaşıyorsanız, bir çözüm bulmanın ilk adımı, bir doğurganlık uzmanına danışmaktır. Çeşitli testler yoluyla, size ve eşinize özel bir tedavi planı oluşturulacaktır.

Doğurganlık tedavinizdeki ilk adım, kısırlığın temel nedenini belirlemek için belirli testler yapmak olacaktır. Doktorunuz, hem kadın hem de erkek için çeşitli testler yapacaktır.

 • Erkek kısırlığının teşhisi

Erkeklerde kısırlık genellikle sperm üretimi veya sperm kalitesi ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Semen analizi, erkek üreme sistemi ile ilgili belirli sorunları tanımlamaya yardımcı olabilir.

 • Kadın kısırlığının teşhisi

Kadınlarda yumurtlama sorunları veya hormonal dengesizlikler nedeniyle kısırlık meydana gelebilir. Bu durumda doktorunuz hormon kan testleri, pelvik ultrason veya röntgen gibi birden fazla test yapabilir.

Bu testlerin sonuçları, doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi seçmesine yardımcı olacaktır.

Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde, kısırlık çok yaygın bir durum olmakla birlikte, tüp bebek tedavisi gibi gelişmiş teknikler ile daha fazla çift yardım alarak çocuk sahibi olabilmektedir. Peki, kısırlık tedavisinde en yaygın yöntemler hangileridir?

 • Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme teknolojisinin kullanıldığı en etkili ve gelişmiş kısırlık tedavisidir. Tedavide, yumurta ve embriyolar vücut dışında işlenmektedir. Bu; yumurtaların, bir laboratuvar ortamında sperm ile döllenmek için bir kadının yumurtalıklarından çıkarılması anlamına gelir. Tüp bebek tedavisinde başarı şansı, çiftten çifte değişebilmektedir.

 • Yumurta dondurma

Yumurta dondurma; bekar olan kadınlar ve çocuk sahibi olmayı erteleyen çiftlerin yararlanabileceği bir seçenektir. Yumurta dondurma işlemi, hazır olduğunuzda hamilelik elde etme şansınızı arttıracaktır.

 • Cerrahi

Kısırlığa neden olan bazı durumlar için cerrahi gerekli olabilir. Bazı kısırlık vakalarında uygulanan ameliyatlar şöyledir:

 • Fibroitleri tedavi etmek için histeroskopi
 • Rahim fibroidlerini çıkarmak için miyomektomi
 • Tüp ligasyonunun tersine çevrilmesi
 • Endometriozis tedavisinde laparoskopi

Yardım Almadan Önce Ne Kadar Denemelisiniz?

35 yaşından büyük bir kadınsanız, ortalama 6 ay boyunca doğal yolla hamile kalmayı denedikten sonra yardım almak için bir doktora başvurmalısınız. 35 yaşın altındaki kadınlarda bu süre 12 ayı bulabilir.